Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Νεος για reef (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37734)

dim orestiada 09-02-10 09:55

Νεος για reef
 
καλημερα σε ολους... εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα φυτεμενο κ θελω να κανω κ ενα μικρο με θαλασσινο νερο. σκευτομαι γυρω στα 20 με 30 λιτρα αλλα ειμαι εντελος ασχετος με θαλασσινα. θα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζετε ενα μικρο reef. απο υποστροματα βραχους κοραλια αλατι κ γενικα οτι πληροφορειες μπορειτε να μου δωσετε. ευχαριστω πολυ!!!!!

chris z3 09-02-10 14:34

Τα λίτρα που αναφέρεις είναι πολύ λίγα για αρχάριο στην θάλασσα,αν θες μια συμβουλή πήγαινε σε 70-80 Λίτρα να το ευχαριστηθεις κιόλας!
Δεν είναι ακατόρθωτο όμως....

dim orestiada 09-02-10 15:20

το κοστος για ενα τετοιο ενυδρειο ποιο ειναι???? κ αν εχεις την καλοσυνη πες κ τι χρειαζετε....

giannisqq 09-02-10 15:30

θελεις να μπλεξεις παλι ε??????????

dim orestiada 10-02-10 19:56

ρε παιδια κανενας δεν βοηθαει????? γιατι ετσι? που ειναι οι ποιο εμπειροι? σημερα εγινε η παραγγελια ενυδρειου φωτιστικου κ λαμπες... 52 λιτρα κ το φοτιστικο εχει 2 λαμπεσ απ[ο 24watt..... εκτος απο skimmer πρεπει να παρω κ φιλτο??? βοηθειααααααααααααααααααα

giannisqq 10-02-10 20:25

μην βιαζεσαι ρε θα σε βοηθησουν!κανε λιγο υπομονη
-------------------------
τα πηρες?ενταξει?

dim orestiada 10-02-10 20:44

μπα δεν βλεπω να βοηθαει κανεις.......... ναι ρε αυριο εδω θα ειναι. διαβαζε να το στησουμε μαζι!

giannisqq 10-02-10 20:53

εχω ζαλιστει να διαβαζω!!!ουτε γιατρος να γινομουν!!!!!!!!!!

dim orestiada 10-02-10 20:55

εγω να δεις απο εχθες δεν εχω σηκωθει απο εδω.....

enzo 10-02-10 21:57

λοιπον τα πραγματα ειναι απλα..
χρειαζεσαι ενυδρειο:grin:, το εχεις, φωτισμο εχεις, skimmer, χημικο φιλτραρισμα, ψοφιο αραγωνιτη ψιλοκοκκο για 6,7 ποντους υποστρωμα, βραχο για βιολογικη φιλτρανση,θερμανση-ψυξη, εσωτερικη κυκλοφορια, αυτοματη αναπληρωση εκτος αν εχεις απλετο χρονο και προσθετεις μηχανικα, και μια οσμωση για τις αλλαγες σου...:grin:
α ξεχασα και περισσοτερο διαβασμα..:smt020

dim orestiada 12-02-10 16:13

πως μπορω να φτιαχω αυτοματη αναπληρωση????

Πάνος 13-02-10 00:03

εχω δει αρκετες αυτοματες αναπληρωσεις να πωλουνται εδω μεσα με 30-50 ευρω....μεταχειρισμενες...

χτυπωντας μεταχειρισμενα μειωσα αισθητα το κοστος του ριφ μου....μονο το φωτισμο πηρα καινουριο...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από enzo (Μήνυμα 415707)
λοιπον τα πραγματα ειναι απλα..
χρειαζεσαι ενυδρειο:grin:, το εχεις, φωτισμο εχεις, skimmer, χημικο φιλτραρισμα, ψοφιο αραγωνιτη ψιλοκοκκο για 6,7 ποντους υποστρωμα, βραχο για βιολογικη φιλτρανση,θερμανση-ψυξη, εσωτερικη κυκλοφορια, αυτοματη αναπληρωση εκτος αν εχεις απλετο χρονο και προσθετεις μηχανικα, και μια οσμωση για τις αλλαγες σου...:grin:
α ξεχασα και περισσοτερο διαβασμα..:smt020

επισης ρεφρακτομετρο για να μετρας την αλατοτητα...και φυσικα τεστακια που κανουν (και) για αλμυρο. θα χρειαστεις συμπληρωματα οπως ΚΗ ή και αλλα αναλογα τα ειδη των κορραλιων που θα φιλοξενησεις.

dim orestiada 13-02-10 18:26

ευχαριστω πολυ πανο... δηλαδη γιατι πρεπει να συμπληρωνω KH? θα ειναι χαμιλες η τιμεσ κ θα πρεπει να της ανεβασω η να της κατεβασω?

chris z3 13-02-10 22:10

Εγώ θεωρώ ότι η αυτοματη αναπλήρωση δεν είναι βασικό ακόμα....
Προς το παρών μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι γυαλί από πάνω και θα είσαι μια χαρά...
Το καλοκαίρι βλέπεις τι θα κανείς....σιγά σιγά....
Α και να αναφέρω ότι Δεν χρειάστηκε ποτέ να συμπληρώσω κάτι στο νερό....και πανε όλα πολύ καλά....

Πάνος 14-02-10 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dim orestiada (Μήνυμα 416696)
ευχαριστω πολυ πανο... δηλαδη γιατι πρεπει να συμπληρωνω KH? θα ειναι χαμιλες η τιμεσ κ θα πρεπει να της ανεβασω η να της κατεβασω?

το ΚΗ στο θαλασσινο μειωνεται ΔΙΑΡΚΩΣ. και πρεπει να προσθετεις ΔΙΑΡΚΩΣ ειδικη σκονη (ΚΗ buffer) για να το ανεβαζεις ...

dim orestiada 15-02-10 20:50

σας ευχαριστω πολυ. κ συνεχιζω το διαβασμα... αντε πανο σε περιμενουμε στα μεροι μας!!!! τελικα το reef θα γινει μεγαλυτερο 90 λιτρο κ το ενυδρειο με τα 50 λιτρα θα το κρατησο για γαριδουλες αργοτερα!!!!! πιστευο τα λιτρα θα ειναι καλυτερα.
-------------------------
εχω μπερδευτη τοσο πολυ.... σκευτομαι διαφορα!!!!! σκευτομαι να κανω μονος μου ενυδρειο κ να φτιαξω κ sumb.... απ οτι καταλαβαινεται εχω χασει τη μπαλα. λετε να τα καταφερω η θα ξεφυγω πολυ????

madfdg 15-02-10 20:55

Οικονομικά θα ξεφύγεις αρκετά!Για πόσα λίτρα σκέφτεσαι?

dim orestiada 15-02-10 21:05

σκευτομαι να γινει 100χ50χ40. 200 λιτρα θα ειναι. θελω να κανω κατι σιγα σιγα κ ασ παει καιρο. οσο θα διαβαζω θα επενδυω κ σε χρημα. δεν νομιζω οτι ειναι πολλα τα λίτρα. τι sumb θα χρειαστω?

madfdg 15-02-10 21:42

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο;) Την μινιμουμ διάσταση την ορίζουν τα μηχανήματα που θα πρέπει να βολέψεις εκεί καθώς και το αν θα κάνεις refugium ή όχι!

chris z3 16-02-10 09:31

Αν μπορέσεις να το κανείς 50 σε πλάτος και σε ύψος η ακόμα καλύτερα 60 σε πλάτος θα είναι πολύ καλύτερα....
Θα έχεις περισοτερες δυνατότητες για aquascape...και θα δώσεις όγκο με το βάθος...

giannisqq 16-02-10 11:36

εχασα πολλα μητσο οσο ελειπα:D:D:D

dim orestiada 16-02-10 23:54

παρα πολλα. πρεπει αν βρεθουμμε να στα πω απο κοντα!!!!!
-------------------------
τι ειναι το refugium??????????????????

giannisqq 17-02-10 00:16

http://www.youtube.com/watch?v=QEjTkLcMfFE μαλλον κατι τετοιο μητσο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01860 seconds with 10 queries