Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31394)

valantis 02-04-09 19:27

ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
 
Λοιπον παιδια χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή! Χθεσ αγόρασα ένα ενυδρείο 67 λίτρων! βασικα θέλω να σας κάνω κάποιοεσ ερωτήσεις.
1) τα 75 ευρώ που εδωσα είναι πολλά?
2) με τι ψάρια να το στρώσω και για πόσο καιρο?
3) να βάλω δικά μου διακοσμητικά?(η απαγο΄ρεύεται)?
4)να το βάλω κοντά σε ηλιακό φως η ειναι αρκετο αυτό της λάμπας?
Σας παρακαλώ δώστε μου τα ώτα σας!
-------------------------
Α ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΑΝ ΒΑΛΛΩ ΑΛΗΘΙΝΑ ΛΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ! ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΤ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ?

Filotas 02-04-09 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 345642)
Λοιπον παιδια χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή! Χθεσ αγόρασα ένα ενυδρείο 67 λίτρων! βασικα θέλω να σας κάνω κάποιοεσ ερωτήσεις.
1) τα 75 ευρώ που εδωσα είναι πολλά?
2) με τι ψάρια να το στρώσω και για πόσο καιρο?
3) να βάλω δικά μου διακοσμητικά?(η απαγο΄ρεύεται)?
4)να το βάλω κοντά σε ηλιακό φως η ειναι αρκετο αυτό της λάμπας?
Σας παρακαλώ δώστε μου τα ώτα σας!
-------------------------
Α ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΑΝ ΒΑΛΛΩ ΑΛΗΘΙΝΑ ΛΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ! ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΓΤ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ?

Καλώς τον συντοπίτη.
Να τα πάρουμε όλα ένα ένα με την σειρά:
1) Μάλλον το ποσό ήταν καλό εξαρτάτε όμως απο το ενυδρείο και τί εξοπλισμό είχε.
2) Δεν στρώνουμε το ενυδρείο με ψάρια, ή θα προσπαθήσεις να το στρώσεις με αμμωνία αλλά θέλει αρκετό χρόνο και υπομονή ή περνάς απο εμένα για να σου δώσω "μπόλι" και είσαι έτοιμος.
3) Τί διακοσμητικά θέλεις να βάλεις (γενικά στα ενυδρεία μας προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε ενα φυσικό κομμάτι βυθού είτε απο λίμνη είτε απο ποτάμι οπότε εξαρτάτε πάντα απο τα διακοσμητικά)
4) Δεν πρέπει να το έχεις σε σημείο που το χτυπά απευθείας το φώς του ήλιου. Η λάμπαα του λογικά είναι ΟΚ αλήθεια πόσα WATT είναι;
και τέλος τα αληθηνά φυτά μπορούν να μπούν σε όσα λίτρα θέλεις (εξαρτάτε πάντα όμως απο τα φυτά και τις απαιτήσεις που έχει το καθένα τους) Θα σου έλεγα απο δική μου πείρα οτι τα αληθινά φυτά δεν έχουν καμία σχέση σε ομορφιά απο τα ψεύτικα. Όποτε θέλεις μπορούμε να κανονίσουμε να τα πούμε και απο κοντά και όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο σου και όταν θα έχω κλαδέματα θα μπορέσω να σου δώσω.

Dionysia 02-04-09 19:42

καλησπερα -+5και καλως ηρθες.εγω εχω 2 ενυδρεια ενα elite 60 λιτρα που το πηρα 60 ευρω και το αλλο της cayman pro 75 λιτρα που το πηρα 250 καμμια σχεση το ενα με το αλλο οποτε καλα το πηρες. τωρα καλο ειναι να μη βαλεις ψευτικα γιατι εδωσα τσαμπα λεφτα και μετα τα πεταξα στη αρχη βεβαια την πατησα.οσο για τα αλλα θα μιλησουν οι ειδικοι κι εγω αρχαρεια ειμαι.;)

valantis 02-04-09 19:56

ΡΕ ΦΙΛΕ
 
ΡΕ ΦΙΛΕ FILOTAS ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΕΒΕΝ? ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΛΙ ΠΟΥ ΛΕΣ?:smt101:smt066

Κλεόβουλος 02-04-09 20:00

Καλή αρχή με λίγο διάβασμα και να ακούς τον συντοπίτη σου:)

Πάνος 02-04-09 22:35

καλως ηρθες!!!
και καλο διαβασμα... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

paco 03-04-09 08:18

Καλως ηρθες και καλή αρχή. διαβασε προσεκτικα αυτο που σου εστειλε ο πανος τηρησε κατα γραμμα αυτα που θα σου πει ο filotas και θα εχεις ενα σωστο χωρις ταλαιπωρια και εξοδα καλο αποτελεσμα

Filotas 03-04-09 08:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 345654)
ΡΕ ΦΙΛΕ FILOTAS ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΕΒΕΝ? ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΟΛΙ ΠΟΥ ΛΕΣ?:smt101:smt066

Όχι φίλε μου δεν είμαι απο κανένα πετ σοπ, απλός χομπίστας είμαι όσο για το μπόλι είναι εύκολο. Αυριο που θα κάνω αλλαγή νερού και γενικό καθάρισμα μπορώ να σου δώσω όσο θέλεις. Στείλε πμ να συνενοηθούμε.

Serafeim 03-04-09 13:06

Γειά σου κι από μένα Φίλε.
Αφού στο προφίλ σου λες ότι ήδη έχεις 70 άρι με ψάρια απο τότε που γράφηκες......3 μήνες πριν δηλαδή....
Καλό διάβασμα...

xontros 03-04-09 15:11

Φίλε valanti καλώς όρισες, και με τέτοιο συντοπίτη, θα πάνε όλα μια χαρά! :p

Υ.Γ. Σε παρακαλώ μή γράφεις με κεφαλαία, στη "γλώσσα του internet" είναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ! ;)

valantis 03-04-09 17:26

re
 
Ρε παιδιά πήρα μπόλι από τον θείο μου αλλα το πρόβλημα τώρα είναι στην επιλογή ψαριών! και κατι άλλο πόσο καιρο λέτε να τοαφήσω πριν βάλω τα ψάρια?:smt013

xontros 03-04-09 17:32

Αν έβαλες μπόλι, θα πρέπει να βάλεις και κάποιο ψαράκι (όχι όλα "μονοκοπανιά" :D), για να σου συντηρεί τη βιολογία! Αλλιώς τα βακτήρια, χωρίς τροφή, θα νεκρώσουν, οπότε το μπόλι θα είναι "δώρον-άδωρον"..

Σε ό,τι αφορά στις επιλογές ψαριών, ξεκίνα να διαβάζεις πράγματα εδώ, και στο www.tsamisaquarium.gr, για τα διάφορα ψάρια, τις απαιτήσεις τους, κ.τ.λ. Διάβασε επίσης προσεκτικά και το υπόμνημα αυτό εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
για να καταλάβεις προς τα πού να κινηθείς..

Υ.Γ. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις καινούριων ενυδρείων, προτείνω το στρώσιμο με τη μέθοδο της αμμωνίας.. Σαφώς πιο χρονοβόρο, αλλά σου δίνει τη δυνατότητα εξοικείωσης, με τα τεστάκια, τον κύκλο του αζώτου, και πολύ χρόνο για να διαβάσεις πρώτα, υπομονετικά, και να κάνεις σωστές επιλογές, αντί να γεμίσεις μονομιάς το ενυδρείο σου με ψάρια, κάτι που συνήθως γίνεται με επιπολαιότητα και ανυπομονησία, και εν γένει καταλήγει σε προβλήματα που οδηγούν πολλούς στο να τα παρατήσουν.. ;)

Filotas 03-04-09 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 345882)
Ρε παιδιά πήρα μπόλι από τον θείο μου αλλα το πρόβλημα τώρα είναι στην επιλογή ψαριών! και κατι άλλο πόσο καιρο λέτε να τοαφήσω πριν βάλω τα ψάρια?:smt013

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις για αρχή τουλάχιστον Γκάμπι, το νερό μας είναι αρκετά σκληρό και είναι πολύ εύκολο να τα συντηρήσεις άσε που με το που θα αρχίσουν να γεννάν θα σε γεμίσουν χαρά και θα θες να συνεχίσεις όλο και περισσότερο με το χόμπι.
Για αρχή θα σου έλεγα 1 αρσενικό με 3 θηλυκές και μετά βλέπουμε.
Διάβασε καλά αυτά που σου έγραψε ο φίλος Χοντρός (βρέ καλώς τον και είχαμε ξεσυνηθίσει στα μακροσκελή σου ποσταρίσματα:D:D:D) και για όποια απορία έχεις εδώ ήμαστε.
Τέστακια για να κάνεις μετρήσεις έχεις;
Απο πού πήρες το ενυδρείο;

Κλεόβουλος 03-04-09 19:32

Τώρα που έβαλες μπόλι φρόντισε να ταίζεις τα βακτήρια(ρίχνε λίγο τροφή χωρίς ψάρια μέσα),πάρε τέστ(υγρά) για αμμωνία,nitrite,nitrate,ph,gh και κάνε μετρήσεις.Διάβασε για τον κύκλο του αζώτου.Όταν μηδενίσουν η αμμωνία, nitrite και αρχίσει να ανεβαίνει η nitrate θα είσαι έτοιμος να βάλεις 1-2 ψαράκια για αρχή και φυτά.

valantis 04-04-09 11:27

re
 
re file filwtas me rwtises apo pou pira to enudreio?
to pira apo kastoria apo ena pet shop apenanti apo ton palio ton OTE stin athanasiou exei simasia omws?:confused:

Filotas 04-04-09 11:40

Όχι ρε φίλε απο περιέργεια.

valantis 04-04-09 16:27

re
 
esi filwtas pou meneis kai poso xronwn eisai? ama thes apanta!:D

Πάνος 04-04-09 21:04

σε παρακαλω να γραφεις ελληνικα...ειναι στους κανονες του φορουμ...

mikele 04-04-09 22:30

ρε πανο δεν ειναι τοσο οτι ειναι κανονας ......αλλα οτι στην ουσια δε διαβαζεται ανετα ;)........

Filotas 05-04-09 08:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 346099)
esi filwtas pou meneis kai poso xronwn eisai? ama thes apanta!:D

Φίλε Valanti μένω μέσα στην Καστοριά (Μητροπόλεως) αλλά τα ενυδρεία τα έχω στι ιατρείο μου στην αγορά κάτω κοντά στην Εμπορική. Είμαι 37.

Πάνος 05-04-09 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 346189)
ρε πανο δεν ειναι τοσο οτι ειναι κανονας ......αλλα οτι στην ουσια δε διαβαζεται ανετα ;)........

γιαυτο ακριβως το λογο εγινε κανονας...;)...:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01918 seconds with 10 queries