Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ενυδρειο με Ιπποκαμπους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26403)

Titefika 03-08-08 15:53

Ενυδρειο με Ιπποκαμπους
 
δεν έχω εμπειρία,είμαι κανούργιο μέλος.θέλω να αγοράσω ενυδρείο και ιππόκαμπους.βοήθεια όλοι λένε ότι είναι πολύ δύσκολο κάποιες αρχικές απλές συμβουλές για το θαλασσινό νερό και κάποιες συνήθειες του ιππόκαμπου?

Raven 04-08-08 02:49

Καλως ηρθες στην παρεα ! Θα ελεγα να μην το κανεις. Οι ιπποκαμποι ειναι πολυ ευαισθητοι οργανισμοι και προυποθετουν αρκετη εμπειρια. Αν σε ενδιαφερει το θαλασσινο ενυδρειο μπορεις να ξεκινησεις διαβαζοντας εδω στο Forum σχετικα με το στησιμο και τις απαιτησεις ενος θαλασσινου ενυδρειου.

accnt 04-08-08 07:23

Θα συμφωνήσω...
Ακόμα και η «απλή» ενασχόληση με θαλασσινό ενυδρείο είναι δύσκολη, εφόσον δεν υπάρχει σχετική εμπειρία, πόσο μάλλον ενυδρείο με ιππόκαμπους.

Θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις με ένα σχετικά απλό θαλασσινό ενυδρείο και βλέπεις μετά….

Θανάσης 04-08-08 13:17

Χαίρετε!!:D

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσει σιγά σιγά να φτιάχνει το ενυδρείο , όπως χρειάζεται για τους ιπποκάμπους, να το τρέξει κανένα 6μηνο -χρόνο ώστε να αποκτήσει εμπειρία με κανένα μικρό ψαράκι και έπειτα από πολύ διάβασμα και σχεδιασμό να προχωρήσει.;)

Να πω και γω την "αμαρτία" μου με άλλα ενυδρεία γλυκού νερού ή θαλασσινού δεν είχα εμπειρία , έπεσα αμέσως στα βαθιά ( αυτό δεν το λέω ως παράδειγμα προς μίμηση) αλλά το διάβασμα καθώς και η επικοινωνία μέσω των fora πραγματικά με βοήθησε ;):p

accnt 04-08-08 14:07

Εσύ Θανάση, ήσουν υπόδειγμα νέου χομπίστα…. ;)

Titefika 12-08-08 14:24

Καλησπέρα. Το αγόρασα το ενυδρείο. Και τώρα φτιάχνω το νερό,την αλατότητα τη έκανα και βάζω βακτήρια,σήμερα θα πάω να πάρω το βράχο και τη Πέμπτη ένα ψαράκι για αρχή,δεν θυμάμαι πως μου το ονόμασε.Θέλω πολύ να πάρω ιππόκαμπο και έχω σκοπό να ασχοληθώ το μόνο που με προβματίζει πως θα είμαι σίγουρη ότι είναι εκτροφείου.Πουλάνε συγκεκριμμένα μαγαζιά?

glazar 12-08-08 14:40

Το ενυδρειο και ειδικα το θαλασσινο θελει υπομονη.
Το να το φτιαξεις και να βαλεις σε 3-4 μερες ψαρι μεσα χωρις να εχει στρωσει καθολου το ενυδρειο δεν θεωρω οτι ειναι και η καλυτερη αρχη.Διαβασε προσεκτικα τα ποστς των παιδιων.Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι περιμενουν αρκετες μερες μεχρι να βαλουν καποιο ψαρι.Δεν ειναι οπως το γλυκο που λενε ,ελα μωρε βαλε ενα χρυσοψαρο μεσα να στο στρωσει το ενυδρειο.
Σκεψου τι θα γινει αν θελεις να το βγαλεις το πρωτο σου ψαρι (ειμαι σιγουρος οτι το μαγαζι σου προτεινε να βαλεις κανενα Νταμσελ για αρχη).Ή δεν θα μπορεσεις να το πιασεις ή μπορει επειδη δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο να μην ζησει.Και το 2ο ειανι οτι χειροτερο για ξεκινημα.
Κανε υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις.
Εφοδιασου με τα καταλληλα τεστς και διαβασμα.

Titefika 12-08-08 15:57

Μουν είπαν από το μαγαζί να βάλω μετά από 2 βδομάδες ένα ψάρι για να βοηθήσει να γίνει το νερό.¨΄Εχουν περάσει οι 2 βδομάδες δεν το πήρα χθες-προχθές.

Θανάσης 12-08-08 16:22

Δεν θα κάνεις το στρώσιμο με ψάρι!( αυτή η πρακτική θεωρείται πλέον ακατάλληλη)

Θα το κάνεις είτε με αμμωνία είτε με τροφή ;)


Βέβαια δεν ξέρω αν έχει βάλει Ζ βράχο ή αραγωνίτη

Titefika 12-08-08 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θανάσης (Μήνυμα 284554)
Δεν θα κάνεις το στρώσιμο με ψάρι!( αυτή η πρακτική θεωρείται πλέον ακατάλληλη)

Θα το κάνεις είτε με αμμωνία είτε με τροφή ;)


Βέβαια δεν ξέρω αν έχει βάλει Ζ βράχο ή αραγωνίτη


Σήμερα θα πάρω τον βράχο να πάρω ζωντανό?Τι είναι καλύτερο?

accnt 12-08-08 23:39

Χριστίνα, δεν χρειάζονται βιασύνες. :D

Το σωστό είναι να βάλεις τον βράχο και το υπόστρωμα (αραγωνίτη), κυκλοφορητές, skimmer κλπ κλπ και να το αφήσεις για αρκετές μέρες.

Ο βράχος θα είναι το ζωντανό σου φίλτρο και δεν χρειάζεται να ρίχνεις βακτηρίδια. Όχι ότι κάνουν κακό βέβαια. Στην παρούσα φάση θα πρέπει να έχεις υπομονή έτσι ώστε να περάσεις τις "παιδικές ασθένειες" ενός νεοσύστατου θαλασσινού ενυδρείου.

Επίσης να "διπλοτσεκάρεις" όλες τις συμβουλές και πληροφορίες που δέχεσαι....;) (πριν τις πραγματοποιήσεις....)

Titefika 13-08-08 10:44

Έχω μπερδευτεί.Άλλα μου λέει ο ένας και άλλα ο άλλος και άλλα από το μαγαζί.Λοιπόν αυτή τη στιγμή το ενυδρείο τ αγόρασα τη προηγούμενη Τρίτη,μια βδομάδα.Δεν αγόρασα εξτρα εξοπλισμό,το φίλτρο που είχε μέσα.Έφτιαξα την αλατότητα,αυτή τη στιγμή είναι 1.022,καλά δεν είναι???Και ξεκίνησα βακτήρια stress zyme της api,4 καπάκια ανα 3 μέρες.Στο μαγαζί μου είπαν να τελειώσει το μπουκάλι με τα βακτήρια και μετά να βάλω βράχο.Αυτή τη στιγμή τι να κάνω?Α και κάτω έχει άμμο νομίζω μου την είπε από το μαγαζί aqua coral δεν το θυμάμαι ακριβώς.Βοήθειαααααα

PascM 13-08-08 10:50

Τα βακτήρια να κάνουν τι? Σε τι? Περιέγραψε λίγο το φίλτρο γιατί από ότι κατάλαβα υπάρχει φίλτρο.
Επίσης την αλατότητα με τι την μετράς?

Titefika 13-08-08 11:00

Την αλατότητα έχω πάρει ένα πυκνόμετρο-θερμόμετρο.Λοιπόν έχει φίλτρο,όπως ανοίγεις το καπάκι έχει ένα κουτί το οποίο μέσα έχει μια αντλία,σφουγγάρι και από κατώ βιολογικό υλικό κάτι άσπρες πετρούλες,έτσι μου τις είπαν από το μαγαζί.Μέσα στο ενυδρείο καταλήγει μια αντλία δεν ξέρω αν σε βοήθησα.Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται και skimmer και κυκλοφορητής.

PascM 13-08-08 11:12

Για πες μας πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Ή τις διαστάσεις του (μήκος - πλάτος - ύψος).
Επίσης δες τα λίτρα που αναγράφουν επάνω οι κυκλοφορητές.
Η άμμος που σου έδωσε το κατάστημα ξέρεις αν ήταν ζωντανή?

Titefika 13-08-08 11:29

Το φίλτρο είναι heto aquarum tank,60 λίτρα.Πάνω στο φίλτρο γράφει τα εξής Wp 600
Voltage 220-240v
Watt 8,5w
Frequency 50Hz
Max output 600l/h
Max height 0,72 m

PascM 13-08-08 11:32

Sorry αλλά σε αυτά τα λίτρα και χωρίς εμπειρία να θες να κάνεις θαλασσινό και μάλιστα με Ιπποκαμπους....:(

Titefika 13-08-08 12:03

Από το μαγαζί σε 2 μάλιστα που ρώτησα μου είπαν ότι είναι εντάξει το ενυδρείο και είναι για ιππόκαμπους...Είμαι στην αρχή ξεκίνησα με κάτι μικρό

PascM 13-08-08 12:08

Προτείνω να περιμένεις γνώμες ανθρώπων που διατηρούν αυτά τα πανέμορφα ζωντανά διότι ίσως και να κάνω λάθος.

