Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ξεκίνημα νέου φυτεμένου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75114)

TIMOS 27-10-13 09:31

Ξεκίνημα νέου φυτεμένου!
 
6 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80Χ35Χ45
Όγκος: 110 λίτρα
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
http://imageshack.us/photo/my-images/405/nyxh.jpg/Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Iriatherina Werneri & 12 Amano Shrimps
Διακοσμητικά υλικά: Λευκή χαλαζιακή άμμο, κορμοί
Φυτά: Eleocharis parvula, Glossostigma atinoides, Lilaeopsis novae - zelandiae -, Sagittaria subulata, Micranthemum micranthemoides, Isoetes sp., Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, Crytocoryne crispatula var. balansae, Pearl Moss, Fissidens fontanus, κερατόφυλλο, Marimo ball, Bacopa Monnieri, Rotala rotundifolia, Micranthemum micranthemoides, Ceratopteris thalictroides.
Φωτισμός: 2 Χ 24watt τ5
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: εξωτερικό φίλτρο Eheim Ecco Pro 200
Θερμοστάτης: 25
°C 150 watt
Θερμόμετρο: Ψηφιακό
Λίπανση: Seachem flourish
Παροχή CO2:
IDY Co2
Ph : 7
http://www.aquatek.gr/vb/<a href=htt...82/9j3m.th.jpg


Μέσα στην εβδομάδα θα πρέπει να μπουν επιτέλους και ψαράκια! Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις φίλων για το τι ψαράκια να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου.
Και μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει... Τα λευκά αυγά που βλέπω πάνω στους κορμούς αλλά και πάνω στα τζάμια κάθε πρωί από ποια σαλιγκάρια μπορεί να είναι? Είχα εκτός από τα κλασσικά τους "λαθρεπιβάτες" και nerites όπου τους χάρισα σε φίλους γιατί θεωρούσα ότι αυτά "γέμιζαν" με αυγά το ενυδρείο. Αλλά συνεχίζω να βρίσκω ακόμα αυγά...!!!
http://imageshack.us/photo/my-images/405/nyxh.jpg/


ChocolatePuma 27-10-13 10:10

Καλό ξεκίνημα εύχομαι!
Ωραία η αρχή...μόνο που μπερδεύτηκα σχετικά με τα ψάρια
Έχεις :2 Iriatherina Werneri & 12 Amano Shrimps ή δεν έχεις βάλει ψάρια :
Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις φίλων για το τι ψαράκια να φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου.

Σε κάθε περίπτωση το ενυδρείο πρέπει να είναι στρωμένο. Αν στρώνει με τα ψάρια μέσα, πρέπει να βάλεις αγγελία για μπόλι. Αν δεν εχεις βάλει ψάρια μέσα, πρέπει να αποφασίσεις πως θα το στρώσεις

Δεν είδα κάπου να αναφέρεσαι σε μετρήσεις. Αν δεν έχεις κάνει, πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ

Σε γενικές γραμμές, η φίλτρανση σου, ο φωτισμός σου και τα λίτρα, είναι δεμένα μεταξύ τους

Τα λευκά αυγά θεωρητικά προέρχονται απ τα σαλιγκάρια. Μήπως έχεις κάποιο zebra που απλά δεν το έχεις δει?
Ισως να πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι για την αγορά ενός controller, ωστε να ρυθμίζει θέρμανση και ψύξη...χειμώνα καλοκαίρι!

Η μεγάλη ρίζα ίσως να μαζεύει αρκετό σκουπίδι στη βάση της, μήπως να την δοκιμάσεις ανάποδα ώστε να δημιουργηθεί καμάρα?


TIMOS 27-10-13 11:28

1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα και σε ευχαριστώ Chocolate Pum!
Τα 3 Iriatherina και οι Amano τα έχω από το προηγούμενο setup του ίδιου ενυδρείου που το είχα ως γαριδοενυδρείο... Οπότε χρειάζομαι να συμπληρώσω ψαράκια και ακούω τις προτάσεις σας!
Οι τιμές μου είναι:
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Σχετικά με τα αυγά όπως έχω γράψει, είχα nerite(zebra) snails και τα απομάκρυνα γιατί πίστευα ότι κάνουν αυτά τα αυγά. Αλλά συνεχίζεται η παραγωγή των αυγών... Πολύ πιθανό να μου έχει "ξεφύγει" κάποιο ακόμα! :confused:
Για το κορμό θα δούμε στην πορεία γιατί έχει moss πλέον πάνω της και δεν είναι εύκολη η αλλαγή της.:smt023

plin 27-10-13 12:52

Ωραίο το setup σου.
Από ψάρια υπάρχουν πολλά που μπορούν αν μπουν. Συχνά σε φυτεμένο πολλοί προτείνουν τα CPD (Celestichthys margaritatus) που μπορείς να τα δεις εδώ, μαζί με πολλά άλλα 'εύκολα' ψάρια. Προσωπικά τα θεωρώ από τα πιο όμορφα μικρά ψαράκια, αν και φοβούνται πανεύκολα και τείνουν να κρύβονται συνέχεια πίσω από τα φυτά.
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.

Αλλά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές, εσένα τί θα σου άρεσε;

constantinos 27-10-13 13:19

Καλή αρχη στο φυτεμένο.
Πέρα από την ψαροσυνθεση εχω δυο ενστάσεις.
Η μια ειναι το λευκο υπόστρωμα που δεν χτυπάει και πολύ καλά στο μάτι.
Πιστευω πώς θα ταιριαζε καλύτερα ενα υπόστρωμα της seachem ειτε το black sand ή το red...
Η δευτερη παρατήρηση ειναι οι κρυπτοκορίνες.
Τις εχεις βάλει μπροστά και ειναι λάθος αυτη η θεση.
Οι κρυπτοκορινες εκτος του ότι ψηλώνουν πολύ (εμενα αισιως ειναι στους 40 πόντους υψος αυτη τη στιγμη) πολλαπλασιάζονται πολύ ευκολα και μετά από καιρο θα δεις όλο το βυθο μπροστά να εχει γεμισει από αυτη και θα αναγκαζεσαι να ξηλώνεις γιατι δεν θα βλέπεις τιποτα πίσω.
Βγάλτη και τοποθετησέ τη πιο πίσω.

delta66 27-10-13 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 795460)
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.

Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?
Παράθεση:

Παράμετροι νερού:
Θερμοκρασία: 16 - 22C
(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)

TIMOS 27-10-13 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 795460)
Ωραίο το setup σου.
Από ψάρια υπάρχουν πολλά που μπορούν αν μπουν. Συχνά σε φυτεμένο πολλοί προτείνουν τα CPD (Celestichthys margaritatus) που μπορείς να τα δεις εδώ, μαζί με πολλά άλλα 'εύκολα' ψάρια. Προσωπικά τα θεωρώ από τα πιο όμορφα μικρά ψαράκια, αν και φοβούνται πανεύκολα και τείνουν να κρύβονται συνέχεια πίσω από τα φυτά.
Κάπως λιγότερο όμορφα είναι τα tanichthys albonubes αλλά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψαράκια (δες μόνο το εύρος των παραμάτρων νερού που ζουν) και αρκετά πιο θαραλλέα από τα CPD. Μπορείς να τα δεις και αυτά εκεί.

Αλλά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές, εσένα τί θα σου άρεσε;

Καλησπέρα φίλε μου!
Ωραία και τα CPD... Έχω δύο ιδέες:
1)μια Amazon community-σύνθεση από corydoras, otocinclus, red nose Tetra και cardinal Tetra ή
2)Ένα ζευγάρι Apistogramma Cacatuoides με μερικά Corydoras.
Τον δεύτερο συνδυασμό δεν τον έχω "δοκιμάσει" ποτέ!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 795467)
Καλή αρχη στο φυτεμένο.
Πέρα από την ψαροσυνθεση εχω δυο ενστάσεις.
Η μια ειναι το λευκο υπόστρωμα που δεν χτυπάει και πολύ καλά στο μάτι.
Πιστευω πώς θα ταιριαζε καλύτερα ενα υπόστρωμα της seachem ειτε το black sand ή το red...
Η δευτερη παρατήρηση ειναι οι κρυπτοκορίνες.
Τις εχεις βάλει μπροστά και ειναι λάθος αυτη η θεση.
Οι κρυπτοκορινες εκτος του ότι ψηλώνουν πολύ (εμενα αισιως ειναι στους 40 πόντους υψος αυτη τη στιγμη) πολλαπλασιάζονται πολύ ευκολα και μετά από καιρο θα δεις όλο το βυθο μπροστά να εχει γεμισει από αυτη και θα αναγκαζεσαι να ξηλώνεις γιατι δεν θα βλέπεις τιποτα πίσω.
Βγάλτη και τοποθετησέ τη πιο πίσω.

Καλησπέρα Κωνσταντίνε!
Η λευκή χαλαζιακή είναι ακόμα "έντονη" στο μάτι γιατί τα φυτά αν προσέξεις είναι μικρά ακόμα και δεν έχουν αναπτυχθεί. Μόλις μια βδομάδα είναι που τ αγόρασα... Άμα αρχίσουν να αναπτύσσονται πιστεύω ότι θα σπάσει το έντονο λευκό της άμμου! Ο φακός την κάμερας το δείχνει και πιο έντονα από τι είναι. Σχετικά με τις κρυπτοκορίνες τις έχω από το προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου και λυπόμουνα να τις δώσω μέχρι να αρχίσουνε να αναπτύσσονται τα υπόλοιπα φυτά. Όντως μεγαλώνουν αρκετά οπότε όταν δω ότι αρχίζουν να πνίγουν τα υπόλοιπα θα τα δώσω!

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις σας!!! :smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795477)
Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?

(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)

Καλησπέρα και σε εσένα Σπύρο!
Συμφωνώ με το θέμα των θερμοκρασιών... Παρόλο που έχω κιτάκι με ανεμιστήρες για τον controller μου για το καλοκαίρι, τόσο χαμηλά δεν νομίζω να καταφέρω να διατηρήσω τις θερμοκρασίες. :(

delta66 27-10-13 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TIMOS (Μήνυμα 795480)
Καλησπέρα και σε εσένα Σπύρο!
Συμφωνώ με το θέμα των θερμοκρασιών... Παρόλο που έχω κιτάκι με ανεμιστήρες για τον controller μου για το καλοκαίρι, τόσο χαμηλά δεν νομίζω να καταφέρω να διατηρήσω τις θερμοκρασίες. :(

Ολα γινονται, απλα χρειαζεται ο καταλληλος εξοπλισμος.
Και πρεπει να βλεπουμε και την συμβατοτητα με τα αλλα ειδη.

plin 27-10-13 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 795477)
Πιστευεις οτι ειναι ευκολο να ρυθμιζει το παρακατω, το καλοκαιρι, χωρις ψυξη, controller και αναπληρωση της εξατμισης?

(Αν και πανε και πιο λιγο ψηλα και χαμηλα 15-25C)

Έχεις δίκιο, είναι δύσκολο! Να το μόνο πρόβλημά τους. Αν και πάνε μέχρι 25°C χρειάζεται οπωσδήποτε ανεμιστηράκια και controller. Επίσης αυτόματη αναπλήρωση αν λείπεις για πολλές ημέρες. Το ψυκτικό είναι πολύ καλή αλλά ακριβή λύση.

constantinos 27-10-13 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TIMOS (Μήνυμα 795480)


Σχετικά με τις κρυπτοκορίνες τις έχω από το προηγούμενο στήσιμο του ενυδρείου και λυπόμουνα να τις δώσω μέχρι να αρχίσουνε να αναπτύσσονται τα υπόλοιπα φυτά. Όντως μεγαλώνουν αρκετά οπότε όταν δω ότι αρχίζουν να πνίγουν τα υπόλοιπα θα τα δώσω!


-------------------------

Δεν ειπα να τις βγάλεις τελειως αλλά να τις αλλάξεις θέση.
Βγαλτες και βάλε τις πιό πίσω και πιό πυκνά φυτεμένες.Ακόμα καλύτερα κρύψτες πίσω από τη ριζα.Μεγαλώνοντας θα κάνουν πολύ ωραιο ντεκορ αφου θα φαινεται ότι ξεπετάγονται πίσω από τη ρίζα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01920 seconds with 10 queries