Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Το ενυδρείο μου. (και φωτο) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15180)

basillis 19-01-07 12:42

Το ενυδρείο μου. (και φωτο)
 
3 Συνημμένο(α)
Ενυδρείο Ελλην. κατασκευής. (Αγορά Σεπ. 2003)
Διαστ. 1.25χ0,55χ0.71=488 λίτρα (ωφελ.303 λίτρα)
Υλικά βυθού. 8cm λεπτόκοκης λιμνύσιας άμμου Πρεσπών.
3-4 ξύλα mopani
φίλτρανση. 2 eheim 2026 pro (υλικά φίλτρου,SUBTRAT.MECH,FIX και μπλέ
σφουγγάρι).
θέρμανση. LAGER 200 W
φωτισμός. (Βλέπε στην υπογραφή μου)
φυτά. vallisneria americana
anubias barteri var nana
ceratophyllum demersum
cryptocoryne aldiba
microsorum pteropus
echinodorus amazonicus
hydrophilia polysperma
ψάρια. 1 δίσκος (πρός το παρόν)
4 corydoras schultzei
5-6 paracheirodon axelrodi
5-6 hyphessobrycon herbertaxelrodi
1 botia macracantha
3 ancistrus
παράμετροι. ph 6,5
GH 2
KH 1-2
NO3 12,5
Θερμοκρασία 28C
CO2 παροχή απο φιάλι 1 φυσαλίδα ανα sec.

θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε τις παρατηρήσεις σας τωρα που δεν έχω ακόμα τους δίσκους στο ενυδρείο (εκτός του ενός), ώστε να κάνω οποιες αλλαγές χρειάζονται.

thanosatha 19-01-07 12:53

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου.
Η δικη μου παρατηρησουλα αφορα το ΚΗ. Θεωρω οτι το ειναι λιγο ρισκο να το κρατας σε τοσο χαμηλες τιμες, αφου ενα πιθανο λαθος με τη φιαλη παροχης CO2 μπορει να προκαλεσει αποτομα σκαμπανεβασματα στο PH, πραγμα που δε θα αρεσει καθολου στους δικους σου...

accnt 19-01-07 13:06

Πολλή καλή προσπάθεια!
Τα κιουπάκια δεν ταιριάζουν…
Ο δίσκος συμπεριφέρεται φυσιολογικά? Γιατί είναι ομαδικά ψάρια και ίσως του κακοφαίνεται που είναι μόνος του.
Θα συμφωνήσω με τον Θάνο σχετικά με το Ghκαι το Κh.
Πως έχεις τόσο μαλακό νερό? Έχεις R.O.?

Καλή συνέχεια.

Carebean pirate 19-01-07 13:18

Μπορείς να βάλεις 2-3 ακόμα δίσκους...Κατα τα άλλα όμορφο ενυδρείο...!!!:smt049

leonm 19-01-07 13:20

Πολύ ωραίο!Θα σούλεγα να κλαδεύεις πιο συχνά την hydrophila για να έχει πιο μαζεμένη εμφάνιση και να μην πετάγονται διάφορα και όπως σου έγραψαν τα πήλινα βγάλτα καλύτερα.

Lsourtzo 19-01-07 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 149660)
Τα κιουπάκια δεν ταιριάζουν…

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 149666)
Τα πήλινα βγάλτα καλύτερα.

με πρόλαβαν ... ;)

κατά τα άλλα ιδιαίτερα αξιόλογη προσπάθεια ! Μπράβο …
αν και μόνο ένας δίσκος είναι λίγο καταθλιπτικό θέαμα …

Strahos 19-01-07 14:02

ωραίο! μπράβο
τώρα ο δίσκος μόνος του είναι κρίμα, θέλει παρεΐτσα
και όντως αντικατέστησε τα πήλινα με πετρούλες και θα είναι σούπερ!

george140 19-01-07 15:09

;) Απλά τέλειο. Μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός κόκκινου φυτού με το χρώμα του υποστρώματος. Άντε και εισ ανώτερα.

ΠΟΠΟ 19-01-07 15:32

κανε κενο στη μεση για να κολυμπανε οι δισκοι σου
σκεψυ το σχημα ενος ) για τα φυτα αρηστερα δεξια ψηλα και στη μεση κοντα φυτακια
καλη συνεχεια

basillis 19-01-07 17:00

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν παιδιά σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά και για τις χρήσιμες παρατηρήσεις σας οι οποίες απλά με κάνουν ...καλύτερο!!!
Ήδη αφαίρεσα τα κεραμικά διακοσμητικά,και ιδού και 1 φώτο σημερινή.
Όσο αφορά τις μετρήσεις σχετικά με το GH,KH στην περιοχή μου, (φλώρινα) το νερό της βρύσης έχει τις εξής τιμές. PH 7, GH2, KH2. Όπως καταλαβαίνετε, το νερό είναι μαλακό απο μόνο του χωρίς να κάνω κάτι εγω. Στήν διαδικασία να ανεβάσω το ΚΗ (ίσως με μαγειρική σόδα) δεν έχω μπεί, γιατί δεν έχω ποτέ αστάθεια στις εν λόγω τιμές. Α.Ο. φυσικά δεν χρησιμοποιώ...
Σύντομα θα προστεθούν και άλλοι δίσκοι, (θα ανεβάσω και φώτο), και θα γίνει το ενυδρείο όπως ήταν και παλαιότερα.

msigouros 19-01-07 18:25

Πολύ όμορφο και ο Δίσκος σου υπέροχος - αλλά μόνος.
Μία παρατήρηση.
Τα νέον με τους Δίσκους μαζί δεν ταιριάζουν.
Εχουν τελείως διαφορετικές ανάγκες Θερμοκρασίας.Καλό είναι να τα βγάλεις από μέσα.
Τα φυτά είναι:smt023 :smt023 :smt023

Strahos 19-01-07 18:39

Πολύ καλύτερο τώρα! αλλά ακόμα άφησες ένα πήλινο μπολάκι, αν το βγάλεις ή το κρύψεις πίσω από φυτά ώστε να μην φαίνεται δεν θα έχει καμία ατέλεια κατά την άποψή μου. Αν θες μπορείς να βάλεις κάποια πετρούλα σε εκείνη την θέση αλλά και χωρίς πέτρα θα είναι μιά χαρά. έχει βάθος το ενυδρείο σου κι αυτό είναι πολύ καλό και πρέπει να φαίνεται, οπότε εκείνο το σημείο και εντελώς να αδειάσει θα είναι ωραίο.

chrisx 19-01-07 18:42

Το ενυδρείο μου. (και φωτο)
 
Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Καλή συνέχεια.
msigouros καλησπέρα,
δεν έχει νέον, καρδινάλιους (paracheirodon axelrodi) έχει οπότε είναι ΟΚ.

Strahos 19-01-07 18:47

άντε και οι επόμενες φώτος να είναι μεγαλύτερης ανάλυσης. μπορείς να τις ανεβάσεις στο http://photobucket.com/ και να βάλεις τον [IMG] code εδώ.;)

PascM 19-01-07 19:20

Τυχεροί εκεί στην Φλώρινα!!!!

basillis 19-01-07 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149718)
Πολύ καλύτερο τώρα! αλλά ακόμα άφησες ένα πήλινο μπολάκι, αν το βγάλεις ή το κρύψεις πίσω από φυτά ώστε να μην φαίνεται δεν θα έχει καμία ατέλεια κατά την άποψή μου. Αν θες μπορείς να βάλεις κάποια πετρούλα σε εκείνη την θέση αλλά και χωρίς πέτρα θα είναι μιά χαρά. έχει βάθος το ενυδρείο σου κι αυτό είναι πολύ καλό και πρέπει να φαίνεται, οπότε εκείνο το σημείο και εντελώς να αδειάσει θα είναι ωραίο.


Αυτό που έμεινε φίλε Στράτο δεν είναι πύλινο, είναι καρύδα που την έχω κάνει σπηλιά, για όσα απο τα ψάρια βυθού, θέλουν προστασία,ή και για οπτικούς λόγους...;)

msigouros 19-01-07 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 149720)
Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Καλή συνέχεια.
msigouros καλησπέρα,
δεν έχει νέον, καρδινάλιους (paracheirodon axelrodi) έχει οπότε είναι ΟΚ.


ΩΩΩΩΠΠΠΠΣΣΣΣΣΣ+-6 +-6 +-6

Μάγγος Θωμάς 19-01-07 22:20

Τα φυτά που έχεις τώρα, ο φωτισμός σου και οι μετρήσεις του νερού σου δεν δικαιολογούν την προσθήκη CO2 κατά την άποψη μου. Οι δίσκοι θα τα πάνε περίφημα και με Ph 7 και εσύ δεν θα πάρεις το ρίσκο για Ph crash με τόσο χαμηλό Kh.

Φτιάξε μια πλατεία στο κέντρο του ενυδρείου σου να βλέπεις τους δίσκους σου να απολαμβάνεις και είσαι πολύ καλά.

θοδωρης 20-01-07 00:47

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου φιλε basillis με ωραια φυτα.....και ο Δισκος σου πολυ ωραιο κοματι :smt023


Καλη συνεχεια

alan boy 20-01-07 11:32

μπραβο πολυ καλο ενυδρειο.εχουμε ακριβως ιδιο δισκο.αντε να δουμε και αλλους

Strahos 20-01-07 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 149728)
Αυτό που έμεινε φίλε Στράτο ...

εεε αυτό το Στράτος πια... ΣτράΧος είναι ΣτράΧος :p

σόρυ για το μπέρδεμα με την καρύδα αλλά πάλι νομίζω πως το χαλάει οπτικά, εγώ θα το έκρυβα στα φυτά. Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο. Και πάλι μπράβο για το ενυδρείο σου

msigouros 20-01-07 15:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 149720)
Πολύ όμορφο το ενυδρείο. Καλή συνέχεια.
msigouros καλησπέρα,
δεν έχει νέον, καρδινάλιους (paracheirodon axelrodi) έχει οπότε είναι ΟΚ.

Κοίτα τι βρήκα στο AQUARIX

Paracheirodon axelrodi
PH 4,6-6,2
temp 23-27
gh 2-7

chrisx 20-01-07 16:17

Το ενυδρείο μου. (και φωτο)
 
Τι εννοείς;

basillis 20-01-07 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149801)
εεε αυτό το Στράτος πια... ΣτράΧος είναι ΣτράΧος :p


Ε γράφετο με κόκκινο πάντοτε τότε...:( :( :(
Sorry, πάντως για το λάθος μου!!!

MiziGr 20-01-07 19:42

Πολύ καλή προσπάθεια!!!! Μπράβο σου!

basillis 20-01-07 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς (Μήνυμα 149754)
Τα φυτά που έχεις τώρα, ο φωτισμός σου και οι μετρήσεις του νερού σου δεν δικαιολογούν την προσθήκη CO2 κατά την άποψη μου. Οι δίσκοι θα τα πάνε περίφημα και με Ph 7 και εσύ δεν θα πάρεις το ρίσκο για Ph crash με τόσο χαμηλό Kh.

Φτιάξε μια πλατεία στο κέντρο του ενυδρείου σου να βλέπεις τους δίσκους σου να απολαμβάνεις και είσαι πολύ καλά.

Φίλε Θωμά πιστεύω πως το CO2, το παρέχουμε για την σωστότερη ανάπτυξη των φυτών μας. Μπορεί σε ενα ενυδρείο οι συνθήκες να είναι καλές πχ η σκληρότητα του νερού, το ph ο φωτησμός όμως χρειάζεται και η πρώτη ύλη για τα φυτά που είναι το co2, χωρίς αυτό να σημαινει-και θα συμφωνούσα μαζί σου- οτι δεν μπορούν να ζήσουν και χωρίς co2. Εγω το co2 δεν το παρέχω μόνημα. Μόλις δω οτι κάτι δεν πάει καλά με τα φυτά το συνδέω, αν δεν έχουν πρόβλημα το βγάζω και αναπτύσονται μια χαρά, με την λύπανση φυσικά.
Ο κίνδυνος για ph crash με απασχόλησε πολύ στο παρελθόν, όμως όταν είδα, χρόνια τώρα, οτι είναι σταθερό εκεί, και δεν πέφτει, συνήθησα να ζω...στα όρια! (βοηθά και ο Θεός).
Την πλατεία των δίσκων την σχεδιάζω και σύντομα θα την υλοποιήσω. και φυσικά θα βάλω φωτο.:p

thanosatha 20-01-07 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από basillis (Μήνυμα 149877)
...Εγω το co2 δεν το παρέχω μόνημα. Μόλις δω οτι κάτι δεν πάει καλά με τα φυτά το συνδέω...
...Ο κίνδυνος για ph crash με απασχόλησε πολύ στο παρελθόν, όμως όταν είδα, χρόνια τώρα, οτι είναι σταθερό εκεί, και δεν πέφτει...

Με KH 1-2, οταν το βαζεις η το βγαζεις εισαι σιγουρος οτι το ph μενει σταθερο? Για τσεκαρε το γιατι κατι δεν παει καλα...

Strahos 20-01-07 21:54

πάντα όταν προσθέτουμε co2 κατεβαίνει το Ph αφού με σταθερά την KH το co2 και το ph είναι μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα.

harilaos 20-01-07 21:59

Καρ'αρχήν πολύ όμορφο το ενυδρείο. Ο δίσκος ακόμα πιο ωραίος αν και μοναχικός.Μετά την αφαίρεση των αμφορέων που ήδη έκανες τσέκαρε κατι για το κλόουν. Φαντάζομαι είχες σαλιγκάρια και το έβαλες. Όμως τα κλόουν πρέπει να είναι τουλάχιστον τρία. Επίσης οι 28 βαθμοί είναι το όριο για το ψάρι αυτό. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...cracanthus.htm

basillis 20-01-07 22:07

Παιδιά η μεταβολή του ph απο το βάλε βγάλε του co2 είναι ο,5 της μονάδος. Δηλαδή με την παροχή του διοξειδίου, είναι το ph 6,5 χωρίς είναι 7. Φυσικά δεν το βάζω και το βγάζω κάθε τρείς και λίγο, και πάντα μετά απο μια αλλαγή νερού. Τι νας πω? Αυτό κάνω και χωρίς πρόβλημα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02459 seconds with 11 queries