Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   καφέ άλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46043)

mitsos1975 18-11-10 21:21

καφέ άλγη
 
διάβασα ότι η καφέ άλγη κάνει τον κύκλο της σε νέα ενυδρεία και μετα φεύγει. δεν ξέρω αν είναι έτσι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω?
αλλά πάλι ίσως να οφείλεται στον φωτισμό που είναι 15watt σε 81 λίτρα?
ή στην φωτοπερίοδο που είναι ελαφρώς αυξημένη 10π.μ. με 10μ.μ.?
αρχίζει να κάνει την εμφάνιση και στο υπόστρωμα που είναι ψιλή άσπρη άμμος και δεν φαίνεται καθόλου καλά!
οι anubias και το καρατόφυλλο φαίνεται να έχουν περισσότερη άλγη
φυτάκια έχω λίγα, έχω βάλει μισή εώς μια ταμπλέτα στο καθένα, δεν έχω ρίξει κανένα υγρό λίπασμα και παροχή CO2 δεν έχω.
το ενυδρείο τρέχει 3 μήνες και νιτρκά έιναι <10 με αλλαγές 30% κάθε 10 ημέρες.:confused:

nicpapa 18-11-10 22:33

Λογικά ειναι απο τον φωτισμό σου έχεις 0,18 watt ανα λίτρο. Δοκίμασε καραβολάκια οπως apple snail θα στο καθαρίσουν σε μια 2 μέρες... η και ψάρια αν έχεις τις συνθήκες οτοκυκλους ...

kingrim 18-11-10 23:52



Αναγνώριση:Καφέ άλγη απλώνεται παντού στο ενυδρείο. Ακόμα και στο χαλίκι.

Τι φταίει:
Είναι πιθανότερο να εμφανιστεί σε ενυδρεία με χαμηλό φωτισμό και σε νέα ενυδρεία (που έχουμε στήσει πρόσφατα) όπου το άζωτο (Ν) είναι χαμηλό και φωσφορικά (P).


Αντιμετώπιση: Πιο ισχυρός φωτισμός μπορεί να την καταπολεμήσει αλλά και πάλι θα μπορούσε να επιβιώσει σε σκιασμένα φύλλα των φυτών όπως επίσης στο γυαλί του ενυδρείου, στο χαλίκι και διακόσμηση. Μπορεί να αφαιρεθεί εύκολα με το χέρι και έχει μια μαλακή – γλοιώδη υφή. Τα σαλιγκάρια μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση της άλγης αυτής. Όταν πάρουν μπρος τα φυτά και «ωριμάσει» το ενυδρείο μας θα φύγει μόνη της … υπομονή!
Όπως λέμε θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει …



πηγη: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

CHRISTOS13 19-11-10 10:00

Εάν σου το επιτρέπουν οι συνθήκες, βάλε ένα pleco albino.

Εγώ έβαλα στο ενυδρείο μου δύο το απόγευμα και το
επόμενο πρωί δεν υπήρχε ούτε ίχνος από καφέ άλγη.

kingrim 19-11-10 11:55

πιο ειναι το τελικο μεγεθος του πλεκο?

chemical mac 19-11-10 13:42

εεε άμα βάλεις καραβολάκια θα το καθαρίσουν σίγουρα το καρατόφυλο. αν πάλι δεν δουλέψει αυτό μπορείς να κοψοψόψαρα που σίγουρα θα κάνουν δουλειά.

:D :D :D :D :D

CHRISTOS13 20-11-10 17:07

Το pleco albino από ότι μου έχουν πει, φθάνει μέχρι τους δέκα πόντους.

chemical mac 21-11-10 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 (Μήνυμα 510590)
Το pleco albino από ότι μου έχουν πει, φθάνει μέχρι τους δέκα πόντους.

σε στύση ή χαλαρό;

CHRISTOS13 22-11-10 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 511046)
σε στύση ή χαλαρό;

Φυσικά χαλαρό!!!!!!!

kingrim 22-11-10 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 511046)
σε στύση ή χαλαρό;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 (Μήνυμα 511306)
Φυσικά χαλαρό!!!!!!!



ΠΙΠΕΡΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mitsos1975 22-11-10 23:03

σήμερα έβαλα και μία δεύτερη λάμπα Τ8 45εκ. χρώμα ρόζ.DIY με μπαλάστ έξω από το ενυδρείο σε κατάλληλο κουτί ηλεκτρολογικό.
θα την ανάβω σταδιακά, στην αρχή μία ώρα και θα αυξάνω 30 min την ημέρα. τέλος πάντων βλέποντας.
σκέφτομαι να φτιάξω και ένα DIY CO2. είδα το ποστ αλλά επειδή δεν ρυθμίζεται το φοβάμαι λίγο!
σίγουρα με τις άλγες θα κάνω κάτι αλλά η παροχή του δεν επηρεάζει τα ψαράκια?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 511046)
σε στύση ή χαλαρό;

μακακίες

chemical mac 24-11-10 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 (Μήνυμα 511799)
σήμερα έβαλα και μία δεύτερη λάμπα Τ8 45εκ. χρώμα ρόζ.DIY με μπαλάστ έξω από το ενυδρείο σε κατάλληλο κουτί ηλεκτρολογικό.
θα την ανάβω σταδιακά, στην αρχή μία ώρα και θα αυξάνω 30 min την ημέρα. τέλος πάντων βλέποντας.
σκέφτομαι να φτιάξω και ένα DIY CO2. είδα το ποστ αλλά επειδή δεν ρυθμίζεται το φοβάμαι λίγο!
σίγουρα με τις άλγες θα κάνω κάτι αλλά η παροχή του δεν επηρεάζει τα ψαράκια?
-------------------------

μακακίες

Σίγουρα με DIY CO2 δεν θα κάνεις τίποτα. Είναι ημίμετρο για μικρά ενυδρεία. Βέβαια σε ένα ενυδρείο με ανούμπιες και κερατόφυλλο δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω εκτός από υπομονή. Κακώς ανέβασες τον φωτισμό σου με τα φυτά που έχεις. Αν σκοπεύεις να πας σε φυτά μεγαλύτερων απαιτήσεων τότε η δεύτερη λάμπα θα σου χρειαστεί καθώς επίσης και μια μπουκάλα CO2 (το κανονικό όχι μαγιά).
Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις DIY CO2 σώνει και καλά, μπορείς να εξασφαλίσεις σταθερές συνθήκες εφόσον τυλίξεις τη μπουκάλα σου με κάποιο θερμομωνοτικό (πχ μπουκάλι αναψυκτικού με diy co2 σε διαφημιστικό sleeve θερμομόνωσης), έτσι ώστε να έχεις τουλάχιστον 26 βαθμούς θερμοκρασία στο μίγμα σου.
Εγώ πάντως επιμένω...υπομονή και αγορά φιάλης co2 με ένα σετ μανόμετρα. Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες.
Τα ψιψιψίνια και τα κοκοψόψαρα που καθαρίζουν από άλγες κτλ άφησε τα για τις διαφημίσεις.

mitsos1975 24-11-10 13:02

τελικά δεν θα βάλω CO2 όντως νομίζω ότι είναι περιττό για τα λίγα φυτάκια μοθ, αλλά ρε chemical mac η επιλπέον λάμπα γιατί να μην χρειάζεται?
30 watt για 81 λίτρα?
να σου πώ, μήπως φταίει η λάμπα που είχε το ενυδρείο? είναι 15άρα 10000kelvin, μήπως είναι πολλά?
εκεί που κρατάει λίγο ίσκιο κάτω από τις ανούμπιες δεν έχει καφέ άλγη.

chemical mac 24-11-10 13:42

για τα φυτά που έχεις και για τον λόγο που δεν θα βάλεις co2, για τους ίδιους λόγους δεν χρειάζεται και η επιπλέον λάμπα.
Όντως έχεις πολλά kelvin, βρες λάμπα με τα μισά.

mitsos1975 24-11-10 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 512506)
για τα φυτά που έχεις και για τον λόγο που δεν θα βάλεις co2, για τους ίδιους λόγους δεν χρειάζεται και η επιπλέον λάμπα.
Όντως έχεις πολλά kelvin, βρες λάμπα με τα μισά.

Να 'σαι καλά ρε chemical bro!!

chemical mac 24-11-10 22:48

macacies ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01826 seconds with 11 queries