Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ποσες μερες αντεχουν τα φυτα εκτος... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37590)

giannisqq 04-02-10 19:43

ποσες μερες αντεχουν τα φυτα εκτος...
 
βρισκομαι θεσ/νικη και θελω να αγορασω φυτα αλλα θα μπουν στο ενυδρειο κυριακη βραδυ πως γινεται να τα συντηρισω μεχρι τοτε??και καποια μαγαζια στην σαλονικα που εχουν φυτα.

yannakis 04-02-10 19:46

με επιφυλαξη,αν τα εχεις σε ενα κουβα με νερο δεν θα παθουν τιποτα!:confused:

jimmis1974 04-02-10 19:47

σε κανα γουβα φτιαξε νερο ενυδρειου , βαλτα μεσα , βαλε και εναν θερμοστατη και αστα. Ριξε και λιγο λιπασματακι αν εχεις.
Αν εχουν γλαστρακια βγαλτα , και αν εχεις και χαλικι ριξε δυο χουφτες στον γουβα μεσα και χωστα μεσα

halvas69 04-02-10 19:58

Θα τα βάλεις μέσα σε σακούλα με ελάχιστο νερό, αλλά η σακούλα κλεισμένη καλά να μην φύγει ο αέρας.
Κανονικά θα στο κάνει το μαγαζί αυτό.
Τίποτα άλλο. :)

bokostas 04-02-10 20:53

Θα αντέξουν κατά πάσα πιθανότητα, με τους τρόπους που σου είπαν παραπάνω, μόνο να προσθέσω ότι καλό θα ήταν να έχουν και φως,
γι αυτό βάλε την σακούλα ή τον κουβά, ή την λεκάνη κάτω από ένα πορτατίφ ή άλλο δυνατό φως για τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα.

giannisqq 04-02-10 21:00

οκ καταλαβα.κανενα καλο μαγαζι με φυτα σαλονικα?

peterv 04-02-10 21:42

Εχω εύκολα φυτά σε ένα 60λιτρο .

Τα κλαδέματα η γυναίκα μου τα φυτεύει σε κάτι γυάλες στο σαλόνι με ενυδρειακό χαλίκι και νερό βρύσης.

είναι κοντά στην μπαλκονόπορτα και δεν τους έχουμε βάλει απολύτως τίποτα. Ούτε αντιχλώριο ούτε λίπασμα, ούτε φώς πέραν του φυσικού. Μόνο αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα σε κάθε γυάλα.

Αποτέλεσμα ? ζουν και επιβιώνουν πάνω από 6 μήνες τώρα στο τραπεζάκι του σαλονιού και είναι και πολύ όμορφα !!!!!:)

panos1972 04-02-10 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 413634)
Θα τα βάλεις μέσα σε σακούλα με ελάχιστο νερό, αλλά η σακούλα κλεισμένη καλά να μην φύγει ο αέρας.
Κανονικά θα στο κάνει το μαγαζί αυτό.
Τίποτα άλλο. :)

Έτσι είχα ξεχάσει στο μπαλκόνι σε μέρος που δεν το πιάνει ο ήλιος 3 σακουλάκια. Ένα με christmas moss, ένα με java moss και ένα με pistia.
Επί 45 ημέρες (Δεκέμβριος - Ιανουάριος) δεν έπαθαν τίποτα!

halvas69 04-02-10 22:09

Ενώ ο Bokostas, όταν τα στέλνουν με αεροπλάνο από Σιγκαπούρη κλπ του τα βάζουν Α' θέση, δίπλα στο παράθυρο και τους σερβίρουν CO2 σε μορφή σαμπάνιας !!!
Χα,χα,χα,χα,χα http://smiles.kolobok.us/big_standart/biggrin.gif http://smiles.kolobok.us/big_standart/biggrin.gif

bokostas 04-02-10 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 413656)
οκ καταλαβα.κανενα καλο μαγαζι με φυτα σαλονικα?

Tα περισσότερα φέρνουν κατά καιρούς, πρέπει να πετύχεις την περίπτωση, γιατί αν έχει περάσει καιρός από την παραλαβή, τότε δεν θα βρεις
ούτε ποικιλία, αλλά ούτε και σε καλή κατάσταση θα είναι αυτά που θα έχουν απομείνει. Προχθές είδα αρκετά φυτά σε σούπερ κατάσταση
στον "Αμαζόνιο" στην οδό Αγγελάκη, απέναντι από την ΔΕΘ. Είναι υπόγειο και δεν φαίνεται απ' έξω, μόνο την ταμπέλα θα δείς.
Διεύθυνση και τηλέφωνο πρέπει να υπάρχει στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ για τα μαγαζιά.

Αν την Κυριακή φύγεις αργά, το καλύτερο "μαγαζί" για φυτά και το πιο φθηνό είναι η συνάντησή μας στις 12:00 στο καφέ Bennigan's,
απέναντι από το ΙΚΕΑ, χωρίς όμως εγγυημένη επιτυχία, γιατί εκεί συνήθως καραδοκούν κάτι φυτοφάγα αρπακτικά σαν την αφεντιά μου
και τους άξιους μαθητές μου (kalaxan, drBig και άλλους).:grin:
Πάντως θα χαρούμε να σε δούμε εκεί και να γνωριστούμε, έστω κι αν δεν προλάβεις ούτε φυλλαράκι.

Α ρε Χαλβά, μαζί γράφαμε και δεν πρόλαβα να σχολιάσω το καρφί σου, καλό πάντως.:smt041

Δες κι αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37594

giannisqq 06-02-10 20:00

δεν πιστευω να προλαβω φιλε μου θα φυγω εκεινη την ωρα αν και θα το ηθελα πολυ...τελικα δεν βρηκα ουτε φυτα ουτε φτερωτη:(:(βασικα μονο στο quiko πηγα!!

kalaxan 06-02-10 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 414344)
δεν πιστευω να προλαβω φιλε μου θα φυγω εκεινη την ωρα αν και θα το ηθελα πολυ...τελικα δεν βρηκα ουτε φυτα ουτε φτερωτη:(:(βασικα μονο στο quiko πηγα!!


πριν ήμουν στο quicko και είχε και κάποια ωραία φυτά..
Βεβαια δεν ήταν όλα στην καλύτερη κατάσταση,αλλά είχε αρκετά...
Εγώ μπάνησα ένα σε μέγεθος ανούμπιας νάνας που στα φύλλα του τα τριχοειδή ήταν κόκκινα..
Ρώτησα αλλά δεν ξέραν τποιο ήταν..
Μπορεί η shninersia rivuralis να κοκκινίσουν τα ''τριχοειδή-νεύρα'' της?

theodor72 06-02-10 21:51

Πριν αγοράσεις κάτι από το Quiko χωρις να είσαι σίγουρος για το τι αγοράζεις, βεβαιώσου πρώτα πως δεν αγοράζεις υδρόφιλα φυτά.
Είναι γνωστός "ύποπτος" το μαγαζί αυτό :D

snakepanos 06-02-10 22:58

φυτα
 
Τα ποιο φτηνα φυτα στην πολη σε μαγαζι τα εχη ο λαζαριδης,ειναι μετα απο ερευνα που εκανα.

giannisqq 06-02-10 23:03

τα φυτα στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν ηταν και σε τοση καλη κατασταση οχι ολα ,και δυο αταμα που ρωτησα για καποιο δεν ηξεραν να με απαντησουν...

kalaxan 07-02-10 00:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 414405)
Τα ποιο φτηνα φυτα στην πολη σε μαγαζι τα εχη ο λαζαριδης,ειναι μετα απο ερευνα που εκανα.


Ο Λαζαρίδης ποιος είναι? Που?

Πάνος 07-02-10 13:58

ειναι επι της δελφων λιγο μετα τη μαρτιου (πηγαινοντας ανατολικα) στην πρωτη σταση του αστικου στο δεξι σου χερι ενα ημιυπογειο...
αλλα εχω παει αρκετες φορες στο μαγαζι και εκτος απο ανουμπιες δεν ετυχε να δω κατι αλλο σε φυτο...

panos1972 07-02-10 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 414545)
ειναι επι της δελφων λιγο μετα τη μαρτιου (πηγαινοντας ανατολικα) στην πρωτη σταση του αστικου στο δεξι σου χερι ενα ημιυπογειο...
αλλα εχω παει αρκετες φορες στο μαγαζι και εκτος απο ανουμπιες δεν ετυχε να δω κατι αλλο σε φυτο...


Πέρασα χθές από μπροστά με το αυτοκίνητο και είχε κολλημένα χαρτιά στα τζάμια!!!

Νομίζω πως έκλεισε!!!:smt009:smt009:smt009


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries