Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Clea (Anentome) Helena - ένας δολοφόνος στο ενυδρείο μας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71398)

Κλεόβουλος 14-09-16 19:31

Εγώ έχω διαβάσει για τα apple και τα ramshorn που καταναλώνοντας φυτική ύλη τα απορρίμματα τους είναι υλικό για την ανάπτυξη ινφοσούρια.

delta66 14-09-16 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 964367)
ναι ισχυει και για τα helena.

Δωσε λοιπον καμια πληροφορια, κανενα λινκ, να διαβασουμε κι εμεις, γιατι δεν το εχω ξανακουσει ποτε.

Fishermen1234 14-09-16 19:46

Από ένα παλιό βιβλίο που μου έδωσε φίλος. Να πετάξω και το βιβλίο και τον φιλο;

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 14-09-16 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 964379)
Από ένα παλιό βιβλίο που μου έδωσε φίλος. Να πετάξω και το βιβλίο και τον φιλο;

Μα τι λες? :confused:
Απλα ζητησα περισσοτερες πληροφοριες.
Αν θες πες τον τιτλο του βιβλιου και τον συγγραφεα, να το βρω.
Θα εχει κι αλλα ενδιαφεροντα πραγματα αν λεει τετοιες λεπτομεριες οπως αυτo για τα helena.

Fishermen1234 15-09-16 14:12

Ή αναπαραγωγή των ψαριών είναι ο τίτλος. Για συγγραφέα δεν είδα πουθενά κάτι ,είναι αρκετά παλιό, βλέπεις από αυτά με το μαύρο χοντρό χαρτόνι για εξώφυλλο, το οποίο είναι και αρκετά φθαρμένο.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A7-30HC μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lingistis 14-03-17 16:00

Ένα up... με ένα πολύ ωραίο video

https://youtu.be/Avt2Fs2WmgY

matista 29-09-17 16:17

Πολύ ωραίο άρθρο.Συγχαρητήρια σε αυτόν που το έφτιαξε.Πολύ ωραίο και το βίντεο.Μια ερώτηση επι του θέματος.Είχα πάρει καμια 15 αριά πριν αρκετό καιρό λόγω αύξησης των λαθρεπιβατών - σαλιγκαριών. (ramshorn - melanoides tuberculata). Την δουλειά τους την κάνανε και με το παραπάνω,δεν βλέπω ίχνος άλλου σαλιγκαριού.έχουν ομως πολλαπλασιαστεί αρκετα.Προσωπικά δεν ενοχλεί γιατί τα θεωρώ όμορφα,αλλά θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να υπάρξεί κάποιο πρόβλημα,πέρα απο το προφανές, της αύξησης του πληθυσμου.

Κλεόβουλος 29-09-17 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matista (Μήνυμα 1022700)
....... θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να υπάρξεί κάποιο πρόβλημα,πέρα απο το προφανές, της αύξησης του πληθυσμου.

Κανένα. Πρέπει όμως να τα ταΐζεις κι αυτά τώρα που οι λαθρεπιβάτες εξαλείφθηκαν.

matista 29-09-17 18:54

Ευχαριστώ.

G_AQUA 29-09-17 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1022704)
Κανένα. Πρέπει όμως να τα ταΐζεις κι αυτά τώρα που οι λαθρεπιβάτες εξαλείφθηκαν.

100%. Αν και σε ένα νορμάλ ενυδρείο πάντα θα βρουν κάτι να φάνε, εν τούτοις αν είναι πολλά σε αριθμό και δεν υπάρχει αρκετό φαγητό, τα Helena μπορεί να κανιβαλίσουν...

ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ 23-11-17 01:45

καλημέρα σήμερα μου ήρθε σαν λαθρεπιβάτης ένα helena δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο από κάτι φυτά από αυτά που διάβασα αν και δολοφόνος δεν έχω θέμα να το αφήσω μέσα στο ενυδρείο έχω καταλάβει ότι επιτίθεται μόνο σε άλλα σαλιγκάρια και όχι σε ψάρια (προσωρινά έχω βάλει 1 χαρέμι με μολλυ και ένα με γκαπυ) μέχρι να μου απαντήσετε πάντως το έχω σε καραντίνα για να μην έχω απρόοπτα

stav 23-11-17 05:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ (Μήνυμα 1029051)
καλημέρα σήμερα μου ήρθε σαν λαθρεπιβάτης ένα helena δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο από κάτι φυτά από αυτά που διάβασα αν και δολοφόνος δεν έχω θέμα να το αφήσω μέσα στο ενυδρείο έχω καταλάβει ότι επιτίθεται μόνο σε άλλα σαλιγκάρια και όχι σε ψάρια (προσωρινά έχω βάλει 1 χαρέμι με μολλυ και ένα με γκαπυ) μέχρι να μου απαντήσετε πάντως το έχω σε καραντίνα για να μην έχω απρόοπτα

Ναι μονο σε σαλιγγαρια επιτιθεται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries