Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Σε δουλειά να βρισκόμαστε... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40366)

panos1972 12-05-10 23:47

Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
 
4 Συνημμένο(α)
Στο ενυδρειάκι μπαίνει ότι περίσσευμα ή άσχετο φυτό είχα ή μου δίνανε από κλαδέματα και δε μου πήγαινε καρδια να τα πετάξω.
Τελευταία έβαλα και τα endlerάκια με σκοπό να κινήται κάτι μέσα. Οι γέννες θα δίνονται ΑΜΕΣΑ, και δεν αποκλείεται μόλις ενηλικιωθούν να μείνουν μόνο ένα ή δύο ψαράκια.

Διαστάσεις:
40Χ23Χ25,5
Όγκος:23,5 λίτρα
Κατηγορία:Ότι να 'ναι
Φυτά: Βαλισνέριες νάνες, σουμπουλάτα, εχινόδωρος τενέλους, ανούμπια νάνα, κόκκινες κρυπτοκορίνες, κερατόφυλλο, φακή και 3-4 ακόμη.
Ψάρια / Άλλα είδη: 3Θ+1Α Endlers, μερικές red cherry, σαλιγγάρια horn.
Διακοσμητικά υλικά: Ενα μοπάνι με ανουμπια νάνα και java ferm, χαλαζιακή μπέζ άμμος, 2 πετρούλες βαλσατη.
Φόντο: Τοίχος
Φωτισμός: 14W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
με σπόγκο και μια γεμάτη κουταλιά της σούπας substrat pro.

Παράμετροι:
pH:7,8
Γενική σκληρότητα (GH):21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):2
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία:23 C
Άλλες πληροφορίες:
Θερμοστάτης: Jager 18W
Λίπανση:flourish 2 φορές το μήνα αφού όλο ξεχνάω....
Παροχή CO2:οχι

Alex_Salonica 12-05-10 23:51

Πολύ μου αρέσουν τα ότι νάναι! :D

bokostas 13-05-10 07:49

Καλά, δικό σου ενυδρείο δεν θα μπορούσε να είναι τίποτε άλλο, παρά ότι να 'ναι.:D
Ενδιαφέρουσα η επιλογή της θέσης του θερμαντήρα, θα μπορούσες επίσης να τον βεντουζάρεις στο μπροστινό τζάμι, για να φαίνεται καλύτερα.:D
Εντυπωσιάστηκα, δεν μας είχες ενημέρωσει ότι έχεις κάνει και σπουδές interior designing!!!
Γιατί δεν τον κατεβάζεις τουλάχιστον πιο χαμηλά, να κρυφτεί πίσω από το ξύλο και τα φυτά, ω πανμέγιστε aquascaper?
Eπίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για φόντο εκείνο το ταλασσί χαρτόνι που έβγαλες από το νταμάρι, μην πάει χαμένο...:)
Α και μην το ξεχάσω, το ντουβάρι από πίσω θέλει ένα χεράκι βάψιμο (προτίμησε κάτι σε σκούρο, θα κάνει ωραίο φόντο στο ενυδρείο).:D
Κατά τα άλλα μου άρεσε.

kingrim 13-05-10 09:00

[QUOTE=bokostas;445645
Κατά τα άλλα μου άρεσε.[/QUOTE]


xaaxaxaaxaxaxaxa


τι αγαπη ειναι αυτη.....

καλο ειναι πανο αρκει να ακολουθησεις τις συμβουλες του απο πανω μου χαχαχαχαχα

panos1972 13-05-10 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 445645)
Καλά, δικό σου ενυδρείο δεν θα μπορούσε να είναι τίποτε άλλο, παρά ότι να 'ναι.:D

- Ναι, αλλά τα περισσότερα ότι να ναι φυτά (ανούμπια αγοραστή, κρυπτοκορίνες Teodor και μερικά του nikosm1) είναι δικά σου....
Εσύ δίνεις ότι να ναι...


Ενδιαφέρουσα η επιλογή της θέσης του θερμαντήρα, θα μπορούσες επίσης να τον βεντουζάρεις στο μπροστινό τζάμι, για να φαίνεται καλύτερα.:D
Γιατί δεν τον κατεβάζεις τουλάχιστον πιο χαμηλά, να κρυφτεί πίσω από το ξύλο και τα φυτά, ω πανμέγιστε aquascaper?

Βρε bokoκορόμυαλε!
1) Όρθιος ο θερμαντήρας ακόμα και θαμμένος στην άμμο εξέχει αρκετά της επιφάνειας του νερού.
2) Επειδή το ενυδρειάκι δεν έχει καπάκι και η εξάτμιση είναι αρκετή μπορεί η στάθμη να πέσει γρήγορα και να έχουμε σπασίματα, ηλεκτροπληξίες και άλλα όμορφα. Γι αυτό τον έβαλα κεντρικά και όχι ψηλά στην επιφάνεια.
3) Εάν τον βάλω πολύ χαμηλά τρώω χώρο από την ωφέλιμη επιφάνεια βυθού/φυτέματος.


Εντυπωσιάστηκα, δεν μας είχες ενημέρωσει ότι έχεις κάνει και σπουδές interior designing!!!

