Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αμαζόνιος και περίχωρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=140)
-   -   Προσπάθεια 12η για γέννα από σκαλάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83407)

Νοτιοαμερικάνος 21-11-14 19:31

Προσπάθεια 12η για γέννα από σκαλάρια
 
1 Συνημμένο(α)
Τελικά τα σκαλάρια μου κατάφεραν να κρατήσουν χωρίς να χαλάσουν τα αυγά τους και τώρα έχουμε περίπου 50 μωρά πάνω σε ένα φύλο anubias. Αυτά κάθονται προσκολλημένα επάνω στο φύλο ενώ έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί σαν ψαράκια. Οι γονείς ειναι πολύ επιθετικοι μετα αλλα ψαρια του ενυδρειου και προσεχουν τα μωρα παρα πολύ. Μηπως ξερει κανεις ποτε θα αποκολληθουν απο το φυλο ωστε να κάνουν βολτες μονα τους;
Απο τη γέννα εχουν περάσει 8 μέρες.

storm15476 21-11-14 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος (Μήνυμα 863429)
Τελικά τα σκαλάρια μου κατάφεραν να κρατήσουν χωρίς να χαλάσουν τα αυγά τους και τώρα έχουμε περίπου 50 μωρά πάνω σε ένα φύλο anubias. Αυτά κάθονται προσκολλημένα επάνω στο φύλο ενώ έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί σαν ψαράκια. Οι γονείς ειναι πολύ επιθετικοι μετα αλλα ψαρια του ενυδρειου και προσεχουν τα μωρα παρα πολύ. Μηπως ξερει κανεις ποτε θα αποκολληθουν απο το φυλο ωστε να κάνουν βολτες μονα τους;
Απο τη γέννα εχουν περάσει 8 μέρες.

αυριο το πολυ μεθαυριο ετοιμαζε αρτεμιες ισα που προλαβαινεις....

Νοτιοαμερικάνος 21-11-14 20:31

Δηλαδή μονο με artemia; πρεπει να καλιεργήσω artemia τωρα; κατι πιο απλό δεν υπάρχει;

storm15476 21-11-14 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος (Μήνυμα 863436)
Δηλαδή μονο με artemia; πρεπει να καλιεργήσω artemia τωρα; κατι πιο απλό δεν υπάρχει;

κατι πιο απλο δεν υπαρχει
ακομα κ τις ετοιμες αρτεμιες για μωρα δυσκολα θα τις φανε
εγω οσες φορες δοκιμασα μονο με ζωντανες εφαγαν τπτ αλλο
υπολογιζε 2 αρτεμιαστρες μη σου πω 3 τωρα που ειναι χειμωνας κ αργουν λιγο παραπανω να βγουνε
-------------------------
δυσκολα θα προλαβεις αυτη τη γεννα προετοιμασου για την επομενη
αλλα αν θες να εχεις καλο ποσοστο εχει αρκετη φασαρια τουλαχιστον για ενα μηνα. αν ψαξεις θα βρεις πολλα θεματα να διαβασεις

polykarpos 21-11-14 23:18

Αδερφε σε τι θερμοκρασια τα εχεις τα σκαλαρια;

Νοτιοαμερικάνος 27-11-14 19:38

Χίλια συγνώμη για τη διακοπή της συζήτηδης που εγώ ανοιξα.
Πάντως σήμερα έχω να πω ότι τα ψαρακια στις 22 του μηνος αρχισαν να κολυμπάνε και ήταν περίπου 55÷60.
Φενόντουσαν υγειέστατα. Καθε μέρα όμως ηταν και λιγότερα εως ότου σήμερα δεν είδα κανένα. Όλες τις μέρες τα τάιζα με μία πούδρα για νεογνά της Sera .
Θερμοκρασία 26βαθμοί.
Τι μπορει να συνέβει;
-------------------------
http:// Pterophyllum Scalaris just b...be/c_k0m5R9cz0
-------------------------
Βιντεο με τα νεογνά.
-------------------------
Αυτο ειναι βιντεο με τα νεογνά.

dinos99 27-11-14 20:03

εισαι σιγουρος οτι ετρωγαν την τροφη που εδινες?τα εβλεπες να τσιμπανε?
Την εχω δοκιμασει την εν λογο στο παρελθον και δεν εκανε δουλεια....

Νοτιοαμερικάνος 27-11-14 20:33

Μου φαίνεται ότι έτρωγαν.
Ειναι ομως θεμα τροφής ή μήπως τα έφαγαν οι γονεις τους;

dinos99 27-11-14 22:22

Αν ετρωγαν και δεν φταιει αυτο τοτε πιθανον τα εφαγαν οι γονείς.Πιθανον το ζευγαρι να ειναι απειρο ακομα...:rolleyes:

Πάνος 28-11-14 13:15

οσον αφορα την τροφη:
ακομη κι αν δεις να τσιμπανε την τυποποιημενη τροφη δε νομιζω να δεις τις κοιλίτσες γεματες. Η αρτεμια αν θελεις καλα αποτελέσματα είναι μονόδρομος οπως σου ειπαν και παραπανω.

από την άλλη:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος (Μήνυμα 863429)
Οι γονείς ειναι πολύ επιθετικοι με τα αλλα ψαρια του ενυδρειου και προσεχουν τα μωρα παρα πολύ.

αναπαραγωγή με αλλα ψαρια στο ενυδρειο πολύ δυσκολα. αφενος τα αλλα θελουν να φανε τα μωρα...αφετέρου εχει παρατηρηθεί ακομη και οι γονεις από το στρες μηπως τα αλλα ψαρια τους τα φανε, να τα τρωνε οι ιδιοι καποιες φορες.

όπως και να εχει, αν δε θελεις να αναστατώνεις το ενυδρειο σου και να απομακρύνεις τα υπολοιπα ψαρια αφήνοντας μονο τους γονεις...τοτε στησε ένα ενυδρειακι-μαιευτηριο για να μεταφερεις το γονο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries