Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Koi. Τι ανάγκες έχουν; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44014)

kws 23-09-10 19:47

Koi. Τι ανάγκες έχουν;
 
γεια σας εχω το juwel 240 και εχω μεσα πεντε koi και ενα γλυφτη. ποια τροφη μου προτεινεται?

thanasis76 23-09-10 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484319)
γεια σας εχω το juwel 240 και εχω μεσα πεντε koi και ενα γλυφτη. ποια τροφη μου προτεινεται?


:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

πες μου οτι κανεις πλακα.....

kws 23-09-10 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484320)
:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

πες μου οτι κανεις πλακα.....

γιατι? ειμαι ασχετος και δεν ξερω για αυτο γραφτηκα εδω κιολας. ακουω....

Γιώργος Κ 23-09-10 19:55

Καλως ηρθες!! :p

Λυπαμαι πραγματικα αν σε στεναχωρησω αλλα τα κοι δεν ειναι ψαρια που μπορεις να διατηρησεις σε ενυδρειο ... χρειαζεσαι λιμνη για να τα διατηρησεις με επιτυχια! ;) Ο δε πλεκο που εχεις δεν ειναι ψαρι "κρυου" νερου και δεν "ταιριαζει" με τετοια ψαρια!

Γνωμη μου ειναι να αναθεωρησεις την ψαροσυνθεση σου ... Αν θες μπορουμε να το συζητησουμε ... εχεις αρκετες επιλογες!! :p

thanasis76 23-09-10 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484324)
γιατι? ειμαι ασχετος και δεν ξερω για αυτο γραφτηκα εδω κιολας. ακουω....


καλα εκανες που γραφτηκες και καλο ηταν να το ειχες κανει πριν παρεις ψαρια για να ξερεις τι θα παρεις και πως....
τα κοι γινοντε πολυ μεγαλα και καθε κοι θελει περιπου 1000 λιτρα νερο....
και τα κοι ειναι κρυου νερου ( θελουν χαμηλη θερμοκρασια ) και θελουν αλλες παραμετρους νερου απο οτι ο γλυφτης....
που θελει και ζεστο νερο, και αλλες παραμετρους απο τα κοι.....
κανονικα τα πας πισω, διαβαζεις καλα εδω και αποφασιζεις τι θελεις να εχεις στο ενυδρειο.....
το οποιο φανταζομαι δεν εχεις στρωσει καν το φιλτρο....
πες μας για το ενυδρειο... και τον εξοπλισμο του.... και ποσο καιρο λειτουργει...

kws 23-09-10 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 484326)
Καλως ηρθες!! :p

Λυπαμαι πραγματικα αν σε στεναχωρησω αλλα τα κοι δεν ειναι ψαρια που μπορεις να διατηρησεις σε ενυδρειο ... χρειαζεσαι λιμνη για να τα διατηρησεις με επιτυχια! ;) Ο δε πλεκο που εχεις δεν ειναι ψαρι "κρυου" νερου και δεν "ταιριαζει" με τετοια ψαρια!

Γνωμη μου ειναι να αναθεωρησεις την ψαροσυνθεση σου ... Αν θες μπορουμε να το συζητησουμε ... εχεις αρκετες επιλογες!! :p

απο το μαγαζι που τα πηρα με κοροιδεψανε δηλαδη? και τους ρωτησα επανηλιμενος γιατι δεν μου κολαγε. τα εχω 2 χρονια και ειναι υγειεστατα. μου ψωσισαν 2 το καλοκαιρι με τη ταιστρα που τα ειχα αφησει. ακουω τις αποψεις σας ειμαι ανοιχτος. πες μου
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484327)
καλα εκανες που γραφτηκες και καλο ηταν να το ειχες κανει πριν παρεις ψαρια για να ξερεις τι θα παρεις και πως....
τα κοι γινοντε πολυ μεγαλα και καθε κοι θελει περιπου 1000 λιτρα νερο....
και τα κοι ειναι κρυου νερου ( θελουν χαμηλη θερμοκρασια ) και θελουν αλλες παραμετρους νερου απο οτι ο γλυφτης....
που θελει και ζεστο νερο, και αλλες παραμετρους απο τα κοι.....
κανονικα τα πας πισω, διαβαζεις καλα εδω και αποφασιζεις τι θελεις να εχεις στο ενυδρειο.....
το οποιο φανταζομαι δεν εχεις στρωσει καν το φιλτρο....
πες μας για το ενυδρειο... και τον εξοπλισμο του.... και ποσο καιρο λειτουργει...

θα τα παρουν πισω? τα εχω μεγαλωσει αρκετα απο τοτε που πηρα. το ενυδρειο μου ειναι οπως ξαναειπα το juwel rio 240 και το δουλευω 2 χρονια παρα κατι. εξοπλισμο τι ενοεις?

thanasis76 23-09-10 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484329)
απο το μαγαζι που τα πηρα με κοροιδεψανε δηλαδη? και τους ρωτησα επανηλιμενος γιατι δεν μου κολαγε. τα εχω 2 χρονια και ειναι υγειεστατα. μου ψωσισαν 2 το καλοκαιρι με τη ταιστρα που τα ειχα αφησει. ακουω τις αποψεις σας ειμαι ανοιχτος. πες μου
-------------------------


θα τα παρουν πισω? τα εχω μεγαλωσει αρκετα απο τοτε που πηρα. το ενυδρειο μου ειναι οπως ξαναειπα το juwel rio 240 και το δουλευω 2 χρονια παρα κατι. εξοπλισμο τι ενοεις?

θα τα πας πισω και θα του πεις οτι δεν θελεις χρηματα και οτι θα παρεις μολις αποφασησεις τι θελεις αλλα ψαρια... η τροφες, η κατι αλλο γενικα για το ενυδρειο...
για εξοπλισμο ρωτησα αν εχεις εξωτερικο φιλτρο η το εσωτερικο, τι λαμπες...
αλλα γενικα πρεπει να αποφασησεις τι ψαρια θελεις να εχεις, τι σου αρεσουν...
ριξε μια ματια στις παρουσιασεις ενυδρειων και δες τι ενυδρεια σου αρεσουν....

kws 23-09-10 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484335)
θα τα πας πισω και θα του πεις οτι δεν θελεις χρηματα και οτι θα παρεις μολις αποφασησεις τι θελεις αλλα ψαρια... η τροφες, η κατι αλλο γενικα για το ενυδρειο...
για εξοπλισμο ρωτησα αν εχεις εξωτερικο φιλτρο η το εσωτερικο, τι λαμπες...
αλλα γενικα πρεπει να αποφασησεις τι ψαρια θελεις να εχεις, τι σου αρεσουν...
ριξε μια ματια στις παρουσιασεις ενυδρειων και δες τι ενυδρεια σου αρεσουν....


δηλαδη να τα παω και μετα να παρω τζαμπα οτι αλλο χρειαστω? απο εξοπλισμο εχω εσωτερικο φιλτρο το μαμισιο λαμπες παλι τις μαμισιες αλλα δεν τις αναβω γιατι φοβουνται πολυ τα ψαρια.

thanasis76 23-09-10 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484337)
δηλαδη να τα παω και μετα να παρω τζαμπα οτι αλλο χρειαστω? απο εξοπλισμο εχω εσωτερικο φιλτρο το μαμισιο λαμπες παλι τις μαμισιες αλλα δεν τις αναβω γιατι φοβουνται πολυ τα ψαρια.

ναι πηγαινε στο μαγαζι και πες του μπορω να στα φερω πισω γιατι δεν χωρανε στο ενυδρειο και μολις αποφασισω τι ψαρια θα βαλω να μου δωσεις σε ανταλλαγμα για τα κοι....
αν σου πει ναι, πες του ποσο τα κοστολογεις για να ξερω τι εχω να λαβαινω σε ψαρια...

MIXALIS CYPRUS 23-09-10 20:14

Βασικα αν εχουν μεγαλωσει θα δεις οτι αρκετα petshop θα θελουν να σου τα ανταλλαξουν με κατι αλλο που θα χρειαζεσαι αφου οσο πιο μεγαλα ειναι τα ψαρια τοσο περισσοτερη αξια εχουν για αυτους .

kws 23-09-10 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484340)
ναι πηγαινε στο μαγαζι και πες του μπορω να στα φερω πισω γιατι δεν χωρανε στο ενυδρειο και μολις αποφασισω τι ψαρια θα βαλω να μου δωσεις σε ανταλλαγμα για τα κοι....
αν σου πει ναι, πες του ποσο τα κοστολογεις για να ξερω τι εχω να λαβαινω σε ψαρια...


ποσο λες να τους ζητησω τα 3 ειναι καπου στα 20-21 εκ το ενα ειναι μικρο καπου στα 9εκ και τα αλλο το μεγαλυτερο ειναι καπου 25εκ.
-------------------------
??????????????

thanasis76 23-09-10 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484345)
ποσο λες να τους ζητησω τα 3 ειναι καπου στα 20-21 εκ το ενα ειναι μικρο καπου στα 9εκ και τα αλλο το μεγαλυτερο ειναι καπου 25εκ.
-------------------------
??????????????

αναλογα ποσο τα πηρες σε μεγεθος και τιμη πρεπει να ζητησεις παραπανω τωρα...
και να ξερεις οτι τα κοι... εχου ζητηση...
ισως αν βαλεις κι εδω μια αγγελια να βρεθει καποιος να τα παρει....
και τον γλυφτη θα δωσεις ε....:D:D

kws 23-09-10 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484363)
αναλογα ποσο τα πηρες σε μεγεθος και τιμη πρεπει να ζητησεις παραπανω τωρα...
και να ξερεις οτι τα κοι... εχου ζητηση...
ισως αν βαλεις κι εδω μια αγγελια να βρεθει καποιος να τα παρει....
και τον γλυφτη θα δωσεις ε....:D:D


γιατι να μην τον κρατησω το γλυφτη??

thanasis76 23-09-10 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484365)
γιατι να μην τον κρατησω το γλυφτη??

γιατι γινετε μεγαλος, και γιατι ειπαμε να ξεκινησεις απο την αρχη και σωστα....
βασικα πρεπει να δουμε και τι γλυφτης ειναι αλλα μαλλον θα ειναι ο κοινος που γινετε περιπου 50 εκατ. το διπλασιο απο οτι ειναι τωρα τα κοι σου δηλαδη...

Γιώργος Κ 23-09-10 20:39

Δυστηχως φιλε μου τα πετσοπ δε θα δωσουν αυτα τα χρηματα που θα επρεπε ... πιο πολυ θα σου το "παιξουν" οτι σου κανουν χαρη να τα παρουν ...
Μπορεις να βγαλεις φωτογραφια και να βαλεις μια αγγελια να τα δωσεις σε καποιο χομπιστα που θα τους προσφερει μια ανετη ζωη! ;)

kws 23-09-10 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484366)
γιατι γινετε μεγαλος, και γιατι ειπαμε να ξεκινησεις απο την αρχη και σωστα....
βασικα πρεπει να δουμε και τι γλυφτης ειναι αλλα μαλλον θα ειναι ο κοινος που γινετε περιπου 50 εκατ. το διπλασιο απο οτι ειναι τωρα τα κοι σου δηλαδη...


οντως τον εχω ενα μηνα και εχει παρει πολυ μποι. αμα τα αφησω τα κοι και οσο μεγαλοσουν? δεν εχω και πολλα λεφτα για αλαγες τωρα:(

thanasis76 23-09-10 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484369)
οντως τον εχω ενα μηνα και εχει παρει πολυ μποι. αμα τα αφησω τα κοι και οσο μεγαλοσουν? δεν εχω και πολλα λεφτα για αλαγες τωρα:(

το καθε κοι θελει κανονικα 1000 λιτρα. αν τα κρατησεις θα ταλαιπωριουνται, θα παθουν νανισμο, και θα πεθενουν οσα δεν αντεχουν....
η επιλογη ειναι δικη σου....

kws 23-09-10 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 484374)
το καθε κοι θελει κανονικα 1000 λιτρα. αν τα κρατησεις θα ταλαιπωριουνται, θα παθουν νανισμο, και θα πεθενουν οσα δεν αντεχουν....
η επιλογη ειναι δικη σου....


οκ το καταλαβαινω αλλα αν τα βγαλω ποσο θα μου κοστισει περιπου να το παω ολο απο την αρχη?

thanasis76 23-09-10 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 484378)
οκ το καταλαβαινω αλλα αν τα βγαλω ποσο θα μου κοστισει περιπου να το παω ολο απο την αρχη?

αναλογα τι ψαρια σου αρεσουν....
μπορεις με καθολου σχεδον χρηματα να βαλεις κιχλιδες, μαλαουι η τανκανιγκα...
χρειαζονται μονο αμμο, και πετρες, και ισως και μερικα κελυφοι απο σαλλιγκαρια...
τα ψαρια μπορεις να τα παρεις και απο φιλο απο εδω μεσα, ειτε με πιο μικρο ποσο απο οσο εχουν μεχρι και χαρισμα...
αρκει να ετοιμασεις το ενυδρειο...
και καλο ειναι να μην βγαλεις τον γλυφτη μεχρι να βαλεις αλλα ψαρια για να μην χαλασεις την βιολογια του φιλτρου....

Γιώργος Κ 23-09-10 21:05

Yπαρχουν πολλα ψαρακια που χαριζονται στις αγγελιες η δινονται σε παρα πολυ καλη τιμη ... το θεμα ειναι τι ψαρακια σου αρεσουν!!! ;)

Ριξε μια ματια εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm υπαρχουν αρκετα ψαρακια ... φυσικα υπαρχουν και αλλα πολλα ... εξαρταται τι εξοπλισμο θελεις να εχεις ... λογικα δε θελεις να κοστισει παραπανω οποτε τσεκαρε τα ψαρια που "θελουν" σκληρο νερο σαν αυτο που βγαζει η βρυση μας! :rolleyes:

manos_samos 23-09-10 21:15

στα λιτρα σου μπορεις να βαλεις 4-5 χρυσοψαρα που ειναι φτηνα και γινονται και μεγαλα:wink:

beat89 23-09-10 23:41

Αν δωσεις τα κοι με τα χρηματα που θα βγαλεις μπορεις να παρεις οτι χρειαστεις για το νεο σου στησιμο.;)

delta66 24-09-10 04:02

Να μην τα παει πισω, και μαλιστα τσαμπα.
Γιατι? Για να τα μοσχοπουλησει ξανα σε κανεναν αλλο ανυποψιαστο?
Να βρει καλο χομπυστα με λιμνη να τα δωσει και να τα βλεπει και καπου καπου.

in the pond 24-09-10 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 484519)
Να μην τα παει πισω, και μαλιστα τσαμπα.
Γιατι? Για να τα μοσχοπουλησει ξανα σε κανεναν αλλο ανυποψιαστο?

Αυτό θα γίνει, εγγυημένα και πολύ κακώς δηλαδή! Μην πω ότι θα μοσχοπουληθούν σε κανένα αρχάριο για το στρώσημο του ενυδρείου του.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 484519)
Να βρει καλο χομπυστα με λιμνη να τα δωσει και να τα βλεπει και καπου καπου.

Μπορεί να τα δώσει με αντάλλαγματα εξοπλισμό ενυδρείου ή άλλα ψάρια ή με κάποιο ποσό. Οι λιμνάδες συνήθως κάτι από ενυδρεία θα έχουν.;)

kws 24-09-10 12:37

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. τωρα ακουω τι να κανω . βημα βημα. και να κανουμε ενα προιπολογισμο να ξερουμε που θα παμε περιπου. αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43813 μου αρεσει πολυ και ετσι οπως ειναι διακοσμημενο και τα ψαρια του

Τηλέμαχος 24-09-10 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 484634)
Αυτό θα γίνει, εγγυημένα και πολύ κακώς δηλαδή! Μην πω ότι θα μοσχοπουληθούν σε κανένα αρχάριο για το στρώσημο του ενυδρείου του.

Ο οποίος αρχάριος θα βρει το gab και ύστερα θα τα ξαναδώσει σε πετσοπα και πάει λέγοντας...:D

beat89 24-09-10 14:02

Αυτο το ενυδρειο φιλοξενει ψαρια μαλακου νερου αρα με καποιο τροπο θα πρεπει να ριχνεις το ph σου.Η πιο συμφερουσα μεθοδος ειναι η αντιστροφη οσμωση.Βεβαια αυτο ανεβαζει το κοστος.

kws 24-09-10 14:54

τωρα πειτε μου τι να κανω..........

Τηλέμαχος 24-09-10 14:55

Φίλε κως... μην βιάζεσαι και μην είσαι απότομος (συμβουλή) γιατί δεν θα βρείς αυτό που θες....
Αν θες να ασχοληθείς με τα ενυδρεία, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή...

kws 24-09-10 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 484771)
Φίλε κως... μην βιάζεσαι και μην είσαι απότομος (συμβουλή) γιατί δεν θα βρείς αυτό που θες....
Αν θες να ασχοληθείς με τα ενυδρεία, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή...


οκ το καταλαβαινω αλλα δεν πρεπει σιγα σιγα να κανω καποιες κηνησεις?
μου αρεσουν πολυ τα pseudotropheus zebra


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02544 seconds with 11 queries