Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φυτά αναπτύσσονται αλλά κιτρινίζουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68598)

Oblisgr 28-01-13 17:45

Φυτά αναπτύσσονται αλλά κιτρινίζουν
 
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 χρόνος
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27 μέσος όρος
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 10 μικρά guppy, 2 γλύφτες (οχι Pleco)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): Σαλιγκάρια 3 ειδών (μικρά)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 αλλαγή κάθε 7 μέρες (1/2)
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 28/01/13
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: λίγη κάθε μέρα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 8,0-8,5 (νερό βρύσης)
KH: 6
GH: >21
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 5

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΙΚΣ

Αυτές ειναι οι μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού.

Τα ψάρια πάνε μια χαρά.

Τα φυτά αναπτύσσονται και ριζώνουν. Τον τελευταίο καιρό παρόλο που βγάζουν βλαστούς και μεγαλώνουν αρκετά τα φύλα κιτρινίζουν και αδυνατίζουν.

Συνημμένες φωτογραφίες

Έχω και άλγη μαύρη τριχοειδής αλλά δεν περιορισμένο βαθμό (νομίζω)

Προσπάθησα να τα κλαδέψω όσο το δυνατόν για να δυναμώσουν και σκέφτομαι να προσθέσω λίγη άμμο επιπλέον. Δεν έκανα κάτι άλλο
Βάζω ταμπλέτες της Sera σε κάθε αλλαγή ακολουθώντας τις οδηγίες περί δοσολογίας.

Τι λέτε να φταίει?

Υπόστρωμα έχω χαλίκι και άμμο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps806f5004.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps4a3c5913.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps266d849c.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps1801bfb3.jpg

Kotsos 28-01-13 18:16

Τι φωτισμό έχεις δεν γράφεις, που μαλλον αυτό φταίει..
και ρίξε και μια ματιά εδώ..
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

sailor247 28-01-13 18:19

λιπασματα βαζεις καθολου?ισως ειναι ελλειψη σιδηρου

dinos99 28-01-13 18:42

το κιτρινισμα των φυλλων συνηθως ωφειλετ στην ελλειψη καλιου.
Πες μας τι λιπανση ακολουθεις καθως και τι φωτισμο εχεις.

rottbea 28-01-13 18:44

Εκτος την αναπτυξη των φυτων μηπως εχεις θεμα με την αλγη(bba)?

Oblisgr 28-01-13 19:07

Έχω μια λάμπα 23W λευκού φωτός και 2 ταινίες Led ψυχρού φωτός 15εκ η κάθε μια.

Παιδιά μόνο ταμπλέτες βάζω. 3 ανά 7 ημέρες.

Άλγη έχω μαύρη τριχοειδής. Αλλά δεν σχετικά μικρή έκταση. Αν δεις στην φώτο πάνω στο ξύλο φαίνεται. Μαύρη είναι.

rottbea 28-01-13 19:12

Το ειδα γιαυτο στο λεω.Βγαλε το ξυλο και πλυντο σε διαλυμα χλωρινης η ριχτου οχυζενε γιατι μεταφερεται και στα φυτα και δεν ειναι οτι πιο ευκολο να απαλλαγεις;)

Oblisgr 28-01-13 19:16

Το έχω κανει και αυτό αλλα ξαναβγήκε. Τωρα δεν γίνεται να το μετακινήσω γιατι ειναι μπλεγμένο μετα φυτα.

Θα δείξει.

Το θέμα είναι τα φυτά όμως.

kingrim 28-01-13 19:18

νομιζω οτι το θεμα ειναι γενικο
λιγο o φωτισμος
λιγο το Co2
Λιγο τα λιπασματα (εστω ενα γενικο)
και λιγο οι αλλαγες νερου

Oblisgr 29-01-13 17:14

Ας υποθέσουμε οτι λόγω του υψιλού PH γίνεται οτι γίνεται και οτι δεν έχω αρκετό CO2.

Αγόρασα το Flourish Excel της Seachem το οποιο προσθέτει CO2 στο νερο.
Λέτε να δώ βελτίωση?

Kotsos 29-01-13 17:21

Δεν έχεις και τόσο δύσκολα φυτά..
έχουν περάσει όλα απο τα χέρια μου εκτός απο την ντοματιά, και όλα πήγαιναν σφαίρα μόνο με φώς..

το χαλίκι σου είναι πολύ χοντρόκοκκο??

Oblisgr 29-01-13 18:06

άμμο χαμηλά και λίγο χαλίκι ψηλά

kalmichalis 31-01-13 23:58

τι εννοεις οταν λες?
"Παιδιά μόνο ταμπλέτες βάζω. 3 ανά 7 ημέρες." ????????????????
εννοεις ταμπλετες βυθου?????
αν ναι παει τα εκαψες τα φυτα....

αν οχι αλλαξε τη μια λαμπα και καντη grolux(φθηνη ειναι) και ανεβασε νιτρικα, ριξε λιγο καλιο

maria p 01-02-13 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 731776)
τι εννοεις οταν λες?
"Παιδιά μόνο ταμπλέτες βάζω. 3 ανά 7 ημέρες." ????????????????
εννοεις ταμπλετες βυθου?????
αν ναι παει τα εκαψες τα φυτα....

αν οχι αλλαξε τη μια λαμπα και καντη grolux(φθηνη ειναι) και ανεβασε νιτρικα, ριξε λιγο καλιο

κι εγώ παρ ότι δεν είμαι έμπειρη βρίσκω υπερβολική την λίπανση σε 60λ. εμένα σε 200λ φυτεμένα κατ ευθείαν στο χαλίκι πάνε μια χαρά, έβαλα ταμπλέττα μόνο κατά την φύτευση και μια φορά τον μήνα ή και αραιώτερα ρίχνω υγρό σίδηρο

kalmichalis 01-02-13 22:15

κοιτα καλο ειναι σιδηρος να μπαινει 2-3 φορες την εβδομαδα, μιλαμε για πολυ λιγη ποσοτητα, εγω στα 100 λιτρα ριχνω 0,5ml.... και γιατι το λεω αυτο....
παλαιοτερα ειχα hemianthus micranthemoides... και εβλαπα αν για 2 μερες δεν εριχνα, αρχιζαν και κιτρινιζαν λιγο τα φυλλα, μολις εριχνα την επομενη καταπρασινα.... και το ειχα σαν μπουσουλα για το ενυδρειο...


προσοχη δεν λεω ριχνε 1 ml τηην εβδομαδα, θα γεμισεις αλγη, το σπας σε δοσεις και το ριχνεις... εγω ειχα ξεκινησει απο το 0,1 και ενεβαινα μεχρι να δω αρχη αλγης, μολις εβλεπα σταματουσα κι εριχνα τη δοσουλα σε σημειο να ειναι κομπλε τα φυτα και οχι αλγη...

αλλα οι ταμπλετες αν εχουν μπει τοσες πολλες πρεπει να εχει θεμα... γιατι καινε τα φυτα πο πολλες.... και δημιουργουν προβληματικο υποστρωμα....

Oblisgr 03-02-13 15:31

Παιδιά τις ταμπλέτες τις βάζω βάση δοσολογίας που αναγράφεται στο manual τους. Λέει 1 ταμπλέτα ανα 20 περίπου λίτρα. Τώρα τις έχω κόψει μιας και μου τελειώσαν.

Έβαλα Excel υγρό Co2 (5η μέρα τώρα) και τα φυτά ξε-κιτρίνισαν (πλέον είναι πράσινα), αλλά συνεχίζουν να είναι τα φύλα σαν μαραμένα.

Δεν ξέρω αν θα στρώσουν και αυτά με τον καιρό (ίσως να παίρνει περισσότερο χρόνο) ή αν απαιτείται και τίποτα άλλο.

Παλιότερα (την προηγούμενη φορά που είχα φυτά) έβαζα υγρό σίδηρο αλλα δεν είχα δει φως. Τα φυτά πέθαιναν κάθε μέρα και περισσότερο.

Τώρα αν φταίει το φως δεν ξέρω.
Έχω μια λάμπα 23W ψυχρού φωτός (αδιάβροχη λάμπα πισίνας γιατι αλλίως καίγονται από την υγρασία) + 15εκ led και σκευάζομαι να βάλω άλλη μια 23W στην άλλη μεριά.

Δυστυχώς σε αντίθεση με τα μεγάλα ενυδρεία, το 60ρι δεν έχει και πολύ χώρο για βάλει κανείς εξοπλισμό. Αναγκαστικά κόβω το πλαστικό καπάκι για να τοποθετήσω λάμπες και ανεμιστήρες (για το καλοκαίρι).

Kotsos 03-02-13 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Oblisgr (Μήνυμα 732658)
Παιδιά τις ταμπλέτες τις βάζω βάση δοσολογίας που αναγράφεται στο manual τους. Λέει 1 ταμπλέτα ανα 20 περίπου λίτρα. Τώρα τις έχω κόψει μιας και μου τελειώσαν.

καθε πότε λέει?

Oblisgr 04-02-13 01:18

Ε ξέρεις πως τα γράφουν αυτοί τώρα. Στις αλλαγές νερού κτλπ

kingrim 04-02-13 12:34

φιλε νομιζω πολυ ταμπλετα βαζεις

Oblisgr 05-02-13 15:22

Νέος φωτισμός
 
Λοιπον παιδες,
θελωντας να καταρρίψω την θεωρία περι ελλειπους φωτισμού για τα φυτα αποφάσισα να κάνω νεα εγκατάσταση στο ενυδρείο 60λ

Αγόρασα 2 λάμπες 20w (100w) ψυχρού φωτός (λευκού) που θα μπουν στις άκρες του καπακιού, και οι οποίες δίδουν 1050 lumen (6400 kelvin) η καθεμιά.

Ο φωτισμός θα είναι 10ωρος με 2 ώρες την αριστερή λάμπα μόνη της, 6 ωρες και οι δύο, και 2 ώρες η δεξιά λάμπα μονη της.

Σκοπός ειναι να εχω μπόλικο φωτισμό για τα φυτά μου, οχι σε μεγάλη διάρκεια, αλλα 10 ώρες συνολικά, προσπαθώντας παράλληλα να αναπαραστήσω την ανατολή και δύση του ήλιου.

Ο κύκλος φωτός μπορεί να αλλάξει και σε 1-6-1 δηλαδή 8ωρο.

Επιπλέον υπάρχει και η δυνατότητα να βάλω μια λάμπα ψυχρού λευκού και μια θερμού λευκού.

Ποια είναι η γνώμη σας για την ένταση τους και για τον κύκλο φωτός.

Kotsos 05-02-13 16:23

την προηγούμενη λάμπα θα την βγάλεις?

Oblisgr 05-02-13 17:08

Ναι.. και την παλια λαμπα και τα led και θα βάλω τις 2 λάμπες που αναφέρω

Kotsos 05-02-13 17:11

κράτα αυτήν που είχες, και βάλε την μια καινούρια..

Oblisgr 05-02-13 17:28

Με πες μου οτι ουτε αυτός ο φωτισμος δεν ειναι αρκετος! Θα πηδηχτώ από το παράθυρο :D

g81gr 05-02-13 17:32

βάλε φώτο με τις νέες λάμπες, αλλά ακόμα πιστεύω ότι το φως δεν ήταν το πρόβλημα!!!

Oblisgr 07-02-13 01:19

Ο φωτισμός είναι μια χαρά. Φωτιστικό έχει γίνει το ενυδρείο. Δεν χρειάζεται να ανοίγω τα φώτα.

Αν δεν δω βελτίωση, και έχοντας απορρίψει το Co2, λίπανση και Φωτισμό, τι έχει σειρά?

g81gr 07-02-13 09:15

Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα από εδώ και πέρα, αν και απ' ότι κατάλαβα και με το excel που έβαλες είδες διαφορά, οπότε με το έξτρα φως, θα δεις ακόμα μεγαλύτερη διαφορά!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries