Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το δικο μου 100αρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43325)

Konstantin79 01-09-10 18:43

Το δικο μου 100αρι
 
Με αρκετο κοπο και φαντασια, εφτιαξα το ενυδρειο μου, και σιγα σιγα το εμπλουτιζω με φυτα κ περισσοτερα ψαρακια...

http://i51.tinypic.com/wqr43t.jpg

6981giwrgos 01-09-10 19:18

ωραιο το ενυδρειο σου μπραβο..
αν θες βαλε καμια φοτο παραπανω και συμπληρωσε και την φορμα για να δουμε τις ρουτινες σου

Konstantin79 01-09-10 21:51

Διαστάσεις: 70*35*40
Όγκος:100λτ
Κατηγορία:Κοινωνικο
Φυτά:Υφασματινα μικρα μεσαια κ μεγαλο
Ψάρια / Άλλα είδη:guppies, neon, red balloon, marbel, swordfish, blue moon
Διακοσμητικά υλικά:2k χαλικι, ενα κουφιο κουτσουρο κ ενα κομματι ξυλο
Φωτισμός: 11w * 2
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες
Φιλτράρισμα: eheim 1020
Θερμοστάτης: 100w
pH: 7.6
-------------------------
http://i56.tinypic.com/257nf54.jpg

Γιαννης Μ5 01-09-10 21:51

Κωσταντινε ωραιο το ενυδρειο σου.Κατα τη γνωμη μου βγαλε τα ψευτικα φυτα(με τα χρηματα που εδωσες για αυτα επερνες αληθινα)και βαλε ευκολα αληθινα.Με τον καιρο θα μεγαλωνουν,θα κλαδευεις και θα φυτευεις διπλα.Με τον καιρο θα γεμισει(υπομονη θελει)και με ενα υγρο λιπασμα θα εισαι οκ(εφοσον παρεις ευκολα).Εγω θα εβγαζα και τις 3 πετρες που εχεις αλλα γουστα ειναι αυτα.Οσον αφορα τα ψαρια σου τα νεον θελουν χαμηλο ph και οχι ph βρυσης.Αργα ή γρηγορα θα σε αποχαιρετισουν.Γκαπυ με ξιφοφορους οκ.Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω κατα ποσο ταιριαζουν με τις γενικες συνθηκες του ενυδρειου σου,γιατι δεν αναγνωριζω τα ψαρακια.Θα σου πουνε οι πιο γνωστες.;)

Konstantin79 01-09-10 21:57

Ευχαριστω φιλε μου για τη βοηθεια και την ως τωρα υποστηριξη! :) Ολα τα ειδη τα επελεξα απο petcity απο την ιδια σειρα ψαριων (ηρεμα) δεδομενου οτι συμβιωνουν αρμονικα! Ευχομαι να σε βγαλω ψευτη :D με τα neon! Δε θα ηθελα να χασω κανενα απο αυτα!
Οσον αφορα τα φυτα, δε μπορω να μπω στη διαδικασια του φυτεμενου ακομα. Ασε που για τα υφασματινα δεν εδωσα ουτε 15€, ενω τα φυσικα ευκολα (ανουμπια, κλπ) που εχω ρωτησει δεν πεφτουν κατω απο 10€ και δεν ειμα σ φαση για να ξεκινησω με λιπασματα, κλαδεματα...
Ευχομαι να σας αρεσει!! :rolleyes:

kingrim 01-09-10 22:02

εχεις κανει την αρχη σε λιγο θα εχεις και φυτα

Χριστόφορος Μίχας 01-09-10 22:12

Αφου έστειλες πίσω στην Αιγυπτο τους φαραώ, είσαι σε καλό δρόμο. Αν στείλεις στην Κίνα και τα πλαστικά σου μια βόλτα, και βάλεις αληθινά εύκολα φυτάκια, είσαι σούπερ...;)

Konstantin79 01-09-10 22:29

http://i51.tinypic.com/2iup7ao.jpg

Υδωρ 01-09-10 22:55

Τα ειδη είναι ασύμβατα μεταξύ τους και τα νέον εκτός από το οτι δεν κάνουν στα ιδια νερά με τα ζωοτοκα είναι κοπαδόψαρα..10 ακόμα 12 και πάνω κάνουν..
Τα φυτα δεν κοστίζπυν κάτι ιδιαίτερο...30 ευρώ το γέμισες..η ανούβια 5 ευρώ κάνει ούτε και μιλάω με τιμές Κυπρου που είναι πιο ακριβά γενικά.
Είναι κρίμα τα ψαράκια ετσι.η σπηλια εαν δεν είχει κολληθεί με ενυδρειακη σιλικόμη η στερεωθεί καλα΄την βλέπω...:confused:
Καλή συνέχεια

Πάνος 02-09-10 21:20

κωνσταντινε...βαλε μια αγγελια για κλαδεματα...ολο και κατι θα βρεθει ;)
δεν ειναι αναγκη ν απληρωσεις ολα τα φυτα που θελεις να παρεις...

οσο για τα ασυμβατα ψαρια σου τα ειπαν ηδη..καλη συνεχεια!

Konstantin79 04-09-10 23:11

Γιατι ασυμβατα τα ψαρακια παιδια;;; Στο petcity που πηγαινω και ειμαι σταθερος ωστε να μιλαω με ΕΝΑΝ ανθρωπ εκει, τα ψαρια ειναι κατηγοριοποιημενα απο τα ηρεμα, ημι-αγρια και αγρια. Οσα εχω στο ενυδρειο μου ειναι της ιδιας κατηγοριας, και (ελπιζω, γιατι δεν ρωτησα) ζωοτοκα...

:smt120

Πάνος 05-09-10 08:01

δεν υπαρχει τετοιος διαχωρισμος...τι θα πει αγριο και ειδικα "ημιαγριο"...
η συμβατοτητα τους καθοριζεται απο τις αναγκες τους που ειναι πανω κατω αυτες

"Καθε ειδος εχει συγκεκριμενες αναγκες που αναλογα με το ποσο πολυ θελουμε να εμβαθυνουμε στο χομπυ...αναλογα το χρονο και το χρημα που θελουμε να δαπανησουμε..μπορουμε να ικανοποιησουμε η οχι τις αναγκες τους αυτες.
Αυτες οι αναγκες αφορουν.....
1.Διατροφη...Θα πρεπει να μπορουμε να εξασφαλισουμε τη σωστη διατροφη των ψαριων μας. Υπαρχουν ειδη που δεν δεχονται να τρωνε τα "φυλλαρακια" τροφης που πωλουνται στο εμποριο και θελουν κατεψυγμενη ή ζωντανη τροφη. Αλλα βασιζονται σε φυτικη τροφη, ενω αλλα σε πρωτεινικη....οποτε για το καθε ειδος που θελουμε πρεπει να βεβαιωθουμε οτι στην πορεια μπορουμε να το ταϊσουμε σωστα και μαλιστα με ποικιλια τροφων.
2.Παραμετροι νερου....Το καθε ψαρι προερχεται απο διαφορετικες ηπειρους ή απο διαφορετικες περιοχες μιας ηπειρου..ή απο διαφορετικα ποταμια της ιδιας περιοχης..ή απο διαφορετικα σημεια ενος ποταμου ..και χρειαζονται νερο ομοιο με αυτο της περιοχης τους. Πολλα ψαρια βεβαια ειναι ευπροσαρμοστα και ζουν και σε νερα διαφορετικα του τοπου καταγωγης τους, αλλα εφοσον μας ενδιαφερει να ειναι τα ψαρια μας πιο υγιη, πιο ομορφα, να εχουν καλυτερη συμπεριφορα και να τα αναπαραγουμε, θα πρεπει να διαβασουμε για το τι νερο θελουν.....Οι παραμετροι αυτοι ειναι η θερμοκρασια που ζουν ...η σκληροτητα των νερων...και η οξυτητα των νερων.
3.Συμβατοτητα-συμπεριφορα..Θα πρεπει τα διαφορα ειδη που διαλεξαμε να ταιριαζουν μεταξυ τους. Δηλαδη να εχουν ιδιες απαιτησεις σε παραμετρους νερου και θερμοκρασια, παρομοιες διατροφικες συνηθειες και να μην ενοχλει το ενα το αλλο. Αλλα και για ψαρια του ιδιου ειδους θα πρεπει να ληφθει υποψιν πως συμπεριφερονται. Αλλα ψαρια πρεπει να διατηρουνται σε κοπαδια ενω αλλα σε ζευγαρια. Αλλα πρεπει να ειναι μονα τους και μονο σε φαση αναπαραγωγης να ερχονται σε επαφη με το αλλο φυλο. Σε ενα ενυδρειο ο κυνηγημενος δε μπορει να ξεφυγει και ισως στρεσσαριστει-τραυματιστει ανεπανορθωτα...
4.Επαρκεια χωρου....Θα πρεπει να ξερουμε για τα ψαρακια που μας αρεσαν και θελουμε να φιλοξενησουμε ποσα λιτρα χρειαζονται. Ο ελαχιστος ογκος νερου που πρεπει να φιλοξενουνται εξαρταται τοσο απο το τελικο μεγεθος του ψαριου, οσο και απο τη συμπεριφορα του. Ενα μεγαλο ψαρι σαφως θελει περισσοτερα λιτρα, αλλα και ενα μικρο ισως χρειαζεται τα αναλογα γιατι μπορει να ειναι ιδιαιτερα κινητικο ή να πρεπει να σχηματιζει κοπαδια..
5.Διαμορφωση περιβαλλοντος...Θα πρεπει να ενημερωθουμε για τα περιβαλλοντα που ζουν τα διαφορα ειδη που επιλεξαμε για να δουμε αν μπορουμε να τους προσφερουμε κατι αντιστοιχο...Καποια ψαρια χρειαζονται πυκνοφυτεμενα ενυδρεια...καποια θελουν σωρους απο πετρες και σπηλιες για να κρυβονται..αλλα χρειαζονται πολυ ελευθερο χωρο για κολυμπι και αλλα ζουν στον πυθμενα και πρεπει το χαλικι μας να ειναι καταλληλο ωστε να μη τα τραυματιζει. Ορισμενα χρειαζονται εντονη ροη και αφθονη οξυγωνοση ενω καποια απαιτουν χαμηλη ροη στο νερο του ενυδρειου. Μερικα στρεσσαρονται απο το εντονο φως και αλλα αδιαφορουν."
(απο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949)

συμβατα δηλαδη αν εχουν ιδιες απαιτησεις σε παραμετρους νερου...διατροφη...διαμορφωση ενυδρειου και δεν ενοχλει το ενα το αλλο.ας υποθεσουμε οτι ο πετσοπας αναφερεται στο τελευταιο κομματι του να ενοχλει καποιο ψαρι καποιο αλλο...τι γινεται με παραμετρους νερου?? διατροφη?? περιβαλλον του ενυδρειου??

Konstantin79 05-09-10 10:51

Οκ, με καλυψες, αν και παρατηρω μια βδομαδα τωρα μια αρμονικη συμβιωση μεταξυ τους! Λες να ειναι τυχαιο και να εχουμε επεισοδια τελικα ή απωλειες;:smt120

Πάνος 08-09-10 18:40

ασθενειες και απωλειες μπορεις να εχεις ασχετα απο το αν τα ψαρακια ειναι ολα "ησυχα" και δεν ενοχλουν το ενα το αλλο..αν το νερο δεν ειναι καλο γιαυτα..τα προβληματα αργα η γρηγορα θα ερθουν

Konstantin79 12-09-10 15:23

Τι θα προτεινατε να κρατησω λοιπον?
Μ'ενδιαφερει η αναπαραγωγη τους. Δε θα ηθελα να κανω κατι για να την εμποδισω...

Πάνος 12-09-10 15:26

κρατησε τα ζωοτοκα και δωσε τα νεον. εχεις καποιο αλλο ειδος στο ενυδρειο σου?

Konstantin79 12-09-10 16:09

Τα guppys (τα οποια νομιζω οτι γεννησαν ενα σημερα), τα red ballon, blue moon, ενα ζευγος ξιφοφοροι δυο ζευγη διαφορετικα platy. Ισως σε βοηθησει το βιντεο μου να αναγνωρισουμε καποια με τη βοηθεια σου...

http://www.youtube.com/watch?v=qG5Tup9GRJc

Πάνος 12-09-10 16:23

βλεπω μονο γκαπυ πλατυ ξιφοφορους και νεον. οποτε τα νεον φευγουν σιγουρα μιας και εχουν διαφορετικες απαιτησεις...
απο τα ζωτοκα κρατας ειτε γκαπυ-πλατυ ειτε γκαπυ-ξιφοφορους.
τα πλατυ με τους ξιφοφορους ειναι καλο να μη συγκατοικουν για τον κινδυνο υβριδισμου και διαδωσης των υβριδιων εφοσον αναπραγονται σαν τρελα.

PascM 12-09-10 16:29

Στην 1η φωτο το ενυδρείο φαίνεται να μην πατάει σωστά, πρόσεξέ το αυτό γιατί βλέπω να έχεις μύθους αργότερα και να μαζεύεις καμιά 100αριά λίτρα με την σφουγγαρίστρα.

Konstantin79 12-09-10 16:48

Μολις τελειωσα απ'αυτο φιλε μου! Εβαλα στην αριστερη πλευρα 3 κομματια φελιζον για να ευθυγραμιστει σωστα. Ιδρωσα αλλα τα καταφερα! :D

PascM 12-09-10 16:49

Αν πατάει όλο στο έπιπλο τότε είσαι οκ!

Konstantin79 12-09-10 16:55

Δεν παταει ολο. Απλα ανασηκωσα την αριστερη πλευρα.

PascM 12-09-10 17:27

Καλύτερα να βρεις τρόπο να πατήσει όλο.

Konstantin79 12-09-10 17:57

Βρηκα...
Αντι να ανασηκωσω κ να βαλω στηριγματα στο ενυδρειο, τα εβαλα στα δυο ποδια του τραπεζιου! Με παιδεψε πολυ βεβαια, αλλα ολα οκ!

giannisqq 12-09-10 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 477055)
Γιατι ασυμβατα τα ψαρακια παιδια;;; Στο petcity που πηγαινω και ειμαι σταθερος ωστε να μιλαω με ΕΝΑΝ ανθρωπ εκει, τα ψαρια ειναι κατηγοριοποιημενα απο τα ηρεμα, ημι-αγρια και αγρια. Οσα εχω στο ενυδρειο μου ειναι της ιδιας κατηγοριας, και (ελπιζω, γιατι δεν ρωτησα) ζωοτοκα...

:smt120

και εμενα ετσι μου ελεγαν φιλε μου κ ειχα γεμισει ενα ενυδρειο 240 λιτρα καπου 30 ψαρακια(ηρεμα)δισκους νεον σκαλαρια γκουραμι,μετα κ οσκαρ ηταν ηρεμα κ αυτα κ δεν μεγαλωνουν πολυ μου ειπαν:smt120:smt120:smt120ανακατεψε λιγο το φορουμ εδω μεσα οταν εχεις ωρα κ θα μαθεις αρκετα !!καλη συνεχεια φιλε κ ειμαι σιγουρος οτι θα γινει ωραιο με λιγη προσπαθεια!
-------------------------
οχι στο συκγεκριμενο αλλα σε αλλο μαγαζι...

PascM 12-09-10 23:52

...τα άγρια δηλαδή τι κάνουν και είναι άγρια;

Konstantin79 13-09-10 01:46

Τα αγρια ειναι τυπου καρχαριακια! Τα ημιαγρια τυπου μονομαχοι! Τουλαχ απ'οσο μιλησα με την υπευθυνο εκει που στηνει 4χρονια τωρα ενυδρεια.

exelix 13-09-10 01:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 479749)
Τα αγρια ειναι τυπου καρχαριακια! Τα ημιαγρια τυπου μονομαχοι! Τουλαχ απ'οσο μιλησα με την υπευθυνο εκει που στηνει 4χρονια τωρα ενυδρεια.

Κάνουν και γκρρρρρρ;:rolleyes::smt020

Γιώργος Κ 13-09-10 01:50

Κατα την γνωμη μου ειναι λαθος αυτος ο διαχωρισμος συμφωνα με την επιθετικοτητα τους ...
Προσπαθησε να βρεις απο που καταγεται το καθε ψαρι ... τι "απαιτησεις" εχει στη χημεια του νερου ... αν "χρειαζεται" να διατηρειται σε κοπαδι .. και πολλες αλλες παραμετρους που σε συναρτηση με τα λιτρα που διαθετεις θα καταληξεις σε ενα πιο σωστο συνδιασμο ψαριων! ;)

Raven 13-09-10 02:08

Κωνσταντινε, καλη αρχη αλλα εγω ειμαι φανατικος οπαδος των ζωντανων φυτων και αν τα δοκιμασεις μαλλον θα γινεις κι εσυ ;)
Οσο για τα "αγρια" ημιαγρια' κλπ το ειχα επισημανει καποτε οτι ειναι λαθος ο διαχωρισμος και καλο θα ειναι να μην χρησιμοποιειται: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32302


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02389 seconds with 11 queries