Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   το ενυδρείο μου 45λιτ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43678)

andrianna 13-09-10 20:06

το ενυδρείο μου 45λιτ.
 
3 Συνημμένο(α)
Μετα απο πολλή σκέψη:smt017 και ψαξιμο καταφερα να φτιάξω το παρακάτω μικρό μου ενυδρείο!!!
Ειναι ακόμα στην αρχή και ελπίζω να παει καλα και να αναπτυχθούν τα φυτά μου σύντομα, κυρίως η cuba γιατι στην moss άρεσε το νέο της περιβάλλον.
Παρακαλώ να ειστε επιεικείς, και περιμένω τις προτάσεις σας για βελτίωση...

Διαστάσεις:φαρδος 45x30x30 περιπου
Όγκος:45
Κατηγορία:nano
Φυτά: christmas moss, cuba
Ψάρια nothobranchius
Διακοσμητικά υλικά:πέτρες , ξυλαρακια, χαλικι
Φόντο:μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2x15 T5, 15xT8
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες περίπου.
Φιλτράρισμα:eheim 400l/h
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:excel Seachem, γενικό λίπασμα
Παροχή CO2: no:smt022

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):5
Αλλαγές νερού:30% κάθε εβδομάδα.
Θερμοκρασία:26c

φωτο μετα και πριν....

Αλέξης6 13-09-10 20:11

Πλάκα κάνεις, είναι πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο και ειδικά για αρχή εγώ σου βγάζω το καπέλο...

Το στήσιμο δείχνει ότι έριξες πολύ διάβασμα πάνω στην αρχιτεκτονική ενυδρείων και οτι πιάνει το χέρι σου...

Συγχαρητήρια!!!!

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

zipo 13-09-10 20:21

:smt120 Δεν τα κρύβουμε αυτά τα ενυδρεία και δίπλα στον τίτλο τοποθετούμε ένα ΠΡΟΣΟΧΗ!Μην πάθουμε και τίποτα.Καταπληκτική δουλειά,είναι έργο τέχνης.Ετοίμαζε φωτογραφίες για το διαγωνισμό.

ΥΓ.Δόξα τω Θεώ,το δικό μου πάει στα βιοτοπικά. :smt020

bokostas 13-09-10 20:22

Πανέμορφο και τα ψαράκια φοβερά, συγχαρητήρια.

Πάνος 13-09-10 20:23

μπραβο σου Ανδριαννα!!! αν προσθεσεις και διοξειδιο θα δεις διαφορα στα φυτα σου. ειδικα την κουμπα. στα λιτρα σου μπορεις να παιξεις ανετα με diy με πολυ καλα αποτελεσματα.
μπηκες στη σχολη της αρχιτεκτονικης ενυδρειων που δημιουργουν "επιγεια" τοπια και τα εχεις καταφερει πολυ καλα σε αυτο!!

υ.γ. προσωπικα θα αφαιρουσα τη μοςς που ειναι "κολλημενη" στο πισω τζαμι γιατι νομιζω οτι περισσοτερο χαλαει παρα προσφερει στο συνολο.
επισης καποια μικρα φυτα αναμεσα στις πετρες θα απαλυνουν λιγο τις αυστηρες γραμμες των πετρων

tsilojohn 13-09-10 20:32

Μπραβο πολυ ομορφο αποτελεσμα.Συμφωνω με τον Πανο η moss φαινεται λιγο "πεταμενη" ετσι.
Επισης εχει πολυ φωτισμο , εισαι στο 1watt/l χωρις διοξειδιο και φοβαμαι οτι θα βγουν αλγες...

Γιαννης Μ5 13-09-10 20:43

Μπραβο Ανδριαννα.Θα γινει καταπληκτικο.Μπραβο ομως και σε αυτον που σε εβαλε στο χομπι(ονοματα δεν λεμε)και δεν πηγε χαμενο το ταλεντο σου στο στησιμο ενυδρειων:D:D:D.Φτιαξε μονη σου διοξειδιο για να προχωρησει η cuba γιατι εχεις δυνατο φωτισμο(για τα λιτρα σου)και χρειαζεται και co2.Μεχρι τοτε προσοχη στον φωτισμο γιατι οι αλγες παραμονευουν.....;)

stavaigi 13-09-10 20:45

μπραβο απιστευτο το ενυδρειακη σου συγχαρητηρια!

andrianna 13-09-10 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 (Μήνυμα 480100)
Πλάκα κάνεις, είναι πάρα πολύ ωραίο το ενυδρείο και ειδικά για αρχή εγώ σου βγάζω το καπέλο...

Το στήσιμο δείχνει ότι έριξες πολύ διάβασμα πάνω στην αρχιτεκτονική ενυδρείων και οτι πιάνει το χέρι σου...

Συγχαρητήρια!!!!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, το μόνο που εύχομαι ειναι να πάνε καλά τα φυτά, ειναι το πρώτο ενυδρείο που φτιάχνω και ελπίζω να τα καταφέρω αξιοπρεπώς!!!;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 480107)
Δεν τα κρύβουμε αυτά τα ενυδρεία και δίπλα στον τίτλο τοποθετούμε ένα ΠΡΟΣΟΧΗ!Μην πάθουμε και τίποτα.Καταπληκτική δουλειά,είναι έργο τέχνης.Ετοίμαζε φωτογραφίες για το διαγωνισμό.

ΥΓ.Δόξω τω Θεώ,το δικό μου πάει στα βιοτοπικά.

Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε, έκανα ότι καλύτερο μπορούσα και με πολλή φαντασία:smt030

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 480109)
Πανέμορφο και τα ψαράκια φοβερά, συγχαρητήρια.

Σ' ευχαριστώ πολύ, πράγματι τα συγκεκριμένα ψαρακια ειναι πολυ όμορφα αν και η φωτο τα αδικει, ειναι ακομα καλύτερα…

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 480110)
μπραβο σου Ανδριαννα!!! αν προσθεσεις και διοξειδιο θα δεις διαφορα στα φυτα σου. ειδικα την κουμπα. στα λιτρα σου μπορεις να παιξεις ανετα με diy με πολυ καλα αποτελεσματα.
μπηκες στη σχολη της αρχιτεκτονικης ενυδρειων που δημιουργουν "επιγεια" τοπια και τα εχεις καταφερει πολυ καλα σε αυτο!!

υ.γ. προσωπικα θα αφαιρουσα τη μοςς που ειναι "κολλημενη" στο πισω τζαμι γιατι νομιζω οτι περισσοτερο χαλαει παρα προσφερει στο συνολο.
επισης καποια μικρα φυτα αναμεσα στις πετρες θα απαλυνουν λιγο τις αυστηρες γραμμες των πετρων

Ευχαριστώ πάρα πολύ+-3, έχω σκοπό να κανω diy μεσα στις επόμενες μέρες γιατι η κουμπα περιμένω να αναπτυχθει για να δειξει το σκεπτικό μου, όσο για την μοςς που ειναι πισω περιμένω να μεγαλώσει ώστε να της προσθέσω κόρμο και να την κάνω δεντράκι,
το αποτέλεσμα θα δείξει αν δεν μου παει θα την αφαιρέσω!!!


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 480114)
Μπραβο πολυ ομορφο αποτελεσμα.Συμφωνω με τον Πανο η moss φαινεται λιγο "πεταμενη" ετσι.
Επισης εχει πολυ φωτισμο , εισαι στο 1watt/l χωρις διοξειδιο και φοβαμαι οτι θα βγουν αλγες...

Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω για την άλγη και θα λάβω τα μέτρα μου!!zw
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 480120)
Μπραβο Ανδριαννα.Θα γινει καταπληκτικο.Μπραβο ομως και σε αυτον που σε εβαλε στο χομπι(ονοματα δεν λεμε)και δεν πηγε χαμενο το ταλεντο σου στο στησιμο ενυδρειων:D:D:D.Φτιαξε μονη σου διοξειδιο για να προχωρησει η cuba γιατι εχεις δυνατο φωτισμο(για τα λιτρα σου)και χρειαζεται και co2.Μεχρι τοτε προσοχη στον φωτισμο γιατι οι αλγες παραμονευουν.....;)

Ευχαριστώ φίλε Γιάννη.....:grin:
Ναι θα κανω diy οπωσδήποτε, αν και απ' οτι βλεπεις κολαση το παρέλαβα το ενυδρειάκι παράδεισο θα προσπαθήσω να το κάνω οπότε....σιγα μη πω και μπράβο....:smt084

Dimis 13-09-10 21:47

Εντυπωσιακη εισοδος στον χωρο!
Keep walking...

polis2006 13-09-10 22:04

πολυ καλο !!!!:cool:

Raven 13-09-10 22:10

Ω βλεπω επιρρεαστηκες απο τα bonsai by Felippe Oliveira ! Πολυ ομορφο στησιμο και με καλη αισθηση της προοπτικης. Μπραβο !

6981giwrgos 13-09-10 22:11

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο απιστευτη αλαγη...
συχαριτηρια...:smt041:smt041:smt041 πολυ δινατη εισοδος.
υγ. θες να φτιαξεις και το δικο μου ?

_antonis_ 13-09-10 23:01

Πάρα πολύ ωραίο, μπράβο! Συμφωνώ για τη moss... :rolleyes:

giannisaek 13-09-10 23:06

Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα.:smt041:smt041:smt041

giannisqq 13-09-10 23:12

παρα παρα πολυ ωραιο!!!μπορεις να το χαζευεις με τις ωρες...:smt041:smt041

Alex_Salonica 13-09-10 23:53

Πανέμορφο! :smt041

olga 14-09-10 00:30

Πλακα μας κανεις..+-2+-2+-2

Geovai 14-09-10 09:14

Πανεμορφο! ο συνδιασμος χρωματων ειναι τελειος! ενα πολυ ςραιο κοινωνικο κ φυσικο ενυδρειο! να σε ρωτησω κατι? τιο πετρα εχεις βαλεις ωστε να επιρεαζεται η σκληροτητα? Λαβα?

zipo 14-09-10 09:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geovai (Μήνυμα 480315)
Πανεμορφο! ο συνδιασμος χρωματων ειναι τελειος! ενα πολυ ςραιο κοινωνικο κ φυσικο ενυδρειο! να σε ρωτησω κατι? τιο πετρα εχεις βαλεις ωστε να επιρεαζεται η σκληροτητα? Λαβα?

Οι πέτρες που ανεβάζουν τις σκληρότητες είναι οι ασβεστολιθικές διαφόρων ειδών.Όταν στις ασβεστολιθικές ρίξουμε πάνω υδροχλωρικό οξύ (ακουαφόρτε) αφρίζουν.Οι πέτρες που δεν αλλάζουν τις σκληρότητες είναι οι μη ασβεστολιθικές.Εκεί όταν ρίχνουμε πάνω ακουαφόρτε δεν αφρίζουν.Αυτές στο ενυδρείο της Ανδριάννας πρέπει να είναι βασαλτικές,αν δεν κάνω λάθος και θεωρητικά,δεν επηρεάζουν τη χημεία του νερού.

nikosm1 14-09-10 09:34

Μπράβο, πολύ όμορφο!! Απ'ότι φαίνεται τόχεις!!

andrianna 14-09-10 11:08

Καλήμερα!!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα καλά σας λόγια, η αλήθεια ειναι ότι μου δινεται κουράγιο:smt027!!!
Geovai, οι πέτρες μου ειναι μη ασβεστολιθικές, αν και την σκληρότητα την κατεβάζω με όσμωση...

Geovai 14-09-10 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andrianna (Μήνυμα 480377)
Καλήμερα!!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τα καλά σας λόγια, η αλήθεια ειναι ότι μου δινεται κουράγιο:smt027!!!
Geovai, οι πέτρες μου ειναι μη ασβεστολιθικές, αν και την σκληρότητα την κατεβάζω με όσμωση...


ειναι βασαλτικες οπως ειπε ο zipo? εγω τωρα εχω εχω πετρα γρανιτη με την οποια δεν εχω προβλημα αλλα ψαχνω κατι σαν την δικια σου. η λαβα ανεβαζει την ανθρακικη σκληροτητα και δεν το επιχηρω να βαλω.

zipo 14-09-10 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geovai (Μήνυμα 480431)
η λαβα ανεβαζει την ανθρακικη σκληροτητα και δεν το επιχηρω να βαλω.

Όχι,δεν ανεβάζει ούτε τη γενική ούτε την ανθρακική.Είναι ουδέτερη.Απλά,πρέπει να σημειώσεις δύο ακόμη παρατηρήσεις.Πρώτον,είναι ίσως λίγο επικίνδυνες για τραυματισμό των ψαριών επειδή είναι αιχμηρές και δεύτερον,θέλουν λίγο σχολαστικότερο πλύσιμο προτού μπουν στον ενυδρείο λόγω της πορώδους επιφάνειάς τους που κατακρατά πολύ σκόνη.

Geovai 14-09-10 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 480441)
Όχι,δεν ανεβάζει ούτε τη γενική ούτε την ανθρακική.Είναι ουδέτερη.Απλά,πρέπει να σημειώσεις δύο ακόμη παρατηρήσεις.Πρώτον,είναι ίσως λίγο επικίνδυνες για τραυματισμό των ψαριών επειδή είναι αιχμηρές και δεύτερον,θέλουν λίγο σχολαστικότερο πλύσιμο προτού μπουν στον ενυδρείο λόγω της πορώδους επιφάνειάς τους που κατακρατά πολύ σκόνη.

Οκ ευχαριστω. Αν και τα κομματια λαβας που βρηκα δεν ηταν ιδιαιτερα αιχμηρες. το πολυ πολυ να τις λειανω λιγο!

johnsin 14-09-10 17:20

Μπράβο πολύ καλή δουλειά στην τρίτη φωτογραφεία από που είναι τραβηγμένη; γιατί είναι έτσι; αν είναι από μπροστά.!

Γιαννης Μ5 14-09-10 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnsin (Μήνυμα 480521)
Μπράβο πολύ καλή δουλειά στην τρίτη φωτογραφεία από που είναι τραβηγμένη; γιατί είναι έτσι; αν είναι από μπροστά.!


Η τριτη φωτο ειναι πριν αναλαβει το ενυδρειο η Ανδριαννα.

andrianna 14-09-10 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnsin (Μήνυμα 480521)
Μπράβο πολύ καλή δουλειά στην τρίτη φωτογραφεία από που είναι τραβηγμένη; γιατί είναι έτσι; αν είναι από μπροστά.!

Σ' ευχαριστώ πολύ....
Η τρίτη φωτο όπως ειπε και ο Γιαννης παραπάνω ειναι το ενυδρείο όπως το παρέλαβα, οι πρώτες δύο ειναι η πρόσφατη εξέλιξή του...
Ελπίζω στις επόμενες να ειναι ακόμα καλύτερο!!!!

mikeepidio 14-09-10 19:54

Μπράβο!!! Είναι σούπερ:)

fear81 14-09-10 20:49

Φοβερο :smt041:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02435 seconds with 11 queries