Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Το νέο μου ενυδρείο !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72812)

gordon 30-06-13 19:47

Το νέο μου ενυδρείο !!!
 
2 Συνημμένο(α)
Όγκος: 36 lt
Κατηγορία:Κοινονικό
Φυτά:Ceratophyllum demersum ,Hygrophila polysperma, Pistia,Hemianthus micranthemoides, Vallisneria americana gigantea , Ludwigia repens,
Ψάρια / Άλλα είδη:3 Neon tetra, 5 quppy (μωρα) , 2 μικρά σαλιγκάρια
Διακοσμητικά υλικά: πέτρες , ριζα , άμμος , λεπτό χαλίκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:-
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: 15 watt
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):9mg/L
Αλλαγές νερού: 30% κάθε 5 μέρες
Θερμοκρασία: 26

Netrino 30-06-13 20:02

Από που να αρχίσω δεν ξέρω!Το ενυδρείο σου είναι μικρό,για μένα,δεν κάνει για κανένα ψάρι,εκτός από ασπονδυλα γαρίδες.Μέτά,τα νέον με τα guppie δν πάνε μαζί εντελώσ διαφορετικές παραμέτροι νερού,σύν το γεγονός οτι είναι κοπαδόψαρα και πολύ κινητικά και 3 άτομα είναι λίγα!Συνεχίζοντας,φυτά όπως valisneria gigantea είναι ακατάληλο για την γυάλα σου,γίνεται τεράστιο!Τέλος θα ήθελα να μ πείς πως καταφέρνεις το ph στο 6,8??Νόμίζω πως χρειάζεσαι διάβασμα!Ξεκίνα με το τμήμα αρχαρίων,και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

nazgul 30-06-13 20:09

Γεια σου. Εφοσον καποιος αποφασιζει να κανει παρουσιαση του ενυδρειου του, πιστευω οτι ειναι ετοιμος να δεχτει και αρνητικα σχολια, ετσι? Βεβαια, τα αρνητικα σχολια το μονο σκοπο που εχουν, ειναι η βελτιωση. Οποτε, φιλικα και καλοπροαιρετα θελω να κανω μερικες παρατηρησεις:

-Η ψαροσυνθεση σου ειναι εντελως λαθος κατα τη γνωμη μου. Τα neons θελουν μεγαλο κοπαδι και κυριως, πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο. Τα guppies, οσο ειναι μικρα θα ειναι καλα στα 36 λιτρα, οταν ενηλικιωθουν, ομως, χρειαζονται μεγαλυτερο. Αν εχεις σκοπο να το κρατησεις ως ενυδρειο για να μεγαλωνεις το γονο, απο την αλλη, ισως να ηταν μια χαρα. Τα δυο ειδη ειναι ασυμβατα μεταξυ τους ως προς τις παραμετρους νερου. Τα neons απαιτουν πολυ μαλακο νερο, ενω τα guppies σκληρο.

-Αληθεια, το νερο το επεξεργαζεσαι καπως? Γιατι εχεις χαμηλες τιμες. Με στικς υποθετω μετρας?

Παράθεση:

Λίπανση:eheim 2213
-Εδω καπου μπερδευτικες νομιζω. Φιλτρανση ηθελες να γραψεις, αλλα δεν βλεπω εξωτερικο eheim, αλλα ενα μικρο φιλτρακι.

-Με λιγη δουλιτσα και σε λιγο καιρο που θα παρουν τα πανω τους τα φυτα, μπορει να γινει ενα πολυ ομορφο ενυδρειο. Αλλα φροντισε να εχεις και τους σωστους κατοικους, ωστε να ειναι και υγιες και να το χαιρεσαι χωρις προβληματα.

Υ.Γ. Ενα σκουροχρωμο φοντο στην πλατη, θα το εκανε να δειχνει πολυ καλυτερο.

john99 30-06-13 20:14

Φίλε μου πρώτων χάρισε τα ψάρια σου σε κάποιον χομπίστα από εδώ μέσα γιατί τα λίτρα σου είναι πάρα πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια, διάλεξε με ποιο είδος θες να ασχοληθείς και σε τι νερό θα τα διατηρείς και πες μας :):)

gallos 30-06-13 20:23

Κοίταξε λίγο την ψαροσύνθεση σου!Όπως και τι τιμές σου!Για την Valinseria βάλε αγγελία θα σου καλύψει όλο το ενυδρείο!

Nick74 30-06-13 20:36

αρκετα λαθη...
για αρχη καλο ειναι να δωσεις καπου τα ψαρια και να προμηθευτεις ενα κανονικο ενυδρειο (γιατι αυτο ειναι βαζο) οσο μεγαλυτερο αντεχει η τσεπη σου.
Μετα διαλεξε ΕΝΑ ειδος ψαριου που σου αρεσει, διαβασε σχετικα με τις συνθηκες πυ απαιτει, επειτα προσπαθησε να φερεις το ενυδρειο σου στις απαιτησεις του ψαριου (πχ φυτεμενο/νταμαρι, σκληροτητες, ph, ροη νερου, θερμοκρασιες κτλ κτλ κτλ), αφου το φτιαξεις στρωστο (η βρες μπολι) και μετα απ ολα αυτα αγοραζεις το ψαρακι που θες.
Αν θες κοινωνικο και τα λιτρα σου σηκωνουν και δευτερο ειδος τοτε μετα απο κανα τριμηνο ακολουθεις την ιδια διαδικασια

gordon 30-06-13 20:39

θα δώσω τα νέον τότε και θα κρατήσω τα μωρά ...θα βγάλω και την Valinseria ..ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας :)

Nick74 30-06-13 20:42

τη Valinseria αστη για να τραβαει τα νιτρικα (κι αν γινει κανα μετρο κλαδευεις, δεν ειναι προβλημα) αλλα το βασικο ειναι να αποκτησεις ενα κανονικο ενυδρειο γιατι τα μωρα μεγαλωνουν και γενναναι

gordon 30-06-13 20:47

ακούγοντας τις συμβουλές σας σκέφτομαι να δώσω τα ψάρια και να βάλω μονομάχο...θα είναι εντάξει στο υπάρχον ?

Nick74 30-06-13 20:51

ΟΧΙ! αρκετα εχουν υποφερει οι μονομαχοι στο καθε κουτακι που ο καθε ενας βαφτιζει "ενυδρειο".
παρε ενα 60ρακι, φτιαχτο, φτιαξε και σωστες συνθηκες και βαλε μονομαχο.

Netrino 30-06-13 20:51

Αυτό δεν είναι κακή ιδέα,αν και προσωπικά δν θα τον εβαζα σε λιγότερο από 50λ.Πόλλοί θα σ πούνε πως θα είναι οκ!Θα είναι καλύτερα ένα μονομαχος μόνος του,από την ψαροσουπα(χωρις παρεξήγηση) που έχεισ κάνει τώρα!Πεσ μας λίγο για το νερό,το επεξεργάζεσαι η όχι?Αντιχλώριο βάζεις?

Nick74 30-06-13 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 775110)
Πόλλοί θα σ πούνε πως θα είναι οκ!


οι υπερμαχοι των μαυρων εποχων...

gordon 30-06-13 21:09

ναι βάζω αντιχλώριο ..

ChocolatePuma 30-06-13 21:38

Άποψη μου είναι πως "ναι" στα 36 λίτρα μπορείς να βάλεις μονομαχο, αρκεί να του παρέχεις σωστές ρουτινες, καλή φίλτρανση (με στρωμένο φίλτρο), σωστή ψύξη το καλοκαίρι (αν και θέλει σχετικά υψηλή θερμοκρασία), σωστή θέρμανση το χειμώνα, καλά ταίσματα με ποικιλία τροφών

Εννοείται πως με μεγαλύτερο ενυδρείο μειώνεις τις πιθανότητες να "στραβώσει" κάτι

Σ αυτό που έχεις τώρα, τα λάθη είναι περισσότερα απ τα σωστά

Αν σκοπεύεις να συνεχίσεις, άλλαξε ψαροσύνθεση, ξεκίνα διάβασμα στην ενότητα των αρχάριων, έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου την πιθανότητα να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο...και εδώ είμαστε...

Notis_xalandri 30-06-13 23:45

Καλησπερα και απο μενα.Αν και ακομα αρχαριος θα πω την συμβουλη μου, αν δεν προτιθεσαι να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο αμεσα βγαλε τα ψαρια και βαλε κανενα σαλιγκαρι(Apple snail) για να σου δημιουργει αμμωνια και σε κανα διμηνο που θα εχουν πεσει και οι ζεστες βαλε καμια γαριδα red cherry.

nazgul 01-07-13 00:01

Apple snail σε ανοιχτο ενυδρειο, δεν θα το συνιστουσα με τιποτα. Δεν υπαρχει ουτε μια πιθανοτητα να μην το δει να βολταρει στο σαλονι :D

Netrino 01-07-13 14:17

Εσύ δν ήσουν που είχες έναν μονομάχο και τον είχες παρουσιάσει προσφάτως??τι απέγινε το ψαράκι?

Nick74 01-07-13 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 775236)
Εσύ δν ήσουν που είχες έναν μονομάχο και τον είχες παρουσιάσει προσφάτως??τι απέγινε το ψαράκι?


σωστα, αν ειναι για εκεινο που ειχε στα 12 λιτρα τοτε εννωειται καλυτερα στα 35 παρα εκει μεσα

Stivv27 01-07-13 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 775236)
Εσύ δν ήσουν που είχες έναν μονομάχο και τον είχες παρουσιάσει προσφάτως??τι απέγινε το ψαράκι?

+1:confused::confused:

Netrino 01-07-13 14:27

φοβαμαι πως ο μονομαχος ίσως δν είναι πια μαζί μας!

gordon 02-07-13 14:38

οχι ζεί και βασιλεύει :) ναι αυτόν λέω να βάλω στο 36αρι ...
-------------------------
Τελικά έβαλα τον μονομάχο στο 36αρι .. :)
-------------------------
Τα φυτά που έχω είναι εντάξει για τον μονομάχο ?

Netrino 02-07-13 14:44

Και τα άλλα που είχεσ μέσα τι τα εκανες???Μια χαρά είναι τα φυτά σου!Το νερό ακομα δν μας είπες πως το μαλακώνεις,θέλει κ ο μονομάχος μαλακό νερο!

gordon 02-07-13 14:54

Τα έδωσα σε ένα φίλο μου που έχει 90αρι με quppy ....στο ενυδρείο αυτό δέν έχω θερμοστάτη αλλα θα βάλω σύντομα ... μονο αντιχλώριο βάζω...πές μου πώς να το κάνω σωστα αυτή τη φορά ,τον έχω 1,5 χρόνο στην κατοχή μου δεν θέλω να τον χάσω..

Netrino 02-07-13 15:25

Έδωσες τα νεον σε φίλο με gyppy?Δν είπαμε πως δν πάνε μαζί?δν παίζει ρόλο μόνο ο ογκος αλλά και οι συνθήκες!Θερμοστάτη βάλε χτες αν και τώρα με τις ζέστες ίσως να μην έχεις πρόβλημα!Είπες παραπάνω πως έχεις ph 6.8,αυτό πως το έχεισ χωρίς επεξεργασία??Αν είναι να έρθω να μείνω σπίτι σου που μ βγαίνει ο κ.... να το ρίξω σε μένα!Με έχεισ μπερδέψει λιγάκι!Για το ph διάβασε αυτό εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909

gordon 02-07-13 15:32

τα quppy έδωσα τα νέον τα έδωσα σε pet shop απο κεί που τα πήρα ...το ph μου το μέτρησε ένας φίλος μου με κάτι στικ...συγνώμη αν σε μπέρδεψα..

Nick74 02-07-13 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 775430)
Είπες παραπάνω πως έχεις ph 6.8,αυτό πως το έχεισ χωρίς επεξεργασία??


μηπως στα Γιαννενα εχουν πιο μαλακο νερο?


βεβαια το kh 10 που λεει δε δικαιολογει τετοιο ph (εκτος κι α κατεβαζει με υγρα μπαταριας :grin:)

Netrino 02-07-13 15:35

Καλά το είχα ψιλιαστεί...χωρίς επεξεργασία δν ξέρω αν υπάρχει νερό στην ελλάδα ph 6.8,εκτος αν μένεις δίπλα από κανα εργοστάσιο και ρίχνει απόβλητα μέσα :p:pΤα στικ δν τα εμπιστευομαι καθολου,τα είχα στο παρελθον και βγαζανε αλλα ντι άλλα!Διαβασε ότι μπορείς σε σχέση με την τύρφη και θα είσαι κομπλε!Βρές ένα ποστ του delta66 για τύρφη,τωρα εγώ δν μπορώ να το ψάξω,τα γράφει πολύ αναλυτικά!

Nick74 02-07-13 15:37

κατ αρχας ας ξεκινησουμε απο τις σκληροτητες και μετα βλεπουμε για το ph.
Ποιες πραγματικα ειναι οι σκληροτητες σου?
εχεις υγρα για μετρηση gh / kh ?

gordon 02-07-13 15:40

μου τα έκανε όλα ένας φίλος δέν ξέρω τί ακριβώς χρησιμοποίησε.... τί να πάρω για να τα μετρήσω όλα αυτά εγώ?

Netrino 02-07-13 15:45

Μπράβο βρε Νικο μου,πάρε την σκιτάλη σαν πιο έμπειρος,γτ με βλέπω να τον μπερδευω αντί να το βοηθάω το παιδι!!!Οπως βλέπεις αποφεύγω να εμβαθυνω όσον αφορά τις συμβουλές!Πάρε υγρά τεστ να είσαι πιο σιγουρος!και να τα κάνεις μόνος σου να μην στα κάνουν οι άλλοι,για να μαθαίνεις και να ξέρεις τι κάνεις κιολας!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02660 seconds with 11 queries