Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   ερώτηση για ψαροσύνθεση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77718)

marios psilopoulos 06-02-14 20:20

ερώτηση για ψαροσύνθεση
 
καλησπέρα φίλοι μου!!ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την ψαροσύνθεση στο ενυδρείο μου...αυτή τη στιγμή έχω γκαπυ και γαρίδες...τι αλλο μπορώ να βάλω μέσα?ίσως κορυντορας????

carvefish21 06-02-14 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 819336)
καλησπέρα φίλοι μου!!ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την ψαροσύνθεση στο ενυδρείο μου...αυτή τη στιγμή έχω γκαπυ και γαρίδες...τι αλλο μπορώ να βάλω μέσα?ίσως κορυντορας????

Καλησπέρα φίλε. Κορυντόρας σίγουρα όχι με γκάπυ γιατί θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού. ph 6-7 τα corydoras και τα γκάπυ 7,5-8. Πες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου για να σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειροι

marios psilopoulos 06-02-14 20:39

τα ψαρια που έχω ειναι 5 γκαπυ και 3 γαρίδες (2 ρεντ τσερι και 1 μπαμπου)..εσωτερικό φίλτρο DIY,θερμοκρασία 24-25..και όλα αυτά σε 35 λιτρα..αλλαγές φυσικά γίνονται 2 φορές τη βδομάδα 50-60 %....χρειάζεται και κάτι άλλο που πιθανών να ξέχασα?

korasidikos 06-02-14 20:43

κρατας τις γαριδουλες και τους φτιαχνεις ένα ωραιο σπιτικο!τα ψαρακια τα δινεις γιατι τα λιτρα σου είναι λιγα δυστυχως.

ChocolatePuma 06-02-14 20:45

Τα γκαπις ειναι χαρέμι?
Αν ναι, δεν χρειάζεται να βάλεις τπτ άλλο, γιατί σε λίγο καιρό το ενυδρείο θα ειναι τίγκα στα μικρα

Αν έχεις μόνο αρσενικά, ενδεχομένως να αρχίσεις να βλέπεις νευρικότητα και γενικά δεν ειναι και η πιο ενδεδειγμένη συνθεση

Σε γενικές γραμμές, το ενυδρείο ειναι αρκετά μικρό, ειδικά για ζωοτόκα!
EDIT : Πρόλαβε ο Σπύρος :smt041

carvefish21 06-02-14 20:51

Συμφωνώ με τους παραπάνω, ή κάντο γαριδάδικο ή βάλε κάνα μονομάχο (χωρίς τα υπόλοιπα ψάρια φυσικά). Η μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο με λόγες γαρίδες αλλά μόνοι αν έχεις κρυψώνες ή αρκετά φυτά αλλά με ρίσκο να τις φάει...
Γκάπυ αρσενικά επειδή είχα κάποτε δεν αξίζει, πολύ κυνήγι, πολύ άγχος, τσιμπημένες ουρές και κάποια στιγμή θα υπάρξουν απώλειες

marios psilopoulos 06-02-14 20:52

τα γκαπυ είναι χαρέμι...ήδη η μια έχει γεννήσει,και την έχω σε ξεχωριστό ενυδρείο...δεν έχω πρόβλημα με τα μικρά,γιατί μόλις μεγαλώνουν λίγο τα δίνω...σε περίπτωση που θα είναι μόνιμα τα συγκεκριμένα ψάρια μέσα,μπορώ να βάλω κάποια ψάρια βυθού??ίσως κλόουν?

carvefish21 06-02-14 20:57

Δεν νομίζω να υπάρχει βυθόψαρο που να μπαίνει σε τόσο λίγα λίτρα. Από 60λ και πάνω μπαίνουν κάποια και πάλι οριακά όμως

nazgul 06-02-14 20:59

Δεν θεωρω και εγω καλη ιδεα να βαλεις ψαρια βυθου σε αυτα τα λιτρα. Αυξησε το κοπαδι με τις red cherries και θα εισαστε ολοι ευχαριστημενοι ;)

marios psilopoulos 06-02-14 21:33

έχετε δίκιο!!προς το παρόν έτσι θα γίνει....σε περίπτωση που αυξηθούν τα λίτρα σε 70,προτείνετε κάτι??έχω κολλήσει άσχημα με τα ψάρια βυθού (γατόψαρα) :smt009
για αυτό ρωτάω.... υπάρχει ελπίδα????

carvefish21 06-02-14 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 819360)
έχετε δίκιο!!προς το παρόν έτσι θα γίνει....σε περίπτωση που αυξηθούν τα λίτρα σε 70,προτείνετε κάτι??έχω κολλήσει άσχημα με τα ψάρια βυθού (γατόψαρα) :smt009
για αυτό ρωτάω.... υπάρχει ελπίδα????

Σε 70L, αν βάλεις άμμο από κάτω μπορείς να βάλεις 4-5 corydorakia και οριακά και κάτι αλλο μαζί τους αλλά με τις ίδιες συνθήκες και όχι κοπαδόψαρο γιατί ξεφεύγουμε σε αριθμό μετά...
Και κάνα σαλιγκάρι αν θέλεις

nazgul 06-02-14 21:40

Για τα συμπαθεστατα corydoras, θα εισαι οριακα σε αυτα τα λιτρα, για να βαλεις ενα κοπαδακι. Λιγο παραπανω, θα ηταν ιδανικα. Εξαρταται απο τη διαμορφωση του βυθου, φυσικα. Τους clown τους ξεχνας σε τετοιο ενυδρειο, γινονται αρκετα μεγαλοι. Ριξε μια ματια και στα προφιλ τους:
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/
http://www.seriouslyfish.com/species...-macracanthus/

carvefish21 06-02-14 22:32

Για τα cory αν το αποφασίσεις φυσικά, πρέπει να βάλεις άμμο, κάνα φυτό τύπου κρυπτοκορίνας και φυτά επιφάνειας κατά τη γνώμη μου για να έχει ίσκιο σε κάποια σημεία γιατί τους αρέσει γενικά ο χαμηλός φωτισμός. Οριακά βέβαια πάντα θα είσαι όπως ειπώθηκε και θέλει προσοχή

marios psilopoulos 06-02-14 23:28

μάλιστα,κατάλαβα!!προς το παρόν πόσες γαριδούλες λέτε να βάλω ακόμη σε αυτά τα λίτρα???

nazgul 07-02-14 00:19

Το θεμα ειναι ποσες θα γινουν με τον καιρο. Γνωριζεις, ελπιζω, οτι οι red cherries αναπαραγονται ταχυτατα. Μια ομαδα των 8-10 για αρχη, ειναι μια χαρα.

marios psilopoulos 07-02-14 00:25

το γνωρίζω οτι αναπαράγονται πολύ εύκολα...8-10 θα είναι μια χαρα στο ενυδρείο μου!!!ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και για τις συμβουλές σας!!!!

marios psilopoulos 19-02-14 21:49

έχω παραγγείλει ένα 100λτρ ενυδρείο...σε αυτό θα μπουν 7 θηλυκά γκαπυ 2 αρσενικά,ένα εντλερ,3 κορυς,2 ρεντ τσερυ και μια μπαμπου...επίσης έχω ένα ροδόστομο ο οποίος μου έχει ξεμείνει... :?
τι λέτε? ταιριάζουν??? :confused:

exelix 19-02-14 22:16

Γκάπι με ένλτερ όχι, γιατί υβριδίζουν, και τα κόρυ και οι ροδόστομοι είναι από άλλα νερά.

ChocolatePuma 19-02-14 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 822653)
έχω παραγγείλει ένα 100λτρ ενυδρείο...σε αυτό θα μπουν 7 θηλυκά γκαπυ 2 αρσενικά,ένα εντλερ,3 κορυς,2 ρεντ τσερυ και μια μπαμπου...επίσης έχω ένα ροδόστομο ο οποίος μου έχει ξεμείνει... :?
τι λέτε? ταιριάζουν??? :confused:

Θα σου προτεινα να κρατησεις τα γκαπάκια και να τα χαρείς

Γενικά μην προτιμας τη λογικη : ένα-δυο από κάθε είδος, για να υπάρχει ποικιλια
Πχ οι ρεντ τσερι : μονο δυο, απίθανο να δεις γεννησεις - και θέλουν στρωμένο βυθό
Οι ροδοστομοι θέλουν ομάδες κλπ

Για την ασυμβατότητα των γκαπις με τα κορι & τους ροδοστομους στα έγραψε ήδη ο Στέλιος

marios psilopoulos 19-02-14 22:23

είναι τόσο σημαντική η διαφορά του νερού?? όπως είπα και πιο πάνω έχω ένα κόλλημα με τα κορυ :(
για το ροδόστομο,υπάρχει περίπτωση να τρώει το γόνο??
-------------------------
οι γαριδούλες θα αυξηθούν άμεσα... ;)

ChocolatePuma 19-02-14 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 822668)
είναι τόσο σημαντική η διαφορά του νερού?? όπως είπα και πιο πάνω έχω ένα κόλλημα με τα κορυ :(
για το ροδόστομο,υπάρχει περίπτωση να τρώει το γόνο??
-------------------------
οι γαριδούλες θα αυξηθούν άμεσα... ;)

Η ερωτηση δεν εχει απάντηση :D

Ειναι σαν να ρωτας αν μπορεις να εχεις το μισο ενυδρειο καταλληλο για γκαπις και το αλλο μισο καταλληλο για ροδοστομους (ph, σκληροτητες, θερμοκρασία κλπ). Γινεται??? :smt120

Περι ροδόστομων : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_bleheri.htm

marios psilopoulos 19-02-14 22:30

οπότε πρέπει να φύγουν?? :(
τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί με τα γκαπυ?

ChocolatePuma 19-02-14 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos (Μήνυμα 822677)
οπότε πρέπει να φύγουν?? :(
τι άλλο μπορώ να βάλω μαζί με τα γκαπυ?

Για να πάρεις μερικές ιδέες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18577

Diskus fan 19-02-14 22:42

Τα κοπαδόψαρα καλό είναι να μπαίνουν σε μεγάλους αριθμούς (ελάχιστος για τα κόρυ 8-10 και για τους ροδόστομους θα σου έλεγα 15-20).
Οι ροδόστομοι θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού από τα γκάπυ οπότε... τα ξεχνάς. Τα κόρυ... εξαρτάται από το είδος... αν και προσωπικά τα προτιμώ κάτω από ΡΗ 7.-

ΥΓ. Ουυυυυυυπςς άργησα.... ΔΕΝ είχα δει την 2η σελίδα!!!!! :(

marios psilopoulos 19-02-14 22:46

ροδόστομους είχα αρκετούς σε παλιότερο ενυδρείο αλλά δυστυχώς μόνο αυτός έμεινε και δεν είχα τι να τον κάνω... οι ξιφοφοροι ταιριάζουν?

Diskus fan 19-02-14 22:53

Όλα όσα ρωτάς... είναι γραμμένα πάρα πολλές φορές... ρίξε μια ματιά (σε αυτά που σου προτάθηκαν... και όχι μόνο) και θα βρεις κι' άλλα πράγματα που χρειάζεσαι.- ;)

marios psilopoulos 19-02-14 22:58

αυτά που μου προστέθηκαν τα διάβασα αλλά δε καταλαβαίνω κάποια πράγματα και για να είμαι σίγουρος πριν κάνω αγορές ξαναρωτάω για επιβεβαίωση...!!!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04144 seconds with 11 queries