Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ενυδρειο με χρυσοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60806)

Eliccaios 13-03-12 16:13

Ενυδρειο με χρυσοψαρα
 
kalhspera exw ena enydreio 60 litrwn amerikaniko kai eimai se adieksodo.. exw 6 xrysopsara exw 2 oranta me thc diples oures einai mikra , duo me moni oura ta kitrina, alla exw kai duo xrysa ta apia den einai kai poly megala ta exw 5-6 xronia alla den einai kai poly megala. telos pantos to 8ema m einaina sas rotiso ama mporo na valo ki alla mesa sto enydreio ginete...

Γιώργος Κ 09-06-13 08:48

Γεια σου φιλε μου ...
Μετεφερα το θεμα σου ωστε να μπορουν να το δουν ολοι ...
Πρωτα απο ολα γραφουμε με Ελληνικους χαρακτηρες!

Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι απλη ... οχι δε μπορεις να βαλεις αλλο! Αντιθετα πρεπει να αφαιρεσεις ψαρια ... ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο σου!

maria p 09-06-13 08:53

καλημέρα!
ισχύει η ημερομηνία δημοσίευσης? ή έγινε κάτι κατά την μεταφορά? γιατί αν ισχύει δεν νομίζω πως έχει λόγο ν απαντήσουμε:)

Γιώργος Κ 09-06-13 09:01

Ειχε κανει report post και ειχε εμφανιστει μονο στους μοδερατορες αρα ισχυει η ημερομηνια ... Μιλαμε μεσω πμ (με ρωτησε περι της αναπαραγωγης των χρυσοψαρων του) οποτε τον ενημερωσα και για τη μεταφορα του θεματος του!

maria p 09-06-13 09:23

Εντάξει, ευχαριστώ Γιώργο Κ, οπότε απαντάμε στον φίλος μας:)
---------------------------------------------------------------------

Καλώς ήρθες !!!
Αφού έχει περάσει κάποιο διάστημα από την αρχική σου δημοσίευση κάπως θα έχει εξελιχθεί η κατάσταση στο ενυδρείο σου.
Αν μπορείς κάνε μας μια μικρή νέα ενημέρωση και επίσης βάλε μας μια φωτογραφία από το ενυδρείο και από τα ψαράκια που φιλοξενεί τώρα.

Τα ψαράκια που είχες τότε, όπως σου είπε και ο Γιώργος Κ ήταν ήδη πάρα πολλά για τα λίτρα σου.(ιδιαίτερα που δύο τουλάχιστον είναι κόμον αν κατάλαβα καλά)
Ενας γενικός "μπούσουλας" για την διαμονή των χρυσόψαρων είναι 30-40 λίτρα ανά άτομο για τα λεγόμενα φάνσυ και 50-60 λίτρα ανά άτομο για τα κόμον και τα κόμετ.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως μπορείς να έχεις ένα χρυσόψαρο σε 30 λίτρα και είναι ικανοποιητικό.
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη διάβασε εδώ
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm και εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
τα γενικά περί χρυσόψαρων και τα ξαναλέμε αφού μας κάνεις την ενημέρωση για όσα ισχύουν αυτή την στιγμή στο ενυδρείο σου.
Καλή περιήγηση στο φόρουμ και να σου ζήσουν τα ψαράκια σου

Billy T 09-06-13 09:44

καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες.νομίζω σε κάλυψαν οι προηγούμενοι.είναι λίγα τα λίτρα σου για τόσα χρυσόψαρα...πάντως μιας και πέρασε και καιρός απ την πρώτη ανάρτηση σου κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου για να πάρεις πιο σαφής απαντήσεις και συμβουλές...καλή τύχη με ότι κάνεις...

Eliccaios 09-06-13 22:12

Γεια σας παιδια δυστυχώς απο την πρώτη αναρτήσει μου δεν ειχα μπει κα8ολου γτ δεν 8ιμομουνα κωδικούς αυτη την στιγμοι μέσα στο ενυδρείο εχω 12 ψαρια μου ειπε ενας πετ σοπ πας οτι ειναι μια χαρα και οτι δεν 8α μεγαλοσουν γρηγορα ειναι αληθεια διάβασα τα αθρα σας και θελω μια μικρη βοηθεια στο τη μπορώ να κάνω....

