Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση για βελτιωτικό νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43135)

george1995 26-08-10 13:33

Ερώτηση για βελτιωτικό νερού
 
http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypag e_images.tpl&product_id=79&category_id=96&option=c om_virtuemart&Itemid=1〈=el
Έχετε δοκιμάσει αυτό το προιόν???Μπορει να διώχνει την αμμωνία από το νερό και όλα τα υπόλοιπα που λέει????

Τηλέμαχος 26-08-10 13:34

Πολλοί το χρησιμοποιούν αλλά εγώ δεν πιστεύω σε τέτοια μαραφέτια:D

thanasisg 26-08-10 13:54

Τα πιο πολλά από αυτά που λέει ότι κάνει τα καταφέρνεις και με μια αλλαγή νερού!!!;);)

Eric 26-08-10 13:59

Καλο θα ήταν να εξετασεις τους λογους που μπορει να εχεις υψηλη αμμωνια και ρυπους και να τους προλαβεις και οχι πως θα μπορεσεις να τους αφαιρεσεις. Σε ενα καλοστημενο ενυδρειο δεν θα χρειαστεις τετοιου ειδους ζουμια;)

manos_samos 26-08-10 14:23

αστα τα αχρηστα ζουμια.. το μονο που χρειαζεται το ενυδρειο σου ειναι καθαρο νερο και αντιχλωριο...

zipo 26-08-10 14:31

Και εγώ πιστεύω από την πολύ μικρή πείρα που έχω πως ένα ενυδρείο σωστά στημένο μπορεί να είναι υγειέστατο μόνο με το αντιχλώριό του και κανένα άλλο χημικό.

stav 26-08-10 14:36

Το συγκεκριμενο προιον δεν το εχω χρησιμοποιησει, ουτε το γνωριζω,ουτε με ενδιαφερει.Μου κανει ομως φοβερη εντυπωση οτι ολοι εισαστε αρνητικοι χωρις να το εχετε χρησιμοποιησει αλλα και χωρις να εχεται πληροφορηση(θετικη 'η αρνητικη) απο καποιον 'η καποιους που να το εχουν χρησιμοποιησει.
Θελω να επισημανω οτι δεν εχω καμια σχεση με την Tetra και το συγκεκριμενο μαγαζι.

manos_samos 26-08-10 16:20

αυτο το προιον λεει πως καθαριζει το νερο και συνεπως οτι οι αλαγες νερου ειναι αχρηστες.. εξαλου μια αλαγη νερου που διαρκει περιπου 15-20 λεπτα το πολυ ειναι πολυ φθηνοτερη απο αυτο το προιον.. εγω σε καμια περιπτωση δεν θα χρησιμοποιουσα ενα προιον που αντικαθιστα κατι τοσο απλο και χωρις εγγυηση για αυτα που λεει...
αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη και αν καποιος πιστευει οτι τα λεω λαθος παρακαλω να με διορθωσει...

vagvader 26-08-10 17:43

Δεν εχει αδικο κανεις απο τους παραπανω στα οσα λενε... ομως πρεπει να πουμε οτι το "toxivec" μιας κατα τα αλλα πολυ καλης και σοβαρης εταιριας ενδεικνυται για περιπτωσεις που καποιος εχει αμεσο προβλημα με το ενυδρειο του, με αλλα λογια αν εχει "τουμπαρει", εχει ανεβασει νιτρικα κλπ. Η χρηση του nitrivec + αλλαγη 50% του νερου θα βοηθησει αμεσα σε πληρη αποκατασταση των συνθηκων του ενυδρειου. Ισως καποιος ετσι να προλαβει καποια ψαρια που θα ηταν ουτως η αλλως καταδικασμενα!
Δεν ειναι για συνεχη χρηση, ειναι για περιπτωσεις αναγκης! Η Sera δεν ειναι τυχαια εταιρεια οπως και τα προιοντα τους!;)

areti 26-08-10 17:44

Το συγκεκριμενο προιον το χρησιμοιποιω χρονια και το εχω παντα στο ντουλαπι μου για παν ενδεχομενο. Οχι ομως για την αμμωνια ουτε για τα νιτρωδη και για να περιορισω τις αλλαγες του νερου. Για αυτα ξερουμε ολοι τι χρειαζεται. Σε περιπτωση καποιας μολυνσης του νερου απο καποιο απροβλεπτο παραγωντα ( χαλκο , κλπ, ρυποι), μετα απο απολυμανση του ενυδρειου με υπερμαγγανικο καλιο, μετα απο χρηση φαρμακων κα μπορει να σε γλυτωσει απο πολλα τρεχαματα. Απλα μου κανει εντυπωση που ολοι κολλησατε στο θεμα της αμμωνιας και κανενας δεν προσεξε αυτα : Επιπλέον, απομακρύνει την επικίνδυνη χλωρίνη από το νερό της βρύσης, και αποροφά τα υπολείματα φαρμάκων μετά από θεραπεία. Όμως το sera toxivec® δεν σταματά εδώ: δεσμεύει τα βαρέα μέταλα όπως χαλκό, ψευδάργυρο, μόλυβο ακόμα και υδράργυρο. :confused:

giagligian 26-08-10 19:39

Δεσμεύει. Άρα και πάλι χρειάζεται αλλαγή νερού για να απομακρυνθούν οριστικά. Όπως και για τα φάρμακα. Χίλιες φορές καλύτερο να προσθέσεις άνθρακα να απομακρύνεις τις ουσίες που θέλεις στα σίγουρα και μετά πετάς και τον άνθρακα, παρά αυτό. Πιο σίγουρο αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου.

manos_samos 26-08-10 19:47

γενικα εγω πιστευω τα ''ζουμια'' πρεπει να αποφευγονται... πιος ξερει τι μη φανερες παρενεργειες εχουν.... μια αλαγη νερου και λιγο αντιχλωριο ειναι αυτα που χρειαζεται το ενυδρειο και τιποτα αλλο οσον αφορα τα υγρα που σχετιζονται με την καλη ποιοτητα του νερου και τιποτα αλλο... κατα τη γνωμη μου παντα...

Πάνος 26-08-10 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 473751)
. Απλα μου κανει εντυπωση που ολοι κολλησατε στο θεμα της αμμωνιας και κανενας δεν προσεξε αυτα : Επιπλέον, απομακρύνει την επικίνδυνη χλωρίνη από το νερό της βρύσης, και αποροφά τα υπολείματα φαρμάκων μετά από θεραπεία. Όμως το sera toxivec® δεν σταματά εδώ: δεσμεύει τα βαρέα μέταλα όπως χαλκό, ψευδάργυρο, μόλυβο ακόμα και υδράργυρο. :confused:

δε γνωριζω το προιον και δε θα παρω θεση για το αν κανει οσα υποσχεται...αλλα θα μεινω στο παραπανω που ειπε η αρετη.
εννοειται οτι τοοοοσο μεγαλες ποσοτητες βαρεων μεταλλων που θα εκαναν κακο στα ψαρια δε θα βρεθουν στο νερο δικτυου γιατι θα εκαναν και κακο σε μας που το πινουμε...
αν ομως απο ενα λαθος...π.χ. καποιος εριχνε κατι στο ενυδρειο σου (π.χ. υδραργυρος) που θα επρεπε να απομακρυνεις..και το δεσμευε το toxivec...θα το εμπιστευοσουν κανοντας χρηση του και θα πηγαινες για υπνο ησυχη?? ή θα εκανες 1-2 μεγαααλες αλλαγες νερου για να το απομακρυνεις???
νομιζω η συντριπτικη πλειοψηφια θα εκανε το 2ο....:rolleyes:

bokostas 26-08-10 23:32

To χρησιμοποίησα 2-3 φορές και δεν είδα καμιά διαφορά, είτε το έβαλα, είτε όχι, ένα και το αυτό. Γι αυτό και δεν το ξαναγόρασα.

areti 27-08-10 11:56

Εννοειτε οτι το βαζεις συμπληρωματικα και σε συνδιασμο με μεγαλες αλλαγες νερου. Εμενα μια φορα μου συνεβει το εξης:
Σε ενα 20λιτρο που ειχα red cherry και endlers, οι ατακτες γατουλες μου εριξαν μεσα το φωτιστικο με αποτελεσμα μεσα στο νερο να βρεθει ολη η μαυριλα και οι ουσιες απο την οξειδωση των μεταλικων μερων. Με το συγκεκριμενο προιον και 2 μεγαλες αλλαγες νερου εχασα μονο ενα endler. Δεν μπορω να ειμαι σιγουρη οτι " με εσωσε" το toxivec αλλα προσωπικα πιστευω οτι βοηθησε.

douran_p 29-08-10 09:57

σωστο φιλτραρισμα και αλλαγες αναλογα με την ιχθυοφορτοση σου και εισαι οκ...........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01713 seconds with 10 queries