Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ph 8,5 ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΜΟΥ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40800)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 29-05-10 17:20

ph 8,5 ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΜΟΥ.
 
Αν μπορει να μου πει καποιος πως θα κατεβασω το ph απο το 8,5 που μετρησα με test sera, εχω στο ενυδριο 2 σκαλαρια.Νομιζω οτι πρεπει να ειναι κατω απο 7,0.Παρακαλω απαντηστε!!

DIMITRIUS 29-05-10 17:25

εγω χρησιμοποιω tetra ph/kh minus.. ειναι υγρο χημικο το πουλανε στα πετσοπ..

kotsos83 29-05-10 17:26

Καλως ηρθες.Κανε σταδιακες αλλαγες νερου με απιονισμενο.

Γιώργος Κ 29-05-10 17:31

Καλως ηρθες :p:p

Οπως λεει ο nikotsos83 η αν μπορεις να διαθεσεις να παρεις μια αντιστροφη οσμωση!!

Τα buffer δυστηχως δε σταθεροποιουν το ph και μερικα ειναι επικινδυνα για τα ψαρια με τα φωσφορικα που περιεχουν!!

Πάνος 29-05-10 18:04

"Οι σκληροτητες του νερου μειωνονται (δηλαδη το νερο "μαλακωνει") με τη μιξη με απιονισμενο νερο ή νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης ειτε με τη χρηση τυρφης...ενω αυξανονται ("σκληραινει") προσθετοντας ασβεστολιθικα πετρωματα στο ενυδρειο, ειτε με στερεη σοδα ή με αλατα που υπαρχουν στο εμποριο για το σκοπο αυτο.
Το pH μειωνεται ειτε με τη μειωση της ανθρακικης σκληροτητας, ειτε με παροχη διοξειδιου του ανθρακα στο ενυδρειο."
απο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

πρεπει να μαλακωσεις το νερο σου και αυτο θα συμπαρασυρει και το πεχα...;)

jimmis1974 29-05-10 18:42

:confused: πως τα καταφερες και εφτασες το ΡΗ 8,5??? Τελος παντον, επιβαλετε η χρηση Α/Ο , αλλα θα ρηξεις το ΡΗ σιγα σιγα. Οχι αποτομα.
Πολυ καλο ειναι το Discus Buffer της seachem. To ειχα οταν ειχα δισκους και ειναι παρα πολυ καλο. Αλλα σιγα σιγα και προσοχη και στην σκληροτητα GH, γιατι με ΡΗ 8,5 σε κωβω για πανω απο 20.

LeeHook 29-05-10 18:47

Το νού σου μήπως έχεις κάτι ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου (πέτρες, χαλίκι κλπ).Θα σου ανεβάζει την σκληρότητα.

Apollwnas 29-05-10 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 450951)
:confused: πως τα καταφερες και εφτασες το ΡΗ 8,5??? Τελος παντον, επιβαλετε η χρηση Α/Ο , αλλα θα ρηξεις το ΡΗ σιγα σιγα. Οχι αποτομα.
Πολυ καλο ειναι το Discus Buffer της seachem. To ειχα οταν ειχα δισκους και ειναι παρα πολυ καλο. Αλλα σιγα σιγα και προσοχη και στην σκληροτητα GH, γιατι με ΡΗ 8,5 σε κωβω για πανω απο 20.

Δεν νομιζω οτι ειναι αναγκαστικο η σκληροτητα να ειναι τοσο εγω εχω το ιδιο πεχα με το παιδι παραπανω και εχω σκληροτητα 10 τοσο βγαζει η βρυση απλα!!!

harris samos 29-05-10 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 450965)
Δεν νομιζω οτι ειναι αναγκαστικο η σκληροτητα να ειναι τοσο εγω εχω το ιδιο πεχα με το παιδι παραπανω και εχω σκληροτητα 10 τοσο βγαζει η βρυση απλα!!!

αν η σκηροτητα ηταν στο 10 τοτε το πεχα θα επρεπε να ειναι κοντα στο 6 για ριξε μια ματια στα τεστ σου

kalts.greg 29-05-10 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 450921)
Αν μπορει να μου πει καποιος πως θα κατεβασω το ph απο το 8,5 που μετρησα με test sera, εχω στο ενυδριο 2 σκαλαρια.Νομιζω οτι πρεπει να ειναι κατω απο 7,0.Παρακαλω απαντηστε!!

καλησπέρα
Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω λύσης έκανα μια δοκιμή μετρήσεων στο νερό του δικτύου και μετά σε έναν επαγγελματικό αφαλατωτή σε μια καφετερία . Μιλάω για συσκευή που προορίζετε να παρέχει νερό στην καφετιέρα τις καφετερίας και το οποίο πίνουμε όλοι μας . τα αποτελέσματα ήταν .

νερό βρύσης

gh 16

kh 15

ph 8

νερό μετά τον αφαλατωτή

gh 0

kh >20 εκτός ορίων μέτρησης

ph >8,4 εκτός ορίων μέτρησης

θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για αυτές τις μετρήσεις .
χρησιμοποιήθηκαν στικάκια από ένα κουτί .
μπορεί να χρησιμοποιηθεί αφαλατωτής για τα ενυδρεία μας ?
επειδή ίσως να είναι μια λύση το πόσταρα εδώ . αν πρέπει να πάει αλλού , δεκτό .

Apollwnas 29-05-10 20:09

Λες να ειμαι τοσο λαθος ??? για να το δω το βραδυ γιατι με εβαλες σε σκεψεις

harris samos 29-05-10 20:10

μετρα με υγρα τα στηκακια ειναι αναξιοπιστα

το ειχα σκεφτη και εγω αλλα απο το να παρεις αφαλατοτη περνεις μια α/ο και καθαρησες

jimmis1974 29-05-10 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 450965)
Δεν νομιζω οτι ειναι αναγκαστικο η σκληροτητα να ειναι τοσο εγω εχω το ιδιο πεχα με το παιδι παραπανω και εχω σκληροτητα 10 τοσο βγαζει η βρυση απλα!!!

αναλογα με το PH συμβαδιζει και η σκληρότητα. Ειχα δισκους παλια με ΡΗ 5.6 και σκληροτητα 4, οποτε μαλλον κατι εχεις μετρησει λαθος.

Apollwnas 29-05-10 20:25

Ρε παιδια με υγρα μετραω tropic marine οχι με στικακια τι να πω θα το ξαναδω το θεμα !!

Πάνος 29-05-10 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 450994)
αν η σκηροτητα ηταν στο 10 τοτε το πεχα θα επρεπε να ειναι κοντα στο 6 για ριξε μια ματια στα τεστ σου

χαρη γιατι το λες αυτο?? σκληροτητα δεκα χωρις διοξειδιο δυσκολα συμβαδιζει με χαμηλο πεχα...
ηθελες να πεις κατι αλλο ή δεν καταλαβα καλα?

harris samos 29-05-10 20:42

οχι αλλα αμα η σκυροτητα ειναι 10 το πεχα θα ηταν στο 8,5 λιγο δυσκολο μου ακουγετε

Giorgos 29-05-10 22:42

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Αν στο ενυδρειο του εχει ασβεστολιθικο χαλικι και πετρες ή/και αντι να κανει αλλαγες νερου, συμπληρωνει οσο εχει εξατμιστει, τοτε πολυ ευκολα μπορει να εχει 8,5 pH με σχετικα χαμηλη σκληροτητα.

Περιμενουμε να μας πει το παλικαρι τις ρουτινες που ακολουθει στο ενυδρειο του οπως επισης να μας πει και για τα διακοσμητικα που χρησιμοποιει (χαλικι και πετρες βασικα).

Apollwnas 29-05-10 23:28

Λοιπον παιδια οι μετρησεις που ειπα παραπανω ειναι απο την βρυση δηλαδη ph 8,4 gh 10 kh 6,η αμμος που εχω δεν ειναι ασβεστολιθηκη και το co2 που εχω diy.στο ενυδρειο οι μετρησεις μεχρι προτεινως ηταν οι παραπανω δηλαδη οσο και της βρυσης!τωρα που κανω αλλαγες 1/3 καθε εβδομαδα μισο οσμωση μισο βρυση η σκληροτητα εχει παει στο 5 και το κεχα στο 3-4,επισης συμπληρωνω με οσμωση την εξατμιση το πεχα δεν λεει να πεσει΅!!.Ελπιζω να σας κατατοπισα !!!

harris samos 30-05-10 09:28

λιγο περιεργο μου φενετε
εγω οταν ειχα 8,5 ph η σκλυροτητα ηταν κοντα στο 25 γιαυτο μου φανηκε περιεργο

αλλα μπερδευτικα το kh ειναι αμεσα συνδεδεμενο με το ph sorry
αλλα τωρα που το σκεφτομε μηπος χρησιμοπιεις τιποτα χυμικα ??? η χρησιμοποιεισ ανθρακικες ενοσεις που δεν επιρεαζουν το kh ??? πχ ενεργη ρυτινη μηπος ???

Apollwnas 30-05-10 11:22

Ενεργη ρυτινη δεν ξερω καν τι ειναι !το μονο που ριχνω στο ενυδρειο ειναι τα λιπασματα της seachem και τιποτα αλλο.Απλα τις μετρησεις αυτες τις δινει η βρυση εγω το μονο που καταφερνω με την οσμωση ειναι να ριξω την σκληροτητα μεσα στο ενυδρειο αφου βαζω μισο βρυση μισο οσμωση και το πεχα στα υψη.Θα αρχισω αλλαγες μονο με οσμωση να αρχισει να πεφτει και το πεχα.:D

giannisaek 30-05-10 13:21

Να ξέρετε το νερό της εξάτμισης το αναπληρώνουμε πάντα με όσμωση.
Το νερό όταν εξατμίζεται είναι απιονισμένο νερό, τις σκληρότητες και ότι άλλο είχε τ' αφήνει μέσα στο ενυδρείο. Όταν το συμπληρώνουμε με όσμωση οι σκληρότητες στο ενυδρείο έρχονται στις τιμές που ήταν πριν να γίνει η εξάτμιση. Αν το νερό της εξάτμισης το συμπληρώσουμε με νερό βρύσης, τότε προσθέτουμε στο ενυδρείο μας περισσότερες σκληρότητες GH και KH και έτσι ανεβαίνει και το PH.

LeeHook 30-05-10 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 451196)
Θα αρχισω αλλαγες μονο με οσμωση να αρχισει να πεφτει και το πεχα.:D

Κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο 50Lt. Κάνω αλλαγές μόνο με AO, οι σκληρότητες έχουν πέσει στον πάτο (KH:2, GH:3) και το PH είναι στο 7. Η μόνη διαφορά που υπάρχει με το άλλο μου ενυδρείο (100Lt, PH 6.4) είναι οτι έχουν διαφορετικό υπόστρωμα. Στο μεγάλο έχω Foutite και στο μικρό έχω χαλαζιακή άμμο (από Pangea) που, απ 'ότι διάβασα, είναι δοκιμασμένη κι από άλλα άτομα στο forum, χωρίς κανένα πρόβλημα.

harris samos 30-05-10 15:57

ποσο καιρο ειναι στημενα τα ενυδρεια ???

κ.ω.σ.τ.α.ς. 30-05-10 16:10

ph 8,5 πως κατεβαινει.
 
90λιτ. ενυδρειο.Εχω μερικες πετρες απο ποταμι και ξυλα που μαζεψα σε παραλια και ειναι απο πλατανο,κανω αλαγες νερου 1 φορα την εβδομαδα 23λιτ.με νερο βρυσης και αντιχλωριο.Το νερο της βρυσης εχει το ιδιο ph με το ενυδρειο.Το υγρο τεστ της σερα για το πεχα γινετε μπλε ανοιχτο ή γαλαζιο που συμπιπτει με 8,0 ή 8,5 και δεν εχει αλιθηνα φυτα παρα μονο μερικα ψευτικα.Τα ψαρια ειναι 2!(σκαλαρια)με μεγεθος περ.4 cm

harris samos 30-05-10 16:19

στα νεα ενυδρεια το ph πεφτει δισκολοτερα απο ενα οριμο ενυδρειο

LeeHook 30-05-10 17:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 451282)
ποσο καιρο ειναι στημενα τα ενυδρεια ???

Τρείς μήνες και τα δύο. Στήθηκαν με διαφορά 2-3 ημερών. Στο 100Lt υπάρχει τύρφη μέσα στο φίλτρο ενώ στο 50Lt έχω σακουλάκι μέσα στο ενυδρείο αφού το φίλτρο είναι εσωτερικό και δεν χωράει.

frits 30-05-10 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 451286)
90λιτ. ενυδρειο.Εχω μερικες πετρες απο ποταμι και ξυλα που μαζεψα σε παραλια και ειναι απο πλατανο,κανω αλαγες νερου 1 φορα την εβδομαδα 23λιτ.με νερο βρυσης και αντιχλωριο.Το νερο της βρυσης εχει το ιδιο ph με το ενυδρειο.Το υγρο τεστ της σερα για το πεχα γινετε μπλε ανοιχτο ή γαλαζιο που συμπιπτει με 8,0 ή 8,5 και δεν εχει αλιθηνα φυτα παρα μονο μερικα ψευτικα.Τα ψαρια ειναι 2!(σκαλαρια)με μεγεθος περ.4 cm

Κώστα όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω, χρησιμοποίησε απιονισμένο νερό και σταδιακά θα κατέβει το PH. Υπάρχει επίσης ένα φιλτράκι για ηλεκτρικά σίδερα που μαλακώνει το νερό, 7 ευρώ έχει στα σουπερμάρκετ, και κάνει δουλειά. Εγώ με αλλαγές μόνο με μαλακό η απιονισμένο νερό κατέβασα το GH στο 5 και το PH στο 6,5 σε ένα μήνα, από 10 και 7,5 αντίστοιχα ;)
Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και τύρφη στο φίλτρο, ε που θα πάει, θα κατέβει :)
Επίσης βγάλε τις πέτρες, πιθανότατα είναι ασβεστολιθικές

harris samos 30-05-10 17:41

οπως ειπα σε νεα ενυδρεια δε πεφτει το πεχα οταν ξεκινισα το δισκαδικο εβαζα μονο α/ο το πεχα ηταν στο 6,8 συνεχιζω να βαζω μονο α/ο απο τοτε τωρα το πεχα μου ειναι στο 4,6 το ενυδρειο τρεχει απο το δεκεμβριο και ακομα το πεχα πεφτει

Πάνος 31-05-10 01:09

σε αυτο που λεει ο χαρης εχει δικιο. ενω εβαζα 100% ΑΟ το πεχα μου ηταν κολλημενο στο 7 για τουλαχιστον 6 μηνες....επειτα αρχισε διστακτικα να πεφτει μεχρι που εδω και λιγους μηνες (το ενυδρειο τρεχει 1μιση χρονο)επεσε στο 5.5.

fear81 09-10-10 21:21

καλησπέρα
Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω λύσης έκανα μια δοκιμή μετρήσεων στο νερό του δικτύου και μετά σε έναν επαγγελματικό αφαλατωτή σε μια καφετερία . Μιλάω για συσκευή που προορίζετε να παρέχει νερό στην καφετιέρα τις καφετερίας και το οποίο πίνουμε όλοι μας . τα αποτελέσματα ήταν .

νερό βρύσης

gh 16

kh 15

ph 8

νερό μετά τον αφαλατωτή

gh 0

kh >20 εκτός ορίων μέτρησης

ph >8,4 εκτός ορίων μέτρησης

θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για αυτές τις μετρήσεις .
χρησιμοποιήθηκαν στικάκια από ένα κουτί .
μπορεί να χρησιμοποιηθεί αφαλατωτής για τα ενυδρεία μας ?
επειδή ίσως να είναι μια λύση το πόσταρα εδώ . αν πρέπει να πάει αλλού , δεκτό .[/QUOTE]


Επειδη ειχαμε με τον kalts.greg αυτην την συζητηση περι α/ο και ποσο νερο χαμενο παει ιδιως οταν κανεις μεγαλες αλλαγες μηπως ο αφαλατωτης ειναι λυση και οικολογικη και οικονομικη το εχει δοκιμασει κανεις ποια η γνωμη σας.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02471 seconds with 11 queries