Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   νεο 80αρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63472)

mighellos 09-07-12 23:47

νεο 80αρι
 
αποκτησα νεο 80αρι ενυδρειο το φιλτρο ειναι ενεργου ανθρακα και στο παλιο μου εχω βιολογικο υλικο πειτε τι να κανω για να το στεισω σωστα και να μην εχω θεμα αμμωνιας οπως στο 20αρι εχει χαλικακι και καποια διακοσμιτικα καποια πλαστικα φυτα και ενα αληθινο πειτε μου τι να κανω??ενα μονομαχο θα βαλω προς το παρον!

mathaios81 10-07-12 00:00

απλα διαβασε ... τα θεματα του φορουμ... υπαρχει απαντηση σε καθε απορια σου

mighellos 10-07-12 00:05

απλα δεν ξερω αν πρεπει να βλαω να το βιολογικο υλικο στο φιλτρο του ενεργου ανθρακα

Kotsos 10-07-12 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mighellos (Μήνυμα 679120)
απλα δεν ξερω αν πρεπει να βλαω να το βιολογικο υλικο στο φιλτρο του ενεργου ανθρακα

τι εννοείς φίλτρο ενεργού άνθρακα.. αφαίρεσε τόσο σφουγκάρι όσο για να βάλεις το υλικό απο το παλιό σου φίλτρο..;)

mighellos 10-07-12 00:28

υλικο ενεργου ανθρακα
-------------------------
το θεμα ειναι οτι αν παρω απο το 20 αρι το βιολογικο υλικο δεν θα εχει υλικο το 20αρι και εχω τον μονομαχο μεσα μηπως να παρω καινουργιο βιολογικο υλικο και να στρωσω απο την αρχη?

latremena 10-07-12 06:39

Αν και θα σου πουν και οι πιο εμπειροι, δε χρειαζεται να βαλεις ολο το υλικο απο το παλιο σου φιλτρο, αλλα ενα μερος αυτου.

stav 10-07-12 07:31

Η βιολογια απο το 20λιτρο ενυδρειο δεν μπορει να καλυψει το νεο σου
ενυδρειο που ειναι 80 λιτρα.Στρωσε το 80 λιτρο απο την αρχη.Το
σφουγγαρι που εχει το νεο σου ενυδρειο δεν ειναι ανθρακας κατα πασα
πιθανοτητα.

Kotsos 10-07-12 10:33

Αν το σφουγκάρι είναι μαύρο, πιθανότατα είναι ανθρακας.. Άφησε το μέσα όμως.. σε 1 μήνα θα έχει χάσει τις ιδιότητές του, και θα είναι σαν απλό σφουγκάρι..
Πάρε τα μισά υλικά απο το φίλτρο του 20λιτρου τότε, και πρόσθεσε και λίγα καινούρια..
Εννοείται οτι δεν θα το τιγκάρεις με ψάρια σε μια μέρα...
ξεκίνα σιγά σιγά για να αυξηθεί και η βιολογία σου...
Δεν χρειάζεται να κάνεις απο την αρχή στρώσιμο..

Nick74 10-07-12 10:38

αν το προοριζεις για ενα μονομαχο τοτε μπορεις ανετα να βαλεις τα υλικα που εχεις μεσα στο μικρο.

Kotsos 10-07-12 10:45

Για ότι και να τοο προορίζεις βάλε λίγο από το παλιό σου υλικό, για να μπολιάσεις το νέο φίλτρο..

mighellos 10-07-12 15:29

το ενυδρειο το πηρα απο ιδιωτη ηταν αδουλευτο αρκετο καιρο για αρχη θα εχω μονο τον μονομαχο μεσα!αλλα ψαρια θα εχω σε κανα μηνα και!
-------------------------
το προβλημα μου ειναι πως αν παρω τα υλικα απο το 20αρι βασικα μονο το βιολογικο υλικο δεν θα εχω φιλτρο για το 20αρι να βαλω απο τωρα τον μονομαχο στο 80αρι?
-------------------------
η να περιμενω να παρω καινουργιο βιολογικο υλικο και να στρωσω απο την αρχη?

Nick74 10-07-12 15:47

οταν κανουμε μπολιασμα βαζουμε και ψαρια, γιατι διαφορετικα δε θα εχει με τι να τραφει η βιολογια.
Εξ αλλου αυτο ειναι το νοημα του μπολιασματος, να εχουμε ψαρια με τη μια

mighellos 10-07-12 15:54

το 8εμα ειναι οτι στο αλλο δεν εχει μπολιασει ριχνει αμμωνια αλλα δεν το μηδενιζει!

Nick74 10-07-12 16:02

? αυτο δεν το καταλαβα... Στο 20ρι που εχεις το μονομαχο ριχνεις και αμμωνια? :confused:
μαλλον λαθος το καταλαβα, αλλα για εξηγησε τι εννωεις

mighellos 10-07-12 16:06

εχω ακομα αμμωνια το 20αρι 3εκινησε με 5 μετα 1 σταθρα και τωρα 0,5!!την ριχνει την τιμη αλλα δν την μηδενιζει

Nick74 10-07-12 16:22

οκ, απο τη στιγμη που εχει κατεβασει την αμμωνια σημαινει πως εχει αναπτυχθει βιολογια

mighellos 10-07-12 17:03

εβαλα το υλικο στο φιλτρο του μεγαλου και εκανα μετρησεις εχω
θερμοκρασια:26C
pH:8 σταθερα
NH3/NH4:0.5
NO2:0 (αλλα δεν μου εβγαλε χρωμα καθαρο κιτρινο οπως τις αλλες φορες!αλλα δεν εμοιαζε και με το πορτοκαλι για να πω πως εχω 0,5 ΝΟ2 αλλα δν νομιζω να ειναι και μηδεν τι να πω)
NO3:10
εχω μεσα και ενα αληθινο φυτο!

Nick74 10-07-12 17:48

το ph ειναι λιγο αστα να πανε αλλα με τον καιρο σιγα σιγα πιστευω να το φτιαξεις.

mighellos 10-07-12 22:20

το pH ειναι η τιμη απο την βρυση μου ετσι!το εχω μετρησει και ειναι 8!!στο σπιτι της αδερφης μου ειναι 7,5 πραγματικα με το pH δεν εχω ιδεα τι να κανω με το pH!
-------------------------
επισης στην πορεια λεω να βαλω και αλλα ψαρακια με τον μονομαχο το ενυδρειο οπως ειπα ειναι 80 λιτρα και με πολλες κρυψωνες τι ψαρακια μπορω να βαλω μαζι του?τι προτινετε?

Kotsos 10-07-12 22:55

Δες αυτό;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618

Nick74 10-07-12 23:07

Για να πεσει το ph ο πιο απλος τροπος ειναι να προετοιμαζεις το νερο σου με τυρφη.
Υπαρχουν παρα πολλα θεματα για το πως μαλακωνει το νερο και πως παει στο οξινο, και λυσεις υπαρχουν αρκετες, αλλα η βασικη λειτουργια ειναι η εξης:
Μαλακωμα (με τυρφη, ριτινες ή αντιστροφη οσμωση) και οξινση (με τυρφη, φυλλα catapa ή αλλα φυλλα)

mighellos 11-07-12 01:36

απλα δεν ξερω ακομα παραμετρους νερου για αλλα ψαρια μονο για μονομαχο ξερω,τι ξερω απλα εχω λιωσει στο διαβασμα για αυτο ενα μηνα και κατι!
υπαρχει καποιο ποστ για την αντιστροφη οσμωση το διαβαζω αλλα δεν βρισκω κατι για αυτο στο google!
ενα θετικο οτι στο 80αρι φαινεται να γουσταρει πιο ο μικρος!
-------------------------
αμα βρω ενα υλικο της sera pH minus ειναι καλο?

Nick74 11-07-12 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mighellos (Μήνυμα 679312)
αμα βρω ενα υλικο της sera pH minus ειναι καλο?


ΟΥΤΕ σε μπουγαδα μη ριξεις τετοιες αηδιες...
χημικα buffers δεν εχουν καμια απολυτως θεση στα ενυδρεια μας!
ΜΟΝΟ με φυσικο τροπο και πολυ αργα θα φερεις το ph (0.2 τη μερα πτωση ειναι η max επιτρεπομενη διακυμανση)
Φυσιολογικα τυρφη και φυλλα catappa κανουν μια χαρα δουλεια, αλλα βεβαια με μια οσμοση ή ριτινες μπορεις να φτιαχνεις οπως θες το νερο σου

exelix 11-07-12 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mighellos (Μήνυμα 679312)
υπαρχει καποιο ποστ για την αντιστροφη οσμωση το διαβαζω αλλα δεν βρισκω κατι για αυτο στο google!


Δεν μπορεί να μη βρίσκεις!:p

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633

mighellos 11-07-12 18:52

ακριβη λυση η αντιστρωφη οσμωση ισως παρω τυρφη!με αυτο πρωτα ετοιμαζω το νερο και μετα το βαζω?και τι ψαρια εχουν ιδιες παραμετρους με τον μονομαχο?βασικα ο μονομαχος θεωρειται τροπικο ενυδρειο ετσι?
-------------------------
πηρα τυρφη μετα απο ποσο καιρο να μερτησω να δω τι γινετε?
-------------------------
βασικα πρεπει να εκανα μλκια!
πηρα sera super peat δεν εχει οδηγιες και δεν ξερω τι να κανω αυτο μπαινει στο φιλτρο?στο νερο?που?και ποσο?
-------------------------
το κουτι λεει sera super peat blackpeat filter granulate

exelix 11-07-12 21:31

Η όσμωση δεν είναι ακριβή μακροπρόθεσμα.

Για την τύρφη εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...63&postcount=2

Nick74 12-07-12 10:01

η γνωμη μου ειναι πως ειτε χρησιμοποιεις οσμωση ειτε οχι η τυρφη πρεπει να χρησιμοποιειται ετσι κι αλλιως, οχι μονο για την οξινση αλλα και για τις ουσιες που περιεχει, απλα με σκετη τυρφη θα την εχεις να τρεχει στο βαρελι καμια βδομαδα και... με το 8ρι ΑΝ καταφερει ποτε να πεσει, ενω με αντιστροφη οσμωση ή ριτινες μαλακωνεις το νερο και μετα σε δυο μερουλες με τυρφη εχει το ιδανικο ph
Η οσμωση ΔΕ φτιαχνει οξινο νερο, μαλακο φτιαχνει, απο κει και περα τα οξεα της τυρφης (η και των φυλλων) ειναι αυτο που κανει το νερο οξινο.
Η τυρφη απο μονη της μαλακωνει το νερο, αλλα θες μεγαλες ποσοτητες και πολυ χρονο.

Εγω εδω και κατι χρονια αυτο που κανω ειναι να μαλακωνω με ριτινες (δουλευουν πιο γρηγορα απο την οσμωση και δεν πετας νερο) και μετα να το αφηνω με τυρφη στο βαρελι να δουλευει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02010 seconds with 11 queries