Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ιατρειο για ψαρια στην αθηνα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59146)

ino 11-01-12 19:00

ιατρειο για ψαρια στην αθηνα
 
καλησπερα!! ψαχνω καποιον γιατρο που να γνωριζει απο ψαρια, κατα προτιμηση στην αθηνα αλλα και οπου αλλου υπαρχει!!!
το επειγομαι μπορει καποιος να μου δωσει το τηλεφωνο?

ευχαριστω!

Ioanna.bar 12-01-12 13:59

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό
http://www.fos-therapy.com/el/eurovet.html

Ψάξτο λίγο στο google μπορεί να βρεις και κάτι άλλο.

Nick74 12-01-12 14:31

χμμμ Ιωαννα με αυτα που γραφουν δε θα ελεγα πως εμπνεουν εμπιστοσυνη.
(ολιστικη ιατρικη, ομοιοπαθητικη, ρεικι, κρυσταλοθεραπεια, αναλυση.....αυρας και αρες μαρες κουκουναρες). Το ψαρακι του παιδιου εχει υπαρκτο προβλημα δε χρειαζεται ψυχοθεραπεια (ειναι βεβαιο πως στα ψαρια και στα υπολοιπα ζωα δε δουλευουν οι placebo-θεραπειες) ...τουλαχιστο αυτη ειναι η αποψη μου

Κλεόβουλος 12-01-12 14:39

Βρήκε εδώ γιατρούς :)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59147

Ioanna.bar 12-01-12 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 643869)
χμμμ Ιωαννα με αυτα που γραφουν δε θα ελεγα πως εμπνεουν εμπιστοσυνη.
(ολιστικη ιατρικη, ομοιοπαθητικη, ρεικι, κρυσταλοθεραπεια, αναλυση.....αυρας και αρες μαρες κουκουναρες). Το ψαρακι του παιδιου εχει υπαρκτο προβλημα δε χρειαζεται ψυχοθεραπεια (ειναι βεβαιο πως στα ψαρια και στα υπολοιπα ζωα δε δουλευουν οι placebo-θεραπειες) ...τουλαχιστο αυτη ειναι η αποψη μου

Επειδή αναφέρει και τα ψάρια μέσα για αυτό το έγραψα. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω άμα έχουν καμία σχέση. Αν είναι άκυρο σόρυ
ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ΣΕ ΖΩΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ & ΕΞΩΤΙΚΑ ΕΙΔΗ (Πτηνά, μικρά θηλαστικά, αμφίβια, ερπετά, ψάρια & τροπικά είδη)

Άκυρο το όλο θέμα, δε χρειαζόταν καν

Nick74 12-01-12 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 643872)
Βρήκε εδώ γιατρούς :)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59147

Κλεοβουλε συμφωνω οτι κανουμε ολοι οτι μπορουμε με τις γνωσεις μας να το βοηθησουμε το ψαρακι αλλα αν υπηρχε και η γνωμη ενος ειδικου (πχ καποιου ιχθυολογου) ειναι σιγουρο πως θα ηταν πολυ καλυτερα.



Ιωαννα καλα εκανες, απλα διευκρινησα πως με αυτα που γραφει δε μου γεμιζουν το ματι για σοβαροι...

Κλεόβουλος 12-01-12 15:11

Αν βρεθεί κανένας τέτοιος θα τον μαθαίναμε :D
Κατά καιρούς είδα κάποιους να γράφουν στα φορουμ αλλά μάλλον δεν είμαστε καλοί πελάτες και ασχολήθηκαν με άλλους τομείς ;)

Πάνος 12-01-12 15:53

και θα μου επιτρεψετε να πω και κατι ακομη..που φυσικα δεν ισχυει παντα...αλλα πολλες φορες αναμφισβητητα ισχυει.
καποιοι που κανουν κατι απο χομπυ (αγαπη) το κανουν πολυ καλυτερα απο καποιους που το κανουν βιοποριστικα (αναγκη).
το εχω επαληθευσει πολλακις.
τα κινητρα επισης δεν ειναι τα ιδια οπως πολυ κομψα επισημανε ο Κλεοβουλος!

janickrules 12-01-12 16:10

μιλαμε δεν περιμενα να δω απαντηση σ'ε αυτο το θεμα!
οχι φυσικα οτι δεν ειναι σοβαρο,τουναντιον μαλιστα!
αλλα στην ελλαδα,Που τετοια μεγαλεια...


