Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ RIO 400 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27367)

andrea61 11-10-08 19:19

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ RIO 400
 
Γεια σε ολους.Ειμαι ο Ανδρεας και μενω Περιστερι.Εχω ενα RIO400 και εχω μεσα 15 διαφορα φυτα και 21 μικρα apple snails και θελω να βαλω δισκους.Ξεκινησα το στρωσιμο εδω και 13 μερες.Κανω test μερα παρα μερα και οι μετρησεις ειναι στο κιτρινο η αμμωνια και στο κιτρινο τα νιτρικα.Λογικα τα νιτρικα θα πρεπει να ανεβουν για να ειναι ετοιμο το ενυδρειο?Τι ψαρια ταιριαζουν με τους δισκους και τι ψαρια βυθου μπορω να βαλω?Επισης εχω ενα εσωτερικο φιλτρο juvel που ειχε πακετο το ενυδρειο και εχω ενα εξωτερικο φιλτρο sera900 απο το προηγουμενο ενυδρειο.Να το βαλω και αυτο ή ειμαι οκ?Ποσους δισκους μπορω να βαλω?

thanasis76 11-10-08 19:24

καλησπερα!!!
με μετρησεις αμμωνιας και ΝΟ3 δεν μπορουμε να σου πουμε και πολλα...
μπορεις να μας πεις γενικα τι μετρισεις εχεις...
ph?? kh?? gh?? NO2??

aaaooll 11-10-08 19:40

με τι τροπο στρωνεις?

andrea61 11-10-08 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 296354)
καλησπερα!!!
με μετρησεις αμμωνιας και ΝΟ3 δεν μπορουμε να σου πουμε και πολλα...
μπορεις να μας πεις γενικα τι μετρισεις εχεις...
ph?? kh?? gh?? NO2??

NO2=0,1 και NH3/NH4=0,1
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 296362)
με τι τροπο στρωνεις?

Με βακτηρια.

gfdimopo 11-10-08 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrea61 (Μήνυμα 296368)


Με βακτηρια.


Από οτι κατάλαβα το ενυδρείο είναι νεοστημένο εφόσον δεν έχει ψάρια. Αρα πρέπει να σκέφτεσαι αρχικά πως να το στρώσεις και έπειτα αφού στρώσει να φτιάξεις το νερό και το aquascape για δίσκους.Με βακτήρια μόνο δεν νομίζω πως θα κάνεις καλό στρώσιμο...συνήθως θελει αμμωνία ή ψαρια ή μπόλι για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Τα βακτήρια απλά βοηθάνε κυρίως στο να γίνει πιο γρήγορα αυτό.

Αλλα θέλει σχετικά καιρό αν δεν έχεις έτοιμο μπόλι...ή άλλο στρωμμένο φίλτρο. Αν λειτουργεί καιρό το παλιό σου φίλτρο και είναι στρωμμένο...βάλτο να δουλεύει παράλληλα με το νέο, για να στρωθεί και αυτό.

Τώρα αν χρειάζεται πέρα του στρωσίματος, για γενική φιλτρανση, αυτό θα στο πούν οι έμπειροι με δίσκους. Απο τις παρουσιάσεις δισκο-ενυδρείων πάντως έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν δύο φίλτρα.

Χωρίς να ξέρω την εμπειρία και τις γνώσεις σου...θα σε συμβούλευα να ρίξεις μία ματιά εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../aquastart.htm

mikele 11-10-08 20:30

φιλε εχεις ενυδρειαρα .....στρωσε με το καλο και παραλληλα μαζευε πληροφοριες για δισκους .............

προσωπικη μου γνωση και εμπειρια δισκοι μονο με δισκοι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ........γιατι εχεις τοσα σαλιγκαρια
αντε για βυθο κανα λ15

καλη αρχη !!!!!!

andreas72 11-10-08 20:45

μονο μην βιάζεσαι για διάβασε εδώ. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm .. αυτά τα "μπουκαλακια" δεν νομίζω να κάνουν και πολλά πράγματα.

εγώ έτσι έστρωνα τα ενυδρεία μου ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΤΡΟΦΕΣ

thanasis76 11-10-08 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 296381)
μονο μην βιάζεσαι για διάβασε εδώ. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm .. αυτά τα "μπουκαλακια" δεν νομίζω να κάνουν και πολλά πράγματα.

εγώ έτσι έστρωνα τα ενυδρεία μου ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΤΡΟΦΕΣ


φιλε ειναι οπως στα λενε τα παιδια..
αν δεν βρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο θα σου παρει καιρο...
εγω με αμμωνια το εστρωσα σε 1,5 μηνες περιπου...
καλη συνεχεια και καλο διαβασμα!!!!

andrea61 11-10-08 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 296378)
φιλε εχεις ενυδρειαρα .....στρωσε με το καλο και παραλληλα μαζευε πληροφοριες για δισκους .............

προσωπικη μου γνωση και εμπειρια δισκοι μονο με δισκοι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ........γιατι εχεις τοσα σαλιγκαρια
αντε για βυθο κανα λ15

καλη αρχη !!!!!!

Ειναι παρα πολυ μικρα.Ποσα πρεπει να εχω.

delta66 12-10-08 00:03

Ολες οι μεθοδοι, αλλες αργα κι αλλες γρηγοροτερα αν γινουν σωστα θα στρωσει το ενυδρειο.

Το σημαντικο ειναι οτι απ'οτι καταλαβα δεν εισαι αρκετα εμπειρος.
Και οι δισκοι ειναι ψαρια που ζητουν ακραιες συνθηκες νερου και καλο εξοπλισμο για να τις δημιουργησεις, καθως και εμπειρια για να χειριζεσαι τον εξοπλισμο και να αντιμετωπισεις τις δυσκολες καταστασεις.
Με ερωτησεις στο φορουμ τυπου "HELP κατι εχουν οι δισκοι μου" ή "Βοηθεια πολλα νιτρικα" δεν σωνεται η κατασταση.

Προτεινω να μη βιαστεις και να ξεκινησεις με πιο ευκολα ψαρια που ζουν σε κοντινες συνθηκες νερου και περιβαλλον, να μαθεις να "φτιαχνεις" το νερο, να διαβαζεις παραλληλα αρθρα σχετικα και μετα βαζεις δισκους.

Καλη συνεχεια.

ΥΓ πρωτη παρατηρηση τα φυτα (εκτος ελαχιστων) πανω απο τους 27 C αρχιζουν και "λιωνουν", οι δισκοι θελουν 28+ C

Τσιόνογλου Σταύρος 12-10-08 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 296408)
ΥΓ πρωτη παρατηρηση τα φυτα (εκτος ελαχιστων) πανω απο τους 27 C αρχιζουν και "λιωνουν", οι δισκοι θελουν 28+ C

Θα συμφωνήσω σε όλα οσα έχουν γραφτεί παραπάνω,αλλά αυτο το πάνω απο τους 27 C τα περισσότερα φυτά λιώνουν αρχίζω πλέον να μην το πιστεύω ,μετα απο τόσα χρονια που έχω φυτεμένο με δίσκους .Εχινοδοροι ,κρυπτοκορίνες ,βαλισνέριες ,και πάρα πολλά σχέδια stem plants που είχα και έχω μέχρι και σε θερμοκρασία 30 C για μήνες ολόκληρους ζούσαν και αναπτύσσονταν με ραγδιαίους ρυθμους ,οπότε πιστεύω οτι υπάρχει πληθώρα πλέον φυτών για α επιλέξει όποιος θέλει να διατηρήσει ψάρια που θέλουν θεμοκρασίες 28,29 ακόμη και 30c.

delta66 12-10-08 01:33

Αυτο το "ακομη και 30" ειναι το νορμαλ ομως. (το 28+ ειναι το οριο):D
Δεν ειχες "προβληματα" με 28? (στα ψαρια)
Αν οχι εισαι σουπερ

Τσιόνογλου Σταύρος 12-10-08 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 296422)
Αυτο το "ακομη και 30" ειναι το νορμαλ ομως. (το 28+ ειναι το οριο):D
Δεν ειχες "προβληματα" με 28? (στα ψαρια)
Αν οχι εισαι σουπερ

Μάλλον δεν κατάλαβες οτι μιλάω για φυτά ,οτι υπάρχουν φυτά που αντέχουν 30 C,και δόξα το θεο έχω δίσκους εδώ και 10 χρόνια και ποτε δεν είχα προβλήμτα (Πλην 1 φορας ,που πιστεύω οτι θα έχει συμβεί στο καθένα) ,εξάλλου υπάρχει και το 29 C (οπότε έχεις και το μέσο όρο για δίσκους και για πολλά φυτα μα πάρα πολλα.

delta66 12-10-08 01:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 296424)
Μάλλον δεν κατάλαβες οτι μιλάω για φυτά ....

Καταλαβα, γι αυτο ειπα "εκτος ελαχιστων" για τους 30C. (και παντα χωρις να ξοδευουμε μια περιουσια σε ζουμια ή να ειμαστε 2-3 ωρες μεσα στο ενυδρειο καθε εβδομαδα για να τα συνεφερουμε)
Μετα μιλησα για ψαρια εγω.
Και παλι ομως δεν εχω πειστει.
Δισκοι και φυτα δεν πιστευω οτι ειναι συμβατα, (εκτος του βιοτοπικου θεματος), σε βαθος χρονου που θα χρειαστουν και οι 33 και 34 και 35 :D

ΥΓ μη το αναλυσουμε εδω τωρα, ο φιλος καταλαβε τι παιζει στα γρηγορα με το διαλογο μας :D

Τσιόνογλου Σταύρος 12-10-08 02:02

[quote=delta66;296425]Καταλαβα, γι αυτο ειπα "εκτος ελαχιστων" για τους 30C.
Μετα μιλησα για ψαρια εγω.
Και παλι ομως δεν εχω πειστει.
Δισκοι και φυτα δεν πιστευω οτι ειναι συμβατα, (εκτος του βιοτοπικου θεματος), σε βαθος χρονου που θα χρειαστουν και οι 33 και 34 και 35 :D[/quote

Πιστεύω να κατάλαβες οτι δεν υπάρχει απο πλευράς μου κανένας λογως αντιπαράθεσης πάνω στο θέμα αυτο:p και όπως θα είδες συμφώνησα με ολα οσα έχουν ειπωθει εδώ εκτος απο το θέμα θερμοκρασία φυτά και αν δεν μπορώ να σε πείσω δες την παρουσίαση του ενυδρειου μου ( με φυτα και δίσκους στους 28,29 και το καλοκαίρι και 30).Το πάνω απο 30 μπορεί να το πάθεις και αλλιώς (μη σκεφτομαστε πάντα το κακο)αλλιώς δεν θα υπηρχε κανένα φυτεμένο με δίσκους στον κοσμο.

delta66 12-10-08 02:19

Φυσικα και δεν αντιπαρατιθεμαι (αυτο ελειπε αλλωστε, αφου ειμαι στραβαδι μπροστα σου) και εχω δει και το ενυδρειο στην παρουσιαση και τα εχουμε πει. :cool:
Απλα την αποψη μου λεω βαση παρατηρησεων, ειτε απο μελετη ειτε απο δισκοενυδρεια φιλων βιοτοπικα και μη.
Εχω εκφρασει και την αποψη μου οτι δεν μου αρεσουν τα "τσιμα τσιμα" γενικα και μου αρεσει να υπαρχει ενα περιθοριο για σκαμπανευασματα που θα γινουν αναποφευκτα καποια στιγμη σε ολες τις τιμες των συνθηκων, ιδιως οταν μιλαμε για μη εμπειρο ή με λιγη εμπειρια χομπιστα (αντιθετα απο σενα που το κατεχεις το αθλημα ;) )

ΥΓ να μη αναφερω καθολου heckel

ΥΓ 2 και για να μη παρεξηγηθω, οταν λεω δεν μ'αρεσουν τα "τσιμα τσιμα" δεν εννοω να δαπαναμε χρηματα που δεν διαθετουμε, επειδη καποιοια ψαρια το επιβαλουν με τις απαιτησεις τους σε συνθηκες.
Ουτε ομως να κανουμε υποχωρησεις βαζωντας τα ψαρια σε ενα ενυδρειο να ταλαιπωρουνται.
Απλα αν δεν μπορουμε να τα εχουμε οπως πρεπει, δεν τα παιρνουμε και παμε μεχρι εκει που μας παιρνει ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01962 seconds with 10 queries