Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Δε στρώνει! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38065)

maria1983 19-02-10 10:34

Δε στρώνει!
 
Καλημέρα!
Που λέτε λοιπόν έχουν περάσει 2 βδομάδες από το φιάσκο με το φίλτρο μου (πάνω που χε στρώσει το ενυδρείο, βγήκε κατά λάθος το φίλτρο απ την πρίζα και ψόφησαν τα βακτήρια) και ακόμα τίποτα.
Για να καταλάβετε, όταν τέθηκε σε λειτουργία ξανά το φίλτρο, τα βακτήρια που διασπούν αμμωνία δεν είχαν πάθει τίποτα και συνέχισαν κανονικά να τρώνε ότι τους ρίχνω (γύρω στα 3mg/l) σε λιγότερο από 24 ώρες. Τα βακτήρια που διασπούν νιτρώδη όμως δεν άντεξαν την αφαγία και αποδήμησαν (από ότι φάνηκε), με αποτέλεσμα εδώ και 1,5 βδομάδα να χω νιτρώδη στο 1 και να μην πέφτουν με τίποτα! Τη θερμοκρασία την έχω στους 28, φοβάμαι να την ανεβάσω κι άλλο για να μην κακοπάθουν τα φυτά μου! Επίσης νιτρικά 0, αλλά μπορεί να ευθύνονται οι καμπόμπες που είναι μπόλικες και αναπτύσσονται τόσο γρήγορα που θα παιρνα όρκο ότι τις βλέπω να μακραίνουν μπροστά στα μάτια μου!
Κατά πόσο είναι φυσιολογικό όλο αυτό;Το φίλτρο δεν έμεινε εκτός λειτουργίας πάνω από 24 ώρες (γύρω στις 15 μάλλον). Μπορώ να ανεβάσω κι άλλο τη θερμοκρασία χωρίς να επηρεαστούν τα φυτά (κι αν ναι πόσο); Α και σας παρακαλώ μη μου πείτε για μπόλι, μου είναι αδύνατον να πάω οπουδήποτε αυτή τη στιγμή, από το άλλο σαββατοκύριακο απελευθερώνομαι (εξεταστική!)!
Ευχαριστώ!

aquaman 19-02-10 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 418654)
Καλημέρα!
Που λέτε λοιπόν έχουν περάσει 2 βδομάδες από το φιάσκο με το φίλτρο μου (πάνω που χε στρώσει το ενυδρείο, βγήκε κατά λάθος το φίλτρο απ την πρίζα και ψόφησαν τα βακτήρια) και ακόμα τίποτα.
Για να καταλάβετε, όταν τέθηκε σε λειτουργία ξανά το φίλτρο, τα βακτήρια που διασπούν αμμωνία δεν είχαν πάθει τίποτα και συνέχισαν κανονικά να τρώνε ότι τους ρίχνω (γύρω στα 3mg/l) σε λιγότερο από 24 ώρες. Τα βακτήρια που διασπούν νιτρώδη όμως δεν άντεξαν την αφαγία και αποδήμησαν (από ότι φάνηκε), με αποτέλεσμα εδώ και 1,5 βδομάδα να χω νιτρώδη στο 1 και να μην πέφτουν με τίποτα! Τη θερμοκρασία την έχω στους 28, φοβάμαι να την ανεβάσω κι άλλο για να μην κακοπάθουν τα φυτά μου! Επίσης νιτρικά 0, αλλά μπορεί να ευθύνονται οι καμπόμπες που είναι μπόλικες και αναπτύσσονται τόσο γρήγορα που θα παιρνα όρκο ότι τις βλέπω να μακραίνουν μπροστά στα μάτια μου!
Κατά πόσο είναι φυσιολογικό όλο αυτό;Το φίλτρο δεν έμεινε εκτός λειτουργίας πάνω από 24 ώρες (γύρω στις 15 μάλλον). Μπορώ να ανεβάσω κι άλλο τη θερμοκρασία χωρίς να επηρεαστούν τα φυτά (κι αν ναι πόσο); Α και σας παρακαλώ μη μου πείτε για μπόλι, μου είναι αδύνατον να πάω οπουδήποτε αυτή τη στιγμή, από το άλλο σαββατοκύριακο απελευθερώνομαι (εξεταστική!)!
Ευχαριστώ!

Μπόλι! :-)

Σοβαρά τώρα, αν δε βιάζεσαι, στην θέση σου θα άφηνα τη θερμοκρασία εκεί που είναι (όσο πλησιάζεις τους 30, μπορεί να δυσκολέψεις τα πράγματα για τα φυτά σου) και θα περίμενα. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Τα νιτρικά σου είναι μηδέν, ακριβώς γιατί τα ΝΟ2 δεν καταναλώνονται.

Από το μήνυμά σου συμπεραίνω ότι δεν έχεις ψάρια μέσα, σωστά; Αν είναι έτσι, τότε υπομονή λίγες μέρες, και θα επανέλθουν τα βακτήρια.

maria1983 19-02-10 12:05

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση!
Τα νιτρώδη δεν γίνεται να μην καταναλώνονται γιατί αν συνέβαινε αυτό θα ανέβαιναν συνεχώς και δε θα έμεναν σταθερά (εφ όσον καταναλώνεται η αμμωνία, παράγονται συνεχώς κι άλλα νιτρώδη)! Οπότε πάει να πει οτι καταναλώνονται μεν, αλλά με όχι αρκετά γρήγορο ρυθμό! Που πάει να πει ότι υπάρχουν βακτήρια που διασπούν νιτρώδη αλλά δεν αναπαράγονται! Και αυτό είναι που με ανησυχεί, διότι σε γενικές γραμμές αν βάλεις ένα βακτήριο σε συνθήκες επώασης (με σωστή θερμοκρασία, τροφή και χώρο ανάπτυξης), αυτό αρχίζει να αυξάνεται και να πληθύνεται με σταθερό ρυθμό! Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά...:( Μήπως να βάλω διπλή δόση αντιχλώριο;
Ψάρια δεν έχω, οπότε δεν βιάζομαι (ψέμματα λέω, κοντεύω να σκάσω!),οπότε θα περιμένω κι άαααλλη μια βδομάδα και βλέπουμε. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Γιώργος Κ 19-02-10 12:08

Πολλα παραξενα ακουω τελευταια και ολα εχουν σχεση με τα ΝΟ2 ...
Παρακολουθα το με τις μετρησεις και θα δειξουν τι γινεται ακριβως!!

maria1983 19-02-10 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 418679)
Πολλα παραξενα ακουω τελευταια και ολα εχουν σχεση με τα ΝΟ2 ...
Παρακολουθα το με τις μετρησεις και θα δειξουν τι γινεται ακριβως!!

Το παρακολουθώ κάθε μέρα, τίποτα δε μου ξεφεύγει!:D
Να βάλω διπλό αντιχλώριο (ως πείραμα, έχω μια θεωρία) ή μπορεί να ενοχλήσει σε τίποτα;

Γιώργος Κ 19-02-10 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 418680)
Το παρακολουθώ κάθε μέρα, τίποτα δε μου ξεφεύγει!:D
Να βάλω διπλό αντιχλώριο (ως πείραμα, έχω μια θεωρία) ή μπορεί να ενοχλήσει σε τίποτα;

Δεν ενοχλει καπου ... ;)

maria1983 19-02-10 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 418682)
Δεν ενοχλει καπου ... ;)

:smt023

alex 19-02-10 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 418680)
Το παρακολουθώ κάθε μέρα, τίποτα δε μου ξεφεύγει!:D
Να βάλω διπλό αντιχλώριο (ως πείραμα, έχω μια θεωρία) ή μπορεί να ενοχλήσει σε τίποτα;


εχε στο νου σου πως ο διπλασιασμος των βακτηριδιων που διασπουν την αμμωνια χρειαζονται περιπου 7 ωρες και ο διπλασιασμος των βακτηριδιων που διασπουν τα νιτρωδη τις διπλασιες...
αναφορικα το λεω μιας κι εγω αντιμετωπιζω αναλογα προβληματα τις τελευταιες μερες...μπολιασα 3 συνεχομενη φορα και περιμενω αν και αποτι δειχνει το πραγμα ειμαι πολυ κοντα στο επιθυμητο αποτελεσμα..

το αντιχλωριο αποτι θυμαμαι καπου γραφει πως εκτος απο αντιχλωριανση μειωνει την αμμωνια και τα νιτρωδη και βοηθαει τη βιολογια του φιλτρου, δεν νομιζω πως εχεις να χασεις τιποτα με το να δοκιμασεις...

maria1983 19-02-10 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 418684)
εχε στο νου σου πως ο διπλασιασμος των βακτηριδιων που διασπουν την αμμωνια χρειαζονται περιπου 7 ωρες και ο διπλασιασμος των βακτηριδιων που διασπουν τα νιτρωδη τις διπλασιες...
αναφορικα το λεω μιας κι εγω αντιμετωπιζω αναλογα προβληματα τις τελευταιες μερες...μπολιασα 3 συνεχομενη φορα και περιμενω αν και αποτι δειχνει το πραγμα ειμαι πολυ κοντα στο επιθυμητο αποτελεσμα..

το αντιχλωριο αποτι θυμαμαι καπου γραφει πως εκτος απο αντιχλωριανση μειωνει την αμμωνια και τα νιτρωδη και βοηθαει τη βιολογια του φιλτρου, δεν νομιζω πως εχεις να χασεις τιποτα με το να δοκιμασεις...

Πολύ ενδιαφέρουσα η πληροφορία του χρόνου διπλασιασμού, τη χρειαζόμουνα! Δυστυχώς πάλι δεν εξηγεί το φαινόμενο, καθότι όπως είπα η συγκέντρωση έχει μείνει σταθερή για 1,5 βδομάδα...Όταν έγινε το πρώτο στρώσιμο (πριν την καταστροφή), έβλεπα τη σταδιακή πτώση στις μετρήσεις καθημερινά,αργά αλλά σταθερά! Τώρα έπεσε ως το 1 και σταμάτησε. Κάτι παίζει και θα το βρω!:smt066

Γιώργος Κ 19-02-10 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 418692)
Κάτι παίζει και θα το βρω!:smt066

Παιζει ενα μπολι ... μουρλια! Δε θα ψαξεις και πολυ ... :p:D

Πάνος 19-02-10 12:35

βρε μπας και τρελλαθηκαν τα τεστ νιτρωδων???
υπομονη μαρια και συντομα θα ξεκαθαρισει το τοπιο...

alex 19-02-10 12:36

και χολαργος κιολας? μια χαρα, ενα τσουπ.. :D

maria1983 19-02-10 12:41

:D:D:D

maria1983 25-02-10 11:43

update!
 
Θεωρία νούμερο 128:
Μετά από τη νέα αλλαγή νερού που πραγματοποίησα για τεχνικούς λόγους δε θα το πιστέψετε αλλά είχα κι άλλη άνοδο στα νιτρώδη!!!Ναι, ναι εμένα η αλλαγή νερού μου ανεβάζει τα νιτρώδη, δεν τα κατεβάζει!:smt021
Δηλαδή ενώ ήταν για δύο βδομάδες σταθερά στο 1, μετά την αλλαγή ανέβηκαν στο 2-5!!!
Και ρωτώ λοιπόν το εξής: Και τις δύο φορές (όταν έκανα αλλαγή),όταν γέμισα το ενυδρείο ξανά, λόγω απροσεξίας μου σχηματίστηκε στη γωνία του βυθού μια βαθιά λακουβίτσα! Παίζει να υπάρχουν εγκλωβισμένα νιτρώδη στο βυθό που απελευθερώνονται;;;; Η αμμωνία δεν ανέβηκε πάντως καμμία από τις δύο φορές!
Επιπλέον πληροφορίες:
Το νερό όταν μπαίνει είναι κρύο, δηλαδή από τη βρύση.
Η αλλαγές νερού και οι δύο ήταν της τάξης του 80%.
Το αντιχλώριο το βάζω πριν γεμίσω.
Υ.Γ. Επειδή σας έχω πρήξει, αλλά δεν μπορώ να το αφήσω να περάσει έτσι (κάθε πρόβλημα οφείλεται σε κάτι), απαντήστε με ένα "ναι" ή "όχι", δε χρειάζεται επεξήγηση!:D

Πάνος 25-02-10 11:51

νομιζω πως το σεναριο σου μπορει καλλιστα να γυριστει και ταινια......ΤΡΟΜΟΥ!!!:smt120

παρακολουθω ανελλειπως και το μυαλο μου δε παει πουθενα....:confused:

maria1983 25-02-10 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 420889)
νομιζω πως το σεναριο σου μπορει καλλιστα να γυριστει και ταινια......ΤΡΟΜΟΥ!!!:smt120

παρακολουθω ανελλειπως και το μυαλο μου δε παει πουθενα....:confused:

Τρόμου δε λες τίποτα!:grin:
Κάθε φορά που κάνω μέτρηση παίρνω κι ένα βάλιουμ για ν αντέξω το θέαμα!
Ευτυχώς που δεν έχει ψάρια μέσα το ενυδρείο γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν snuff film!

vatzalas 25-02-10 12:21

Συμβουλη μπορει να μην ειμαι σε θεση να δωσω, μπορω ομωε να ευχηθω υπομονή και καλη τυχη!!!

Που θα παει στο χερι του ειναι???

Θα στρωσει......:)

alex 25-02-10 13:20

εμενα προσωπικα, οταν μηδενιστηκε η αμμωνια τιναχτηκαν τα ΝΟ2 στο Θεο,
εκανα αλλαγες νερου και μετα απο 4-5 ωρες παλι στο Θεο αλλα απο αμμωνια 0, κοιμομουν κι εβλεπα βακτηριδια να μου τρωνε το αυτοκινητο..:D:D
καποια στιγμη πεσανε αισθητα απο τις πολλες αλλαγες, εριξα και τριτη φορα μπολι και ξανα μεγαλη αλλαγη, και απο τοτε φτυστε με...:smt041

ολα αυτα με ψαρια κιολας μεσα και με ικ...αλλα την περασανε τοσο χαλαρα που επεζησε και ο γονος μιας εβδομαδας..

μην απελπιζεσαι, ουτε να θεωρεις πως σου συνεβη εσενα προσωπικα το κουφο, ολοι μεχρι να στρωσουμε περασαμε διαφορα..

νομιζω η λυση βρισκεται στις καθημερινες αλλαγες νερου και στο μπολιασμα...
κατι αλλο δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις για την ωρα..

maria1983 25-02-10 14:59

Να στε καλά ρε παιδιά, ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! Τέρμα, βάζω αγγελία για μπόλι!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02161 seconds with 11 queries