ΥΓ:συμφωνω 100% με τον panos...

ino 12-01-12 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 643915)
μιλαμε δεν περιμενα να δω απαντηση σ'ε αυτο το θεμα!
οχι φυσικα οτι δεν ειναι σοβαρο,τουναντιον μαλιστα!
αλλα στην ελλαδα,Που τετοια μεγαλεια...


ΥΓ:συμφωνω 100% με τον panos...

ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΩ ΑΔΙΚΑ! :)

janickrules 12-01-12 16:17

απλα εγω δεν εχω ακουσει τιποτα...


τι γινεται:οι ιδιοι μιλαμε; :D

Ioanna.bar 12-01-12 16:33

Εγώ απλά φαντάστηκα επειδή στο αρχικό ποστ ζητούσαν γιατρό, ότι θα ψάχνουν κάτι πιο εξηζητημένο, κάτι που ένας απλός χομπίστας δεν μπορεί να κάνει. Μέχρι και χειρουργεία γίνονται σε ψάρια ποτέ δεν ξέρεις!
Γι αυτό μπήκα στον κόπο να ψάξω κτηνιατρείο :roll:

ino 13-01-12 08:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar (Μήνυμα 643928)
Εγώ απλά φαντάστηκα επειδή στο αρχικό ποστ ζητούσαν γιατρό, ότι θα ψάχνουν κάτι πιο εξηζητημένο, κάτι που ένας απλός χομπίστας δεν μπορεί να κάνει. Μέχρι και χειρουργεία γίνονται σε ψάρια ποτέ δεν ξέρεις!
Γι αυτό μπήκα στον κόπο να ψάξω κτηνιατρείο :roll:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ :):):)

ippomas 13-01-12 10:30

Ο Πανος εχει δικηο σε αυτο που εγραψε αλλα εγω θα συμπληρωσω οτι εδω σε εμας υπαρχει ενα Ινστιντουτο ιχθυολογιας στο οποιο ασχολουνται με τετοια πραγματα, αρρωστιες ψαριων, πλαγκτον, με διαφορα καινουργια ειδη ψαριων που αλιευονται σιγουρα εχουν γνωσεις πανω στα ψαρια, οπως γνωριζω οτι και κατι αναλογο υπαρχει στο Μεσολογγι, τωρα γυρω απο την Αθηνα δεν γνωριζω αλλα μια ερωτηση σε καποιο λιμεναρχειο ισως να εδινε καποια πληροφορια.

redman88 13-01-12 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 644201)
Ο Πανος εχει δικηο σε αυτο που εγραψε αλλα εγω θα συμπληρωσω οτι εδω σε εμας υπαρχει ενα Ινστιντουτο ιχθυολογιας στο οποιο ασχολουνται με τετοια πραγματα, αρρωστιες ψαριων, πλαγκτον, με διαφορα καινουργια ειδη ψαριων που αλιευονται σιγουρα εχουν γνωσεις πανω στα ψαρια, οπως γνωριζω οτι και κατι αναλογο υπαρχει στο Μεσολογγι, τωρα γυρω απο την Αθηνα δεν γνωριζω αλλα μια ερωτηση σε καποιο λιμεναρχειο ισως να εδινε καποια πληροφορια.

φιλε μου ποιο ειναι το ινστιτιυτο που λες?αν λες για την Καβαλα το γνωριζω και ειναι πολυ καλο, δουλεψε καποτε ο αδερφος(ιχθυολογος) μου εκει
-------------------------
κλεοβουλε και πανο θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω
αν εγω ημουν ιχθυολογος δεν θα καθομουν εδω μεσα γιατι δεν θα μπορουσα να βλεπω καποιους να το παιζουν πανεπιστημονες επι του θεματος συνεχως

δεν θελω να το αναλυσω και ουτε θα δωσω συνεχεια στο θεμα αλλα δεν μπορουσα να μην το πω

Nick74 13-01-12 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 644361)
κλεοβουλε και πανο θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω
αν εγω ημουν ιχθυολογος δεν θα καθομουν εδω μεσα γιατι δεν θα μπορουσα να βλεπω καποιους να το παιζουν πανεπιστημονες επι του θεματος συνεχως

Φιλε μου νομιζω κανεις λαθος σε αυτο, λιγο πολυ ολοι οσοι ασχολουμαστε χρονια με το χομπυ εχουμε τις εμπειριες μας που μας επιτρεπουν να εχουμε αποψη για πολλα πραγματα ομως οι γνωσεις μας ειναι κατα βαση εμπειρικες και απο μελετες σε σελιδες στο internet.
Εναν ειδικο ομως που εχει σπουδασει το αντικειμενο και γνωριζει σε θεωρητικη βαση πεντε πραγματα παραπανω δε νομιζω ευκολα πως θα προσπαθουσε καποιος να τον διορθωσει η να του κανει τον εξυπνο.

Πάνος 15-01-12 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 644361)
κλεοβουλε και πανο θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω

μα δεν ειπα κατι απολυτο για να διαφωνησεις...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 643903)
..που φυσικα δεν ισχυει παντα...αλλα πολλες φορες αναμφισβητητα ισχυει.

αυτο που εγραψα το εχω επαληθευσει σε πολλους τομεις της κοινωνιας μας. ;)
επισης ας μη ξεχναμε πως οι σπουδες δεν κανουν το μαστορα. σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες. τιμιοι και εκμετταλευτες. δε βλεπουμε τιτλο πτυχιου και τρεχουμε. καλο ειναι να ψαχνουμε πρωτα.... υπ'αυτο το πρισμα εγραψα οτι εγραψα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman88 (Μήνυμα 644361)
αν εγω ημουν ιχθυολογος δεν θα καθομουν εδω μεσα γιατι δεν θα μπορουσα να βλεπω καποιους να το παιζουν πανεπιστημονες επι του θεματος συνεχως

οσο γιαυτο που ειπε ο κλεο ...κατι ξερει.αλλα ηταν το 2009 πριν εγγραφεις στο φορουμ. δυστυχως η ευτυχως δεν εχετε προσβαση στο αρχειο μας να δειτε μερικες "πιπεριες".

εδω ειναι και η αποψη μιας ιχθυολογου που γραφτηκε στο φορουμ
Παράθεση:

Καποια μαγαζια που ειναι αλυσιδες και πουλανε ψαρια υποχρεωνονται απ'το νομο να προσλαμβανουν ιχθυολογους τα τελευταια χρονια. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι τα ξερουμε ολα (πιο πολυ κ εμεις εμπειρικα τα μαθαινουμε, παρα απ΄τη σχολη η οποια μας κατευθυνει περισσοτερο στο τομεα των ιχθυοκαλλιεργειων) -υπαρχουν χομπιστες που ξερουν πολλα πιο πολλα και εχουν καταγινει στα ενυδρεια...
απο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=35

θα συμφωνησω με την ιχθυολογο πως εδω μεσα (και οχι μονο εδω μεσα) υπαρχουν χομπιστες που με δεκαετιες εμπειριας πανω στα ενυδρεια και με εξειδικευση σε τυπους ενυδρειων και ειδη ψαριων..ειναι σε θεση να υπερεχουν εμπειρικα και γνωστικα πολλες φορες (απο ατελειωτες αναζητησεις στο διαδικτυο και παρακολουθησh των νεοτερων δεδομενων) στο αντικειμενο.

υ.γ. επισης αν με ενοχλουσε να βλεπω καποιους να το παιζουν επιστημονες οπως λες στο φορουμ...το αν θα εμενα η οχι στο φορουμ δε θα ειχε καμια σχεση με το τι επαγγελμα κανω αλλα με το κατα ποσο ενοχλουμαι απο αυτη τη συμπεριφορα.. εντελως φιλικα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03966 seconds with 11 queries