- Και στο exterior designing έχω και στο demolishion. Κάτσε να σε πιάσω να σου δείξω....
:D:D:D:D

Eπίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για φόντο εκείνο το ταλασσί χαρτόνι που έβγαλες από το νταμάρι, μην πάει χαμένο...:)

- Το ταλασσί ήταν διπλής όψης! Η άλλη όψη ήταν μαύρη και την έβαλα στο malawi.


Α και μην το ξεχάσω, το ντουβάρι από πίσω θέλει ένα χεράκι βάψιμο (προτίμησε κάτι σε σκούρο, θα κάνει ωραίο φόντο στο ενυδρείο).:D

- Άσε μη ξύνεις πληγές για το βάψιμο! Αμάν κάνω να το αποφύγω....

Κατά τα άλλα μου άρεσε.

- Παράξενο! Εμένα πάλι όχι!
Παρά είναι "ότι να ναι":D:D:D
Έχει πλάκα πάντως!


.......

Κλεόβουλος 13-05-10 09:03

Η κατηγορία "ότι νάναι" μ' αρέσει κι εμένα:D:D
Ο κοινός μας "φίλος" με κάλυψε απολύτως:smt044:smt044

thanasisg 13-05-10 09:24

Δεν είναι κακό!!

Συμφωνώ με τον bokostas για τον θεραντήρα, κρύψτον κάπως, χαλάει όλη την μόστρα!!

Αλέξης6 13-05-10 12:30

Ωραίο ωραίο!!!

Τα ότι ναναι τα χαίρεσαι πάντα πιο πολύ...:rolleyes:

Ηλίας 20-05-10 13:28

Ομορφο το nano σου!..:rolleyes:
..συνχαρητηρια..;)

Μίμης 20-05-10 17:19

ωραιο πανουλη:)
αμα φουντωσουν τα φυτα και βαλεις κανα δυο ακομα πιστευω θα διχνει καλυτερα..
παντως καλα εκανες και αξιοποιεις τα κλαδεματα και αυτα που περισευουν και δε τα πετας;)

nikosm1 20-05-10 17:50

Ωραίο!!!
Έλα να πάρεις και άλλα φυτά να το γεμίσεις

panos1972 20-05-10 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosm1 (Μήνυμα 447678)
Ωραίο!!!
Έλα να πάρεις και άλλα φυτά να το γεμίσεις

Φυτάααααα.... Έλααααααα....
Σειρήνα!!!:D:D:D
...........................................

Thnx Ηλία!

harris samos 21-05-10 06:02

ομορφο με λιγα φυτακια ακομα θα γινει πολυ ομορφο και οχι οτι νανε :D

panos1972 21-05-10 08:14

Ευχαριστώ Μιμη και Χάρη!
Ρε ποιος θα το έλεγε επιτυχία η κουτσουλιά....

harris samos 21-05-10 08:20

και κατι ακομα bokosta εγραψες παλυ :smt041:smt041:smt041:smt041

Λιβέρης Σταύρος 21-05-10 11:28

Μια χαρά ενυδρειάκι είναι, μπράβο. Στην τρίτη φώτο όμως φαίνεται να γέρνει και μάλιστα πολύ!

panos1972 21-05-10 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος (Μήνυμα 447913)
Μια χαρά ενυδρειάκι είναι, μπράβο. Στην τρίτη φώτο όμως φαίνεται να γέρνει και μάλιστα πολύ!

Στράβωσε η τάβλα από το 55άρι που είχα πάνω παλιά. Με το μάτι ούτε που φαίνεται! Σε αυτά τα λίτρα δεν νομίζω να παίζει και κανένα ιδιαίτερο ρόλο....
Εάν παίζει, να κάνω καμιά πατέντα!
Πάντως ανέβηκα ολόκληρος στην τάβλα για να τη δοκιμάσω και άντεξε!
Πάνω από 0,1 τόνους!:D:D:D:D

Ετοιμάζω μικροαλλαγές και συμπληρώματα το ΣΚΔ! Θα επανέλθω!!! χεχεχε

panos1972 04-06-10 18:09

2 Συνημμένο(α)
Και μετά τις αλλαγές (και μια γέννα endlers) η κατάσταση συνεχίζει να είναι μια συμπαθητική... σαλάτα!!! :D

olga 04-06-10 18:24

και με το καταλληλο dressing....μουρλια! Εμενα μια χαρα μου φαινεται (αν δεν παινεψεις την γειτονια σου,θα πεσει να σε πλακωσει) Μια χαρα Πανο,ωραιοτατο !

nikosm1 04-06-10 18:49

Σάν να του λείπουν μερικές ludwigia repens μου φαίνεται!

bokostas 04-06-10 18:51

Ε, εντάξει, συμπαθητικούλι...:D Βάλε κανα σκούρο φόντο βρεεε.

Serafeim 06-06-10 02:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 453331)
Και μετά τις αλλαγές (και μια γέννα endlers) η κατάσταση συνεχίζει να είναι μια συμπαθητική... σαλάτα!!! :D

Άντε και Καλή ¨ορεξη....

Να φτιάξεις κι άλλο "ότι Να'ναι"...

Γιαννης Μ5 06-06-10 07:37

Μια χαρα το βλεπω το 'οτι να ναι'.:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries