Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φυτεμενο πεθαινει...HELP (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29585)

manolis1976 23-01-09 16:25

φυτεμενο πεθαινει...HELP
 
4 Συνημμένο(α)
Σημερα βρηκα οπως βλέπεται στις Photo το sygnomium σπασμενα κλωναρια και ετσι τα φυλλα επισης μια anubia δειχνει σαν γδαρμενη και μια bacopa γκριζαρουν τα φυλα τις το μονο που δειχνει καλα ειναι η cabomba ενω σε ενα ξυλο εχει γεμισει μια γκρι αλγη και γενικα η κατασταση δεν ειναι καθολου καλη

εχω υποστρωμα και βαζω 1ml flourish excel την μερα
ενω τις τελευταιες μερες εβαλα σιδηρο1ml και καλιο 3ml

Παρεχω co2 με ενα απλο μπουκαλακι σαν diy ενα πραμα και βγαζει μια καλή θα ελεγα ποσοτητα(δεν ξερω ποσο ειναι η καλή αλλα ολο το ενυδρειο εχει πολυ μικρα φυσαλιδακια) αλλα ενα test co2(sera) που εχω βγαζει μπλε αποτελεσμα δηλαδη ελλειπες δεν θα επρεπε να με καλυπτει το excel προς το παρον???
υποτιθεται δεν ειναι και τεραστιων απαιτησεων φυτa αυτα καποια δνε θελουν καν co2
α την εξοδο του φιλτρου την εχω να αναταρασει το νερο ελαφρα ομως οχι πολυ αλλα τωρα την γυρισα κατω


τα ψαρια δε... στον κοσμο του μια χαρα δειχνουν...

μετρησεις
θερμ 25
Fe 0.4
no3 25
no2 0
kh 6
ph 7.8
Gh 10

help

Raven 23-01-09 16:49

To Syngonium σαπιζει γιατι δεν ειναι υδροβιο φυτο και δεν αντεχει για πολυ βυθισμενο.Βγαλτο και βαλτο σε γλαστρα στο μπαλκονι σου.
Η γκρι αλγη στο ξυλο μου φαινεται πιο πολυ σαν ακινδυνος μυκητας..

manolis1976 23-01-09 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 325158)
To Syngonium σαπιζει γιατι δεν ειναι υδροβιο φυτο και δεν αντεχει για πολυ βυθισμενο.Βγαλτο και βαλτο σε γλαστρα στο μπαλκονι σου.
Η γκρι αλγη στο ξυλο μου φαινεται πιο πολυ σαν ακινδυνος μυκητας..


Τι λες τωρα...
Αυτο το αγορασα απο καταστημα petcity στο τμημα των ενυδρειων και μου ειπαν οτι ειναι και ευκολο , και ειχε και αρκετα εκει ....

εχει και καρτελακι 18-28 θερμοκρασια 20-25 υυψος δηλαδη πλακα μας κανουν:confused:

υδροχόος 23-01-09 17:33

Εδώ σε ένα μαγαζί είχα δει δράκενα μαρτζινάτα , όλλο το φυτό ήταν έξω από το νερό και μόνο οι ρίζες ήταν βουτηγμένες , δηλαδή φώναζε από μακριά τί φυτό είναι και αυτός το έδεινε για υδρόβιο.

Πάνος 23-01-09 17:37

οπως σου τα ειπαν τα παιδια +...η ανουμπια μηπως στη μεταφορα η το φυτεμα-ξεφυτεμα τραυματιστηκε?? τετοια " γδαρσιματα" ειχα παλια οταν μου στελνανε φυτα σε υγρη εφημεριδα και επειδη πατιοντουσαν τσακιζαν τα φυλα τους και τραυματιζονταν..και ειχαν αυτη την οψη....αν ειναι αυτο δε πειραζει τα νεα φυλλα θα ειναι ευρωστα και υγιη...

μετρα και φωσφορικα και προσοχη στο σιδηρο...ως εκει να μενεις....σε μεγαλη συγκεντρωση μπορει να γινει τοξικος...

theodor72 23-01-09 18:01

Για να μην την ξαναπατήσεις με φυτά ακατάλληλα για ενυδρείο :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8321

Raven 23-01-09 19:23

Βαλε μια φωτο ολου του ενυδρειου. Γενικα απο τα λιγα που φαινονται εχεις μικρη φυτομαζα απο ευκολα φυτα και δεν χρειαζεται να το παρακανεις με λιπασματα. Επισης βλεπω την ανουμπια μια χαρα νεα φυλλα να βγαζει και αλγες σχεδον καθολου.Αφου αναπτυσσεται Cabomba που ειναι καπως πιο απαιτητικη δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα :p

andreas72 23-01-09 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 (Μήνυμα 325160)
Τι λες τωρα...
Αυτο το αγορασα απο καταστημα petcity στο τμημα των ενυδρειων και μου ειπαν οτι ειναι και ευκολο , και ειχε και αρκετα εκει ....

εχει και καρτελακι 18-28 θερμοκρασια 20-25 υυψος δηλαδη πλακα μας κανουν:confused:

πάντως η γυναικα μου το έχει σε γλάστρα,και έχει γίνει θηρίο.....xaxxaxaxa δεν κάνει για ενυδρείο,το δοκίμασα και εγώ κάποτε ,(ιδέα τις γυναικας):smt065..............:D:D:D:D:D

manolis1976 23-01-09 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 325246)
πάντως η γυναικα μου το έχει σε γλάστρα,και έχει γίνει θηρίο.....xaxxaxaxa δεν κάνει για ενυδρείο,το δοκίμασα και εγώ κάποτε ,(ιδέα τις γυναικας):smt065..............:D:D:D:D:D

καλα δεν ντρέπονται καθόλου ..φταίω να παω να του το πετάξω στο
κεφάλι...:smt075

αφου το βαλω στην γλαστρα που λετε...:D

MIkex24 26-01-09 22:21

για σας .. σκεφτομαι να βαλω στην γιαλλα μου κερατοφυτο. δεν ξερω αν θα επιβιωσει στα χαλικια της θαλασσας π εχω.. ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries