Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ραγισμα τζαμιου ενυδρειου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31454)

Apollwnas 04-04-09 22:44

Ραγισμα τζαμιου ενυδρειου.
 
Απενεργοποιησα ενα ενυδρειο 50 λιτρων που ειχα και ειπα να το καθαρισω στο μπαλκονι.Δεν το αφησα να κατσει καλα και εκανε ενα ραγισμα στον πατο.Του εβαλα νερο να δω τι εγινε η σταθμη δεν επεσε αλλα νομιζω οτι βγαζει κατι σταγονες απο κει που εχει το ραγισμα.Παει για πεταμα η παιζει αμα βαλω σιλικονη να το σωσω?

in the pond 04-04-09 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 346192)
Απενεργοποιησα ενα ενυδρειο 50 λιτρων που ειχα και ειπα να το καθαρισω στο μπαλκονι.Δεν το αφησα να κατσει καλα και εκανε ενα ραγισμα στον πατο.Του εβαλα νερο να δω τι εγινε η σταθμη δεν επεσε αλλα νομιζω οτι βγαζει κατι σταγονες απο κει που εχει το ραγισμα.Παει για πεταμα η παιζει αμα βαλω σιλικονη να το σωσω?

Θα σου έλεγα να το ξεχνούσες. Για 50 λίτρα ενυδρείο δεν ρισκάρεις. Άκουσε και άλλες υποδείξεις.

PascM 04-04-09 22:58

Αν μιλάς για ράγισμα στον πάτο αλάζεις πάτο και το χρησιμοποιείς.

Apollwnas 04-04-09 23:03

Ραγισμα στον πατο εχει οπως το ειπες.Δηλαδη το παω σε ενα τζαμα και του λεω αλλαξε πατο κτλ.Απο καμια προσωπικη εμπειρια σε τετοιο μαγαζι ποσο λετε να μου κοστισει?

in the pond 04-04-09 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 346199)
Ραγισμα στον πατο εχει οπως το ειπες.Δηλαδη το παω σε ενα τζαμα και του λεω αλλαξε πατο κτλ.Απο καμια προσωπικη εμπειρια σε τετοιο μαγαζι ποσο λετε να μου κοστισει?

Ο τζαμάς δε νομίζω ότι θα σου το κολλήσει. Υπάρχουν φίλοι εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν. Τώρα μόνος σου...αν δεν το έχεις ξανακάνει, μη βιαστείς. Θα χρειαστείς σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία.

PascM 04-04-09 23:14

Αρκετοί τζαμάδες θα το κολήσουν. Τώρα πόσο θα χρεώσουν δεν γνωρίζω.

Apollwnas 04-04-09 23:15

Να μου πεις αμα ο τζαμας μου ζητησει υπερβολικα λεφτα παιρνω καινουργιο.Δεν το εχω επειχειρησει να κολλησω μονος μου ειναι η αληθεια.Παντως σιλικονη υπαρχει :smt100

PascM 04-04-09 23:16

Ένα καλό project για όλους μας!

dimitris21 -> για πες!!

mixalis24 04-04-09 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 346204)
Να μου πεις αμα ο τζαμας μου ζητησει υπερβολικα λεφτα παιρνω καινουργιο.Δεν το εχω επειχειρησει να κολλησω μονος μου ειναι η αληθεια.Παντως σιλικονη υπαρχει :smt100

+-8δεν ειναι τιποτα βρες το τζαμι και βουρρρρρρρρ...;)

Raven 05-04-09 01:09

Να ρωτησω κατι χαζο; δεν γινεται να κολλησει 2ο πατο πανω απο τον προηγουμενο;

kostas_dimi_xapsas 05-04-09 01:44

Raven και εγώ ακριβώς το ίδιο αναρωτιόμουν!Να κολλήσει από την μέσα μεριά ένα τζάμι στις ανάλογες διαστάσεις!;)

PascM 05-04-09 02:31

Νομίζω οτι ποιο σωστό είναι να κολλήσει τζάμι από την εξωτερική πλευρά του πάτου.
Θα μας απαντήσει σύντομα πιστεύω ο Δημήτρης.

sifnos 05-04-09 04:22

για 50 λιτρα σιγα, το ιδιο πραγμα ειναι.απλα απ εξω ειναι πιο ευκολο λιγακι αν δεν διαθετεις μονο βεντουζακι.πιο ακριβη θα ειναι η σιλικονη απο το τζαμι:D

mikele 05-04-09 06:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 346233)
Να ρωτησω κατι χαζο; δεν γινεται να κολλησει 2ο πατο πανω απο τον προηγουμενο;


+++ η καλυτερη λυση και η καλυτερη κοντρα

Andros 05-04-09 07:09

Αν κολλησει 2ο πατο στην εξωτερικη πλευρα και μια κοντρα απο μεσα πανω στο ραγισμα θα γινει μια χαρα.

alechandro 05-04-09 13:15

Το ''χαζο'' που ρωτησε ο Raven, δεν ειναι καθολου χαζο. Μετρας την εσωτερικη επιφανεια(τοσο επι τοσο), γεμιζεις με ενυδρυακη σιλικονη το πατο κ απουμπας τη καινουρια βαση. Φροντισε με κατι να την πιεσεις, βαλε ενα βαρος πανω της, κ μετα απο ενα 24ωρο εισαι οκ. Με αυτο το τροπο δε θα χρειαστεις ουτε ποντες ουτε τπτ αλλο. Καλυτερα εσωτερικα παρα εξωτερικα γιατι το ραγισμενο μερος θα δεχετε πιεσεις ετσι κ αλλιως.

dimitris21 06-04-09 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 346251)
Νομίζω οτι ποιο σωστό είναι να κολλήσει τζάμι από την εξωτερική πλευρά του πάτου.
Θα μας απαντήσει σύντομα πιστεύω ο Δημήτρης.

αμα δεν το δω ρε Μάνο τι να απαντήσω?
"ράγισμα" με "ράγισμα" ,μπορεί να έχουν πολύ μεγάλη διαφορά. σε άλλα να δέχεται επιδιόρθωση και σε άλλα όχι.

φωτογραφία υπάρχει?

Lilith 07-04-09 10:50

Καλημέρα σε όλους,
Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάμε αφού ράγισμα από ραγισμα έχει διαφορά, αλλά σε παλιότερο ενυδρείο που είχα +ράγισε το πλαινό τζάμι στην ένωση με τον πάτο, αποφάσισα να μη το αλλάξω αλλά να βάλω τσόντα εσωτερική. το αποτέλεσμα ήταν μετά από μια βδομάδα να σφουγγαρίζω 120 λίτρα από το σαλόνι μου.!! Ισως έκανα εγώ κάτι λάθος ίσως οχι. Οπως +ναχει γνωμη μου είναι να το αλλάξεις ολόκληρο.

Apollwnas 07-04-09 17:09

3 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 21955

Apollwnas 07-04-09 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 346860)

Να και οι φωτο ειναι στην γωνια του ενυδρειου!Εβαλα σιλικονη προς το παρον και δεν βλεπω διαροη λετε να αντεξει ετσι ?

scalare2 07-04-09 17:41

καθαρισε την σιλικονη απο την ενωση του πατου με τα πλαινα με ενα ξυραφι.
κοψε ενα τζαμι 3μμ στενωτερο. αφου καθαρισης με οινοπνευμα τον παλιο πατο απλωσε σιλικονη ξανα γυρω γυρω στην παλια ενωση πατου με τα πλαινα και επανω στο ραγισμα.ριξε το καινουργιο τζαμι απο πανω και πιεσετο καλα ουτωσ ωστε να ξεχειλιση η σιλικονη απο γυρω. μετα ξερεις δαχτυλο πασσαλιμα και μαζεμα τα περισσεματα.:smt023

dimitris21 08-04-09 07:54

σε τέτοιες περιπτώσεις θα έλεγα ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος δεν είναι η πιθανή διαρροή από το σπάσιμο αλλά ο κίνδυνος το σπάσιμο να επεκταθεί από τη πίεση.
δυστυχώς είναι άσχημο το σπάσιμο που βλέπω και προσωπικά θα άλλαζα πάτο.

mikele 08-04-09 10:18

δε καταλαβαινω γιατι δε βαζεις ενα εσωτερικο "πατο" να εισαι σιγουρος
στη γωνια ειναι πολυ επιφοβο για καθε αλλη πατεντα ;)

dimitris21 08-04-09 10:26

το ενυδρειο είναι πολύ μικρο και η αντικατάσταση του πάτου, σχετικά απλή υπόθεση.
δεν αξίζει το ρίσκο οποιασδήποτε επισκευής.

aquaman 08-04-09 10:28

Άκου τους προηγούμενους (αντικατάσταση πάτου ή τοποθέτηση 2ου πάτου που θα κολήσεις τόσο περιφεριακά όσο και στον υπάρχοντα πάτο), και μη το ρισκάρεις. Η σιλικόνη που έβαλες είναι ελαστική, ενώ το τζάμι από κάτω δεν είναι. Υπάρχει κίνδυνος λοιπον, σιγά σιγά, να προχωρήσει η ρωγμή και να έχεις ιστορίες.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 346861)
Να και οι φωτο ειναι στην γωνια του ενυδρειου!Εβαλα σιλικονη προς το παρον και δεν βλεπω διαροη λετε να αντεξει ετσι ?


Apollwnas 08-04-09 16:03

Τελικα μου φαινεται θα βαλω ενα πατο απο πανω να ειμαι σιγουρος,γιατι πριν λιγο δαπιστωσα οτι τελικα τρεξανε λιγα νερα οποτε εχει μια μικρη διαροη ανεπαισθητη προς το παρον απλα ποτε δεν ξερεις.:D Απλα ο μονος κοπος μου θα ειναι να ξεκολησω το φιλτρο και να το ξανακολησω γιατι ειναι juwel 60 με το εσωτερικο φιλτρο.

paco 09-04-09 09:46

μην το ξανακολησεις υπαχουν βεντουζες δυο πλευρων


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,05924 seconds with 10 queries