Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   προσθεση ψαριων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76868)

GraCE 06-01-14 20:56

προσθεση ψαριων
 
Παιδια εχω 1 ενυδρειο 55 λιτρα και 1 μονο ψαρι μεσα! Θελω να προσθεσω και αλλα! Ποσα μπορω σε τετοιο ενυδρειο και τι ειδη ειναι καλα? Θελω μικρα ψαρακια πχ γκαμπις!

Τωρα εχω ενα παγκασιους λογω του οτι τη πατησα με το πετ σοπ οπως ξερετε απο πρωην θεμα μου! (δεν υπαρχει δυνατοτητα να το δωσω εχω ψαχτει φουλ)

ΝΗ3 - ΝΟ2 - ΝΟ3 =0
25 βαθμους
Το ενυδρειο "τρεχει" κοντα 20 μερες! Ειχα βαλει και ενα τουλι με μπολι απο πετ σοπ στο φιλτρο!

Τι λετε να βαλω? Ειναι κριμα να μενω ετσι με ενα ψαρι τοσο καιρο!
Ευχαριστω!

asteris_veria 06-01-14 21:14

μαλλον το μπολι δεν επιασε ειναι πολυ περιεργο να εχεις σε ολα 0 . Επισης το ψαρι που εχεις πρεπει να φυγει αμεσα ειναι υπερβολικα λιγα τα λιτρα σου για αυτο το ψαρι , βγαλε μια αγγελια καποιος θα βρεθει να το παρει. Σ αυτα τα λιτρα αφου φυγει αυτο το ψαρι λιγα γκαπυ μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο με 2-3 θυλικα.Υποψην ομως θα γεννανε συχνα. Αφου φυγει το ψαρι και στρωσει το ενυδρειο. Με τι μετρας; Απο φιλτρα και εξοπλισμο; Οι αλλες μετρησεις σου;

nazgul 06-01-14 21:23

Το θεμα δεν ειναι οτι ειναι κριμα για το ενυδρειο να μενει με ενα ψαρι, αυτο θα ηταν καλο αν ηταν καλο το περιβαλλον και ηθελες να μελετησεις τις συμπεριφορες ενος ψαριου, εχοντας το βασιλια. Το θεμα ειναι οτι το ψαρι ειναι κριμα να βρισκεται σε αυτο το ενυδρειο....

Λυσε αυτο το θεμα και μετα εδω θα βρεις αρκετες προτασεις για τα λιτρα σου.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 06-01-14 21:33

Για οσο θα εχεις αυτο το ψαρι δεν βαζεις αλλα ψαρια, και κανε συχνες αλλαγες νερου, για ενα μονομαχο ειναι το ενυδρειο σου, για κοιτα και αυτο!!!!Δωσε πρωτα το τερας που σου εδωσε το αλλο τερας και τα ξαναλεμε.(φιλικα);):)

GraCE 06-01-14 21:37

Ξερω οτι δεν πρεπει να ειναι 0 αλλα τα κανω ολα σωστα και ειναι 0! Εχει περασει τοσος καιρος και το προσεχω το ολο θεμα με αλλαγες κτλ και δεν ανεβαινει το ΝΟ3!

Προσπαθω αλλα ματαια γυρναω ρωταω μαγαζια-γνωστους ολοι μου λενε "οχι" Ξερω οτι πρεπει να φυγει αλλα απο την αλλη περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια!

Τα γκαμπις γεννουν τοσο ευκολα?? Θελω μικροσκοπικα ψαρακια οσο γινεται!
Αν βαλω 2 γκαμπις μεσα τι θα γινει? Και αυτο με το ΝΟ3 πως να το ανεβασω μετα απο τοσες προσπαθιες???

Ευχαριστω!

vasilis4x4 06-01-14 21:41

Φιλε μου το ψαρι σου δεν κανει για κανενα ενυδρειο
Χαρισε το και ξεκινα απο την αρχη

Καλη συνεχεια:p

nazgul 06-01-14 21:42

Αν εχεις στρωμενο φιλτρο και τηρεις σωστα τις ρουτινες σου, τα guppies θα στο γεμισουν το 60αρι σε ενα 6μηνο και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις. Πριν κανεις οτιδηποτε, διαβασμα για να μαθεις τις αναγκες τους. Ενα φυτεμενο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων με αρκετο κερατοφυλλο για να προστατευεται ο γονος, ειναι οτι πρεπει. Τα ζωοτοκα μπαινουν σε χαρεμια (1 αρσενικο/3 θηλυκα) για να αποφευγεται το επιμονο κυνηγι του ζευγαρωματος.

Αλλα, επιμενω, πριν κανεις οτιδηποτε, πρεπει να βρεις λυση για το ψαρακι που σου φορτωσανε. Ειναι κριμα.

GraCE 06-01-14 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria (Μήνυμα 811168)
μαλλον το μπολι δεν επιασε ειναι πολυ περιεργο να εχεις σε ολα 0 . Επισης το ψαρι που εχεις πρεπει να φυγει αμεσα ειναι υπερβολικα λιγα τα λιτρα σου για αυτο το ψαρι , βγαλε μια αγγελια καποιος θα βρεθει να το παρει. Σ αυτα τα λιτρα αφου φυγει αυτο το ψαρι λιγα γκαπυ μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο με 2-3 θυλικα.Υποψην ομως θα γεννανε συχνα. Αφου φυγει το ψαρι και στρωσει το ενυδρειο. Με τι μετρας; Απο φιλτρα και εξοπλισμο; Οι αλλες μετρησεις σου;

Αλλες μετρησεις δεν εχω κανει! (πχ Ph) μονο αμμωνια - ΝΟ2 - ΝΟ3

Εχω φιλτρο της "HAOUOSS" (ετσι λεει πανω) και ηταν μεσα στον ολο εξοπλισμο ο οποιος λεγετε "Evolution SS"
Μαζι εχει και θερμοστατη και μια αεραντλια με ελαφροπετρα!
-------------------------
Απο την αρχη οταν λεμε παλι στρωσιμο??? Δλδ εφοσον ειναι ολα στο 0 το μπολι δεν επιασε?? Μα πως να το κανω απο την αρχη? Αδειασμα 100% νερου και παει λεγοντας με νεο μπολι?? ;/

asteris_veria 06-01-14 21:48

με υγρα τεςτ μετρας ή στιξ;; Αμεση πρπτερεωτητα σου να δωθει το ψαρι και μετα αλλα και παραλληλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ εδως το forum ειδικα στην κατηγορια αρχαριων. Μετρα και τα υπολοιπα να ξερεις που να κινηθεις στις κιγες επιλογες για τα λιτρα σου.

GraCE 06-01-14 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria (Μήνυμα 811186)
με υγρα τεςτ μετρας ή στιξ;; Αμεση πρπτερεωτητα σου να δωθει το ψαρι και μετα αλλα και παραλληλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ εδως το forum ειδικα στην κατηγορια αρχαριων. Μετρα και τα υπολοιπα να ξερεις που να κινηθεις στις κιγες επιλογες για τα λιτρα σου.

Mε υγρα της Sera! Ξερω παιδια με αυτοα σσχολουμε ολη μερα ;/ Τι αλλο να πω δλδ απο Θεσσαλονικη αν καποιος σας πει οτι το θελει ας μου το πει να του το χαρισω, εχω φτασει στα ορια δλδ ;/

ChocolatePuma 06-01-14 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 811179)
Προσπαθω αλλα ματαια γυρναω ρωταω μαγαζια-γνωστους ολοι μου λενε "οχι" Ξερω οτι πρεπει να φυγει αλλα απο την αλλη περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια!

Να προτείνω μια "ευκολη" λυση?
Περίμενε να πεθάνει το ψάρι!
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Γιατί να βάλεις κι αλλα ψαράκια και να υποφέρουν κι αυτά?

Τι σημαίνει : "περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια"?
Τι σημαίνει : "θέλω μικροσκοπικά ψαράκια, όσο γίνεται"?
Τι σημαίνει :"αν βάλω 2 γκαπις, τι θα γίνει"?

Πάμε τώρα σε σοβαρές ερωτήσεις (γιατί τα παραπάνω γράφτηκαν για άλλους λόγους!):
1. Αγγελία έβαλες?
2. Επιστροφή στο μαγαζι απ το οποίο το αγόρασες, δοκίμασες? (Εννοώ να πας να τους το αφήσεις σε πλαστική σακούλα και να φύγεις)

Αν δεν βρεθεί διάθεση & ενδιαφέρον να ενημερώθεις για τα βασικά, δουλειά δεν γίνεται

Σορρυ για το υφος, αλλά ελπίζω το 2014 να πάει καλύτερα για τα ζωντανά "μας", απ την περσινή χρονιά!

GraCE 06-01-14 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 811194)
Να προτείνω μια "ευκολη" λυση?
Περίμενε να πεθάνει το ψάρι!
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Γιατί να βάλεις κι αλλα ψαράκια και να υποφέρουν κι αυτά?

Τι σημαίνει : "περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια"?
Τι σημαίνει : "θέλω μικροσκοπικά ψαράκια, όσο γίνεται"?
Τι σημαίνει :"αν βάλω 2 γκαπις, τι θα γίνει"?

Πάμε τώρα σε σοβαρές ερωτήσεις (γιατί τα παραπάνω γράφτηκαν για άλλους λόγους!):
1. Αγγελία έβαλες?
2. Επιστροφή στο μαγαζι απ το οποίο το αγόρασες, δοκίμασες? (Εννοώ να πας να τους το αφήσεις σε πλαστική σακούλα και να φύγεις)

Αν δεν βρεθεί διάθεση & ενδιαφέρον να ενημερώθεις για τα βασικά, δουλειά δεν γίνεται

Σορρυ για το υφος, αλλά ελπίζω το 2014 να πάει καλύτερα για τα ζωντανά "μας", απ την περσινή χρονιά!

Επιστροφη φυσικα και δοκιμασα ναι και μου απαντησαν "δεν δεχομαστε τπτ πισω ειναι κανονας του μαγαζιου" Μεχρι που νευριασα και ηταν στο τσακ να με πεταξουν εξω με το ζορι! Εχω ρωτησει ολα τα σοπς της πολης παλι τπτ! Ψαχνω φιλους και γνωστους παλί τπτ! Αγγελια τπτ!

Τουλαχιστον για τα ΝΟ3 πως να καταφερω να ειναι μετρησιμα? Τοσες αλλαγες κτλ και παλι στο 0 ειναι!

Εγω συγνωμη για τις πολαπλες αποριες μου εδω και 20 μερες ;/

ChocolatePuma 06-01-14 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 811198)
Τουλαχιστον για τα ΝΟ3 πως να καταφερω να ειναι μετρησιμα? Τοσες αλλαγες κτλ και παλι στο 0 ειναι! /

Για πόσες αλλαγές μιλάμε?
Σε τι συχνότητα και σε τι ποσοστό αλλαγής νερού?

nazgul 06-01-14 22:16

Παράθεση:

Εγω συγνωμη για τις πολαπλες αποριες μου εδω και 20 μερες ;/
Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη για τις αποριες σου. Για αυτο το λογο υπαρχει το φορουμ, για να τις λυνει και να δημιουργει νεες, με σκοπο την καλυτερη διαβιωση των ζωντανων.

Ομως, δυστυχως, θαυματα δεν μπορουν να γινουν οταν μιλαμε για ζωντανους οργανισμους. Το καθε ειδος, ειτε ζει στο νερο, ειτε στη στερια, ειτε στον αερα, εχει τις αναγκες του. Και απο πληροφοριες για το καθενα, δεν μπορει να πει κανενας οτι δεν μπορει να βρει μεσω του internet.

GraCE 06-01-14 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 811201)
Για πόσες αλλαγές μιλάμε?
Σε τι συχνότητα και σε τι ποσοστό αλλαγής νερού?

Αρχικα 1 φορα την εβδομαδα 50% νερου! Τωρα μερα παρα μερα 20%

asteris_veria 06-01-14 22:45

με ιδιες παραμετρους νερο ετσι; Προσωπικα μου φενεται λογικο αν εχεις καλη βιολογια και με τα τεστ τις sera τα ΝΟ3 να μην μετρουνται (το εχω παθει και εγω παλια σε ενα μικρο μονομαχοενυδρειο 40 λιτρα ). Στο φιλτρο τι εχεις υλικα; Ποσα λιτρα την ωρα γραφει;

ChocolatePuma 06-01-14 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 811210)
Αρχικα 1 φορα την εβδομαδα 50% νερου! Τωρα μερα παρα μερα 20%

Χωρίς να θέλω να σε παιδέψω, συμπλήρωσε τη φόρμα για να έχουμε πλήρη εικόνα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

(και μπράβο για την αγγελία - αν και θα έπρεπε να την είχες αναρτήσει απ την πρώτη στιγμή)

GraCE 06-01-14 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 811215)
Χωρίς να θέλω να σε παιδέψω, συμπλήρωσε τη φόρμα για να έχουμε πλήρη εικόνα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398

(και μπράβο για την αγγελία - αν και θα έπρεπε να την είχες αναρτήσει απ την πρώτη στιγμή)

Δεν ειχα προσεξει οτι μπορεις να βαλεις αγγελια εδω! ;/

Undertaker 06-01-14 22:54

Δε θα ήταν καλό να αναφερθεί το όνομα του καταστήματος; Θεωρώ εγκληματικό για έναν επιχειρηματία που ασχολείται με ζωντανά, να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τροπο, δηλαδή να πουλάει σε έναν που έχει άγνοια περί ενυδρειακων ένα τέτοιο ψάρι και να μη δέχεται την επιστροφή και χωρίς μάλιστα να του ζητηθεί επιστρέψει τα χρήματα. Εμένα μου φαίνεται ότι κι εκείνος ήθελε να ξεφορτωθεί το ψάρι για κάποιους λόγους και το φόρτωσε σε πελάτη και αυτό ακριβώς ειναι το εγκληματικό. Πιστεύω πως πρεπει να αναφερθεί η επωνυμία του καταστήματος για προστασία των υπολοίπων καταναλωτών.

asteris_veria 06-01-14 22:55

δεν πιραζει σημασια εχει πως εισε διατεθιμενος να βοηθησεις το ψαρακι σου :) αυτο και μονο διχνει οτι εχεις παρει ζεστα το hobby .

GraCE 06-01-14 22:58

Παιδια το εχω και εδω και σε αλλα sites αγγελια αλλα τιποτα! Να αναφερω μονο πως εχουν και αλλα τετοια ψαρακια εκει και οταν μιλησα για επιστροφη (χωρις χρηματα φυσικα) μονο που δεν με εδειραν!

Παρακαλω πολυ, αν καποιος ξερει καποιον/κατι απο Θεσσ/νικη ας ερθει σε επαφη μαζι μου! Το προσωπικο μου τηλ υπαρχει στην αγγελια μου!

Diskus fan 06-01-14 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GraCE (Μήνυμα 811198)
Επιστροφη φυσικα και δοκιμασα ναι και μου απαντησαν "δεν δεχομαστε τπτ πισω ειναι κανονας του μαγαζιου" Μεχρι που νευριασα και ηταν στο τσακ να με πεταξουν εξω με το ζορι! Εχω ρωτησει ολα τα σοπς της πολης παλι τπτ! Ψαχνω φιλους και γνωστους παλί τπτ! Αγγελια τπτ!

Τουλαχιστον για τα ΝΟ3 πως να καταφερω να ειναι μετρησιμα? Τοσες αλλαγες κτλ και παλι στο 0 ειναι!

Εγω συγνωμη για τις πολαπλες αποριες μου εδω και 20 μερες ;/

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 811194)
Να προτείνω μια "ευκολη" λυση?
Περίμενε να πεθάνει το ψάρι!
Πως σου φαίνεται σαν ιδέα?
Γιατί να βάλεις κι αλλα ψαράκια και να υποφέρουν κι αυτά?

Τι σημαίνει : "περασε τοσος καιρος για να ειναι ενα αδειο ενυδρειο και ενα παγκασιους κρυμμενο κατω στον βυθο συνεχεια"?
Τι σημαίνει : "θέλω μικροσκοπικά ψαράκια, όσο γίνεται"?
Τι σημαίνει :"αν βάλω 2 γκαπις, τι θα γίνει"?

Πάμε τώρα σε σοβαρές ερωτήσεις (γιατί τα παραπάνω γράφτηκαν για άλλους λόγους!):
1. Αγγελία έβαλες?
2. Επιστροφή στο μαγαζι απ το οποίο το αγόρασες, δοκίμασες? (Εννοώ να πας να τους το αφήσεις σε πλαστική σακούλα και να φύγεις)

Αν δεν βρεθεί διάθεση & ενδιαφέρον να ενημερώθεις για τα βασικά, δουλειά δεν γίνεται

Σορρυ για το υφος, αλλά ελπίζω το 2014 να πάει καλύτερα για τα ζωντανά "μας", απ την περσινή χρονιά!

Μάλιστα... καινούργιο θέμα... για το ίδιο θέμα (ουσιαστικά).
Διαβάζεις... αλλά μάλλον ΔΕΝ προσέχεις... ΤΙ σου γράφουν, γι' αυτό θα στο κάνω απλό.
Πηγαίνεις στο κατάστημα (επέλεξε σε πιο ήταν πιο φιλικός ο τρόπος)... τους λες... έσπασε το ενυδρείο που είχα και με το ζόρι πρόλαβα όσο νερό έμεινε μέσα με το ψάρι ζωντανό. Επειδή ΔΕΝ θα ξαναστήσω ενυδρείο... σας το ΧΑΡΙΖΩ να ΜΗΝ πεθάνει... αφήνεις την σακούλα με το ψάρι και φεύγεις.
Ελπίζω να ήμουν απλός και κατανοητός.- :cool:

GraCE 06-01-14 23:09

Αν το κανω ομως ετσι και τελικα δεν γινει τιποτα...αυτο δεν θα ζησει μετα ουτε αν το γυρισω σπιτι ;/ Και τη μια φορα που το εκανα στο καταστημα που το αγορασα ετρεχα σαν παλαβος για να προλαβω! Τελος παντων ευχαριστω θα το κανω μαλλον και οτι γινει ας γινει...θα περιμενω λιγο ακομα για τις αγγελιες...

Undertaker 06-01-14 23:16

Επιμένω εγω.... θα μπορούσαμε να μάθουμε το όνομα του καταστήματος για να μη την πατήσουμε κι εμείς;

ChocolatePuma 06-01-14 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 811225)
Μάλιστα... καινούργιο θέμα... για το ίδιο θέμα (ουσιαστικά).
Διαβάζεις... αλλά μάλλον ΔΕΝ προσέχεις... ΤΙ σου γράφουν, γι' αυτό θα στο κάνω απλό.
Πηγαίνεις στο κατάστημα (επέλεξε σε πιο ήταν πιο φιλικός ο τρόπος)... τους λες... έσπασε το ενυδρείο που είχα και με το ζόρι πρόλαβα όσο νερό έμεινε μέσα με το ψάρι ζωντανό. Επειδή ΔΕΝ θα ξαναστήσω ενυδρείο... σας το ΧΑΡΙΖΩ να ΜΗΝ πεθάνει... αφήνεις την σακούλα με το ψάρι και φεύγεις.
Ελπίζω να ήμουν απλός και κατανοητός.- :cool:

18/12/2013 :smt100 (κοντεύει μήνας)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=54

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά εγώ θα είχα αφήσει το ψάρι στα πόδια του πετσοπα που μου το πούλησε (αν δεν βρεθεί λύση μέσω αγγελίας)

Θα συμφωνήσω βέβαια και με το ποστ του Θοδωρή
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=34

Δεν ειμαστε άμοιροι ευθυνών, όταν πλέον μπορεις να βρεις πληροφορίες για το καθετί

Καλή συνέχεια στις επιλογές σου...(και καλή αρχή με το χόμπι)

asteris_veria 06-01-14 23:31

ας αναφερθει το ονομα του καταστηματος

Diskus fan 06-01-14 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 811232)
18/12/2013 :smt100 (κοντεύει μήνας)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=54

Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά εγώ θα είχα αφήσει το ψάρι στα πόδια του πετσοπα που μου το πούλησε (αν δεν βρεθεί λύση μέσω αγγελίας)

Θα συμφωνήσω βέβαια και με το ποστ του Θοδωρή
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=34

Δεν ειμαστε άμοιροι ευθυνών, όταν πλέον μπορεις να βρεις πληροφορίες για το καθετί

Καλή συνέχεια στις επιλογές σου...(και καλή αρχή με το χόμπι)

Έχω καταλάβει ότι... ομιλώ προς άραβας!!!!! :smt033

nazgul 06-01-14 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria
ας αναφερθει το ονομα του καταστηματος

Ανεφερεται στην αρχη του θεματος και στο προηγουμενο ποστ απο το δικο σου ;)

nikolakis94 07-01-14 01:22

Μπορεις να επιστρεψεις ψαρια στο συγκεκριμενο κατάστημα.Αν πας μερικες φορες και σε μαθουν οι υπαλληλοι δεν θα αντιμετωπίσεις καποιο πρόβλημα.Απλα η συγκεκριμενη πραξη πρεπει να παραμεινει μεταξυ 2-3 ατομων να μην γινει ντορος.

asteris_veria 07-01-14 02:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 811239)
Ανεφερεται στην αρχη του θεματος και στο προηγουμενο ποστ απο το δικο σου ;)



Σωστα το ειχα ξεχασει :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03244 seconds with 11 queries