Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94159)

andromeda 17-10-16 22:36

Νέο φυτεμένο
 
3 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σας,

Έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα το ξεκίνησα εδώ και 1/2 μήνα, το έχω φυτέψει, 2 annubia, και 2 ακόμα που μου έδωσαν στο petshop. Έχω φίλτρο με σφουγγάρι, και μια αερανλτία. Φαντάζομαι πως χρειάζομαι παροχή διοξειδίου άνθρακα, και μου είπαν ότι εάν πάρω ένα κοπάδι ψαριών θα είμαι οκ γτ αυτά θα εκπνέουν διοξείδιο. Αλλά στα λίτρα μου αμφιβάλλω ότι μπορώ να βάλω κάτι άλλο πέραν από σαλιγκάρια, τα οποία δεν άργησαν να κάνουν την εμφανισή τους, φαντάζομαι πως ήταν πάνω στα φυτά.

Από τιμές:
Νιτρικά: 9-10
Νιτρώδη: 0
Ph: 7
KH: 7-8
GH: >7

Μέσα έχει μόνο μαύρο χαλίκι, πέτρες από τη θάλασσα, αλλά δεν έχουν ανεβάσει το ph. Καλάμια από ποτάμι και μία ρίζα που αγόρασα. Στα καλάμια έχω βάλει πέτρα πάνω για να μένουν κάτω λόγω άνωσης, είναι αρκετά σταθερό. Και έχω βάλει και λίγο μπεζ άμμο.

Ερώτηση, να πάρω κανά δυο σαλιγκαράκια ακόμα και να το αφήσω όπως είναι? Ή να πάω σε γαρίδες που και πάλι αμφιβάλλω εάν θα είναι οκ στα ~20lt.

rottbea 17-10-16 22:47

Καλησπερα.Τα φυτα που εχεις δεν χρειάζονται διοξειδιο.Πριν βαλεις οτιδηποτε μεσα ( καιδεν λεω σε καμια περιπτωση ψαρια)βγαλε αυτες τις πετρες απο πανω.Υπαρχουν πολυ ωραια φυσικα ξυλα γιατι κατεληξες στα καλαμια?

Giwrgos P. 17-10-16 22:50

η αεραντλια ειναι ανούσια όπως επεισης και οι πέτρες απ την θαλασσα που θα επηρεάσουν το kh. οι ανουμπιες δεν χρειάζονται φύτεμα καλύτερα δεσε τες πάνω στην ρίζα. οι καλαμιές για ποιον λόγο? στα 20 λίτρα η γαρίδες όπως είπες η μονομαχο. ωραίο στήσιμο (αν εξαιρέσεις τις καλαμιές η εκτός κι αν τις βάλεις κάθετα και δέσεις πάνω τους μοςς. καλή συνέχεια

andromeda 17-10-16 22:54

Δεν βρήκα κάπου, να βάλω αγγελία, ή υπάρχει κάποιο μαγαζί που μπορώ να βρω? Ψάρια δε βάζω, μόνο ένα σαλιγκάρι κυκλοφορεί μέσα, αλλά μερικές φορές μυρίζει το νερό έχει μια ελαφρά μυρωδιά από το σαλιγκάρι. Παίζει να φταίνε τα καλάμια σε αυτό?
-------------------------
Τις ανουμπιες τη μία την εχω δέσει πάνω στη ρίζα και τις άλλες πάνω σε πέτρες. Τις πέτρες της έχω από την αρχή και το kh είναι στα ίδια επίπεδα, δεν έχει αλλάξει κάτι.

rottbea 17-10-16 22:55

Καταρχην για τα ξυλα η σε αγγελια η σε μαγαζια.Πως εστρωσες το ενυδρειο σου?

andromeda 17-10-16 23:01

Φαντάζομαι πως ακόμα στρώνει, γτ δεν έκανα κάτι, το έστησα και κάνω αλλαγές 1 φορά την εβδομάδα παίρνω μετρήσεις σχεδόν κάθε μέρα και έχω πάντα αυτές τις τιμές, εκτός από την πρώτη εβδομάδα που εμφανίστηκαν λίγο περισσότερα σαλιγκάρια και είχα ανεβασμένα νιτρώδη και επειδή δεν ήξερα έβγαλα μερικά και άφησα το ένα μόνο. Από τότε δεν έχω τπτ άλλο. είναι αυτές οι τιμές, με το σαλιγκαράκι να μεγαλώνει και να κάνει βόλτες. Δεν σκέφτομαι να βάλω κάτι σύντομα πάντως. Και έτσι όπως είναι δεν με χαλάει.

rottbea 17-10-16 23:10

Αμμωνια μετρας?Βαζεις κατι στο νερο με τις αλλαγες?

andromeda 17-10-16 23:16

Αντιχλώριο, βακτήρια και μία φορά την εβδομάδα λίπασμα της sera. Όχι δεν έχω πάρει τεστ.

rottbea 17-10-16 23:32

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
Διαβασε εδω.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

platy 17-10-16 23:38

Την πέτρα στο κέντρο... Πρόσεξε τη.... Τα υπόλοιπα τα προλάβαν τα παιδιά!! Μπορείς να αντικαταστισεις τα καλάμια με καλά ξεραμενες βεργες από αμπέλι η πλατανο

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fishermen1234 18-10-16 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 972503)
η αεραντλια ειναι ανούσια όπως επεισης και οι πέτρες απ την θαλασσα που θα επηρεάσουν το kh. οι ανουμπιες δεν χρειάζονται φύτεμα καλύτερα δεσε τες πάνω στην ρίζα. οι καλαμιές για ποιον λόγο? στα 20 λίτρα η γαρίδες όπως είπες η μονομαχο. ωραίο στήσιμο (αν εξαιρέσεις τις καλαμιές η εκτός κι αν τις βάλεις κάθετα και δέσεις πάνω τους μοςς. καλή συνέχεια

Γιατί είναι ανούσια η αεραντλία; Αφού βοηθά τα ψάρια να αναπνέουν. Για μόνομαχο... λίγο στριμωγμένο δεν είναι; Κατά τα άλλα συμφονώ.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

dmastor 18-10-16 18:23

Καλησπέρα και απο εμένα και καλή αρχή.
Συμφωνώ να φύγουν τα καλάμια και η αεραντλία δεν σου προσφέρει κάτι (χάνεις και το λιγοστό διοξείδιο σου)
Έχω spiky moss και φυσικά ξύλα (οχι μεγάλες ρίζες αλλά κλαδιά) που μπορώ να σου χαρίσω πές μου αν θες.

Giwrgos P. 18-10-16 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 972756)
Γιατί είναι ανούσια η αεραντλία; Αφού βοηθά τα ψάρια να αναπνέουν. Για μόνομαχο... λίγο στριμωγμένο δεν είναι; Κατά τα άλλα συμφονώ.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.


γιατι ειναι ανούσια η αεραντλια? λοιπον στην αρχή του ποστ θα δεις οτι ο/η συνχομπιστας θελει 20λιτρο φυτεμένο. με την τοποθέτηση της αεραντλιας μεσα στο ενυδρειο θα χει αυξημένο οξυγόνο με αποτέλεσμα την μείωση του διοξειδίου πράγμα αναγκαίο για τα φυτά. εφόσον ειναι 20λιτρο με το φιλτρο που εχει έστω και η παραμικρή αναταραξη της επιφάνειας που θα κανει θα φτάνει και θα περισσεύει το οξυγόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

rottbea 18-10-16 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorginakos (Μήνυμα 972840)
γιατι ειναι ανούσια η αεραντλια? λοιπον στην αρχή του ποστ θα δεις οτι ο/η συνχομπιστας θελει 20λιτρο φυτεμένο. με την τοποθέτηση της αεραντλιας μεσα στο ενυδρειο θα χει αυξημένο οξυγόνο με αποτέλεσμα την μείωση του διοξειδίου πράγμα αναγκαίο για τα φυτά. εφόσον ειναι 20λιτρο με το φιλτρο που εχει έστω και η παραμικρή αναταραξη της επιφάνειας που θα κανει θα φτάνει και θα περισσεύει το οξυγόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνω!

Fishermen1234 18-10-16 20:58

Μα, ή αεραντλία, στέλνει και οξυγόνο, και διοξείδιο στο νερό, δεν παθαίνουν τίποτα τα φυτά από την αεραντλία. Κατά τα άλλα σωστός. Συμφονω κι εγώ. Πάντως κακό δεν κάνει.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

Γιώργος Κ 20-10-16 07:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 972876)
Μα, ή αεραντλία, στέλνει και οξυγόνο, και διοξείδιο στο νερό, δεν παθαίνουν τίποτα τα φυτά από την αεραντλία. Κατά τα άλλα σωστός. Συμφονω κι εγώ. Πάντως κακό δεν κάνει.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

Λάθος ... Η αεραντλία δεν προσθέτει/παραγει οξυγόνο... Είναι απλός ατμοσφαιρικός αέρας! Δεν εισάγει οξυγόνο! Απλα με την ανατάραξη βοηθάει την ανταλλαγή αερίων με τον αέρα ...
Για τα φυτά δε αυτό δεν είναι καλο καθώς σε ένα σύστημα χωρίς παροχή co2 καθώς το λιγοστο διοξείδιο που υπάρχει στο νερό χάνεται και αυτό πολύ πιο ευκολα
Γενικά η αεραντλία δε χρειάζεται σε ένα ενυδρείο παρα μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις ... Συνήθως αρκεί η αναταραξη της επιφανειας από το φίλτρο ...

Τάκης 22-10-16 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 972876)
Μα, ή αεραντλία, στέλνει και οξυγόνο, και διοξείδιο στο νερό, δεν παθαίνουν τίποτα τα φυτά από την αεραντλία. Κατά τα άλλα σωστός. Συμφονω κι εγώ. Πάντως κακό δεν κάνει.

Που το διάβασες αυτό ;
Όσο για την αεραντλία, και ειδικά σε μονομάχο δεν προσφέρει τίποτα, ίσως και να στρεσαρει το ψάρι από την ανατάραξη.
Ο μονομάχος θέλει εντελώς ακίνητη επιφάνεια,
έτσι είναι ο βιότοπος που ζει, συνήθως σε ορυζώνες ή σε μεγάλες λεκάνες ή μικρές λίμνες με στάσιμο νερό.
Και όπως σωστά σου είπανε η αεραντλία δεν "τροφοδοτεί" το νερό με οξυγόνο, η ανατάραξη που προκαλούν οι φυσαλίδες, και συγκεκριμένα το σκάσιμο συντελεί στην ανταλλαγή αερίων, εμπλουτισμός με οξυγόνο, διαφυγή διοξειδίου και άλλων αερίων.
Θα σου συνιστούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις απαντήσεις σου και πιο τεκμηριωμένος. Και αν δεν είσαι βέβαιος, να αναφέρεις πως οι πληροφορίες σου είναι με κάθε επιφύλαξη, όπως επίσης και τη πηγή που τις διάβασες ή αν είναι από δικές σου παρατηρήσεις.
Φιλικά Τάκης

stanisalus18 22-10-16 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 974341)
Θα σου συνιστούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις απαντήσεις σου και πιο τεκμηριωμένος. Και αν δεν είσαι βέβαιος, να αναφέρεις πως οι πληροφορίες σου είναι με κάθε επιφύλαξη, όπως επίσης και τη πηγή που τις διάβασες ή αν είναι από δικές σου παρατηρήσεις.
Φιλικά Τάκης

+1 σε αυτά που σου λέει ο Τάκης εδώ. Εντελώς φιλικά και από μένα, Γιάννης

Fishermen1234 22-10-16 13:53

Δεν γίνεται λοιπόν να διαλυθεί ο αέρας που βάζει, απλώς μέσω Ανατάραξες βοηθά. Θα είμαι πιο προσεκτικός από 'δω και μπρος. Μου δόθηκε αυτή η λάθος εντύπωση. Εχω ήδη κατανοήσει το λάθος.

Στάλθηκε από το ενυδρείο μου χρησιμοποιώντας μυστηριώδη πλάσματα.

evina 22-10-16 14:04

Εμένα το μόνο που με αγχώνει όπως το βλέπω είναι οι πέτρες κ κυρίως η κεντρική,μου δίνει την αίσθηση πως μπορεί να φύγει.ισως βέβαια να φταίει η φωτογραφία κ να μου δίνει αυτήν την αίσθηση..τώρα για την αεραντλία δεν εκφέρω γνώμη γτ η μοναδική φορά που την έχω χρησιμοποιήσει είναι σε ενυδρείο γεννήστρα..νομίζω πως για την οξυγόνωση του ενυδρείου αρκεί η αναταραξη του φίλτρου...καλή συνέχεια :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01991 seconds with 11 queries