Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μετρηση pH απιονισμενου νερου και ασθενειες απο αυτο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46873)

gmanes 15-09-09 21:40

μετρηση pH απιονισμενου νερου και ασθενειες απο αυτο.
 
Καλησπέρα,

έχω μπροστά μου ένα 4λιτρο μπουκάλι απιονισμένου νερού που μόλις αγόρασα (σφραγισμένο) και είπα από περιέργεια να μετρήσω το pH του (μετά από αυτό θα διέλυα στο ίδιο νερό τις σκόνες καλιμπραρίσματος για το καινούριο μου pH-μετρο)... Έκανα λοιπόν τη μέτρηση και βλέπω ξαφνικά το pH-μετρο να εκτοξεύεται στο 9.5... δε μπορεί λέω, θα φταίει το pH-μετρο που δεν είχα ακόμα καλιμπράρει, αν και οι ενδείξεις που μου έδινε στα δύο ενυδρεία μου συμφωνούσαν απόλυτα με τα υγρά τεστ μου... Έτσι μετράω το pH και με τα υγρά τεστ της tetra και της Hagen που έχω, και επίσης μου δίνουν ένα αποτέλεσμα γύρω στο 9.5 !
Είναι λογικό αυτό ? Δε θα έπρεπε να είναι πολύ κοντά στο 7 ??

johnsin 16-09-09 07:32

Βάλε σε ένα ποτήρι μισό νερό βρύσης και το νερό που αγόρασες και μέτρα γιατί καμιά φορά το καθαρό νερό από R.O. δεν μετράτε σωστά.
Και λογικά θα πρέπει να σου δείξει λίγο μικρότερο από το PH της βρύσης.

gmanes 16-09-09 08:52

Με μισό νερό βρύσης και μισό απιονισμένο είμαστε στο 8.0... Πιο λογικό ακούγεται με δεδομένο ότι το νερό της βρύσης είναι στο 8.4, αν και θα το περίμενα ακόμα χαμηλότερο... λέτε να το χρησιμοποιήσω αυτό το απιονισμένο για να φτιάξω τα υγρά καλιμπραρίσματος ή να ψάξω για άλλο ??

aquaman 16-09-09 09:13

Εγώ θα έκανα ακόμη μια δοκιμή με νερό διαφορετικής μάρκας, για να δεις τι γίνεται. Ph 9 σε απιονισμένο ακούγεται πολύ ψηλό...


Αν αφήσεις το νερό να "κάτσει" λίγο, λογικά θα απορροφήσει CO2 από την ατμόσφαιρα, οπότε θα σχηματιστούν καρβονικά ιόντα - αυτό θα πρέπει να ρίξει το Ph _κάτω_ από το 7.

Δεν ξέρω γιατί να έχει Ph > 7...


Και κάτι άλλο, με επιφύλαξη όμως: στο απιονισμένο νερό είναι αξιόπιστο να μετρήσεις Ph με ηλεκτρόδιο; Νομίζω ότι τα ηλεκτρόδια μέτρησης Ph χρειάζονται παρουσία ιόντων στο νερό για να λειτουργήσουν σωστά (απιονισμένο --> χωρίς ιόντα). Και πάλι με επιφύλαξη...

gmanes 16-09-09 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 375363)
Και κάτι άλλο, με επιφύλαξη όμως: στο απιονισμένο νερό είναι αξιόπιστο να μετρήσεις Ph με ηλεκτρόδιο; Νομίζω ότι τα ηλεκτρόδια μέτρησης Ph χρειάζονται παρουσία ιόντων στο νερό για να λειτουργήσουν σωστά (απιονισμένο --> χωρίς ιόντα). Και πάλι με επιφύλαξη...

Λογικό ακούγεται αυτό... θα ψάξω να βρω και καμιά άλλη μάρκα (δεν είναι εύκολο στο Ηράκλειο, έχω εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες στο Lidl γιατί όλοι οι άλλοι έχουν το ίδιο τοπικό νερό...)

Ευχαριστώ πολύ!

aquaman 16-09-09 10:15

To LIDL (εδώ Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) έχει, και μάλιστα σε εξευτελιστική τιμή - λογικά θα έχει κι εκεί.

panos1972 16-09-09 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 375373)
To LIDL (εδώ Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) έχει, και μάλιστα σε εξευτελιστική τιμή - λογικά θα έχει κι εκεί.


Θυμάσαι πόσο το έχει;

netblues 16-09-09 11:26

Μα τι λετε?
Το απιονισμενο νερο μπορει να εχει ph οτι ναναι...
Επειδη δεν εχει καθολου ηλεκτρολυτες μπορει να επηρεαστει απο οτιδηποτε (ακομα και απο το ιδιο το probe του ph-meter) και να δειξει ακραιες τιμες.
Οταν αναμιγνυεται με νερό που εχει ηλεκτρολυτες (πχ βρυσης ) περνει αμεσως την τιμη του ph του νερου.
Καθως το αραιωνει σιγα σιγα, λογικο ειναι το Ph να πεφτει.

Με αλλα λογια η μετρηση pH απιονισμενου νερου δεν εχει νοημα.

aquaman 16-09-09 11:30

OK - σωστό αυτό που λες (για το ότι ουσιαστικά δεν έχει Ph το απιονισμένο).

Αλλά με την απορρόφηση διοξειδίου από τον αέρα δε θα έπρεπε να "αποκτά" Ph<7 λόγω των ιόντων (HCO3- π.χ.); (αφού το αφήσει κανείς εκτεθημένο στον αέρα για κάποια ώρα, εννοείται).

netblues 16-09-09 11:38

Πως θα το απορροφησει μεσα στο μπουκαλι?

aquaman 16-09-09 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 375380)
OK - σωστό αυτό που λες (για το ότι ουσιαστικά δεν έχει Ph το απιονισμένο).

Αλλά με την απορρόφηση διοξειδίου από τον αέρα δε θα έπρεπε να "αποκτά" Ph<7 λόγω των ιόντων (HCO3- π.χ.); .(αφού το αφήσει κανείς εκτεθημένο στον αέρα για κάποια ώρα, εννοείται)

Όχι μέσα στο μπουκάλι φυσικά - αφού ανοιχτεί εννοούσα (μάλλον απάντησες πριν το edit μου παραπάνω...)

netblues 16-09-09 12:03

Ελαχιστα αλλατα απο το δοχειο και λιγη σκονη ειναι ευκολοτερο να κανουν την μεταβολη.
Και αν υπαρχουν υπολειμματα απορρυπαντικου, το Ph θα παει προς το αλκαλικό...
Χρειαζεσαι εξοπλισμο χημικου εργαστηριου, με αναροφητηρα και σκευη καθαρισμενα σε 5κις απεσταγμενο νερο για να μπορεις να εχεις αποψη για τετοια πειραματα..

Πάνος 16-09-09 14:26

ηταν το πρωτο σοκ που επαθα οταν μετρησα το νερο απο τη συσκευη ΑΟ μου...μετρησα πεχα κατω απο 5...και χαρηκα....
αδικα....δε μετριεται ουσιαστικα το πεχα του καθαρου νερου.

nikosn 11-12-10 23:36

ασθενειες απο απιονισμενο
 
εχω ακουσει οτι κατα τις αλλαγες με απιονισμενο λειπουν καποια ιχνοστοιχεια τα οποια δημιουργουν καποιες ασθενειες στα ψαρια.δεν εχω ακουσει ομως καποιον κατα τις αλλαγες μαζι με το aquasafe να προσθετει κ κατι αλλο.αληθευει αυτο?

kingrim 11-12-10 23:38

και μια που ο φιλος εκανε μαι ερωτηση να κανω και εγω μια.
Εχει μετρησει κανενας το ΡΗ του απιονισμενου γιατι μια γνωστη μου ειπε οτι εχει PH 7

nikosn 11-12-10 23:44

εκτος αυτου ειναι και μαλακο η αδικα το βαζουμε?

kingrim 11-12-10 23:59

μετρησα τωρα ενα μπετονακι 5λ με ΡΗ κοντρολλερ και εχει PH 6,51

tsoum 12-12-10 00:01

Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι οτι το απλό απιονισμένο δεν κάνει. Πρεπει να είναι απιονισμένο δια αντίστροφης όσμωσης.

Υ.Γ. Το Απιονισμένο δια ΑΟ δεν το έχω δεί σε κανένα σουπερμάρκετ....

kingrim 12-12-10 00:03

ας μετρησει και κανενας ακομα ενα μπετονακι

paris_athens 12-12-10 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 520437)
ας μετρησει και κανενας ακομα ενα μπετονακι


Θεωρητικα δεν μπορουμε να μετρησουμε το ph του καθοτι οι σκληροτητες ειναι μηδενικες. Οποτε τσαμπα παιδευεσαι :D:D:D

nikosn 12-12-10 00:56

δεν απαντησε ομως καποιος αν υπαρχουν ασθενειες απο το απιονιμενο

delta66 12-12-10 01:24

Αν το απιονισμενο ειναι οντως απιονισμενο και σωστα διατηρημενο/αποθηκευμενο/συσκευασμενο, δεν προκαλει ασθενειες παρα μονο αν το βαζεις σε λαθος ψαρια.
Και το προβλημα δεν θα οφειλεται σε ελλειψη ιχνοστοιχειων (αυτα τα βρισκουν και στην τροφη) αλλα σε ελλειψη ηλεκτρολυτων (μεταλλικα αλατα πχ ασβεστιο, μαγνησιο).
Η ποσοτητα των μεταλλικων αλατων ειναι στην ουσια η gH.
Αν δεν βαζεις μεταλλικα αλατα το (πραγματικο) απιονισμενο εχει μηδεν gH. Καποια ψαρια δεν ζουν σε τετοιο νερο. Αυτα αργα ή γρηγορα θα ασθενησουν.

Το πεχα στο απιονισμενο δεν το μετραμε γιατι εκτος απο μηδενικη gH, το απιονισμενο εχει και μηδενικη kH, που σημαινει ευμεταβλητο pH.
Το απιονισμενο καταρχας θα "υιοθετησει" το πεχα του νερου που θα αναμιχθει και στη συνεχεια αναλογα τη τελικη τιμη kH του ενυδρειου (μετα τις αλλαγες με απιονισμενο) θα προσαρμοσθει σε μια νεα τιμη pH.

tsoum 12-12-10 01:32

Δηλαδή Σπύρο μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κοινό απιονισμένο που πωλείται για τα σίδερα για αναπλήρωση εξατμισμένου νερού στο ενυδρείο;

delta66 12-12-10 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 520472)
Δηλαδή Σπύρο μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κοινό απιονισμένο που πωλείται για τα σίδερα για αναπλήρωση εξατμισμένου νερού στο ενυδρείο;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 520469)
Αν το απιονισμενο ειναι οντως απιονισμενο και σωστα διατηρημενο/αποθηκευμενο/συσκευασμενο

Αν τηρει τα παραπανω ναι, αφου το εξατμιζομενο νερο ειναι .... ιδιο με το απιονισμενο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Distilled_water
"Some people use distilled water for household aquariums because it lacks the chemicals found in tap water supplies. It is important to supplement distilled water when using it for fishkeeping; it is too pure to sustain proper chemistry to support an aquarium ecosystem."
Μεταφραση: Μερικοι χρησιμοποιουν απιονισμενο στα ενυδρεια επειδη δεν περιεχει χημικα που μπορει να εχει το νερο βρυσης. Ειναι σημαντικο ομως να συμπληρωνεται με τα καταλληλα στοιχεια (εννοει μεταλλικα αλατα και συμπληρωνω: αναλογα τα ψαρια) οταν χρησιμοποιειται για διατηρηση ψαριων. Ειναι πολυ αγνο για να υποστηριξει την απαιτουμενη χημεια που χρειαζεται ενα ενυδρειο. (δεν ισχυει για ολα τα ειδη ενυδρειων)

douran_p 12-12-10 01:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 520472)
Δηλαδή Σπύρο μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κοινό απιονισμένο που πωλείται για τα σίδερα για αναπλήρωση εξατμισμένου νερού στο ενυδρείο;


εγω χρησιμοποιω απο τα λιντλ εδω και εναμιση χρονο και ειμαι ευχαριστημενος........

nikosn 12-12-10 10:31

και γω απο το lidl αλλα σε βιβλιο της sera που διαβασα λεει για ασθενειες και προσθετουμε το sera mineral salt.εκτος αν θελουν να προωθησουν τα προιοντα τους

tsaftsouf 12-12-10 10:39

παιδια κ γω απο τα lidl παιρνω αλλα το βαζω σε αναλογια 50-50 με νερο βρυσης κ δεν εχω προβλημα...

vassibo 12-12-10 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 520424)
και μια που ο φιλος εκανε μαι ερωτηση να κανω και εγω μια.
Εχει μετρησει κανενας το ΡΗ του απιονισμενου γιατι μια γνωστη μου ειπε οτι εχει PH 7

Παιδια το ph μετράται μετρώντα την συγκέντρωση ιόντων H+ στο νερο. Το απΙΟΝΤΙΣΜΕΝΟ νερο προφανώς και δεν τα διαθέτει αυτα. Αρα μπορεί να μετρήσεις ότι να ναι. Οσο για το 9,5, είτε αυτο είτε 3 να έβγαζε το τεστ σου εμένα ίδιο θα μου έκανε. Καταλαβαίνεις ότι σε τέτοια νερα ακόμα και η προσθήκη ενός κόκου σκόνης θα φανει σαν προσθήκη τόνων σκόνης. Γενικά δεν μετρώνται.
Προσωχη. Το νερο του εμπορείου δεν είναι απιοντισμένο με ανάστροφη όσμωση αλλα με ηλεκτρόλυση.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 520422)
εχω ακουσει οτι κατα τις αλλαγες με απιονισμενο λειπουν καποια ιχνοστοιχεια τα οποια δημιουργουν καποιες ασθενειες στα ψαρια.δεν εχω ακουσει ομως καποιον κατα τις αλλαγες μαζι με το aquasafe να προσθετει κ κατι αλλο.αληθευει αυτο?

Ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες ζωτικής σημασίας για τα ψάρια. Είναι σαν να σου αφήσουν όλο τον αέρα στην ατμόσφαιρα αλλά να σου πάρουν το οξυγονο.
Επιπλέων δεν νομίζω να εμπιστευόμουν για τα ψάρια μου κάποιο νερό που φτιάχνεται για σιδέρωμα.
Υπάρχει το R.O. . Ας μην παίζουμε με την υγεία των ψαριών μας.

Πάνος 12-12-10 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vassibo (Μήνυμα 520613)
Παιδια το ph μετράται μετρώντα την συγκέντρωση ιόντων H+ στο νερο. Το απΙΟΝΤΙΣΜΕΝΟ νερο προφανώς και δεν τα διαθέτει αυτα. Αρα μπορεί να μετρήσεις ότι να ναι.

το απιονισμενο (η λεξη βγαινει απο το "ιον"-ενικος αριθμος) νερο διαθετει ιοντα σαφως, τοσο Η οσο και ΟΗ συμφωνα με την παρακατω δυναμικη ισορροπια
H2O <====> (H+) + (OH-)
ετσι οσα ιοντα Η υπαρχουν τοσα ιοντα ΟΗ βρισκονται αντιστοιχα. γιαυτο και θεωρητικα το καθαρο νερο εχει ουδετερο pH 7. απλα το απιονισμενο δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρο νερο και δε βρισκεται στο κενο αλλα στην ατμοσφαιρα με αποτελεσμα τα παραμικρα σωματιδια και τα αερια της ατμοσφαιρας να μπορουν να επηρρεασουν την τιμη αυτη ειτε προς την οξινη ειτε προς την αλκαλικη κατευθυνση και να μην εχουμε την ουδετερη μετρηση 7.
περισσοτερες πληροφοριες και η σχεση του με τα ενυδρεια εδω
http://www.malawicichlidhomepage.com...nce_greek.html

vassibo 12-12-10 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 520652)
το απιονισμενο (η λεξη βγαινει απο το "ιον"-ενικος αριθμος) νερο διαθετει ιοντα σαφως, τοσο Η οσο και ΟΗ συμφωνα με την παρακατω δυναμικη ισορροπια
H2O <====> (H+) + (OH-)
ετσι οσα ιοντα Η υπαρχουν τοσα ιοντα ΟΗ βρισκονται αντιστοιχα. γιαυτο και θεωρητικα το καθαρο νερο εχει ουδετερο pH 7. απλα το απιονισμενο δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρο νερο και δε βρισκεται στο κενο αλλα στην ατμοσφαιρα με αποτελεσμα τα παραμικρα σωματιδια και τα αερια της ατμοσφαιρας να μπορουν να επηρρεασουν την τιμη αυτη ειτε προς την οξινη ειτε προς την αλκαλικη κατευθυνση και να μην εχουμε την ουδετερη μετρηση 7.
περισσοτερες πληροφοριες και η σχεση του με τα ενυδρεια εδω
http://www.malawicichlidhomepage.com...nce_greek.html

Ναι φίλε μου. Μαλλον κάτι δεν κατάλαβες όμως σε σχέση με αυτα που ο ίδιος λες. Τα Η+ και ΟΗ- είναι τα ιόντα που λες αλλα αφου έχουμε απιονίσει το νερό μας, πως θα μετρήσουμε ph???
Στο πανεπιστήμιο άλλα μας μαθαίνανε.

Ωραίο link παρεμπιπτώντος.
Φιλικα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02504 seconds with 11 queries