Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Guppy και molly (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35922)

spirossd 07-12-09 23:30

Guppy και molly
 
Παιδες τα guppy πανε μαζι με τα molly??? Ρωταω για τι δεν διαβασα καποιος να τα προτείνει μαζι...:confused::confused::confused:

platy 07-12-09 23:41

κανε μια αναζητηση εδω στο φορουμ...γραψε ''μολυ'' και θα βρει καποια αρθρα....ναι και τα molly και τα platy ταιριαζουν με τα γκαπακια...ι ξιφοφοροι γινονται μεγαλοι...ριξε και εδω μια ματια www.tsamisaquarium.gr

cpapakon 23-12-09 14:21

Το ερώτημα είναι τι θα κάνεις με τις γέννες των γκάπυ. Αν έχεις χώρο, ίσως ένα άλλο ενυδρείο να βάζεις τα μικρά γκαπάκια τότε δε θα έχεις πρόβλημα να διατηρήσεις γκάπυ με μόλυ και πλατύ. Φαντάζομαι ότι τα μεγαλύτερα και ταχύτερα molly και platy θα αποτελούν πρόβλημα για τα νεογέννητα.
Στην περίπτωση μου που έχω μόνο γκάπυ και τα ενήλικα δεν τρώνε και δεν κυνηγάνε τα μικρά.
Δε χρησιμοποιώ γεννήστρες παρά μόνο μπόλικο κερατόφυλλο για κρυψώνες (αν και δε μάλλον δε χρειάζεται).

harris samos 23-12-09 15:05

μπαίνουν μαζί έχουν της ίδιες απαιτήσεις νερού
το μονο θέμα είναι τα μωρά όπως είπε και ο cpapakon τα molly πλατύ και οι ξιφοφοροι που δε τους προτείνω από προσωπική εμπειρία είναι γρήγορα ψαρια και λίγο μεγαλόσωμα οποτε τα μωρά γκάπι αποτελούν μεζέ από την άλλη να σκεφτείς της γέννες γεννάνε κάθε 25 μέρες αν δε κάνω λάθος οποτε θες λίτρα
εγώ θα κράταγα μονο γκάπι προσωπική γνώμη πάντα :grin:

arisedu 11-01-10 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 398424)
μπαίνουν μαζί έχουν της ίδιες απαιτήσεις νερού
το μονο θέμα είναι τα μωρά όπως είπε και ο cpapakon τα molly πλατύ και οι ξιφοφοροι που δε τους προτείνω από προσωπική εμπειρία είναι γρήγορα ψαρια και λίγο μεγαλόσωμα οποτε τα μωρά γκάπι αποτελούν μεζέ από την άλλη να σκεφτείς της γέννες γεννάνε κάθε 25 μέρες αν δε κάνω λάθος οποτε θες λίτρα
εγώ θα κράταγα μονο γκάπι προσωπική γνώμη πάντα :grin:

Και εγώ συνιστώ μόνο guppy
Βάλε και μερικές γαριδούλες (red cherry) ώστε να έχεις κίνηση και στον βυθό

vaso 11-01-10 22:18

gappy προβλημα
 
Γεια σας παιδιά
Έχω ένα πρόβλημα πρόσφατα αγόρασα το rio 400 τις juwel.Eβαλα και λίγα φυσικά φυτά echinodorus hygrophila μετά άρχισα να βάζω τα ψαράκια μού το Σάββατο αγόρασα γκαπυ και σήμερα παρατήρησα ότι σκίστηκε η ουρά του αρσενικού μου πιο φάρμακο να πάρω ?Μου είπαν να πάρω το omnipur είναι καλό?
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!

harris samos 11-01-10 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaso (Μήνυμα 404289)
Γεια σας παιδιά
Έχω ένα πρόβλημα πρόσφατα αγόρασα το rio 400 τις juwel.Eβαλα και λίγα φυσικά φυτά echinodorus hygrophila μετά άρχισα να βάζω τα ψαράκια μού το Σάββατο αγόρασα γκαπυ και σήμερα παρατήρησα ότι σκίστηκε η ουρά του αρσενικού μου πιο φάρμακο να πάρω ?Μου είπαν να πάρω το omnipur είναι καλό?
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!

δεν ειναι τιποτα μην βαλεις φαρμακο
κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου να το δουμε να σου πουμε και γνωμες :grin::grin:
τι τιμες νερου εχεις ??
βαζεις αντι χλωριο ?
καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου ??
ποσα ψαρακια εχεισ μεσα ??

Serafeim 11-01-10 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaso (Μήνυμα 404289)
Γεια σας παιδιά
Έχω ένα πρόβλημα πρόσφατα αγόρασα το rio 400 τις juwel. Πόσο πρόσφατα?? Eβαλα και λίγα φυσικά φυτά echinodorus hygrophila μετά άρχισα να βάζω τα ψαράκια μού το Σάββατο αγόρασα γκαπυ και σήμερα παρατήρησα ότι σκίστηκε η ουρά του αρσενικού μου πιο φάρμακο να πάρω ?Μου είπαν να πάρω το omnipur είναι καλό?
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!


Καλώς ήρθες στην παρέα μας.:smt041
Έχεις διαβάσει αυτό ?

vaso 12-01-10 13:07

εκανα τεστ ειναι κανονικα ολα θα βαλω φωτο αλλα τι φαρμακο να παρω ?

Δημητρης89 12-01-10 13:16

δεν χρειαζεται να βαλεις κατι..η ουρα του θα επανελθει

bokostas 12-01-10 15:59

Βάλε melafix, είναι ακίνδυνο και βοηθάει στο πρόβλημά σου.

vaso 12-01-10 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 404556)
Βάλε melafix, είναι ακίνδυνο και βοηθάει στο πρόβλημά σου.

Ευχαριστώ .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01563 seconds with 10 queries