Γιώργος N. 09-06-13 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 770181)
Γεια σας παιδια δυστυχώς απο την πρώτη αναρτήσει μου δεν ειχα μπει κα8ολου γτ δεν 8ιμομουνα κωδικούς αυτη την στιγμοι μέσα στο ενυδρείο εχω 12 ψαρια μου ειπε ενας πετ σοπ πας οτι ειναι μια χαρα και οτι δεν 8α μεγαλοσουν γρηγορα ειναι αληθεια διάβασα τα αθρα σας και θελω μια μικρη βοηθεια στο τη μπορώ να κάνω....

Κανόνας no.1

ΠΟΤΕ δεν ακους τους πετσοπαδες. Το μονο που θελουν να κανουν ειναι να πουλησουν και (οι περισσοτεροι, γιατι ξερω και ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ πετσοπαδες που τους αξιζουν συγχαρητηρια) δεν νοιαζονται αν το ψαρι πεθανει ή αν χαλασει το ενυδρειο. Αντιθετως χερονται γιατι θα βγαλουν κι αλλα λεφτα!!

60 λιτρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ για χρυσοψαρα. Χρειαζεσαι 150 λιτρα και πανω. Αλλα ακομα και σε τοσα λιτρα 12 χρυσοψαρα ειναι πολλα... διαβασα και ψαξε στο φορουμ. Αυτο το 60λιτρο θα μπορουσες να το κανεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο με guppy, red cherry, ramshorn snails κλπ. Αλλα, βεβαια, αφου "μαθεις" και διαβασεις γι'αυτα τα ειδη..

Eliccaios 09-06-13 22:32

και με τα χρυσοψαρα εγς τη μπορο να κανω τρ??

Billy T 09-06-13 22:37

να τα χαρισεις ή να τα πουλησεις.ή να πας σε περισσοτερα λιτρα ενυδρειο αλλα θελει λεφτα και παλι πρεπει να δωσεις μερικα ψαρια γιατι ειναι πολλα...

maria p 09-06-13 22:39

πόσο διάστημα έχεις μέσα στα 60λ 12 χρυσόψαρα?
είναι όλα χρυσόψαρα?
ζούν όλα από την αρχή? είχες θανάτους, ασθένειες? τώρα σε τι κατάσταση είναι η υγεία τους?
μας βάζεις μια φωτογραφία να έχεις την καλοσύνη?
δεν μπορούν να ζήσουν φυσικά σ αυτά τα λίτρα.
υπάρχει περίπτωση να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο?
πες μας τι περιορισμούς έχεις για να σου πει ο καθένας μας τι νομίζει οτι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
ναι δυστυχώς οι συμβουλές των καταστημάτων είναι ολέθριες τις πιο πολλές φορές.
-------------------------
υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο? δώσε μας πληροφορίες

Γιώργος N. 09-06-13 22:41

Να βαλεις αγγελια εδω στο φορουμ (να τα πουλησεις ή να τα χαρισεις οπως πιστευεις εσυ), μεχρι να τα δωσεις ολα. Μετα κανε μια μεγαλη αλλαγη νερο κλπ.κλπ. (ελπιζω να την ξερεις την διαδικασια)!.. Ή αν εχεις καποιο φιλαρακι που θελει χρυσοψαρα (και εχει ενυδρειο που μπορει να τα "υποστητιξει"), δωστα σε αυτον..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 770203)
πόσο διάστημα έχεις μέσα στα 60λ 12 χρυσόψαρα?
είναι όλα χρυσόψαρα?
ζούν όλα από την αρχή? είχες θανάτους, ασθένειες? τώρα σε τι κατάσταση είναι η υγεία τους?
μας βάζεις μια φωτογραφία να έχεις την καλοσύνη?
δεν μπορούν να ζήσουν φυσικά σ αυτά τα λίτρα.
υπάρχει περίπτωση να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο?
πες μας τι περιορισμούς έχεις για να σου πει ο καθένας μας τι νομίζει οτι είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
ναι δυστυχώς οι συμβουλές των καταστημάτων είναι ολέθριες τις πιο πολλές φορές.
-------------------------
υπάρχει φίλτρο στο ενυδρείο? δώσε μας πληροφορίες

+1000 :smt045 :smt045

Eliccaios 09-06-13 22:45

Λοιπον ειναι απο περση τα πσαρια δεν ειχα θανατους φιλτρο υπαρχει εχω και κικλοφοριτη αλλα τον ειχα παρει για να φτιαξο εγω δικο μ φιλτρο.... εχω μια δουλια πεδια αλλα δεν αξιζει τα λεφτα περνο 300 ευρο και τα περισοτερα πανε στο ρευμα κτλπ... αλλα θα δο τη μπορο να κανο

Billy T 09-06-13 22:48

οκ φιλε μου.βαλε και φωτο

Γιώργος N. 09-06-13 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 770212)
Λοιπον ειναι απο περση τα πσαρια δεν ειχα θανατους φιλτρο υπαρχει εχω και κικλοφοριτη αλλα τον ειχα παρει για να φτιαξο εγω δικο μ φιλτρο.... εχω μια δουλια πεδια αλλα δεν αξιζει τα λεφτα περνο 300 ευρο και τα περισοτερα πανε στο ρευμα κτλπ... αλλα θα δο τη μπορο να κανο

DIY φιλτρο θελει..ΠΟΛΥ δουλεια.. επισης ενα σωστο φιλτρο πρεπει να φιλτραρει 5 φορε τα λιτρα του ενυδρειο. Εσυ τι φιλτρο εχεις και ποσα λιτρα φιλτραρει/ανα ωρα..? Φωτισμο εχεις? Ανεμιστιρακια για το καλοκαιρι? Θερμοστατη? Τι φυτα εχεις μεσα (αν εχεις).. συμπληρωσε μια φορμα (δεν μπορω να βρω το λινκ για να σου στηλω.. μισο λεπτακι).. για να ξερουμε κι εμεις τι γινεται!

maria p 09-06-13 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 770212)
Λοιπον ειναι απο περση τα πσαρια δεν ειχα θανατους φιλτρο υπαρχει εχω και κικλοφοριτη αλλα τον ειχα παρει για να φτιαξο εγω δικο μ φιλτρο.... εχω μια δουλια πεδια αλλα δεν αξιζει τα λεφτα περνο 300 ευρο και τα περισοτερα πανε στο ρευμα κτλπ... αλλα θα δο τη μπορο να κανο

καταλαβαίνουμε, τα οικονομικά θέματα προβληματίζουν τον περισσότερο κόσμο δυστυχώς.
αν μας βάλεις μια φωτογραφία να δούμε το είδος των χρυσόψαρων που έχεις, θα μπορέσουμε να σου προτείνουμε μια οικονομική λύση να κρατήσεις κάποια και πιθανόν να χαρίσεις κάποια άλλα.
η κατανάλωση του ρεύματος από το φίλτρο δεν είναι μεγάλη για να παίζει ρόλο στην απόφασή σου.
αν ζητάς απάντηση για κάτι συγκεκριμένο, ρώτησέ το. δεν θέλεις να τα κρατήσεις?

Eliccaios 09-06-13 23:10

οχι θελω να τα κρατησο και σκεφτομαι για ενυδρειο αλλα που χορος εχω βγαλει φωτογραφειες αλλα δεν ανεβαζει στο pc
-------------------------
παιδια τα λεω γραπτα μεχρι να βρω κατι να της ανεβασο εχω ενα χρυσοπσαρο κοινο ενα χρυσοπσαρο κοινο με μακρια ουρα εχω δυο κιτρινα χρυσοπσαρα εχω δυο5 οραντα το ενα ειναι lyon δυο γκογκολεζους και ενα γλιφτη..

Γιώργος N. 09-06-13 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eliccaios (Μήνυμα 770222)
οχι θελω να τα κρατησο και σκεφτομαι για ενυδρειο αλλα που χορος εχω βγαλει φωτογραφειες αλλα δεν ανεβαζει στο pc
-------------------------
παιδια τα λεω γραπτα μεχρι να βρω κατι να της ανεβασο εχω ενα χρυσοπσαρο κοινο ενα χρυσοπσαρο κοινο με μακρια ουρα εχω δυο κιτρινα χρυσοπσαρα εχω δυο5 οραντα το ενα ειναι lyon δυο γκογκολεζους και ενα γλιφτη..

Και pleco (γλυφτη)?? Και ζουν????????????????? Ακομα????????? :o Πρεπει να τα δωσεις σιγα σιγα φιλε. ΕΙΔΙΚΑ τον πλέκο.. κρατα κανα 2-4 χρυσοψαρα αν θες μεχρι να παρεις το μεγαλυτερο ενυδρειο (συντομα ομως & καλο φιλτρο).. το ενυδρειο να ειναι τουλαχιστον 120-150 λιτρα!

Billy T 09-06-13 23:15

νομιζω πως και παλι χρειαζονται φωτογραφιες.να δουμε μεγεθη,να τα δουμε μεσα στο ενυδρειο,να δουμε τυχον φυτα που εχεις κτλ...ειναι αλλιως η εικονα;)

Eliccaios 09-06-13 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος N. (Μήνυμα 770214)
DIY φιλτρο θελει..ΠΟΛΥ δουλεια.. επισης ενα σωστο φιλτρο πρεπει να φιλτραρει 5 φορε τα λιτρα του ενυδρειο. Εσυ τι φιλτρο εχεις και ποσα λιτρα φιλτραρει/ανα ωρα..? Φωτισμο εχεις? Ανεμιστιρακια για το καλοκαιρι? Θερμοστατη? Τι φυτα εχεις μεσα (αν εχεις).. συμπληρωσε μια φορμα (δεν μπορω να βρω το λινκ για να σου στηλω.. μισο λεπτακι).. για να ξερουμε κι εμεις τι γινεται!

το φιλτρο λεγετε hailea internal filters model 400 flow 200 400 h.
θερμοστατης (ναι )
φυτα πλαστικα (ναι)
ανεμιστιρα κανει του καμπινκ? (εχω)

maria p 09-06-13 23:25

αν έχεις 4 κοινά χρυσόψαρα και 7 φάνσυ (τον πλέκο τον δίνεις) και θέλεις να τα κρατήσεις, θες το λιγότερο 350λ.
για οικονομική λύση, θα σου έλεγα να πάρεις μια πλαστική λιμνούλα αν υπάρχει χώρος σε μπαλκόνι ή αυλή κήπο. υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο?
για ενυδρείο μπορείς να δεις στις αγγελίες του φόρουμ για κάποιο μεταχειρισμένο ή σε κάποια εφημερίδα. φυσικά θα χρειαστείς και το ανάλογο φίλτρο.
-------------------------
τα πλαστικά φυτά ποτέ δεν κάνουν καλό σε ένα ενυδρείο πόσο μάλλον όταν υπάρχει στενότης χώρου και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού των ψαριών.
προς το παρόν, βγάλε κάθε διακοσμητικό να κερδίσεις χώρο μέχρι να αποφασίσεις πως θα προχωρήσεις

Eliccaios 09-06-13 23:30

παιδια που πάω να βρω αγγελίες για ενυδρεία ?

maria p 09-06-13 23:32

εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26

Γιώργος N. 10-06-13 06:29

Να σου πω τι προτινω εγω:

1) Κρατας το 60λιτρο ενυδρειο που εχεις
2) Δινεις ΟΛΑ τα ψαρια σου σε αγγελιες κλπ. (τα ειπαμε αυτα)
3) Καλο θα ηταν να μαζεψεις χρήματα για βιολογικο, εξωτερικο φιλτρο (recommented). Ενα Tetra Ex 700 ειναι ΟΤΙ καλυτερο γι'αυτα τα λιτρα (αθορυβο, τεχνικα καλοσχεδιασμενο, βρισκεις ανταλλακτικα και αντιθετα με τα EHEIM.. ειναι φθηνο [κανα 80αρι]. Μην με παρετε με τις πετρες ΔΕΝ προσβάλω τα eheim. Ξερω πως ειναι τα no.1 φιλτρα για ενυδρεια. Απλα.. ειναι ΟΝΤΩΣ λιγο τσιμπιμενα, αλλα οκ η ποιότητά τους δεν παίζεται :D :D)
4) Κανεις μια ΜΕΓΑΛΗ αλλαγη νερο (κανεις την "χημεια" του νερο σωστη, αντιχλωρια κλπ.κλπ., ελπιζω τα ξερεις αυτα). Καλο θα ηταν να αγορασεις (οταν μπορεσεις) υγρα τεστ για αμμωνια και στικακια για pH, kH, Gh, NO3, NO2 κλπ. (αυτα πανε ολα σε ενα πακετο)
5) Να βαλεις κανα ευκολο φυτο (αληθινο), οπως κερατόφυλλο, anubies, valisneria κλπ., καμια πετρα, κανα ξυλαρακι και βγαλε ολα τα πλαστικα απο μεσα για τα το κάνεις "φυσικο"!
6) Περιμενεις 4-6 εβδομαδες (κανοντας μια φορα/ ανα 3 μερες αλλαγες νερου 30%) και κατα τια αλλαγες βαζεις και τα κατάλληλα/απαιτουμενα (αντιχλωριο κλπ.), ωστε να ολοκληρωθει "ο κυκλος του αζωτου" και να δημιουργησεις ενα περιβαλλον φυσικο προς τα ψαρια σου.
7) Αφου περασει αυτο χρονικο διάστημα των (πανω - κατω) 5-6 εβδομαδων βαζεις (πρότασή μου) guppy, red cherry και (αν θελεις) κανα ramshorn snail (Το ανεφερα και σε παραπανω μηνυμα μου). Και το ενυδρειο σου θα γινει μουρλια..

Τσεκαρε τα ειδη που σου λεω (μπορεις να βρει πολλες αποχρωσεις guppy, εγω σου διχνω κατι σαν τα δικα μου - που ειχα)

Guppy (αρσενικά) & Guppy (θηλυκά) - Red Cherry - Ramshorn Snails

Αυταα.. και αν αποφασισεις να κανεις αυτο.. μεχρι τοτε.. ριξτο στο διαβασμα +-4+-4+-4+-3+-3

Billy T 10-06-13 09:04

Να προσθεσω πως αν εισαι ανυπομονος μπορεις να μπολιασεις το φιλτρο ωστε να ειναι ετοιμο πιο γρηγορα το ενυδρειο να φιλοξενισει ψαρια.(αν τελικα αποφασισεις να δωσεις ολα τα χρυσοψαρα)
επισης διαβασε τι αλλο θα μπορουσες να βαλεις σε 60 λιτρα(ειναι υπομνημα του γιωργου που σου μετεφερε το θεμα εδω)http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
και κατι ακομα.για να βαλεις γαριδες που ειπε ο γιωργος πιο πανω θα πρεπει να εχεις στρωμενο βυθο...(προτεινω να μπουν πρωτα τα ψαρακια και μετα απο λιγο καιρο γαριδουλες)

maria p 10-06-13 09:08

καλημέρα,
δεν θέλει να τα δώσει τα ψάρια, οπότε ας επικεντρωθούμε στις φθηνές προτάσεις για τουλάχιστον 300λ.
εγώ ή μεταχειρισμένο αν βρει κάποια ευκαιρία, ή πλαστικό δοχείο να μετατραπεί σε λίμνη βλέπω. και αν στο μέλλον αλλάξουν τα πράγματα βλέπει.
προς το παρόν προέχει η επιβίωση των υπαρχόντων ζωντανών.

Billy T 10-06-13 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 770301)
καλημέρα,
δεν θέλει να τα δώσει τα ψάρια, οπότε ας επικεντρωθούμε στις φθηνές προτάσεις για τουλάχιστον 300λ.
εγώ ή μεταχειρισμένο αν βρει κάποια ευκαιρία, ή πλαστικό δοχείο να μετατραπεί σε λίμνη βλέπω. και αν στο μέλλον αλλάξουν τα πράγματα βλέπει.
προς το παρόν προέχει η επιβίωση των υπαρχόντων ζωντανών.

απλα συμπληρωσα καποια πραγματα στο ποστ του Γιωργου.αυτο για την λιμνουλα (αν εχει χωρο)ειναι πολυ ωραια ιδεα;)

maria p 10-06-13 09:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 770303)
απλα συμπληρωσα καποια πραγματα στο ποστ του Γιωργου.αυτο για την λιμνουλα (αν εχει χωρο)ειναι πολυ ωραια ιδεα;)

ή μεγαλύτερο ενυδρείο

Billy T 10-06-13 09:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 770304)
ή μεγαλύτερο ενυδρείο

ναι το ειδα κι αυτο απλα με ενθουσιασε πιο πολυ η λιμνουλα:p:p:p
αλλα και το μεγαλυτερο ενυδρειο καλο ειναι...(η λιμνη ισως του ερθει πιο οικονομικα)

Nick74 10-06-13 10:25

Αν μενεις ισογειο και εχεις καποιο κηπο ειναι ευκολο και σχεδον ανεξοδο να φτιαξεις μια μικρη λιμνη (οι πισινες των jumbo ειναι 3-4 χιλιαδες λιτρα και εχουν κανα κατοσταρικο)
Τωρα για ενυδρειο για 12 χρυσοψαρα θελει πολυ μεγαλο μεγεθος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02559 seconds with 11 queries