Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Χρυσόψαρο καθαριστής ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31763)

halvas69 20-04-09 15:56

Χρυσόψαρο καθαριστής ;
 
Ο κογκολέζος που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου παρουσίασε ich και το πλάκωσα στο αλάτι.
Σύντομα εμφάνισε σημάδια βελτίωσης αλλά πριν από 2 ημέρες άρχισε να μαζεύει τα πτερύγια του και να μην κολυμπάει κανονικά.
Το δε δικό μου comet, o Lary δεν χαμπάριασε μία (μέχρι ώρας), αλλά σήμερα είδα σαν να τσιμπάει τον καγκολέζο.
Παρατηρώντας καλύτερα μου έδωσε την εντύπωση ότι τον καθαρίζει απο τα παράσιτα.
Ισχύει κάτι τέτοιο ;

BORKED

Πάνος 20-04-09 20:14

περαστικα...:(
πολλα ψαρια μου σε εποχες που εχα αφθονα αρρωστα...τα υγιη τα τσιμπολογουσαν....δε ξερω αν ηταν η βλενη τους που τα προσελκυε...
παντως με την "κακοποιηση" απο τα υπολοιπα φαινοταν να καταληγουν γρηγοροτερα αποτι οταν ηταν μονα τους...
μακαρι στα κρυου νερου να ειναι διαφορετικα....

maikl 20-04-09 20:24

...αν εχεις ενυδρειο-νοσοκομειο καλα θα ηταν να τον απομακρυνες εκει.Εχει που εχει τα δικα του προβληματα να μη εχει και τον λάρυ...;)

υ.γ...πολυ χαλια το βλεπω...

Blanch 20-04-09 20:52

Συμφωνώ πως θα πρέπει ο ασθενής να αποχωρήσει σε άλλο ενυδρείο και για το δικό του καλό αλλά και για να μην κινδυνεύσει ο Λάρης να κολλήσει κάποια ασθένεια.

Δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ τα χρυσόψαρα να λειτουργούν σαν καθαριστές παρασίτων άλλων ψαριών, όμως είναι σύνηθες το φαινόμενο να παρενοχλούν, άλλοτε επιθετικότερα άλλοτε ηπιότερα, τα ασθενή ψάρια.

Εδώ ο Λάρης είναι σαν να του λέει: "δεν είσαι που δεν είσαι καλά, μου τρως και χώρο..."

halvas69 20-04-09 21:25

Οκ μήνυμα ελήφθει, σας ευχαριστώ.

Krisos 20-04-09 21:51

Περαστικα φιλε! ;) ..και εμενα το ενα χρυσοψαρο οταν το αλλο δεν ηταν και τοσο καλα :(

clarck 21-04-09 00:07

Περαστικα! ελπιζω να μην τα ματιασαμε εμεις...... :(

mikele 21-04-09 12:37

περαστικα χαλβας...........

halvas69 21-04-09 20:50

Κουκουρούκου....δεν τον πρόλαβα τον γουρλομάτη.
Με το που απάντησα χθες στις 10:25 πήγα να τον βγάλω αλλά ήταν ήδη πεθαμένος.

Πριν λίγο που ήρθα από δουλειά, εμφάνισε παρόμοια συμπτώματα και ο Larry αλλά τουλάχιστον είναι ζωηρότατος.
Απ'ότι φαίνεται είναι velvet και μας κόλησε ο μαυρούλης.
Δυστυχώς θα πάρω φάρμακο αύριο το μεσημέρι που θα σχολάσω δεν γίνεται νωρίτερα.

Μέχρι ώρας έχω κάνει γενναία αλλαγή νερού 90 % - προσθήκη αλατιού 4% - ολίγην από σκόρδο - και μερική αύξηση της θερμοκρασίας.
Κοινώς ότι ματζούνι βρήκα στο ιντερνετ το εφάρμοσα μέχρι αύριο που θα πάρω φάρμακο.

ΥΓ Ευχαριστώ για τις ευχές σας :)

Roi 21-04-09 23:50

Κρίμα :smt089:smt089

Περαστικά στον Larry.

maikl 22-04-09 04:34

...οντως κριμα...:(
Ψαξε για cyprinopur της sera.;)

halvas69 24-04-09 22:05

Έχω ευχάριστα νέα, οι ευχές σας φίλοι μου έπιασαν, ε και με την βοήθεια του General Cure της API.

Από την 1 ημέρα της θεραπείας τα σημάδια στο κορμάκι του εξαφανίστηκαν και παρουσιάστηκε θεαματική βελτίωση στην συμπεριφορά του.
Σήμερα μπορώ να πω ότι είναι όπως πρώτα, αλλά θα έχω τον νου μου παραπάνω για μερικές μέρες.

Σας ευχαριστώ για τις θετικές σκέψεις σας.
Larry rulezzzz :)

clarck 24-04-09 22:10

Οχι ρε γμτ! Τουλαχιστον γλυτωσες το ενα.

POURITANOS 24-04-09 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 350737)
τα σημάδια στο κορμάκι του

τι σκεπτόσουν εκείνη την ώρα :DΤα λες τοσο ωραια λες και διαβαζω αρλεκιν:D Εισαι ωραιος:smt023
πάλι καλά που επέζησε ο Λάζαρος .
Δε πειράζει να σε γερός να των θυμάσαι των γουρλομάτη σου.

duaz 30-04-09 02:08

πολυ χαλαρα το βλεπετε το γεγονος οτι χαθηκε ενα ψαρι και μαλιστα απο ανθρωπο που δεν ειναι νεος στο χομπι ...
πραγματικα δεν εχω καταλαβει ακομα τι πηγε λαθος
και μου κανει φοβερη εντυπωση που δεν αναφερθηκαν οι συνθηκες και ολα τα σχετικα

πραγματικα αυτο δεν ειναι αρλεκιν ... αλλα το εξπρες του μεσονυχτιου ...

halvas69 30-04-09 02:47

Mάλλον δεν πρόσεχες.
Να σου κάνω μία περίληψη.
Φιλοξενούσα ένα ψάρι που όμως ήταν άρρωστο και κόλλησε το δικό μου.
Ο φιλοξενούμενος εμφάνισε γρήγορα τα συμπτώματα και την επόμενη ημέρα μας χαιρέτησε, το δικό μου την σκαπούλαρε ;) γιατί είχα δει το έργο και ήξερα τι να κάνω.

αλεξανδρα 05-08-09 13:55

αιωνια η μνημη!!!!!!!!!το εχω ξαναδει το εργο τις προαλλες ψοφισε και ο δικος μου κογκολεζος κι ειχε τα ιδια συμτοματα.εχω ακουσει(τωρα δεν ειμαι σιγουρη αν αληθευει )πως τα χρυσ/ψαρα τρωνε και πτωματα

potami 14-10-09 14:58

δεν τον τσιμπαει ως καθαριστης φυσικα αλλα για να φαει
και οι καθαριστες φυσικα το ιδιο κανουν

η διαφορα ειναι οτι δεν θα σταματουσε να τον τσιμπαει μεχρι να πεθανει αλλα προφανως και μετα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01789 seconds with 10 queries