Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τεστ σε ενυδρεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37435)

water_turtle_lover 31-01-10 20:07

Τεστ σε ενυδρεια
 
Γεια σας!!Ποια τεστ πρεπει να κανω οπωσδηποτε σε ενα ενυδρειο χελωνας?:confused:

akoylini 31-01-10 20:35

ποσες χελωνες εχεις,ποσο μεγεθος εχουν,που τις εχεις.

water_turtle_lover 31-01-10 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini (Μήνυμα 411677)
ποσες χελωνες εχεις,ποσο μεγεθος εχουν,που τις εχεις.

Εχω μια,ουτε πεντε εκατοστα,σε ενα ενυδρειο 15,5 περιπου λιτρων.

akoylini 31-01-10 20:47

σου απαντησα στο αλλο θεμα που εχεις ανοιξει περι στρωσιματος

water_turtle_lover 31-01-10 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini (Μήνυμα 411683)
σου απαντησα στο αλλο θεμα που εχεις ανοιξει περι στρωσιματος

Α,τωρα το ειδα.Αλλα και παλι δεν μου απαντας σε αυτο που ρωταω σε αυτο το θεμα,δηλαδη ποια τεστ χρειαζομαι για να τσεκαρω αν ολα με το νερο ειναι οκ..

Rigel 31-01-10 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 411689)
Α,τωρα το ειδα.Αλλα και παλι δεν μου απαντας σε αυτο που ρωταω σε αυτο το θεμα,δηλαδη ποια τεστ χρειαζομαι για να τσεκαρω αν ολα με το νερο ειναι οκ..

οπως και σε ολα τα ενυδρεία..
NH3
NO2
NO3
PH
KH
GH

ειδικα τα πρωτα 3 είναι τα πιο σημαντικα αφου βρίσκεσαι και σε φαση στρωσιματος

water_turtle_lover 31-01-10 21:14

Ευχαριστω!:smt041:smt041:grin::grin::grin:

akoylini 31-01-10 21:28

επαναλαμβανω δεν χρειαζεσαι τεστ σε ενυδρειο με νερο καθως ο κοσμος να χαλασει η αμμωνια απο την 1η μερα θα περναει την ανωτερη σταθμη που εχει το τεστ της api για παραδειγμα,δεν χρειαζεσαι βακτηρια,παρα μονο αντιχλωριο και βιταμινες στο νερο της χελωνας

water_turtle_lover 31-01-10 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini (Μήνυμα 411712)
επαναλαμβανω δεν χρειαζεσαι τεστ σε ενυδρειο με νερο καθως ο κοσμος να χαλασει η αμμωνια απο την 1η μερα θα περναει την ανωτερη σταθμη που εχει το τεστ της api για παραδειγμα,δεν χρειαζεσαι βακτηρια,παρα μονο αντιχλωριο και βιταμινες στο νερο της χελωνας

Ναι,αλλα τα βακτηρια λογικα θα κανουν καποια δουλεια...

akoylini 31-01-10 21:34

εγω ειπα την αποψη μου γυρω απο τις γνωσεις μου στο θεμα χελωνας,θα πω και κατι ακομα 1 χελωνα = 10 ψαρια στην βρωμια.............
θες ενα καλο φιλτρο αλλα δεν αρκει να συζηταμε ολα αυτα για 15 λιτρα!!!!!!

water_turtle_lover 31-01-10 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini (Μήνυμα 411716)
εγω ειπα την αποψη μου γυρω απο τις γνωσεις μου στο θεμα χελωνας,θα πω και κατι ακομα 1 χελωνα = 10 ψαρια στην βρωμια.............
θες ενα καλο φιλτρο αλλα δεν αρκει να συζηταμε ολα αυτα για 15 λιτρα!!!!!!

Εχεις δικιο,ειναι πολυ βρωμιαρες....Το ξερω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο και δεν εχω σκοπο να το κρατησω για πανω απο 1 χρονο.Θελω να σε ρωτησω κατι τελευταιο.Στο αλλο μου θεμα με το στρωσιμο ειπες να αλλαζω το νερο ανα 2 μερες.Εγω εχω παρει ενα φιλτρο 7 βαττ.Λες να ειναι οκ αν το αλλαζω 1 φορα την εβδομαδα??

akoylini 31-01-10 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 411729)
Εχεις δικιο,ειναι πολυ βρωμιαρες....Το ξερω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο και δεν εχω σκοπο να το κρατησω για πανω απο 1 χρονο.Θελω να σε ρωτησω κατι τελευταιο.Στο αλλο μου θεμα με το στρωσιμο ειπες να αλλαζω το νερο ανα 3 μερες.Εγω εχω παρει ενα φιλτρο 7 βαττ.Λες να ειναι οκ αν το αλλαζω 1 φορα την εβδομαδα??

δεν θελω watt,θελω ποσα λιτρα περνανε την ωρα απο το φιλτρο και τελος το

δεν εχω σκοπο να το κρατησω για πανω απο 1 χρονο

ξεχνατο!!!!!!!

αυριο κιολας πρεπει να πας σε αλλαγη ενυδρειου,βασανιζεις το ζωντανο πιστεψε με.

*εγω σε ενυδρειο με 2 φιλτρα και 20 ποντους νερο με 5 χελωνακια επρεπε να κανω μερικη αλλαγη νερου καθε 2 μερες.................
ενυδρειο 80χ35χ50 υψος,δηλαδη 140 λιτρα,το νερο με υψος 20 ποντους παει 56 λιτρα................

water_turtle_lover 31-01-10 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini (Μήνυμα 411735)
δεν θελω watt,θελω ποσα λιτρα περνανε την ωρα απο το φιλτρο και τελος το

δεν εχω σκοπο να το κρατησω για πανω απο 1 χρονο

ξεχνατο!!!!!!!

αυριο κιολας πρεπει να πας σε αλλαγη ενυδρειου,βασανιζεις το ζωντανο πιστεψε με.

*εγω σε ενυδρειο με 2 φιλτρα και 20 ποντους νερο με 5 χελωνακια επρεπε να κανω μερικη αλλαγη νερου καθε 2 μερες.................
ενυδρειο 80χ35χ50 υψος,δηλαδη 140 λιτρα,το νερο με υψος 20 ποντους παει 56 λιτρα................

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παρω ενα μεγαλο ενυδρειο απο τωρα!!Εχω μονο μια χελωνα κι αυτη ειναι μικροσκοπικη!!!!

akoylini 31-01-10 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover (Μήνυμα 411741)
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παρω ενα μεγαλο ενυδρειο απο τωρα!!Εχω μονο μια χελωνα κι αυτη ειναι μικροσκοπικη!!!!

δεν ειναι ρεσυ μεγαλο ενα ενυδρειο 60χ35χ45
σε 2 μηνες αν τα καταφερεις ελα πες μου ποσο θαναι....
μην υπολογιζεις καθολου τις συνθικες που την ειδες στο petshop


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01780 seconds with 11 queries