Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Πρωτη προσπαθεια 200lt!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43813)

dimitrisemm 18-09-10 00:08

Πρωτη προσπαθεια 200lt!!
 
18 Συνημμένο(α)
Καλησπερα σε ολους!Ηρθε η ωρα να παρουσιασω και εγω το δικο μου ενυδρειακι!Ειναι πρωτη προσπαθεια,οποτε περιμενω παρατηρησεις για τυχον λαθη μου http://www.aquazone.gr/forums/style_...lt/biggrin.gif

Έχουμε και λέμε:

Διαστάσεις ενυδρείου :100 x 40 x 50
Καθαρά λίτρα είναι γύρω στα 180.

Φόντο μαύρο χαρτονι.
15 κιλά χαλικι ψηλο,μερικές πέτρες και ξύλα (δικης μου παραγωγης!!)
Διαφορα ευκολα φυτακια (anubias,vallisneria κ.α)

Φίλτρανση : jbl
Θερμοστάτες : 1 Jager 150 Watt.
Φωτισμός : 2 x 30 Watt

Απο ψάρια :
3 ραμιρεζι (2 θυληκα και 1 αρσενικο)
14 ροδοστομους
4 σκαλαρια διαφορων χρωματων
8 Corydoras
2 zebra snails
1 περλε γκουραμι(θα φυγει συντομα)


Παραμέτροι νερού:

pH:7,0
Γενική σκληρότητα (GH):7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0,10mg/l
Αλλαγές νερού:καθε 1εβδομαδα 30%
Θερμοκρασία:26 C

Άλλες πληροφορίες:Τρέχει από τις 30/04/2010
controller eliwell με τρια ανεμιστηρακια 80mm

maikl 18-09-10 05:44

Μπραβο Δημητρη :smt041 :smt041 :smt041
Δυο παρατηρησουλες μονο απο μενα.Αν μπορεις αλλαξε τη μια λαμπα με μια τυπου gro-lux ,fluora ή αλλης μαρκας για να σπασει η ασπριλα(ετσι μου φαινετε ) ,και ενημερωτικα(αν δεν τα ξερεις ηδη) τα corrydoraκια σου ειναι τα ,corrydoras schwartzi. ;)

delta66 18-09-10 07:33

Για πρωτη προσπαθεις ειναι πολυ καλη.

Προσεξε τα σκαλαρια με τα τετρας μηπως τα χτυπανε και επισης οταν βγει ζευγαρι απο τα ραμ, το ενα θηλυκο που θα περισσευει ειναι πολυ πιθανον οτι θα κινδυνευσει απο το ζευγαρι.

Ο βυθος δεν ειναι και ο καταλληλοτερος, ιδιως αν δεν ειναι λιασμενο το χαλικακι, απ'οτι ειδα καποια κορυ εχουν φαγωμενα μουστακια.

dimitrisemm 18-09-10 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 482008)
Μπραβο Δημητρη :smt041 :smt041 :smt041
Δυο παρατηρησουλες μονο απο μενα.Αν μπορεις αλλαξε τη μια λαμπα με μια τυπου gro-lux ,fluora ή αλλης μαρκας για να σπασει η ασπριλα(ετσι μου φαινετε ) ,και ενημερωτικα(αν δεν τα ξερεις ηδη) τα corrydoraκια σου ειναι τα ,corrydoras schwartzi. ;)

Σ'ευχαριστώ πολυ Μιχάλη!:pΑυτο με τις λαμπες δεν το κατάλαβα...Εχεις κανένα link να μου στείλεις;;;;;:):)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 482015)
Για πρωτη προσπαθεις ειναι πολυ καλη.

Προσεξε τα σκαλαρια με τα τετρας μηπως τα χτυπανε και επισης οταν βγει ζευγαρι απο τα ραμ, το ενα θηλυκο που θα περισσευει ειναι πολυ πιθανον οτι θα κινδυνευσει απο το ζευγαρι.

Ο βυθος δεν ειναι και ο καταλληλοτερος, ιδιως αν δεν ειναι λιασμενο το χαλικακι, απ'οτι ειδα καποια κορυ εχουν φαγωμενα μουστακια.


Να'σαι καλά!!:):)Οταν λες για τον βυθό και το χαλικάκι τι εννοείς;;

harris samos 18-09-10 13:55

βαλε αμμο

delta66 18-09-10 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 482096)
βαλε αμμο

Αν δεν ειναι κοφτερο το χαλικι και δεν ειδα καλα τα μουστακια των ψαριων οτι ειναι φαγωμενα, δεν ειναι αναγκη να αδειασει ολοκληρο ενυδρειο.
Οταν θα ερθει η στιγμη για καποια αναενωση/αναβαθμιση, το εχει στο νου του.


(ΥΓ προτιμω το στρογγυλεμενο ψιλο αμμοχαλικο με διαμετρο μισο εως ενα χιλιοστο 0.5-1mm :))

Πάνος 18-09-10 21:14

3η-4η φωτο απο το τελος μας λες εσυ αν ειναι "τρικ" της φωτο ή αν οντως τα μουστακια απο τα κορυ δεν εχουν το πληρες μηκος τους οπως παρατηρησε και ο σπυρος. για να καταλαβουμε αν τραυματιζονται.

αν εχεις ΑΟ μπορεις να κατεβασεις κι αλλο τις σκληροτητες και νομιζω πως θα δεις αμεσα ακομη καλυτερα χρωματα απο τα ραμ και τους ροδοστομους. μιας και εχεις φυτα μπορεις να πας το κεχα σου τουλαχιστον στο 3-4.

κατα τα αλλα μου αρεσει το ενυδρειο σου και τα ξυλα ειναι κατι το διαφορετικο. τι ξυλα ειναι??

dimitrisemm 19-09-10 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 482240)
3η-4η φωτο απο το τελος μας λες εσυ αν ειναι "τρικ" της φωτο ή αν οντως τα μουστακια απο τα κορυ δεν εχουν το πληρες μηκος τους οπως παρατηρησε και ο σπυρος. για να καταλαβουμε αν τραυματιζονται.

αν εχεις ΑΟ μπορεις να κατεβασεις κι αλλο τις σκληροτητες και νομιζω πως θα δεις αμεσα ακομη καλυτερα χρωματα απο τα ραμ και τους ροδοστομους. μιας και εχεις φυτα μπορεις να πας το κεχα σου τουλαχιστον στο 3-4.

κατα τα αλλα μου αρεσει το ενυδρειο σου και τα ξυλα ειναι κατι το διαφορετικο. τι ξυλα ειναι??

Πραγματι,δεν ειναι τρικ της φωτο,το συγκεκριμενο κορυ εχει πιο μικρα μουστακια...δεν θυμαμαι αν ηταν ετσι απο την αρχη ή αν τραυματιστηκε...παντως τα υπολοιπα που τα παρατηρω ειναι οκ!Οσο για τα ξυλα ειναι απο τα κληματα που εχω στην αυλη μου, τα εχω βυθισει εδω και μερικους μηνες!!:)

Αλέξης6 19-09-10 00:53

Τα ψαράκια σου είναι πολύ όμορφα!!

Καλή συνέχεια!!

dimitrisemm 14-10-10 20:27

3 Συνημμένο(α)
update οπως ειναι σημερα το ενυδρειο,περιπου ενα μηνα μετα:)

j.p. 14-10-10 20:33

πολύ όμορφο ενυδρείο, μπράβο σου:smt041:smt041:smt041

johnbaz 14-10-10 20:40

πολυ ομορφο φιλε μου!μπραβο σου.τελικα ολη η ομορφια κρυφεται στην απλοτητα.επισης κ ο φωτισμος ειναι πολυ καλυτερος!τι φορας απο λαμπες?

dimitrisemm 14-10-10 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnbaz (Μήνυμα 493563)
πολυ ομορφο φιλε μου!μπραβο σου.τελικα ολη η ομορφια κρυφεται στην απλοτητα.επισης κ ο φωτισμος ειναι πολυ καλυτερος!τι φορας απο λαμπες?

Σε ευχαριστω!Ειχα 2 daylight της sylvania 30watt έκαστος.Ακουσα τον Μιχαλη(maikl);) και αλλαξα την μια daylight , με μια grolux:p

giannisqq 14-10-10 20:48

ωραιο εντονο πρασινο!!!παρα πολυ ωραιο φιλε!!!

johnbaz 14-10-10 20:59

σευχαριστω!αν αυτη ειναι η πρωτη προσπαθεια φανταζομαι τι θα κανεις σε λιγο καιρο...παπαδες!μπραβο!

mitsos1975 14-10-10 21:53

Πολύ ωραίο φίλε μου, καινούριος είμαι και εγώ στο χόμπυ.
Αν έβαζες και λίγη java moss στα ξύλα σου θα ήταν καλύτερο?
μια προταση σου κάνω!
τελικά αυτά τα ενυδρεία είναι τρέλα και όποιος δεν έχει ασχοληθεί δεν το καταλαβαίνει.
:smt041:smt041:smt041

Raven 15-10-10 00:56

Πραγματικα πολυ ομορφη προσπαθεια !
Και ωραιες φωτογραφιες, βανε κι αλλες ;)

delta66 15-10-10 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 493598)
Αν έβαζες και λίγη java moss στα ξύλα σου θα ήταν καλύτερο?

Θα'λεγα να προτιμησει την christmas moss που ειναι πιο ομορφη (ΙΜΟ), δεν γινεται τζιβα, αλλα και γιατι ειναι και βιοτοπικα σωστη (νοτιαμερικανικη)

Electric Blue Ram ειναι αυτο στη φωτο?

dimitrisemm 15-10-10 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 493781)
Θα'λεγα να προτιμησει την christmas moss που ειναι πιο ομορφη (ΙΜΟ), δεν γινεται τζιβα, αλλα και γιατι ειναι και βιοτοπικα σωστη (νοτιαμερικανικη)

Electric Blue Ram ειναι αυτο στη φωτο?

Ακομα το ψαχνω με τα φυτα,δεν εχω πολυ εμπειρια...Πραγματι η christmas moss ειναι πανεμορφη.Αν εννοεις το ψαρακι στην 3η φωτο δεξια, ειναι ενα μπλε Colisa lalia που φιλοξενω για λιγο:)





Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01963 seconds with 11 queries