Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Λίγη βοήθεια.....! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24656)

yiota 29-04-08 14:51

Λίγη βοήθεια.....!
 
Γεία σας!Είμαι καινούργια στο χόμπυ και θα ήθελα λίγη βοήθεια!Μου έχουν φέρει ένα μικρό ενυδρείο 6,6 L με φίλτρο και 6 μικρά ψαράκια.2 χρυσόψαρα,1 μονομάχο,2 γκαπάκια και 1 black moore.'Eχει και ένα υδρόβειο φυτό στο ενυδρείο.Προς το παρών τα έχω βάλει όλα μαζί...Ποία πρέπει να κρατήσω?:(

Πάνος 29-04-08 15:00

καλως ηρθες!!!! 6.6 λιτρα η 66? αν ειναι 6.6 τοτε μετα βιας μονο το μονομαχο...αν δεν εχεις θα χρειαστει να παρεις και θερμοστατη και θερμομετρο...οπως επισης και να βρεις μπολι για να επιταχυνεις το στρωσιμο του φιλτρου...τι να πρωτοπω? διαβασε εδω
www.tsamisaquarium.gr και εδω στην κατηγορια των αρχαριων για να παρεις μια ιδεα του τι πρεπει να κανεις....και η παρεα ειναι εδω για να βοηθησει..

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 29-04-08 15:01

Καταρχην καλως ηρθες. το ποστ σου δεν ειναι στην σωστη κατηγορια αλλα πιστευω να το μεταφερουν οι mod. στο ενυδρειακι σου μπορεις να βαλεις κανενα ευκολο φυτο και να κρατησεις μονο το μονομαχο μεσα οπου θα ειναι αρχοντας. Τα αλλα ψαρια απλα δεν κανουν.

yiota 29-04-08 15:09

Ευχαριστώ πολύ!Ναι είναι πολυυυυύ μικρό!(νομίζώ 6,6 L).Για να μπορώ να τα βάλω όλα μαζι περίπου πόσα λίτρα πρέπει να είναι το ενυδρείο?Επειδή θα παω να πάρω ένα μεγαλύτερο και δεν έχω ιδέα!

Πάνος 29-04-08 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiota (Μήνυμα 257782)
Ευχαριστώ πολύ!Ναι είναι πολυυυυύ μικρό!(νομίζώ 6,6 L).Για να μπορώ να τα βάλω όλα μαζι περίπου πόσα λίτρα πρέπει να είναι το ενυδρείο?Επειδή θα παω να πάρω ένα μεγαλύτερο και δεν έχω ιδέα!

για αρχη θα πρεπει να αποφασισεις αν θα εχεις ενυδρειο με χρυσοψαρα η με τροπικα ψαρια...μαζι δε κανουνε γιατι εχουν διαφορετικες απαιτησεις...αρα δε μπορεις να τα κρατησεις ολα και πρεπει να σκεφτεις ποια σου αρεσουν περισσοτερο....ο μονομαχος παει παντα μονος οποτε θα τον αφησεις στο 6.6....αν ειναι να κρατησεις τα 2 χρυσοψαρα και το μπλακ μουρ θες τουλαχιστον 120 λιτρα....(περιπου καθε χρυσοψαρο θελει 40 λιτ)
αν αποφασισεις να δωσεις τα χρυσοψαρα και κρατησεις τα γκαπυ μπορεις να παρεις ενα πολυ μικροτερο....π.χ. ενα 30 λιτρο με την προοπτικη οτι δε θα γεννησουν τα ψαρακια σου..αλλιως συντομα θα "πηξεις"...

gohn1990 29-04-08 15:20

γεια σου και καλως ηρθες......:)........καταρχας,χωρις να ειμαι ιδιαιτερα εμπειρος,θα σου ελεγα να αποφασισεις ποια ψαρια θελεις να κρατησεις αφου αναγκαστικα,θα χρειαστει να δωσεις καποια,λογω διαφορετικων απαιτησεων.....πιο συγκεκριμενα,τα χρυσοψαρα και το black moore ειναι ψαρια κρυου νερου και δεν κανουν με τα guppy ουτε με τον μονομαχο.....επισης,ο μονομαχος αν και τροπικο ψαρι,οπως και τα guppy,δεν κανει μαζι τους....οποτε εσυ επιλεγεις......α!!!!!τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια που απαιτουν αρκετα μεγαλα ενυδρεια για να μπορεσουν να ζησουν ''ευτυχισμενα'',οποτε για τα τρια που εχεις υπολογιζε ενα ενυδρειο κοντα στα 100 λιτρα.....αντιθετα σε ενα 60 λιτρων μπορεις ανετα να κρατησεις 6-10 guppy.......
-------------------------
με προλαβε ο Πανος.........:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries