Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με (μάλλον) τριχοειδή άλγη... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67193)

Blokatos 07-12-12 14:09

Πρόβλημα με (μάλλον) τριχοειδή άλγη...
 
Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 75 λίτρα καθαρά Μήκος 78 Βάθος 29 Ύψος 33
Χρονος λειτουργιας: 4 μήνες
Υποστρωμα και ποιο: Ποταμίσια άμμος από προηγούμενο set up
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 1 λάμπα Juwel Day Lite Τ8 18W
Φωτοπεριοδος: 8 ώρες
Παροχη CO2: Seachem Acid buffer
Χρηση excel: Όχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: -
Ταμπλετες λιπανσης: Όχι
Προγραμμα λιπανσης: -
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 20% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασια: 25 C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 5-10
ΡΟ4: -
Fe: -
ΡΗ: 6,8
KH: 2
GH: -
Φιλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο με wool pad και 1,5 λίτρο ελαφρόπετρα
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 4 Bronze corydoras, πολλά Malaysian Trumpet Snails
Ειδη φυτων: Κερατόφυλλο, Hygrophila polysperma
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 3. 3 μεγάλες ρίζες Hygrophila Polysperma και 3 μικρές συν ένα μάτσακι κερατόφυλλο.
Περιγραφη αλγης: Μάλλον τριχοειδής.
Ποτε εμφανιστηκε: Πριν 2 εβδομάδες
Αλλα σχολια: Διακοσμητικά υλικά: 4-5 πέτρες. Θερμοστάτης: 100 W Juwel. Έχω 5-6 πέτρες από άλλο προηγούμενο set up που έτρεχε 3 χρόνια. Αντιχλώριο Prime Seachem. Τεστ κιτ υγρά της Tetra. Το κουτί του φίλτρου και οι πέτρες είναι καλλυμένες με πράσινη άλγη που δεν ενοχλεί, είναι σαν γρασιδάκι moss και δεν την έχω πειράξει/καθαρίσει.

Προέκυψε πρόβλημα με άλγη, μάλλον πρέπει να είναι τριχοειδής (θα ανεβάσω φωτό αργότερα) στα φύλλα της Hygrophila Polysperma. Δεν θα έλεγα ότι είναι έντονο αλλά είναι αντιαισθητικό καθώς σκεπάζει το φυτό που είναι όμορφο και χαλάει την εικόνα.
Δεν έγινε κάποια αλλαγή που να δικαιολογεί την εμφάνιση της τριχοειδούς παρά μόνο το ότι άναψε η θέρμανση του σπιτιού (το ενυδρείο είναι ανάμεσα σε καλοριφέρ και τζάκι).

Τι θα προτείνατε;

Blokatos 10-12-12 17:49

Καμιά ιδέα/πρόταση...;;;

Κλεόβουλος 10-12-12 17:58

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
:smt102

Κουραμπιές 12-12-12 23:02

Και εγω βλεπω μια ελεφρια αναπτυξη αλγης σε μια κρυπτοκορυνα. Θα τοποθετησω μονιμο διοξειδιο μπουκαλα, να δουμε τι αποτελεσμα θαχει.

nazgul 13-12-12 00:19

To Seachem Acid buffer καθε ποτε το χρησιμοποιεις? Αν και υποτειθεται δεν ανεβαζει τα φωσφορικα οπως λεει η seachem, γνωμη μου ειναι οτι τα ανεβαζουν παρα πολυ τα buffers. Αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο σκευασμα, το ειχα χρησιμοποιησει μια μονο φορα οταν εστησα το πρωτο μου ενυδρειο και το αποτελεσμα ηταν να ξεφορτωθω την εξαρση αλγης μετα απο δυο εβδομαδες, με συσκοτιση και πολυ κοπο. Η αλγη ειχε εμφανιστει μεσα σε ενα απογευμα, μετα τη χρηση του buffer.

Κουραμπιές 13-12-12 00:29

Θοδωρη που ειδες οτι χρησιμοποιει acid buffer?

nazgul 13-12-12 01:04

Παράθεση:

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 75 λίτρα καθαρά Μήκος 78 Βάθος 29 Ύψος 33
Χρονος λειτουργιας: 4 μήνες
Υποστρωμα και ποιο: Ποταμίσια άμμος από προηγούμενο set up
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 1 λάμπα Juwel Day Lite Τ8 18W
Φωτοπεριοδος: 8 ώρες
Παροχη CO2: Seachem Acid buffer
Χρηση excel: Όχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: -
Ταμπλετες λιπανσης: Όχι
Προγραμμα λιπανσης: -
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 20% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασια: 25 C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 5-10
ΡΟ4: -
Fe: -
ΡΗ: 6,8
KH: 2
GH: -
Για δες...

Blokatos 25-12-12 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 718606)
To Seachem Acid buffer καθε ποτε το χρησιμοποιεις? Αν και υποτειθεται δεν ανεβαζει τα φωσφορικα οπως λεει η seachem, γνωμη μου ειναι οτι τα ανεβαζουν παρα πολυ τα buffers. Αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο σκευασμα, το ειχα χρησιμοποιησει μια μονο φορα οταν εστησα το πρωτο μου ενυδρειο και το αποτελεσμα ηταν να ξεφορτωθω την εξαρση αλγης μετα απο δυο εβδομαδες, με συσκοτιση και πολυ κοπο. Η αλγη ειχε εμφανιστει μεσα σε ενα απογευμα, μετα τη χρηση του buffer.

Σε κάθε αλλαγή νερού αλλά το χρησιμοποιούσα και στο προηγούμενο στήσιμο και δεν είχα πρόβλημα. Δεν πιστεύω να είναι αυτό αλλά αν πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει το σταμάτημα της χρήσης του μπορώ να δοκιμάσω να διακόψω την χρήση του...

nazgul 26-12-12 20:20

Γενικως αυτα τα προϊοντα δεν τα εμπιστευομαι, γιατι κανενας δεν ξερει τι ακριβως προκαλουν στο ολο συστημα. Ριχνει το pH, αλλα υπαρχουν πολλοι αλλοι πιο ομαλοι τροποι να γινει αυτη η δουλεια, χωρις να επηρεαζει αρνητικα τους οργανισμους που φιλοξενεις.

Η αλγη παλι, μπορει να εμφανιστει λογω διαφορων παραγοντων που προκαλουν ανισσοροπια. π.χ. νιτρικα, θρεπτικα συστατικα που δεν μπορυν να απορροφησουν τα φυτα σου και βρισκει την ευκαιρια η αλγη να τα εκμεταλλευτει. Θελει παρατηρηση και μελετη, δεν υπαρχει δυστυχως κανονας. Απλα ο φωτισμος σου δεν ειναι υψηλος και υποθετω οτι τα φωσφορικα αυξηθηκαν αρκετα λογω του buffer, απο προσωπικη παλιοτερη μου εμπειρια, οπως γραφω παραπανω. Θελει να πειραματιστεις.

Blokatos 26-12-12 23:57

OK, θα σταματήσω το acid buffer και βλέπουμε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. -+5


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01644 seconds with 11 queries