Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=89)
-   -   ερωτηση για φωτογραφικη μηχανη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45116)

6981giwrgos 25-10-10 16:01

ερωτηση για φωτογραφικη μηχανη
 
εχω μια ΝΙΚΟΝ SLR την F75 με το φιλμ. ειχα να τη χρησιμοποιησω κανενα εξαμηνο και εχθες που ειπα να βγαλω καμια φωτογραφια οταν κοιταξα μεσα απο το ματι ειχε σκουρινει και δεν εστιαζε και τοσο καλα.
μηπως ξερει κανεις τι μπορει να εχει παθει?

Ύδωρ 25-10-10 16:36

Άλλαξε μπαταρίες (ή φόρτισε σωστά την υπάρχουσα). Καθάρισε καλά όλα τα οπτικά. Αφαίρεσε προσεκτικά τον φακό και καθάρισέ τον και από το πίσω μέρος. Με ένα ειδικό φυσερό (πουλάνε στα είδη φωτογραφίας) φύσα προσεκτικά μέσα στο σώμα της μηχανής (πρίσμα και ο φωτοφράκτης που απαιτεί ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ). Αν και πάλι έχεις πρόβλημα αναφέρσου στο manual της συσκευής και αν κι εκεί δεν βρεις λύση τότε χρειάζεσαι εξουσιοδοτημένο service.

6981giwrgos 25-10-10 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ (Μήνυμα 498241)
Άλλαξε μπαταρίες (ή φόρτισε σωστά την υπάρχουσα). Καθάρισε καλά όλα τα οπτικά. Αφαίρεσε προσεκτικά τον φακό και καθάρισέ τον και από το πίσω μέρος. Με ένα ειδικό φυσερό (πουλάνε στα είδη φωτογραφίας) φύσα προσεκτικά μέσα στο σώμα της μηχανής (πρίσμα και ο φωτοφράκτης που απαιτεί ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ). Αν και πάλι έχεις πρόβλημα αναφέρσου στο manual της συσκευής και αν κι εκεί δεν βρεις λύση τότε χρειάζεσαι εξουσιοδοτημένο service.

πεζει ρολο και οι μπαταριες στις αναλογικες δεν το εχω ακουσει(θα παω αυριο να παρω)? οκ θα καθαρισω αυτα που ειπες φισερα και τετοια τα ειχα παρει οταν πειρα την μηχανη. ευχαριστω για την βοηθεια.

rtolis 25-10-10 17:14

Κοίταξε και στην δεξιά πλευρά του σκόπευτρου, έχει ένα κουμπάκι που ρυθμίζεται πάνω-κάτω. Μήπως δεν είναι καλά ρυθμισμένο στην όρασή σου? Για μπαταρίες, αν θυμάμαι καλά πέρνει των 3 Volt. Στα φωτογραφικά μαγαζιά είναι λίγο τσιμπημένες. Κάποια εποχή είχε το Lidl, δεν ξέρω αν έχει ακόμη.

6981giwrgos 25-10-10 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis (Μήνυμα 498251)
Κοίταξε και στην δεξιά πλευρά του σκόπευτρου, έχει ένα κουμπάκι που ρυθμίζεται πάνω-κάτω. Μήπως δεν είναι καλά ρυθμισμένο στην όρασή σου? Για μπαταρίες, αν θυμάμαι καλά πέρνει των 3 Volt. Στα φωτογραφικά μαγαζιά είναι λίγο τσιμπημένες. Κάποια εποχή είχε το Lidl, δεν ξέρω αν έχει ακόμη.

ευχαριστω για την βοηθια Τολη το ξερω αυτο για το σκοπευτρο ειναι μια χαρα απο εκει.

Ύδωρ 25-10-10 18:29

Σε ό,τι αφορά το πρόβλημά σου, οι μπαταρίες παίζουν ρόλο μόνο για τη λειτουργία του autofocus. Δεν είπες πως δεν εστιάζει; Αν και απ' ό,τι φαίνεται, μάλλον κάτι παίζει με τα οπτικά σου. Αν έχεις πρόσβαση, δοκίμασε και με έναν δεύτερο φακό Nikon (φίλου, κλπ).

6981giwrgos 25-10-10 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ (Μήνυμα 498273)
Σε ό,τι αφορά το πρόβλημά σου, οι μπαταρίες παίζουν ρόλο μόνο για τη λειτουργία του autofocus. Δεν είπες πως δεν εστιάζει; Αν και απ' ό,τι φαίνεται, μάλλον κάτι παίζει με τα οπτικά σου. Αν έχεις πρόσβαση, δοκίμασε και με έναν δεύτερο φακό Nikon (φίλου, κλπ).

δηστυχος 2ος φακος δεν υπαρχει αλλα και απο οτι ιδα και χωρις τον φακο παλι σκοτινο φαινετε οταν κοιτας απο το σκοπευτρο...:confused::confused::confused:

rtolis 25-10-10 18:53

Χωρίς φακό πάνω στο σώμα δεν θα εστιάσει...
Μήπως έχει όντως πρόβλημα με τον καθρέφτη ή το πρίσμα όπως είπε ο φίλος Ύδωρ?
Να ρωτήσω και κάτι "χαζό"? Μήπως την έχεις αφήσει σε manual και δεν εστιάζει αυτόματα?

6981giwrgos 25-10-10 19:09

λογικα δεν εστιαζει λογο μπαταριων. το βασικο προβλημα ειναι που εχει σκουρινει η εικονα που βλεπω απο το σκοπεφτρο.
υγ οταν βαζω στο manual την εστιαση, εστιαζει μια χαρα.

rtolis 25-10-10 19:14

Τότε μάλλον είναι από τις μπαταρίες. Δεν έχουν δύναμη να γυρίσουν το μοτέρ εστίασης. Αν σου έχει τυλίξει και το φιλμ είναι σίγουρα η μπαταρίες.

Ύδωρ 25-10-10 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos (Μήνυμα 498236)
οταν κοιταξα μεσα απο το ματι ειχε σκουρινει και δεν εστιαζε και τοσο καλα.

Για το "δεν εστίαζε" εντάξει. Αυτό το "έχει σκουρήνει" όμως δεν μου αρέσει καθόλου. Γι' αυτό υποπτεύομαι κάποιο πρόβλημα στα οπτικά. Όταν βγάζεις τον φακό, σίγουρα δεν βλέπεις καθαρά. Βλέπεις όμως αυτή τη σκουράδα; Με το φακό φορεμένο, έστω και σε κακή ποιότητα, διακρίνεις τα αντικείμενα;
Φοβάμαι πάντως πως δεν γλιτώνεις το service.

6981giwrgos 25-10-10 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ (Μήνυμα 498294)
Για το "δεν εστίαζε" εντάξει. Αυτό το "έχει σκουρήνει" όμως δεν μου αρέσει καθόλου. Γι' αυτό υποπτεύομαι κάποιο πρόβλημα στα οπτικά. Όταν βγάζεις τον φακό, σίγουρα δεν βλέπεις καθαρά. Βλέπεις όμως αυτή τη σκουράδα; Με το φακό φορεμένο, έστω και σε κακή ποιότητα, διακρίνεις τα αντικείμενα;
Φοβάμαι πάντως πως δεν γλιτώνεις το service.

την σκουραδα την βλεπω και χωρις τον φακο φορεμενο.
με το φακο τα βλεπω τα πραγματα αλλα τα βλεπω ποιο σκουρα σαν να εχει βαλει καποιος ενα φιμε μπροστα απο το σκοπευτρο.

rtolis 25-10-10 19:27

Γνώμη μου είναι ότι αν μπορείς να εστιάσεις σε manual φταίει το ηλεκτρικό σύστημα. Λογικά και εκτός άλλης βλάβης φταίνε η μπαταρίες. Όταν προσπαθείς να εστιάσεις στο αυτόματο ακούς το μοτέρ να γυρίζει?

6981giwrgos 25-10-10 19:49

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis (Μήνυμα 498297)
Γνώμη μου είναι ότι αν μπορείς να εστιάσεις σε manual φταίει το ηλεκτρικό σύστημα. Λογικά και εκτός άλλης βλάβης φταίνε η μπαταρίες. Όταν προσπαθείς να εστιάσεις στο αυτόματο ακούς το μοτέρ να γυρίζει?

δεν εχω προβλημα με την εστιαση και να εχει χαλασει το κανω και απο το manual αυτο που με απασχολει ειναι οτι εχει σκουρινει η εικονα που βλεπω απο το σκοπευτρο.
---------------------------------------
εβαλα καποιες φοτο με την ψυφιακι για να παρετε μια ιδεα τι ενοω.Συνημμένο Αρχείο 35258

Συνημμένο Αρχείο 35259

Συνημμένο Αρχείο 35260

Συνημμένο Αρχείο 35261

rtolis 25-10-10 19:57

Όταν κούμπωσες τον φακό τον έβαλες τέρμα στο διάφραγμα? (Νομίζω f22) Είναι πολύ περίεργο αυτό το σκοτεινό.

6981giwrgos 25-10-10 20:09

ναι τερμα ειναι αλα δεν νομιζω να παιζει ρολο.

rtolis 25-10-10 20:58

Παίζει φίλε μου. Έχω την F65 και σου λέω όσα θυμάμαι, έχω καιρό να την χρησιμοποιήσω. Θα σου πω περισσότερα αύριο όταν την ξαναδώ. Πρέπει να είναι τέρμα το διάφραγμα και ενεργοποιημένο το lock. Για να αναλάβει πλέον τη διαχείριση καθαρά η μηχανή. Στους AF και AF-S φακούς τουλάχιστον. Αλήθεια, ποιόν φακό χρησιμοποιείς?

6981giwrgos 25-10-10 21:13

χρεισιμοποιω εναν sigma 28-70 mm

Ύδωρ 26-10-10 08:52

> Πρωτύτερα έβγαζες κανονικές φωτο;
> Ο φακός είναι σωστά κουμπωμένος στο σώμα;
> Οι φωτο - δείγματα που έβγαλες για να είναι συγκρίσιμες πρέπει να είναι ΟΛΕΣ χωρίς φλας, στις ΙΔΙΕΣ manual ρυθμίσεις (εστιακή απόσταση, ταχύτητα, διάφραγμα, ISO) και κατά το δυνατό το ίδιο καδράρισμα. Το autofocus δεν μας πειράζει, έχε το ενεργοποιημένο και στις δύο (ΙΜΟ).

Πάντως, έχε υπόψιν πως το forum δεν υποστηρίζει τηλεϊατρική :D. Εννοώ πως ότι και να σου πούμε εμείς από μακριά, παίζοντας σπασμένο τηλέφωνο και προσπαθώντας να εκμαιεύσουμε πληροφορίες δεν μπορούμε να βοηθήσουμε εκτός αν είσαι ΠΟΛΥ τυχερός. Η γνώμη μου είναι δείξε τη μηχανή με το φακό και τιις φωτογραφίες που βγάζεις στον φωτογράφο που στις εμφανίζει. Αυτός ως επαγγελματίας και έχοντας τον ίδιο τον ασθενή στα χέρια του θα σου δώσει πιο έγκυρη διάγνωση από εμάς. Τουλάχιστον να ξέρεις αν φταίει ο φακός ή το σώμα. Αν δεν μπορεί να στη διορθώσει ούτε κι αυτός, η λύση είναι μόνο στην αντιπροσωπεία της nikon ή της sigma.

6981giwrgos 26-10-10 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ (Μήνυμα 498550)
> Πρωτύτερα έβγαζες κανονικές φωτο;
> Ο φακός είναι σωστά κουμπωμένος στο σώμα;
> Οι φωτο - δείγματα που έβγαλες για να είναι συγκρίσιμες πρέπει να είναι ΟΛΕΣ χωρίς φλας, στις ΙΔΙΕΣ manual ρυθμίσεις (εστιακή απόσταση, ταχύτητα, διάφραγμα, ISO) και κατά το δυνατό το ίδιο καδράρισμα. Το autofocus δεν μας πειράζει, έχε το ενεργοποιημένο και στις δύο (ΙΜΟ).

Πάντως, έχε υπόψιν πως το forum δεν υποστηρίζει τηλεϊατρική :D. Εννοώ πως ότι και να σου πούμε εμείς από μακριά, παίζοντας σπασμένο τηλέφωνο και προσπαθώντας να εκμαιεύσουμε πληροφορίες δεν μπορούμε να βοηθήσουμε εκτός αν είσαι ΠΟΛΥ τυχερός. Η γνώμη μου είναι δείξε τη μηχανή με το φακό και τιις φωτογραφίες που βγάζεις στον φωτογράφο που στις εμφανίζει. Αυτός ως επαγγελματίας και έχοντας τον ίδιο τον ασθενή στα χέρια του θα σου δώσει πιο έγκυρη διάγνωση από εμάς. Τουλάχιστον να ξέρεις αν φταίει ο φακός ή το σώμα. Αν δεν μπορεί να στη διορθώσει ούτε κι αυτός, η λύση είναι μόνο στην αντιπροσωπεία της nikon ή της sigma.

1)ναι
2)ναι
3)φωτο πριν το παθει δεν εχω εδω Καβαλα εχω μονο Κερκυρα...:(:(:(
θα παρω μαζι την μηχανη και θα παω σε εναν φωτογραφο να μου πει και αυτος την γνωμη του...και αν δεν μπορει να κανει θα την παω στο Service...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02011 seconds with 11 queries