Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ερωτηση για Diy Co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53258)

johnb 30-05-11 18:35

ερωτηση για Diy Co2
 
ρε παιδια εξηγηστε μου λιγο γιατι εχω μπερδευτει....εχω φτιαξει λοιπον την κατασκευη παροχη διοξιδιου του ανθρακα με την μαγια και την ζαχαρη...ολα οκ συνδεσα το σωληνακι στην εισοδο αερα του εσωτερικου μου φιλτρου...ενταξει βγαζει φυσαλιδες μια χαρα...εξηγηστε μου λιγο την διαδικασια ...οταν σβηνουν τα φωτα ξεβιδωνω το καπακι του μειγματος ωστε να μην πηγαινει στο ενυδρειο και το λαστιχακι το διπλωνω ωστε να μην πηγαινει οξυγονο στο ενυδρειο?το βραδυ δεν θελει οξυγονο το ενυδρειο?

mikrosaquaristas 30-05-11 18:40

πόσα λίτρα ενυδρείο?

αν και το diy έχει τόσο λίγο CO2 που συνήθως το αφήνεις όλη μέρα και όλη νύχτα
το επικίνδυνο CO2 δεν μπορείς να το φτάσεις με DIY
την έλλειψη οξυγόνου που μπορεί να σου προκύψει,αν σου προκύψει, να την ψάξεις στην ανατάραξή σου και όχι στο CO2

αν δεν έχεις κανα πολύ πολύ μικρό ενυδρείο άστο όλη μέρα να ρίχνει φυσαλίδες
που και για πολύ μικρό δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος

betta 21 30-05-11 18:42

αφησε το μονιμα μεσα μην βγαζεις τιποτα μεχρι να σου τελειωσει το μιγμα :p το βραδυ που κλεινουν τα φωτα μπορει τα φυτα να μην θελουν co2 αλλα δεν κανει κακο να μεινει μεσα

johnb 30-05-11 18:44

1 Συνημμένο(α)
ειναι 35 λιτρων
το βραδυ τι γινεται με το οξυγονο?

johnb 30-05-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 594838)
ειναι 35 λιτρων
το βραδυ τι γινεται με το οξυγονο?

αν βγαζω το σωληνακι απο το μειγμα και παιρνει οξυγονο για το ενυδρειο δεν ειναι προτιμοτερο?

betta 21 30-05-11 18:53

δεν χρειαζεται,το co2 που εφτιαξες ειναι ενα ειδος τροφης για τα φυτα σου που το μετατρεπουν σε οξυγονο απο μονα τους μεσα στο ενυδρειο ;) το μονο που εχεις να νοιαζεσαι ειναι να βγαζει φυσαλιδες το μιγμα μεσα στο ενυδρειο σου

johnb 30-05-11 18:56

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta 21 (Μήνυμα 594842)
δεν χρειαζεται,το co2 που εφτιαξες ειναι ενα ειδος τροφης για τα φυτα σου που το μετατρεπουν σε οξυγονο απο μονα τους μεσα στο ενυδρειο ;) το μονο που εχεις να νοιαζεσαι ειναι να βγαζει φυσαλιδες το μιγμα μεσα στο ενυδρειο σου

ναι ρε παιδια βγαζει μια χαρα....το βραδυ λοιπον τι κανω??βγαζω το σωληνακι και το διπλωνω ωστε να μην βγαζει καθολου φυσαλιδες ετσι???

johnb 30-05-11 19:01

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα μην κανω καμια πατατια....ειναι το πρωτο βλεπεται

betta 21 30-05-11 19:05

δεν πειραζει,γι'αυτο προσπαθουμε κι εμεις να βοηθαμε οσο μπορουμε.δεν μαζευεις τιποτα,το αφηνεις στο ενυδρειο σου :p

johnb 30-05-11 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta 21 (Μήνυμα 594846)
το αφηνεις στο ενυδρειο σου :p

ευχαρηστω...το επιβεβαιωνουν και αλλοι?

georgis4 30-05-11 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 594847)
ευχαρηστω...το επιβεβαιωνουν και αλλοι?

ΟΧΙ!
(αστο μεσα βρε δεν υπαρχει προβλημα...μονο οταν δεις φυσαλιδες *τελος* φτιαχνεις φρεσκο μιγμα) :cool:

johnb 30-05-11 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 594848)
ΟΧΙ!
(αστο μεσα βρε δεν υπαρχει προβλημα...μονο οταν δεις φυσαλιδες *τελος* φτιαχνεις φρεσκο μιγμα) :cool:

οκ σας ευχαρηστω πολυ:D:D

betta 21 30-05-11 19:40

να΄σαι καλα φιλε :)

kgf12345 31-05-11 07:50

κιεγω με το diy το αφηνω μεσα το βραδι.απλα ανοιγω και την αεραντλια.αυτο γιατι αν πεσει η ροη του φιλτρου και δεν κανει αναταραξη κοβει απτην οξυγωνοση.μουχει τυχει δηλαδη να δω τα ψαρια στην επιφανεια δυο φορες μεχρι τωρα.ευτυχως τα προλαβα και τις δυο φορες εγκαιρα.εγω θα σου ελεγα το βραδυ αεραντλια η να το βγαζεις το co2.ετσι κιαλλιως τα φυτα δεν το χρησιμοποιουνε το βραδι χωρις φως.

mikrosaquaristas 31-05-11 08:52

κι όμως κάπου πάει γιατί στο δικό μου που μετράω Ph + Kh 4 φορές την ημέρα για να καταλήξω στο πόσες φυσαλίδες το λεπτό χρειάζομαι (εχω μπουκάλα όμως) όταν την έκλεινα το βράδι το πρωί μετραγα ανεβασμένο Ph άρα είχε ανέβει το Ph άρα κάπου πήγαινε το CO2
ενώ όταν το άφησα όλη μέρα σε μία ποσότητα στύλ μία 60 φυσαλιδες το λεπτό σταθεροποιήθηκε

kgf12345 31-05-11 18:08

ενδεχομενως καποια ποσοτητα να την κρατανε τα φυτα ακομα και χωρις φως και απλα δεν το κανουνε με τον ιδιο ρυθμο που γινεται κατα τις ωρες φωτισμου.εκτος αυτου νομιζω οτι πρεπει να παιζει ρολο και το τι φυτα και ποσα υπαρχουνε μεσα...χωρις να ειμαι και πολυ εμπειρος ομως...

delta66 31-05-11 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 595008)
κι όμως κάπου πάει γιατί στο δικό μου που μετράω Ph + Kh 4 φορές την ημέρα για να καταλήξω στο πόσες φυσαλίδες το λεπτό χρειάζομαι (εχω μπουκάλα όμως) όταν την έκλεινα το βράδι το πρωί μετραγα ανεβασμένο Ph άρα είχε ανέβει το Ph άρα κάπου πήγαινε το CO2
ενώ όταν το άφησα όλη μέρα σε μία ποσότητα στύλ μία 60 φυσαλιδες το λεπτό σταθεροποιήθηκε

Το co2 διαφευγει με την αναταραξη της επιφανειας του νερου εκτος απο τη καταναλωση του την ωρα της φωτοσυνθεσης απο τα φυτα.
Το co2 δημιουργειται απο την εκπνοη των ψαριων και των φυτων (για ενα μικρο ποσοστο) καθολο το 24ωρο (εκτος απο την πιθανη εξτρα παροχη με diy ή μπουκαλα)
Αναλογα το καθε ενυδρειο, την ιχθυοφορτωση του, τη φυτομαζα του, την παροχη co2, την αναταραξη του νερου κλπ, υπαρχει και ποσοστο co2 στο νερο.

mikrosaquaristas 31-05-11 20:11

αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι κλείνοντάς το το βράδι μπορεί τα φυτά να μην το χρησιμοποιούν μεν,αλλά μειώνεται για διάφορους λόγους και τελικά όταν το ξανα βάλεις αργεί να φτάσει το ενυδρείο στο επίπεδο CO2 που χρειάζεται

johnb 31-05-11 20:50

1 Συνημμένο(α)
εγω πιστευω οτι θα πρεπει να το βγαζω γιατι δεν εχω και πολλα φυτα μεσα...οποτε αν το βραδυ συνεχιζω να δινω co2 και βγαζουν και τα φυτα co2 τοτε βλεπω τα καημενα τα ψαρακια με μασκες οξυγονου:smt120:smt120

delta66 01-06-11 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 595178)
εγω πιστευω οτι θα πρεπει να το βγαζω γιατι δεν εχω και πολλα φυτα μεσα...οποτε αν το βραδυ συνεχιζω να δινω co2 και βγαζουν και τα φυτα co2 τοτε βλεπω τα καημενα τα ψαρακια με μασκες οξυγονου:smt120:smt120

Η συμμετοχη των φυτων στην παραγωγη διοξειδιου δεν ειναι τοση για να ανησυχησεις, οσο πρεπει να υπολογιζεις την παραγωγη απο τα ψαρια, ιδιως σε μεγαλη ιχθυοφορτωση.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 595144)
Το co2 δημιουργειται απο την εκπνοη των ψαριων και των φυτων (για ενα μικρο ποσοστο)


mitsos1975 20-07-11 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 595178)
εγω πιστευω οτι θα πρεπει να το βγαζω γιατι δεν εχω και πολλα φυτα μεσα...οποτε αν το βραδυ συνεχιζω να δινω co2 και βγαζουν και τα φυτα co2 τοτε βλεπω τα καημενα τα ψαρακια με μασκες οξυγονου:smt120:smt120

Eίδα τη φώτο και είπα μήπως είναι αυτός ο Βοkostas?
Αλλά δεν ήταν.
Έχει καιρό να γράψει, όπως και κάποιοι άλλοι!
Μάλλον έχει πάει διακοπές.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01949 seconds with 10 queries