Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   γατοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47534)

manos_samos 30-12-10 15:50

γατοψαρα
 
πριν δυο μερες ηρθε η θεια μου με 2 corydoras σε μια σακουλα και μου ειπε ''δεν μπορω να το βλεπω αδειο αυτο το ενυδρειο. βαλε αυτα π μου ειπαν στο πετ σοπ οτι ταιριαζουν με τον μονομαχο'' πριν εναμισι μηνα ειχε φερει 3 ρασβορσ τα οποια ειχαν φιν ροτ και μου κολησαν τον μονομαχο και μετα πεθαναν.:smt084:smt084
τα εβαλα λοιπον στο 15λιτρο τα γατοψαρα (οπου εχω τον μονομαχο με αλατι λογο φιν ροτ) ο μονομαχος ουτε που τα κυνηγησε.. φοβαμαι ομως μην τα κολησει φιν ροτ ή απο το αλατι.....:confused: τι να κανω?????:smt120

Liz@ 30-12-10 16:09

15lt με 2 cory και ενα μονομαχο....
σα να ειναι πολλα ..:(

καλυτερα να εβαζες μερικες γαριδουλες με τον μονομαχο.

Τηλέμαχος 30-12-10 16:21

Απίστευτη θεία!:D
Γιατί την αφήνεις;:smt073

beat89 30-12-10 16:27

Αλατι,2 cory (θελουν κοπαδι),15 λιτρα,μονομαχος κ fin rot....:smt120:smt120
Ειναι παρα πολλα.
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις τα κορυ κ να πεις στη θεια σου αντι για ψαρια να σου παρει ενα ενυδρειο κ θα το γεμισεις εσυ....Λιγη τυχη θελει,ερχεται κ Πρωτοχρονια.....;)

lion 30-12-10 17:11

Τα κορυς νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με το αλάτι, για ψάξτο λίγο.

εδώ κάπου αναφέρουν ότι:
"τα περισσότερα (αν όχι όλα) είδη κορυντορας δεν αρέσκονται στο αλάτι"

delta66 30-12-10 17:55

Πες της θειας να βαλει καμια σκουπα ή να φτιαξει κανενα μουσακα και να αφησει ησυχο το ενυδρειο :D
Αλλιως να μπει στο φορουμ και να διαβασει τιποτα.
Δωρα ζωντανα πες της δεν κανουνε ΠΟΤΕ

manos_samos 30-12-10 20:42

το θεμα ειναι οτι εγω χθες τα πηγα πισω και μου ειπαν πως επιστρωφες ζωων δεν γινονται!!! λεω δεν θελω λευτα στα χαριζω... δεν τα επερνε πισω...
το ενα σα να κολησε μου φαινετε γιατι δεν ειναι πολυ καλα... το αλλο ειναι μια χαρα.. σημαρα εκανα αλαγη και εβαλα πολυ λιγο αλατι... ειναι και τα δυο πολυ μικρα... σε μεγεθος εντλερ..
-------------------------
τα γατοψαρα τι συνθηκες χρειαζονατε??? εχω 50λιτρο με εντλερ αν τα βαλω εκει σωζεται η κατασταση????:confused:

beat89 31-12-10 03:53

Καλυτερα θα ειναι αλλα κ παλι...
Τα cory θελουν μαλακο νερο ενω τα εντλερ οχι..

manos_samos 31-12-10 10:24

φοβαμαι πως βγαζοντας τα ψαρια απο τον μονομαχο και πηγαινοντας τα στα εντλερ θα μεταδωσω και σε αυτα το φιν ροτ..... υπαρχει τροπος να σιγουρευτω πως δεν θα μεταδωθει η ασθενεια?????:confused::confused:

stefanos samos 31-12-10 12:26

χρονια πολλα
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 529085)
πριν δυο μερες ηρθε η θεια μου με 2 corydoras σε μια σακουλα και μου ειπε ''δεν μπορω να το βλεπω αδειο αυτο το ενυδρειο. βαλε αυτα π μου ειπαν στο πετ σοπ οτι ταιριαζουν με τον μονομαχο'' πριν εναμισι μηνα ειχε φερει 3 ρασβορσ τα οποια ειχαν φιν ροτ και μου κολησαν τον μονομαχο και μετα πεθαναν.:smt084:smt084
τα εβαλα λοιπον στο 15λιτρο τα γατοψαρα (οπου εχω τον μονομαχο με αλατι λογο φιν ροτ) ο μονομαχος ουτε που τα κυνηγησε.. φοβαμαι ομως μην τα κολησει φιν ροτ ή απο το αλατι.....:confused: τι να κανω?????:smt120

πατριδα μου..
εγω λεω να βγαλεις τα ψαρακια απο εκει και να τους δωσεις τα απαραιτητα ατομα κοπαδιου και τα καταλληλα λιτρα που τους αρμοζουν...και να πεις στη θεια σου οτι το ενυδρειο δεν ειναι πορτατιφ να βαλουμε μεσα κατι για να το βλεπουμε.
πρεπει να υπαρχει αρμονια...zw

manos_samos 31-12-10 15:39

αμωνια δεν υπαρχει... την μερα που τα εβαλα εβαλα και βιομπαλες απο το 50λιτρο και καθε μερα κανω 50% αλαγη νερου... δεν μπορω να τα δωδω πουθενα και ουτε ενυδρειο να τα βαλ δεν εχω... ποσο μαλλον να βαλω κ αλλα για να ειναι κοπαδι.... το ενα δεν το βλεπω και πολυ καλα.. μαλλον κολησε.. το αλλο ειναι μια χαρα....

QS-Plan 31-12-10 15:42

ο επόμενος κάτοικος του ενυδρείου βλέπω να είναι η θεία :grin::grin::grin:

Καλή Χρονιά σε όλους σας

manos_samos 31-12-10 15:45

κανονικα επρεπε να της τα δωσω αλλα τα λυπηθηκα... την απομενη φορα (αν το ξανακανει) θα της τα δωσω πισω!

Samian 31-12-10 16:58

Μάνο στείλε γράμμα στον Αϊ Βασίλη....προλαβαίνεις ακόμη:D.
Ζήτα του ένα μεγάααααααλοοο ενυδρείο. Όσο για τα ψαράκια ...ρε γομάρια συμπατριώτες κανένας δεν τα παίρνει...εεεεεεε!!!!!!!!!!! zw

harris samos 31-12-10 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 529543)
Μάνο στείλε γράμμα στον Αϊ Βασίλη....προλαβαίνεις ακόμη:D.
Ζήτα του ένα μεγάααααααλοοο ενυδρείο. Όσο για τα ψαράκια ...ρε γομάρια συμπατριώτες κανένας δεν τα παίρνει...εεεεεεε!!!!!!!!!!! zw

ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΤΡΕΛΟΣ
θα τα φανε τα δισκοσκυλα τα καριντορακια :D:D:D:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 529085)
πριν δυο μερες ηρθε η θεια μου με 2 corydoras σε μια σακουλα και μου ειπε ''δεν μπορω να το βλεπω αδειο αυτο το ενυδρειο. βαλε αυτα π μου ειπαν στο πετ σοπ οτι ταιριαζουν με τον μονομαχο'' πριν εναμισι μηνα ειχε φερει 3 ρασβορσ τα οποια ειχαν φιν ροτ και μου κολησαν τον μονομαχο και μετα πεθαναν.:smt084:smt084
τα εβαλα λοιπον στο 15λιτρο τα γατοψαρα (οπου εχω τον μονομαχο με αλατι λογο φιν ροτ) ο μονομαχος ουτε που τα κυνηγησε.. φοβαμαι ομως μην τα κολησει φιν ροτ ή απο το αλατι.....:confused: τι να κανω?????:smt120

μανο αγιες μερες που ειναι μη με τρελενεις και θα σε αρχησω

εισαι τοσο καιρο στο φορουμ δινεις συμβουλες και δε ξερεις αν τα cory τεριαζουν με τα εντλερ

κανονισε και θα ερθω καρλοβασι και θα της φας και εσυ και η θεια σου zwzwzw

manos_samos 01-01-11 00:42

Ξερω παρα πολυ καλα για τις διαφορετικες συνθηκες που χρειαζοντε - τοσο καιρο εχω μαθει πολλα για τα ψαρια κ τις συνθηκες που χρειαοντε- αλλα τι να τα κανω τα καημενα:-(...? Με το μονομαχο δεν εχουν χωρο, στα εντλερ δεν θα εχουν σωστες συνθηκες...

giannisaek 01-01-11 01:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liz@ (Μήνυμα 529094)
15lt με 2 cory και ενα μονομαχο....
σα να ειναι πολλα ..:(

καλυτερα να εβαζες μερικες γαριδουλες με τον μονομαχο.

Γαριδούλες με τον μονομάχο? :smt018 :smt018 :smt018 :smt018


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries