Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   για κατασκευη εσωτ.φιτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65246)

saxlina 27-09-12 22:52

για κατασκευη εσωτ.φιτρου
 
καλησπερα εχω δει κανα δυο θεματα που αφορουν κατασκευη εσωτ,φιλτρου αλλα θα ηθελα τα φωτα οσων γνωριζουν..
1.καταρχην γυαλι αυστηρα η και πλαστικο για το κουτι αφου θελω να βγαινει κιολας ευκολα
2.ποια αντλια?σιγουρα πανω απο 1440 λ/ω
3.τι ειδους σφουγγαρια ειναι αναγκαια...εχω δει να πουλαν με το μετρο οπως και υαλοβαμβακα
4.μακαρονι απλο ή βιολογικο γιατι σε μαγαζι μου ειπαν οτι εχει διαφορα
5.ποσα λιτρα να χωραει ωστε να ειναι καλη η βιολογια μου
σκεφτομαι να το βαλω κατα μηκος στο φοντο να το κολλησω με βεντουζες οπως καποια εργοστασιακα και μπροστα να κολλησω πετρες ωστε να τεριαζει με το ολο στησιμο
επισης αν υπαρχουν ηδη θεματα που απανταν στις ερωτησεις μου ας μου τα στειλετε...΄
ευχαριστω
καθως και βιντεο ή φωτο..

Kotsos 27-09-12 23:01

πες λίγο το ύψος του ενυδρείου σου, και για πόσα λίτρα μιλάμε..

saxlina 28-09-12 06:27

καλημερα ...
συγγνωμη ρε παιδια νομιζα πως εβαλα και διαστασεις...
1.20 * 65 * 45
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saxlina (Μήνυμα 696693)
καλημερα ...
συγγνωμη ρε παιδια νομιζα πως εβαλα και διαστασεις...
1.20 * 65 * 45

350 λιτρα δηλαδη

Kotsos 28-09-12 10:44

Θα πρέπει να είναι μεγάλο:rolleyes:
Εγώ στο 100λιτρο που είχα φτιάξει ήτανε ένα κουτί απο πλεξι 16χ8χ35 εκατοστά..
Γι αυτό σε ρώτησα το ύψος βασικά, άμα το ήθελες γιατι δεν το χρησιμοποιώ.. απλά είναι λίγο κοντό για σένα..

κάνε κάτι στυλ σαμπ με διαμερίσματα..

saxlina 28-09-12 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 696736)
Θα πρέπει να είναι μεγάλο:rolleyes:
Εγώ στο 100λιτρο που είχα φτιάξει ήτανε ένα κουτί απο πλεξι 16χ8χ35 εκατοστά..
Γι αυτό σε ρώτησα το ύψος βασικά, άμα το ήθελες γιατι δεν το χρησιμοποιώ.. απλά είναι λίγο κοντό για σένα..

κάνε κάτι στυλ σαμπ με διαμερίσματα..

αυτο θελω να κανω κατι με διαστασεις 45*20*20 ή 45*30*15 περιπου στα 20 με 25 λιτρα λεω...ειναι αρκετο όμως?

Blokatos 28-09-12 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saxlina (Μήνυμα 696774)
αυτο θελω να κανω κατι με διαστασεις 45*20*20 ή 45*30*15 περιπου στα 20 με 25 λιτρα λεω...ειναι αρκετο όμως?

Εξαρτάται από την ιχθυοφόρτιση. Μπορεί να είναι και πολύ, μπορεί και να μην φτάνει. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι για τα λίτρα σου είναι καλά, αρκεί να μην το παρακάνεις.

saxlina 28-09-12 23:42

οκ με τα λιτρα βλεπω τα υπολοιπα? υλικο κατασκευης και φιλτρανσης?
μου επιαν σε αλλο θεμα οτι κανουν και οι ελαφροπετρες ποσα κιλα ομως?

Nick74 28-09-12 23:56

κοιτα, αν καταλαβα καλα θες για θαλασσινο οποτε εκει απ τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που γνωριζω η βιολογικη φιλτρανση ειναι διαφορετικη, αλλα αυτο που μπορω να σου πω γενικα ειναι πως οι ελαφροπετρα ειναι σχετικα καλουτσικο υλικο οταν θελουμε να γεμισουμε καποιο τεραστιο sump (τουλαχιστο ειναι καλυτερο απο βιομπαλες) αλλα οταν ειμαστε οριακα τοτε τα γνωστα βιολογικα υλικα ειναι μονοδρομος μια και προσφερουν πολλα χιλιομετρα επιφανειας που η ελαφροπετρα δεν μπορει να τα προσφερει

Blokatos 29-09-12 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 696969)
κοιτα, αν καταλαβα καλα θες για θαλασσινο οποτε εκει απ τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ που γνωριζω η βιολογικη φιλτρανση ειναι διαφορετικη, αλλα αυτο που μπορω να σου πω γενικα ειναι πως οι ελαφροπετρα ειναι σχετικα καλουτσικο υλικο οταν θελουμε να γεμισουμε καποιο τεραστιο sump (τουλαχιστο ειναι καλυτερο απο βιομπαλες) αλλα οταν ειμαστε οριακα τοτε τα γνωστα βιολογικα υλικα ειναι μονοδρομος μια και προσφερουν πολλα χιλιομετρα επιφανειας που η ελαφροπετρα δεν μπορει να τα προσφερει

Συνονόματε, στο άλλο θέμα νομίζω αναφέρει ότι θα βάλει κιχλίδες οπότε είναι μάλλον γλυκού νερού. Εκτός αν υπάρχουν και θαλασσινές και δεν το γνωρίζω.

Nick74 29-09-12 00:02

εεε... μα το πρωτο θεμα το ειχε ανοιξει στο θαλασσινο :confused:

Blokatos 29-09-12 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 696974)
εεε... μα το πρωτο θεμα το ειχε ανοιξει στο θαλασσινο :confused:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63529

Δες το τελευταίο ποστ...

Nick74 29-09-12 00:10

α... οκ, γιατι απο το αρχικο μυνημα που εβαλε στα θαλασσινα συμπερανα οτι ηθελε να κανει θαλασσινο...

χμμμμ... νταμαρακι αρα η μονη φυσικη απονιτροποιηση θα γινει στο βυθο και στο φιλτρο, αρα θελεις αρκετα καλο φιλτραρισμα

saxlina 30-09-12 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 696977)
α... οκ, γιατι απο το αρχικο μυνημα που εβαλε στα θαλασσινα συμπερανα οτι ηθελε να κανει θαλασσινο...

χμμμμ... νταμαρακι αρα η μονη φυσικη απονιτροποιηση θα γινει στο βυθο και στο φιλτρο, αρα θελεις αρκετα καλο φιλτραρισμα

παιδια απο δευτερα πρεπει ναρχισω το στησιμο του φιλτρου αλλα δεν προχωραμε....
υλικα?
πλαστικο γυαλι ή πλεξι γκλασ?
και ποσα λιτρα?
να το δωσω φουλ υψος?απο πανω μεχρι κατω...60*20*30?

Blokatos 30-09-12 00:54

Υλικό κατασκευής θα πρότεινα γυαλί. Βάλε ελαφρόπετρα και ενυδρειακό βάμβακα για προφίλτρο. Φθηνά και αξιόπιστα. Πόσα και τι ψάρια θες να βάλεις;
-------------------------
Δες και αυτό το άρθρο...

http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

Έχει αρκετές πληροφορίες.

manolischania 30-09-12 00:56

Καταρχάς πρέπει να αποφασίσεις τι φίλτρο θες να κάνεις και μετά βγαίνουν οι διαστάσεις , το ποιο εύκολο είναι plexi χρωματιστό και κολλημένο πάνω στο ενυδρείο ώστε να μην μείνουν κενά από πίσω σου εγκλωβίσει τίποτα γόνους . Για να καταλάβεις όμως τι πιάνει μέσα στο ενυδρείο δες το παρακάτω
link που είχα φτιάξει εσωτερικά σε κάτι γενιστρες 30/15/25 , ο κυκλοφορητής 1200 Λίτρα e.t.c έχει ακριβώς τα λεφτά ενός εξωτερικού φίλτρου εκτός αν βάλεις κανέναν κινέζο που από τον θόρυβο που θα κάνει δεν μπορείς να κάτσεις μπροστά στο ενυδρείο θα τρίζουν όλα , γνώμη μου ξανασκέψου το για εξωτερικό φίλτρο
http://www.youtube.com/watch?v=POLWM...E4B7C2EE838E51

Kotsos 30-09-12 11:43

1 Συνημμένο(α)
Θα το κάνεις ανοιχτό απο πάνω και όλο το ύψος του ενυδρείου..

Το γυαλί είναι πιο φθηνό, αλλα θα φαίνονται μέσα τα υλικά..
Το πλέξι θα είναι πιο όμορφο..

μια χαρά είναι οι κινέζοι..

manolischania 30-09-12 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 697271)
μια χαρά είναι οι κινέζοι..

Δεν διαφωνώ αλλά όχι για μόνιμη χρήση !!!
1 : καταναλώνουν τα τριπλάσια σε ρεύμα
2 : χαλάνε τα πλαστικά τις φτερωτής
3 : σκίζονται τα καλώδια του ρεύματος ( μου έχει τύχη 2 φορές απο sun-sun )

4 : έχουν σταματήσει σχεδόν όλοι να τους φέρνουν
5 : στα λίτρα που τους θέλει αν υπολογίσεις τα τζάμια/plexi σφουγγάρια βιολογικά υλικά σιλικόνες e.t.c
ένα εξωτερικό φίλτρο έρχεται ποιο φτηνά + ότι θα κάνει σαφώς καλύτερη δουλειά + ότι θα είναι ποιο οικονομικό σε κατανάλωση + ότι μπορείς να το πουλήσεις αν κάποια στιγμή θέλεις άλλο + εξοικονόμηση λίτρων στο ενυδρείο +++

Kotsos 30-09-12 12:03

Θα συμφωνήσω μόνο στο οτι καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα:D

Nick74 30-09-12 12:11

το πλεξι δουλευεται πολυ καλυτερα απ ολα και ειναι και οικονομικο υλικο.
Απ την αλλη γυαλι με γυαλι κανει πιο μονιμη κολληση

Kotsos 30-09-12 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 697282)
το πλεξι δουλευεται πολυ καλυτερα απ ολα και ειναι και οικονομικο υλικο.
Απ την αλλη γυαλι με γυαλι κανει πιο μονιμη κολληση

Εσείς έχετε ακριβά τζάμια γι αυτό..:D

manolischania 30-09-12 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 697279)
Θα συμφωνήσω μόνο στο οτι καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα:D

Θα έπεσες σε καλή παρτίδα !!!
Να σημειώσω ότι δεν έχω κάτι κατά τον κινέζων γενικότερα αλλα οι 1500 αρίδες είναι μόνο για να αλλάζεις νερό
( 10 στην κατοχή μου διαφόρων λίτρων οι 2 δουλεύουν πλέον ) 15 eheim ( δουλεύουν και οι 15 ) 3 jbl ( δουλεύουν και οι 3) 5 micra ( δουλεύουν και οι 5 )
αυτά για τους κυκλοφορητές ,
Σε φίλτρα εξωτερικά που έχω ένα τις συν συν δουλεύει χωρίς πρόβλημα αλλά στον καθαρισμό του το χαϊδεύω για να μην μου μείνει στο χέρι κανένα πλαστικό .

Nick74 30-09-12 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 697283)
Εσείς έχετε ακριβά τζάμια γι αυτό..:D


μπα, και για πλεξι να παμε σε τζαμαδες αγιογδυτες ειναι... (τουλαχιστο 2-3 που ξερω στον Πειραια, να μη λεω για ολους γιατι εννωειται θα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες)
αλλα ευτυχως για τζαμια υπαρχει το leroy merlin και για πλεξι το praktiker

Blokatos 30-09-12 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 697354)
μπα, και για πλεξι να παμε σε τζαμαδες αγιογδυτες ειναι... (τουλαχιστο 2-3 που ξερω στον Πειραια, να μη λεω για ολους γιατι εννωειται θα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες)
αλλα ευτυχως για τζαμια υπαρχει το leroy merlin και για πλεξι το praktiker

Πλέξι έχει και το Leroy.

saxlina 02-10-12 11:10

[QUOTE=Blokatos;697380]Πλέξι έχει και το Leroy.[/QUOTE

ναι εχει και τα κοβει κιολας...αλλα ειναι διαφανα...που δεν το θελω,αλλα κολλανε καλα με σιλικονη?
επισης σκεφτομαι και για μαυρο τζαμι τουλαχιστον το μπροστα και στο πλαι για να μην φαινεται ασχημο...
οκ για την αντλια μπορει να παρω και κατι καλυτερο αλλα τα υλικα πιστευω οτι θα βγουν τζαμπα..6 ευρω το κιλο μακαρονι βρηκα συν ελαφροπετρα και κανενα σφουγγαρι με το μετρο...
επιμενω στο εσωτερικο γιατι θα δινει το φιλτρο μια μια σε αποδοση...ασε που θα γλιτωσω και πιθανα ατυχηματα
ακομη τα εξωτερικα γι αυτο πανε απο 100 και πανω
επισης ψαχνω και πλαστικο καδο ετοιμο αλλης χρησης σαυτες τις διαστασεις...ταπερ τροφιμων ή καδους αποριματων 20 με 30 λιτρα που θα χρειαστουν μονο τρυπημα και εσωτερικα δυο χωρισματα...

Kotsos 02-10-12 11:22

To πλέξι δεν κολλάει με σιλικόνη..
Θα πάς σε ένα φαρμακείο και θα πάρεις χλωροφόρμιο...
-------------------------
Παίρνεις τα δυο κομμάτια, τα κολάς στην θέση τους με ζελοτέιπ, σφιχτά, και με μια σύριγγα περνάς το χλωροφόρμιο..
όπως κάνει στο 3:30 https://www.youtube.com/watch?v=hT6Ow_cBTps

Στεγνώνει σχεδόν αμέσως, αλλά άστο με τις ταινίες για κάποιες ώρες αφού τελειώσεις..

manolischania 02-10-12 14:51

Καλή επιτυχία !!!
Βεβαια επιμένω ~ 15 euro τα βιλογικά υλικά
20 ~ 25 euro τα plexi + κάποια καπάκια που θα πρέπει να βρείς για να προσαρμόσεις στην εισαγωγή + βανάκη στην τρυπα τις εξαγωγής + κάποιο διχτάκι για τα υλικά + σιλικόνη για το κώλυμα
+ κυκλοφορητής 50- 70 euro ( και λίγα λέω )
αποτέλεσμα έχεις ξεπεράσει τα χρήματα του εξωτερικού
φίλτρου .

Nick74 02-10-12 14:55

το πλεξι κολλαει με χλωροφορμιο η με φορμολη, αλλα πλεξι με γυαλι μονο με σιλικονη. (και λογο διαφορετικων υλικων δεν νομιζω να ειναι αριστη η κολληση γι αυτο ποτεινω ομοιογενεια υλικου αν ειναι ευκολο, δηλαδη τζαμια)

manolischania 02-10-12 15:05

Η σιλικόνη με τζάμι και plexi κολλάει μια χαρά , από που τα βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα ότι πρέπει να είναι ίδιο το υλικό ?

Nick74 02-10-12 15:06

με τζαμι ναι, με πλεξι ΝΟΜΙΖΩ οχι, οποτε αν κολλησεις τζαμι με πλεξι ισως ειναι λιγο επιφοβη η συγκοληση. Αυτο ειπα... δεν αποκλειεται να κανω λαθος, αλλα γιατι τοτε δεν κολαμε πλεξι με σιλικονες?

manolischania 02-10-12 15:11

Δεν είναι καθόλου επίφοβη κολλάει ακριβώς το ίδιο !!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02422 seconds with 10 queries