Titefika 13-08-08 12:11

Απλά και γω δεν ξέρω και προσπαθώ να μάθω...και ο καθένας μου λεει διαφορετικά μπερδεύτηκα

PascM 13-08-08 12:22

Αυτό που θα σου πω είναι το εξής!
Σε τόσα λίγα λίτρα είναι πολύ δύσκολο να διατηρείς τις συνθήκες σταθερές και γενικά τα ψάρια του αλμυρού είναι λιγότερο ανεκτικά στις μεταβολές συνθηκών σε σχέση με τα γλυκού.
Για να μην ακούς λοιπόν γνώμες από εδώ και από εκεί, καλό είναι να περιμένεις γνώμες από εδώ ανθρώπων που έχουν στην κατοχή τους αυτά τα πανέμορφα ζώα και μπορούν να σου πουν τις δικιές τους εμπειρίες.

accnt 13-08-08 12:25

Aν θυμάμαι καλά, είχαμε πει να το ξεκινήσεις σαν απλό θαλασσινό και μετά από καιρό (αρκετό) να βάλεις ιππόκαμπους.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις καθόλου από ενυδρεία, τι χρειάζεται κλπ και ο καθένας από μας (και περισσότερο οι μαγαζάτορες) λέμε το μακρύ και το κοντό μας....

Αυτό που χρειάζεσαι είναι πολύ διάβασμα σχετικά με το θαλασσινό ενυδρείο αλλά και γενικότερα, γιατί από αυτά που διαβάζω δεν έχεις πολλές γνώσεις.

Η γνώμη μου είναι να διαβάσεις (έχεις δει τα υπομνήματα στις επι μέρους κατηγορίες στο θαλασσινό?) και να αφήσεις το ενυδρείο με τον βράχο και την άμμο. Την λάμπα για αρχή θα την ανάβεις λίγες ώρες (π.χ. δύο) και κάθε βδομάδα θα προσθέτεις μισή με μια ώρα. Με αυτό τον τρόπο ίσωςνα μην μπλέξεις με άλγες κλπ και βέβαια θα σου δωθεί πολύ χρόνος για το διάβασμα που λέμε.

Πάντα Φιλικά...

Titefika 13-08-08 12:38

Αυτά τα κάνω μόνο βράχο δεν έχω πάρει ακόμα...Και αυτός από το μαγαζί που είπε να περιμένω...δεν βιάζομαι να πάρω τα ψάρια και τον ιππόκαμπο απλά θέλω να ξέρω αν τα κάνω όλα σωστά αυτό από το μαγαζί ακούσα ότι μου είπαν από εκεί και περά θεωρώ πως ξέρουν τόσο πια...

Πάνος 13-08-08 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα Νικολαόυ (Μήνυμα 284685)
από το μαγαζί ακούσα ότι μου είπαν από εκεί και περά θεωρώ πως ξέρουν τόσο πια...

χωρις να ξερω τον συγκεκριμενο επαγγελματια και χωρις να θελω να μαθω....μπορω να πω..
ΝΑΙ!!! ΤΟΣΟ ΠΙΑ !! ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!! ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΣΟ!!!;)

Titefika 13-08-08 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 284696)
χωρις να ξερω τον συγκεκριμενο επαγγελματια και χωρις να θελω να μαθω....μπορω να πω..
ΝΑΙ!!! ΤΟΣΟ ΠΙΑ !! ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!! ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΠΟΣΟ!!!;)

Κατάταλαβα...για να πουλήσουν...και ποιον να εμπιστευτώ???

Πάνος 13-08-08 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα Νικολαόυ (Μήνυμα 284699)
Κατάταλαβα...για να πουλήσουν...και ποιον να εμπιστευτώ???

τα παιδια εδω....τα μελη θα συμφωνησουν οτι με την βοηθεια τους εχουν κανει μικρα θαυματα...!!!;)

Titefika 13-08-08 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 284700)
τα παιδια εδω....τα μελη θα συμφωνησουν οτι με την βοηθεια τους εχουν κανει μικρα θαυματα...!!!;)

έχεις δίκιο γι αυτό και γω ρωτάω...σορυ αμά κάνω χαζές ερωτήσεις

Πάνος 13-08-08 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα Νικολαόυ (Μήνυμα 284701)
έχεις δίκιο γι αυτό και γω ρωτάω...σορυ αμά κάνω χαζές ερωτήσεις

καλα...που να ξερεις τι χαζες ερωτησεις εχω κανει εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα...ετσι μαθαινουμε....περιμενε τους γνωστες του θαλασσινου...
συνεχισε να ρωτας!!!

PascM 13-08-08 13:14

....εεε ξέρετε ? όταν το msg στο οποίο απαντάς ειναι από πάνω ακριβώς δεν χρειάζετε το quote :D:D:D:D

Titefika 13-08-08 13:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 284703)
καλα...που να ξερεις τι χαζες ερωτησεις εχω κανει εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα...ετσι μαθαινουμε....περιμενε τους γνωστες του θαλασσινου...
συνεχισε να ρωτας!!!

συνεχίζω δεν τελειώνουν ποτέ...αν είναι κανείς από θεσσαλονίκη ας μου προτείνει κάποιο καλό και σχετικά εμπιστοσύνης μαγαζί...στο μαγαζί που πάω μου τα έχει παρουσιάσει όλα τόσο εύκολα και χαλαρά...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02789 seconds with 10 queries