Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   juwel επιπλεον φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22934)

pipis 15-02-08 01:42

juwel επιπλεον φωτισμός
 
Υπάρχει τρόπος εκτός απο τις δύο λάμπες που έχουν τα RIO να μπούν άλλες δυο επιπρόσθετα? Αν δεν αξίζει από juwel λόγω και του οτι θέλει και τις λάμπες της και περιορίζεσαι, υπάρχει κάτι άλλο που θα ταιριάξει απόλυτα σαν καπάκι+φωτισμός με Rio180?

Andreas301 15-02-08 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pipis (Μήνυμα 237090)
Υπάρχει τρόπος εκτός απο τις δύο λάμπες που έχουν τα RIO να μπούν άλλες δυο επιπρόσθετα? Αν δεν αξίζει από juwel λόγω και του οτι θέλει και τις λάμπες της και περιορίζεσαι, υπάρχει κάτι άλλο που θα ταιριάξει απόλυτα σαν καπάκι+φωτισμός με Rio180?

Δες αυτό, με το οποίο προσθέτεις ακόμη δύο λάμπες και έχεις και τα κατάλληλα flaps για να καλυφθούν τα κενά.

Βέβαια αντί για το παραπάνω μπορείς απλά να προσθέσεις 1-2 λάμπες στην πίσω πλευρά να κάθονται πάνω στην κόντρα, χρησιμοποιώντας εξωτερικά ballast τα οποία είτε αγοράζεις έτοιμα (π.χ. arcadia) αγοράζεις τα υλικά από ηλεκτρολογικά και ετοιμάζεις εσύ την εγκατάσταση.
Με ένα ψάξιμο στο forum θα βρεις πως γίνεται αυτό αλλά κι άλλες ιδέες.

red rubin 15-02-08 09:53

Ολα τα ενυδρεια juwel δεχονται λαμπες της Hagen.Power-glo,Aqua-glo,κτλ.

PascM 15-02-08 11:06

Πάντος η λύση του πρόσθετου φωτιστικού που προτεινει ο Ανδρέας είναι πολύ ποιο βολική από την άποψη των καλωδίων κλπ κλπ που μπλέκεις με τις εξτρά λάμπες που θα τοποθετήσεις μόνος σου (ΙΜΟ).

orck 15-02-08 15:30

δεν καταλαβαινω πως τοποθετεις το φοτιστικο που προτεινει ο Ανδρεας
εχω το rio 240 και εχει ηδη ενα φωτιστικο με δυο καπακια μπροστα-πισω
εαν θελησω και αλλες λαμπες περνω αλλο ενα φωτιστικο αλλα μετα πως χωρανε ολα αυτα στο σταθερο καπακι;

PascM 15-02-08 15:39

Αλάζουν τα καπάκια που έχεις! Μπαίνουν τα καινούργια που φαίνονται στην φωτό που υπάρχει στο λινκ ποιο πάνω.

imichal 15-02-08 15:45

με ενδιαφερει και μενα αυτο.....
Δηλαδή βαζεις 4 νεα κομματια ? Δυο στη μεση με τις 4 λαμπες και απο ενα μπρος πισω?

Μικρος 15-02-08 15:52

ενα στη μεση μεταξυ των 2 φωτιστικων και απο ενα σε καθε ακρη

pipis 15-02-08 17:58

Αυτό στο link που έδωσες είναι της juwel ? Αθήνα παίζει να υπάρχει ?

orck 15-02-08 20:56

(ειμαι χαζος συγνωμη:), δεν το εχω δει ποτε και με δυσκολευει λιγο να το καταλαβω)
λες οτι πετας τα καπακια και κρατας το ενα φωτιστικο
αγοραζεις αλλο ενα ιδιο φωτιστικο με 3 καπακια (προφανος μικροτερα συνοληκα σε βαθος απο αυτα που πεταξαμε στην αρχη
τα λεω καλα;


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 237193)
ενα στη μεση μεταξυ των 2 φωτιστικων και απο ενα σε καθε ακρη


imichal 15-02-08 21:00

και εγω δεν το καταλαβα orck.....

PascM 15-02-08 21:02

Έτσι όπως το καταλάβατε είναι!
Τα καπάκια που έχετε τώρα με το ένα φωτιστικό είναι άχρηστα (ή τα κόβετε μόνοι σας και δεν αγοράζετε τα νέα μικρότερα καπάκια).
Και τα νέα καπάκια μπαίνουν εκατέρωθεν και ένα μικρό στη μέση ανάμεσα στα δυο φωτιστικά!

leonm 15-02-08 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 237310)
(ειμαι χαζος συγνωμη:), δεν το εχω δει ποτε και με δυσκολευει λιγο να το καταλαβω)
λες οτι πετας τα καπακια και κρατας το ενα φωτιστικο
αγοραζεις αλλο ενα ιδιο φωτιστικο με 3 καπακια (προφανος μικροτερα συνοληκα σε βαθος απο αυτα που πεταξαμε στην αρχη
τα λεω καλα;

Ετσι. Το 2ο φωτιστικό θα το πάρεις με το νεο σετ των 3ων καπακιων.

Andreas301 15-02-08 21:07

Κρατάς από το παλιό καπάκι μόνο το φωτιστικό.
Στη συνέχεια τα τοποθετείς ως εξής από πίσω προς τα εμπρός όπως φαίνονται και στη φωτογραφία του λink:
1. Νέο στενό flap
2. Παλιό φωτιστικό (που δεν φαίνεται στη φωτογραφία)
3. Νέο πλαστικό ειδiκό flap το οποίο καλύπτει το κενό που προκύπτει ανάμεσα στα δύο φωτιστικά. Διότι αν τοποθετήσεις δύο φωτιστικά το ένα δίπλα στο άλλο όπως αντιλαμβάνεστε ανάμεσά τους δημιουργείται ένα κενό πάνω από τις δύο γειτονικές λάμπες το οποίο πρέπει να καλυφθεί (κα καλύπτεται με το δεύτερο flap της φωτογραφίας το οποίο παρατηρήστε ότι έχει και στις δύο πλευρές και στις τέσσερις γωνίες άκρες για μαντάλωμα τσα φωτιστικά).
4. Νέο φωτιστικό (φαίνεται τρίτο στη σειρά στη φωτογραφία)
4. Νέο στενό flap (τελευταίο μπροστά - μπροστά στη φωτογραφία του link με την εσοχή για το άνοιγμα)

Σου περισσεύουν τα δύο παλιά flap
Εννοείται ότι παλιό και νέο φωτιστικό μπαίνουν
σε όποια από τις δύο παραπάνω θέσεις θέλεις αφού είναι πανομοιότυπα.

Ελπίζω να το περιέγραψα με σαφήνεια.
Νομίζω ότι ο "Μικρός" το απέδοσε πολύ σωστά και λακωνικότατα ! :D

Edit: Oπς leonm με πρόλαβες ! :grin:

imichal 15-02-08 21:09

δυσκολευομαι να φανταστω οτι αν φυγουν τα δυο καπακια στη θεση τους μπορουν να μπουν αλλο ενα φωτιστικο + 2 μικροτερα καπακια.....
δηλ. στο τελος θα εχεις 4 λαμπες ?
-------------------------
οκ....με προλαβες....

leonm 15-02-08 21:10

2 φωιστικά * 2 λάμπες το καθένα= 4 λάμπες

orck 15-02-08 21:11

οκ παιδια με καλυψατε ευχαριστω (ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα αυτο που ειπε ο μικρος και διαπιστωσα οτι ειμαι απροσεκτος οχι χαζος)

Αλεξανδρος Κοντος 15-02-08 22:48

Ολα καλα τα ειπατε με το επιπλεον φωτιστικο και τα εξτρα φλαπ.

Ομως δεν κανουν στον φιλο μας pipi διοτι αυτα ειναι για ενυδρειο απο 50 ποντους και πανω, αν δεν κανω λαθος ο φιλος μας εχει το ΡΙΟ 180 (δηλαδη 40 ποντους πλατος).

Αν μπορει να ξεπεραστει με καμια πατεντα το προβλημα αυτο θα ηθελα και εγω να μαθω διοτι εχω και εγω το ΡΙΟ 180 και με ενδιαφερει να κανω κατι αναλογο.

glazar 15-02-08 23:05

Φιλε μου εχεις δικιο.
Αυτο ,δεν κανει ουτε για σενα φιλε orck,αφου το ΡΙΟ240 εχει 40 cm πλατος.
Και δυστυχως ουτε και για ενα ιδιο ενυδρειο που σκεφτομουν να βαλω :(

pipis 16-02-08 00:35

Δεν θα μπορούσαμε να αγοράσουμε ενα δεύτερο φωτιστικό της juwel ακριβώς το ίδο που έχουμε τώρα και μετα να κόψουμε τα καπάκια με τέτοιο τρόπο ώστε να φτιάξουμε 3 κομμάτια και να καλύψουμε τα κενα? Μου φαίνεται το φωτιστικό της juwel είναι και φθηνότερο απο το παραπάνω.

Μικρος 16-02-08 02:17

καλησπερα και παλι
Το πλατος(εσωτερικα) του RIO180 ειναι 39εκ.Το πλατος του φωτιστικου ειναι 8εκ στο καπακι και 7 ο κορμος..Το πλατος των καπακιων ειναι 16εκ.συνολο 40εκ.Αν βαλεις ενα ακομα φωτιστικο της juwel,θα πρεπει να κοψεις 4εκ απο το ενα καπακι και αλλα 4εκ. απο το αλλο.αυτα τα καπακια τα βαζεις μεταξυ των 2 φωτιστικων.ομως επιδη ακουμπουν σε 3 πλευρες και το ανοιγμα 100εκ ειναι μεγαλο,ενδεχεται να πεσουν μεσα.οποτε στο κεντρο και μεταξυ των 2 φωτιστικων κανεις μια "γεφυρα"9εκ για επιπλεον στηριξη.Στα αλλα 2 κανεις νεα κοψιματα για να μπουν στα φωτιστικα.και το χερουλακι παραμενει μπροστα.Να υπολογιζεις βεβαια οτι για την συντηρηση θα πρεπει να βγαινει το ενα για να μπαινει χερι.Αν θες να αναβουν μαζι περνει ενα Τ και τα βαζεις τα 2 σε ενα χρονοδιακοπτη.αν θες ξεχωριστα αγοραζεις αλλον ενα.Οταν αναψουν με μιση ή μια ωρα διαφορα τους ερχεται πιο γλυκα η μερα και η νυχτα.

Η αλλη επιλογη πας και περνεις ετοιμα.

Μικρος

Andreas301 16-02-08 08:55

Εύστοχη η παρατήρηση των φίλων παραπάνω σχετικά με το συνολικό πλάτος και πολύ πιθανόν όντως να μην ταιριάζει.
Όμως, από την άλλη πλευρά αν κοιτάξετε στο site της juwel θα δείτε ότι δεν υπάρχει ενυδρείο μήκους 100 εκατοστών με πλάτος 50 σε καμία παραλλαγή.
Τότε γιατί το δίνει ?? Εκτός αν το πουλάει ως έξτρα φωτισμό ΓΙΑ ΆΛΛΑ ενυδρεία αλλά όχι για τα δικά της, κάτι για το οποίο η juwel δεν μας έχει συνηθίσει... όλα της τα εξαρτήματα αφορούν τα δικά της προϊόντα.
Πάντως εγώ θα στείλω ένα mail στη juwel σχετικά με το θέμα και αν πάρω απάντηση θα σας διαφωτίσω. Τώρα, αν κάποιος φίλος έχει απάντηση στο ερώτημά μου ας τη μοιραστεί μαζί μας.

mikenuke 16-02-08 13:33

Εγω εχω αναβαθμισει το δικο μου καπακι και το εχω οπως φαινεται στις φωτογραφιες.Σαν εργοστασιακο ειναι το αποτελεσμα, με εξαιρεση τις βιδες που φαινονται απο μπροστα, αλλα εχω καλυψει με μαυρη σιλικονη.Οι συγκεκριμενες αυτες που δεν εχουν καλυφθει με σιλικονη αλλα εχουν βαφτει με μαυρο μαρκαδορο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-cimg3912.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-cimg3913.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-cimg3914.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-cimg3910.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-cimg3915.jpg

orck 16-02-08 14:27

ωραια κατασκευη αλλα δεν ειναι rio

kill_bill 17-02-08 14:58

Αρπαζω την ευκαιρια του θεματος για να μην ανοιγω καινουργιο ποστ. Εχω σκοπο να αφαιρεσω το ballast απο το καπακι του ενυδρειου (lido 120 - προετοιμασια για καλοκαιρι). Καπου μαλλον πηρε το ματι μου οτι το μηκος του καλωδιου των ακροφυσιων σε σχεση με το ballast δεν πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο. Ισχυει αυτο? Παρολαυτα (επειδη θα μπει κ τριτη λαμπα) εκανα δοκιμαστικη συνδεση ενος οτιναναι-ηλεκτρονικου-ballast με τα μηκους 2.30 στεγανα ακροφυσια της arcadia και η λαμπα αναψε κανονικοτατα. Τελικα τι παιζει?
-------------------------------------------------------
Κανεις?

mikenuke 18-02-08 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 237445)
ωραια κατασκευη αλλα δεν ειναι rio

Το δικο μου ειναι juwel, και ο τιτλος λεει "juwel επιπλεον φωτισμός" οποτε το εβαλα. το δικο μου τι juwel ειναι?

PascM 18-02-08 11:17

Αν το κατάλαβα σωστά είναι το Record 110 Μιχάλη? Αυτό που από το εργοστάσιο έχει 2 λάμπες?

mikenuke 18-02-08 13:41

Ναι ειχε 2 λαμπες.
Εξωτερικες διαστασεις 100Χ40Χ40εκ.
140 λιτρα περιπου

PascM 18-02-08 15:01

Σειρά Record.
Πολύ καλή κατασκευή! Τα ballast που? έξω στο έπιπλο?

mikenuke 18-02-08 16:57

τα ballast τα εχω απο εξω διπλα στην πριζα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02240 seconds with 10 queries