Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   προβλημα με τα φυτα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43228)

Αber 29-08-10 20:05

προβλημα με τα φυτα
 
5 Συνημμένο(α)
Μετα απο αρκετο καιρο και κοπο καταφερα να βαλω αρκετα φυτα στη γυαλα χαρη και σε ανθρωπους απο το forum. Κανω τις αλλαγες καθε Κυριακη το 30%, χρησιμοποιω λιπασμα βυθου καθως και σιδηρο και καλιο της Seachem. Δε χρησιμοποιω CO2, ειχα diy αλλα το κατηργησα γιατι με αγχωσαν τα περι ασταθειας και η εξαρση των αλγων. Δεν εχω υποστρωμα, επειδη το setup εγινε οταν ηδη ετρεχε το ενυδρειο.
Οπως θα δειτε και στις φωτο στις Βαλισνεριες τις μεγαλες καποια φυλλα γινονται καφε, στις μικρες καποια φυλλα λιωνουν. Αλγη πιανουν μονο οι Ανουμπιες, το Κερατοφυλλο μεγαλωνει δραματικα αφηνοντας μεγαλα κενα αναμεσα απο τα φυλλα (καπου διαβασα οτι για αυτο φταιει η θερμοκρασια) και καποιες μυτες λιωνουν.
Το Ph ειναι 7,2 και η ιχθυοφορτιση ειναι ελαχιστη. Τεστακια για τις υπολοιπες μετρησεις δεν εχω.

imichal 29-08-10 21:08

τι φωτισμο εχεις ? Δωσε μια πανοραμικη φωτο...
Ο σιδηρος μου φαινεται υπερβολη για τα φυτα σου......

Αber 30-08-10 17:41

1 Συνημμένο(α)
2xT8 36 wat

harris samos 30-08-10 18:15

τη ψαρακια εχεις μεσα ?

Αber 30-08-10 18:22

1 green terror
1 μωρο green terror
1 fire mouth
2 γλυφτες
1 clown
2 γατοψαρα
τα μισα απο αυτα θα φυγουν αυτες τις μερες

harris samos 30-08-10 19:05

τη τιμες νερου εχεις ???
ποια θα κρατησεις ?
το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι ?
τα φυτα σου ειναι ευκολα και αμα τα εβαλες τωρα θα προσαρμοστουν μη ριχνεις πολλα λιπασματα δε χρειαζοντε

Αber 30-08-10 19:13

θα κρατησω τα 2 green terror το firemouth. ειναι 240 μικτα. ξεκινησα με κερατοφυλλο και moss πριν 6 μηνες περιπου. πριν το καλοκαιρι εβαλα τα υπολοιπα. δηλαδη προτεινεις να κοψω τελειως τα λιπασματα? γιατι ηδη χρεισιμοποιω πολυ λιγο. αλλα ζουμια δεν εχω για να κανω και τα υπολοιπα τεστ. αν το μικρο green terror δε βγει θυληκο θα τα δωσω ολα και θα βαλω τιποτα αλλο μεσα.

giannisaek 31-08-10 02:43

Κόψε το σίδηρο εντελώς για να μην έχεις άλγη (έχεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων και δεν χρειάζεται, μόνο εάν κιτρινίσουν τα φύλα τους), τα άλλα κάλιο και ταμπλέτες να τα βάζεις και δεν θα έχεις πρόβλημα άλγης (αλλά και αυτά σε μικρές δόσεις γιατί τα φυτά σου είναι χαμηλών απαιτήσεων, και μπορούν να αναπτύσσονται με τα ιχνοστοιχεία μόνο του νερού).
Τις βαλισνέριες τις έχεις φυτέψει βαθιά, άποψή μου είναι να τις τραβήξεις προς τα έξω στο σημείο που η ρίζα να φαίνεται ελάχιστα.
Τις αλλαγές νερού που κάνεις είναι καλό, να τις συνεχίσεις και όλα θα πάνε καλά.

HLIASKR 27-01-11 20:25

Οταν σαπιζουν οι ριζες απο τις βαλισνεριες ποιος μπορει να ειναι ο λογος.Ερωτηση απο ενα φιλο μου.Εχει υποστρωμα Seachem Flourite και τα φυτα τα ειχε σε αλλο ενυδρειο με ταμπλετες της ιδιας εταιριας χωρις υποστρωμα.

kingrim 28-01-11 09:27

φιλε μου παρε ενα τεστ νιτρικα και ενα λιπασμα νιτρικα γιατι με τοσα λιγα ψαρια/συχνες αλλαγες νερου κερατοφυλλο νιτρικο = 0 και θα εχουν θεμα τα αλλα φυτα.

αυτο που λες για το κερατοφυλλο ειναι απο το χαμηλο φως

lion 28-01-11 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 545449)
φιλε μου παρε ενα τεστ νιτρικα και ενα λιπασμα νιτρικα γιατι με τοσα λιγα ψαρια/συχνες αλλαγες νερου κερατοφυλλο νιτρικο = 0 και θα εχουν θεμα τα αλλα φυτα.

αυτο που λες για το κερατοφυλλο ειναι απο το χαμηλο φως

Σωστα! Το πιο πιθανό είναι να έχεις έλλειψη νιτρικών. Ίσως θα έπρεπε να αφαιρέσεις ή περιορίσεις το κερατόφυλλο.

HLIASKR 28-01-11 18:40

Θα βοηθησει κανενας?

diaton101 28-01-11 20:28

Aber, εγω δεν καταλαβα τελικα ποσα φυτα εχεις και αν εχεις μονο ανουμπιες, βαλισνεριες και κερατοφυλλο. Αν εχεις μονο αυτα τοτε μαλλον λιπαινεις στο βροντο γιατι τα φυτα αυτα δεν ειναι τοσο απαιτητικα εκτος ισως απο την βαλισνερια που θελει λιγο σιδηρο. Αν εχεις κι αλλα πιο απαιτητικα τοτε ο περιοριστικος παραγοντας για τα φυτα σου ειναι το CO2 και ισως ο φωτισμος που δε διευκρινιζεις τι ειναι.

dizio 28-01-11 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 545491)
Σωστα! Το πιο πιθανό είναι να έχεις έλλειψη νιτρικών. Ίσως θα έπρεπε να αφαιρέσεις ή περιορίσεις το κερατόφυλλο.

να προσθέσει νιτρικά? (αυτή ήταν ερώτηση για μένα ουσιαστικά :D )


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01659 seconds with 11 queries