Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   λευκος μονομαχος... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25594)

Πάνος 11-06-08 12:35

λευκος μονομαχος...
 
καλησπερα....ερωτηξις....
οι ολολευκοι μονομαχοι ειναι κοινοι η σπανιοι χρωματικα??
οχι αλφικος αλλα λευκος.....στα 15 χρονια που μπαινω σε πετσοπ εδω στην επαρχια και πολλες φορες που γυρναω της θεσσαλονικης...δεν ετυχε να δω ποτε μεχρι τις προαλλες.....
τον τσιμπησα αμεσως και τωρα πρεπει να στησω και 4ο ενυδρειο..:D
και η επομενη ερωτηση...αναζητω ολολευκη θηλυκια....εχει καποιος χομπιστας η καποιο πετ σοπ?? απαντηση εδω ειτε με πμ..
ευχαριστω!!

lucy 11-06-08 13:27

Δεν νομίζω να είναι σπάνιος. Είχα κάποτε ένα ζευγάρι λευκών μονομάχων.

dr.geo 11-06-08 13:28

kai gia ta apotelesmata ths diastaurwseis endiaferomai kai egw...xaxaxa....:D:D:D

xontros 11-06-08 13:44

Βάλε βρε καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε κι εμείς το "έγκλημα πάθους no2"! Ας είναι και στη γυάλα, ούτως ή άλλως ξέρουμε πόσο καλός μπαμπάκας είσαι και τι ωραίο σπιτάκι θα του φτιάξεις του ...πώς τον λένε? όνομα έχουμε?

Πάνος 11-06-08 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 271815)
Βάλε βρε καμιά φωτογραφία να θαυμάσουμε κι εμείς το "έγκλημα πάθους no2"! Ας είναι και στη γυάλα, ούτως ή άλλως ξέρουμε πόσο καλός μπαμπάκας είσαι και τι ωραίο σπιτάκι θα του φτιάξεις του ...πώς τον λένε? όνομα έχουμε?

μπα...οι δαφνιες ειναι στη γυαλα...χα χα ειναι σε μεγαλο ταπερ και δε μπορω να τον φωτογραφησω.....:D
πηρα τωρα 30 λιτρο δοχειο διαφανο με ροδακια για τις δαφνιες και θα μπει στη γυαλα για λιγες μερες ο λευκος....μεχρι να στηθει το 15αρι το πρωτο μου ενυδρειο που ειναι στην αποθηκη...(15 χρονων ενυδρειακι....:rolleyes:)
θα βγαλω φωτο μολις μπει στη γυαλα και μπορω να τραβηξω..
και μην ξεχνιομαστε...ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΙ ΛΕΥΚΗ ΘΗΛΥΚΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

imichal 11-06-08 14:52

Βλεπω να με ξεπερνας σιγα σιγα σε αριθμο ενυδρειων.....:grin:

Πάνος 11-06-08 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 271838)
Βλεπω να με ξεπερνας σιγα σιγα σε αριθμο ενυδρειων.....:grin:

εε...τα μικρα δε πιανονται.....σου στηνω δεκα σε χρονο dt...
αν εχεις μπολι ειδικα και ειναι να βαλεις μονο ενα μονομαχο...στηνεται αμεσως...και ξεστηνεται φυσικα..:p

Maverick 11-06-08 17:31

Άντε με το καλό..! Οι λευκοί δεν είναι κάτι το σπάνιο, βασικά οι άσπροι μονομάχοι λέγονται συνήθως opaque (πχ http://www.siamsbestbettas.com/image...2005_small.jpg) και υπάρχουν και μερικοί pastel που πλησιάζουν στο λευκό (συνήθως cellophane pastel)... Οι αλμπίνοι (οι οποίοι έχουν κόκκινα ή ροζ μάτια και θέλουν ιδιαίτερη περιποίηση και προσοχή) είναι οι σπανιότεροι όλων...!

Πάνος 11-06-08 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 271888)
Άντε με το καλό..! Οι λευκοί δεν είναι κάτι το σπάνιο, βασικά οι άσπροι μονομάχοι λέγονται συνήθως opaque (πχ http://www.siamsbestbettas.com/image...2005_small.jpg) και υπάρχουν και μερικοί pastel που πλησιάζουν στο λευκό (συνήθως cellophane pastel)... Οι αλμπίνοι (οι οποίοι έχουν κόκκινα ή ροζ μάτια και θέλουν ιδιαίτερη περιποίηση και προσοχή) είναι οι σπανιότεροι όλων...!

ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! αφου ειναι κοινοι...αντε παιδια...βρειτε μου ενα θηλυκο...οπου δειτε τσακωστε το και για τα υπολοιπα εδω ειμαι....

Maverick 11-06-08 17:44

Κοινοί ειναι για τα διεθνή δεδομένα, εδω στην Ελλάδα δεν μπορεις να βρεις ούτε απλό μονόχρωμο........

Πάνος 11-06-08 17:58

με στεναχωρησες τωρα....:(...
θα ηθελα να δοκιμασω αναπαραγωγη με λευκους....
θα ψαχνω παντως και αν μπορειτε ψαξτε κι εσεις....αντε αν μπορεσουμε να κανουμε αναπαραγωγη να μην ειναι πια σπανιοι και για τα ελληνικα δεδομενα...:D

theodwros 11-06-08 18:39

Σπανιος η οχι δε ξερω.. αλλα εγω δεν εχω δει πουθενα και εχω κοιταξει σε ολα σχεδον τα μαγαζια αθηνας και πειραια , πρεπει να ειναι φοβερος!! που τον πετυχες βρε θηριο πανο;

Πάνος 11-06-08 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 271916)
Σπανιος η οχι δε ξερω.. αλλα εγω δεν εχω δει πουθενα και εχω κοιταξει σε ολα σχεδον τα μαγαζια αθηνας και πειραια , πρεπει να ειναι φοβερος!! που τον πετυχες βρε θηριο πανο;

απιστευτο....πηγαμε να παρουμε μονομαχο για τον dr.geo και τον ειδα....δεν αντισταθηκα...;)...στην ιδια τιμη με ολους...και η ουρα δεν ειναι veilteil ....ειναι πιο κοντη..θα ποσταρω συντομα φωτο να μου πειτε γνωμη..παντως ειναι πανεμορφος...

alexinio 11-06-08 18:52

Είχα δει πριν ενάμιση μήνα περίπου σε μαγαζί της αθήνας κάτασπρο crowntail και πορτοκαλί crowntail (όχι albino)...
Απλά υπέροχοι ήταν

mariah 11-06-08 21:18

Kαλοριζικος.Ανυπομονω να τον δω.Μια φορα ειχα δει και εγω εναν ασπρο σε πετ σοπ εδω στην Αθηνα:p.Ειναι υπεροχοι.

Πάνος 11-06-08 23:57

εγκλημα παθους volume_2
 
4 Συνημμένο(α)
να λοιπον και ο λευκος ανωνυμος....δεν καθεται και πολυ πολυ για φωτο...
ειναι στην γυαλα που ειχε φιλοξενησει και τον Λαμπρο....συντομα θα ειναι ετοιμο και το δικο του σπιτι...

προσπαθω να ανεβασω και βιντεακι..

mariah 12-06-08 00:02

Πο πο κουκλι ειναι!!!Φτου μην στο ματιασω!!!Αχ θελω και εγω εναν τετοιο!!!:smt050Να τον χαιρεσαι και παλι!!Και συντομα στο νεο του σπιτι.

Πάνος 12-06-08 00:04

ο ανωνυνος σε ευχαριστει για το κοπλιμαν...:D
καμια ιδεα για το ποια κατηγορια ανηκει ?? η ουρα του ειναι κοντη..λιγο μεγαλυτερη απο θηλυκου....

mariah 12-06-08 00:06

Αν δεν κανω λαθος veil tail πρεπει να ειναι!!!Για περιμενε και τους υπολοιπους να δουμε τι θα μας πουν.

Πάνος 12-06-08 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 272041)
Αχ θελω και εγω εναν τετοιο!!!:smt050

αν βρεθει λευκος θηλυκος και με τις πολυτιμες συμβουλες που δινουν τα παιδια εδω μεσα...ισως εχουμε ελπιδες....αν εχουμε απογονους θα εισαι η πρωτη που θα χαρισω...αλλα φτανουν τα ονειρα για σημερα...:D

να και το βιντεακι... http://s270.photobucket.com/albums/j...P1010398-1.flv

Tolis 12-06-08 00:08

Το φυτο ειναι αληθινο?

mariah 12-06-08 00:08

Σ'ευχαριστω πολυ panos-alex/polis!!!

asourtzo 12-06-08 00:10

Πολυ ομορφος ειναι Πανο να τον χαιρεσαι!!!!!! Ψιλομπλεδιζει λιγο η ειναι το φως που πεφτει και του δινει αυτην την αποχρωση?

Πάνος 12-06-08 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 272046)
Το φυτο ειναι αληθινο?

οχι οχι...κλασικη πλαστικουρα..απο τον λαμπρο ειχα παρατηρησει οτι θελουν και καμια κρυψωνα να χανονται που και που....ετσι το αφησα και σ'αυτον....μεχρι να ετοιμασω το σπιτι του..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 272049)
Πολυ ομορφος ειναι Πανο να τον χαιρεσαι!!!!!! Ψιλομπλεδιζει λιγο η ειναι το φως που πεφτει και του δινει αυτην την αποχρωση?

με το ματι ειναι ολολευκος....στη μηχανη με το φλας σαν να ιριζιζει και εμφανιζει σιελ αποχρωσεις...στο βιντεακι φαινεται οπως τον βλεπεις στο κανονικο φως...λευκος.

mariah 12-06-08 00:22

Παντως στο βιντεακι δειχνει ζωηρος!

Πάνος 12-06-08 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 272059)
Παντως στο βιντεακι δειχνει ζωηρος!

τον τρομαξα λιγο για να κινηθει...zw και να τον δειτε πιο καλα..η αληθεια ειναι πως φαινεται να δυσκολευτηκε λιγοτερο στην αλλαγη περιβαλλοντος σε σχεση με τον προηγουμενο...ο λαμπρος για μερες δεν ετρωγε παρα μονο ζωντανο γκρινταλ και ηταν πολυ ντροπαλος....ετουτος εφαγε μολις μπηκε στη γυαλα και ειναι πιο κινητικος...
(να προσθεσω τωρα οτι ο λαμπρος τρωει τα παντα....ως κι εμενα θα φαει..χε χε)

mariah 12-06-08 00:30

Το καθε μονομαχακι εχει το δικο του χαρακτηρα.Γι'αυτο και ειναι αξιολατρευτα ψαρακια!:smt050

panagiotis265 12-06-08 00:44

Πάνο φοβερός ο μονομάχος σου... Με βάζεις σε σκέψεις. . . Αυριο θα πάω σε κάποιο πετ της πόλης να δούμε τί θα βρούμε εκεί.

chemical mac 12-06-08 09:09

ωραίος ;) κι εμένα για veil tail μου φαίνεται (μάθανε όλοι έμαθε και η κούτρα μου από μονομάχους) :D :D :D

netblues 12-06-08 09:25

Ποτε δεν ξερεις τι θα βρεις σε μια εισαγωγη μονομαχων...
Περα απο αυτό ομως, ενας πραγματικα λευκος halfmoon ας πουμε ναι , ειναι οντως σπανιος. (Εδω ειναι σπανιοι οι περισσοτεροι half moon ετσι κιαλλιως.)
Αναφερομαι παντα στα ελληνικα petshop.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02351 seconds with 11 queries