Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Guppies Αρχάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100468)

marianna 04-05-18 12:37

Guppies Αρχάρια
 
Γεια σας και από εμένα!

Έχοντας πολύ μικρή και όχι σωστή εμπειρία από ενυδρεία, θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα πριν ξεκινήσω (σοβαρά αυτή τη φορά).

Μου αρέσουν πολύ οι κύβοι της Dennerle και συγκεκριμένα ο Nano 60l και το Nano Scaper's 55l.

Θέλετε να μου προτείνεται κάποιο από τα δύο? Σκέφτομαι να βάλω φυτά και Guppies.

Το επόμενο που θέλω να ρωτήσω είναι αν το Guppies γεννάνε τόσο πολύ που δεν θα μπορώ να το διαχειριστώ πια και αν μπορούν να συμβιώσουν με red cherry shrimps.

Θα έρθουν και άλλες ερωτήσεις μιας και δεν βιάζομαι αλλά θέλω να γίνει σωστά!:)

Mythosr 04-05-18 15:35

Καλή εταιρία η denerle αλλά λίγο ακριβή για τα δικά μου δεδομένα. Να ξέρεις ότι τα ενυδρεία κύβοι υποσττηρίζουν λιγότερα ψάρια από ένα κλασικό μακρόστενο ενυδρείο των ίδιων λίτρων.

Αν και στο φυσικό τους περιβάλλον δεν έχουν πολλά φυτά, τα guppy δείχνουν πολύ όμορφα σε ένα φυτεμένο ενυδρείο και τους αρέσει η κάλυψη που παρέχουν καθώς και μικροοργανισμοί-snack που αναπτύσονται πάνω τους.

Ανάλογα με το πόσο πυκνοφυτεμένο είναι θα εξαρτηθεί το τι ποσοστό από τα μικρά επιβιώνει. Αν σε απασχολεί ξεκίνα με 1-2 χαρεμάκια από 1 αρσενικό και 3 θηλυκά το καθένα και αν σε κάποια στιγμή γίνουν υπεράριθμα μπορείς να χαρίσεις ή πουλήσεις τα μικρά σε συγχομπίστες.

Όσον αφορά τις red cherry, εγώ τις έχω 2 χρόνια στο ενυδρείο με τα guppy και τις ενήλλικες δεν τις πειράζουν, βέβαια αποδεκατίζουν τις γέννες.

marianna 04-05-18 15:50

Η αλήθεια είναι ότι είδα μια διαφορά στην τιμή (προς τα πάνω) αλλά μου αρέσει πολύ το design αυτής της μάρκας.

Δεν ξέρω όμως αν συμφέρει να πάρω το έτοιμο πακέτο με φωτιστικό, υπόστρωμα και θερμόμετρο ή να πάρω μόνο το ενυδρείο και να αγοράσω ξεχωριστά τα υπόλοιπα.

Το θέμα με τα Guppies είναι ότι επειδή δεν γνωρίζω κάποιον άλλον που να έχει ενυδρείο δεν θα ξέρω τι να τα κάνω και φοβάμαι μην βρεθώ με καμιά 10αριά ενυδρεία που όλα θα έχουν guppies μέσα :rolleyes:

Κλεόβουλος 04-05-18 17:00

Υπάρχουν ψαράκια που δεν αναπαράγονται σαν τρελά όπως τα γκάπυ και θα βολευτούν σ' ένα ενυδρείο σαν κι αυτό που σκέφτεσαι ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

marianna 04-05-18 17:11

Άρα μου προτείνεται να αποφύγω τα guppies?

Για μονομάχο είναι μεγάλο ένα 60λιτρο ενυδρείο? Θα τον βλέπω ποτέ ή θα βλέπω ένα άδειο ενυδρείο?

nazgul 04-05-18 17:21

Αν του προσφερεις αυτο που χρειαζεται, θα βλεπεις ενα ψαρι με τεραστια προσωπικοτητα σε 60 λιτρα, αν βαλεις μονομαχο.

marianna 04-05-18 17:47

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο είδη, βέβαια είναι πολύ αρχή ακόμα για να αποφασίσω...

Θέλω πρώτα να μάθω τι θα χρειαστώ για να στήσω το ενυδρείο και άλλα πολλά!

Είμαι στη φάση της μελέτης... :D

Mythosr 04-05-18 19:14

Αν δεν θέλεις γέννες μπορείς βάλεις μόνο αρσενικά guppy που είναι και ποιο όμορφα.

nazgul 04-05-18 19:40

Θεωρω οτι δεν ειναι πολυ σωστο να απομονωθουν τα αρσενικα σε ενα ειδος που το μεγαλυτερο του ενδιαφερον, ειναι η αναπαραγωγη ;)

stanisalus18 04-05-18 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 1040684)
Αν του προσφερεις αυτο που χρειαζεται, θα βλεπεις ενα ψαρι με τεραστια προσωπικοτητα σε 60 λιτρα, αν βαλεις μονομαχο.

+1 στην προταση του φιλου nazgul. Δεν θα το μετανιωσεις, πιστευω ;) Αλλιως βαζεις γαριδες μονες τους που εχουν και αυτες την μαγεια τους.

marianna 07-05-18 12:16

Οκ πάμε τότε σιγά σιγά για μονομάχο (με τους οποίους έχω μια μικρή τρέλα) και βλέπουμε αργότερα για guppies, όταν αποκτήσω και μεγαλύτερη εμπειρία!!!

Θα ήθελα να μου πείτε αν ποιοτικά συμφέρει καλύτερα να πάρω το έτοιμο set της Dennerle με τον κύβο των 60λ. ή καλύτερα να πάρω ξεχωριστά όλα τα μηχανήματα που χρειάζονται...

Κλεόβουλος 07-05-18 12:38

Σε ποιά τιμή το βρήκες αν επιτρέπεται?

marianna 07-05-18 13:36

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει κάποια ιδιαίτερη προσφορά. Το complete+ style led 240 ευρώ και το ενυδρείο μόνο του 75 ευρώ...

Σκέφτομαι να πάρω το ενυδρείο και σιγά σιγά να αγοράζω ότι χρειάζεται. Δεν βιάζομαι αλλά αν είναι τόσο καλά αυτά που περιέχει το complete+ και τελικά συμφέρει και οικονομικά και ποιοτικά θα προσπαθήσω να πάρω αυτό.

Μιλάω πάντα για το 60 λιτρο

Κλεόβουλος 07-05-18 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marianna (Μήνυμα 1040796)
.... Το complete+ style led 240 ευρώ .....

Ψάξτο λίγο γιατί (ίσως και) με λιγότερα από τα μισά βρίσκεις καινούργιο ενυδρείο με διπλάσια λίτρα+καπάκι+φωτισμό+φιλτράκι. Αν ψάχνεις και τις αγγελίες ακόμα καλύτερα. Μη βιαστείς (εκτός κι αν σου περισσεύουν) ;)

stanisalus18 07-05-18 21:20

Καλησπερα. Αν σε ενδιαφερει, με 45 ευρω αγοραζεις ενα 100λιτρο ενυδρειο απο δω:

http://www.zoofast.gr/Enydreia-c-351.html

georgeps 07-05-18 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1040820)
Καλησπερα. Αν σε ενδιαφερει, με 45 ευρω αγοραζεις ενα 100λιτρο ενυδρειο απο δω:

http://www.zoofast.gr/Enydreia-c-351.html

(+15 τα μεταφορικά) :)

marianna 08-05-18 09:37

Σίγουρα δεν μου περισσεύουν και είναι εντυπωσιακό το πόσο φτηνά είναι τα ενυδρεία τελικά. :)
Έχετε δίκιο θα το ψάξω λίγο παραπάνω.
Απλά με εντυπωσίασε το συγκεκριμένο δεν είναι σαν τα κλασικά ορθογώνια...

Elizatilsi 09-05-18 15:39

Καλησπερα σας συμερα πηγα να παρω τροφη για το κουνελι μου απο ενα μαγαζι με ειδη ζωων. Και μου φορτωσαν ενα γκαπι zw προς το παρων ειναι σε μια πλαστικη γυαλα μεχρι τις 6:30 το απογευμα μπορω να κανω κατι για να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elizatilsi (Μήνυμα 1040926)
Καλησπερα σας συμερα πηγα να παρω τροφη για το κουνελι μου απο ενα μαγαζι με ειδη ζωων. Και μου φορτωσαν ενα γκαπι zw προς το παρων ειναι σε μια πλαστικη γυαλα μεχρι τις 6:30 το απογευμα μπορω να κανω κατι για να ειναι οσο το δυνατον καλυτερα;

Θα το παρει μια φιλη μου που ετοιμαζει χαρεμακι εχει 1 αρσενικο και ενα θυληκο αυτο θα ειναι το δευτερο θυληκο

marianna 11-05-18 11:07

Γεια σας και πάλι!
Απ' ότι κατάλαβα το να φτιάξω θέμα τόσο νωρίς ήταν άκυρο.
Έχω διαβάσει τόσα πολλά που κάθε μέρα αλλάζω και γνώμη για τον τύπο του ενυδρείου που θέλω να στήσω.
Έχω χρόνο ακόμα για πολλή μελέτη, μιας και θα το ξεκινήσω από Σεπτέμβρη για να μην το έχω στο νου μου στις διακοπές που θα είναι άστρωτο και καινούριο.
Αυτό που μάλλον δεν αλλάζει (ξερό κεφάλι) είναι το dennerle. Έχω ξετρελαθεί με αυτά τα ενυδρεία και θα πάω για το 60λιτρο.
Σε αυτή τη φάση σκέφτομαι κάτι σε γαρίδες ή μονομάχο ή αστακό ή tetra neon με γαρίδες ή δεν ξέρω κι εγώ τι, πάντως θέλω να το φτιάξω πολύ φυσικό με φυτά και πέτρες ή ξύλα. Μάλλον δεν θα είναι κοινωνικό.
Το forum πάντως είναι πολύ βοηθητικό και πλήρες, δίνει πολλές ιδέες και βάζει πολλές φωτιές :grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries