Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   το ενυδρειο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32157)

johnb 09-05-09 21:35

το ενυδρειο μου
 
1 Συνημμένο(α)
το ενυδρειο μου εδω και 2 χρονια
PH: 7,5
GH: 16,0
KH: 6,0

Διαστάσεις:
Όγκος: 200L νερό
Κατηγορία: γλυκού νερού
Φυτά: πλαστικα
Ψάρια:2 γατοψαρα,2 αγγελοψαρα,2 νεον,10 μολλυ,12 πλατυ,2 χηρες,2 ζεβρες,10 ξιφοφορους
Διακοσμητικά υλικά: φυσικό χαλικι
Φόντο:αφισα με ξυλο
Φωτισμός: 1 λάμπες
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα:1 εσωτερικό φίλτρο
Θερμοστάτης: 200w

(οι σταμνες, το κοραλι και οι κιχλιδες εχουν βγει)>>φοτο

_antonis_ 09-05-09 21:56

Καλησπέρα!
Γιατί δε βάζεις μια φωτογραφία όπως είναι τώρα να μή μπερδευόμαστε;
Βλέπω βέβαια πολλά είδη μέσα, πολλά ψάρια γενικά, το νερό είναι σε χαμηλή στάθμη κ.α. Αλλά βάλε μια νέα φωτό να δούμε...

antonis15 10-05-09 13:27

40 ψαρια σε 200λτ???:confused:

και δν τεριαζουν μεταξει τους.

thu vu 10-05-09 20:29

Γιαννη καλωσηρθες στο forum.εχεις παρα πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.μπορει να ειναι αρκετα μεγαλο αλλα πρεπει να αφαιρεσεις αρκετα.αναλογα με τις αναγκες των ψαριων.θα σου δωσω ενα παραδειγμα.αν το ενυδρειο σου δν εχει υψος 60 με 70 cm ειναι καλο να αφαιρεσεις τα αγγελοσψαρα.δν ξερω αν εγινα κατανοητος διαβασε τις απαιτησεις τον ψαριων σου και κανε την σωστη επιλογη συμφωνα με τις αναγκες των ψαριων σου

andreas72 10-05-09 20:42

από πια πλευρά του έβρου είσαι πάνω ,κάτω ?........ .................................................. .............
γατοψαρα,2 αγγελοψαρα,2 νεον,10 μολλυ,12 πλατυ,2 χηρες,2 ζεβρες,10 ξιφοφορους........ .....αθάνατοι πετσοπαδες!

antonis15 10-05-09 21:31

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

δες εδω και εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949


ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ????

johnb 11-05-09 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thu vu (Μήνυμα 353979)
εχεις παρα πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.μπορει να ειναι αρκετα μεγαλο αλλα πρεπει να αφαιρεσεις αρκετα

απο ορεστιαδα..
το ξερω ρε παιδια και ειναι σημαντικο προβλημα και για την καθαροτητα του νερου...στην αρχη ημουν πολυ τρελλαμενος με τα τροπικα ψαρια και αγοραζα-αγοραζα οπου αρχισαν νε με γεννουν οι ξιφοφοροι τα μολλυ τα πλατυ και γεμισαν το ενυδρειο...αλλα δεν θελω και να τα αποχωριστω....φανταστειτε εχω δωσει και υπεραρκετα σε φιλους...(μολλυ-πλατυ-ξιφοφοροι) αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να τα χαρησω:(

Πάνος 11-05-09 20:32

οπως λες θα πρεπει να τα αποχωριστεις....το συντομοτερο το καλυτερο για τα ψαρια...
δεν ειναι μονο ο αριθμος τους...ειναι και ψαρια με διαφορετικες απαιτησεις....
διαβασε τα λινκς που σου δωσανε....θα καταλαβεις...;)

johnb 11-05-09 20:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 354159)
οπως λες θα πρεπει να τα αποχωριστεις....το συντομοτερο το καλυτερο για τα ψαρια...

:smt023

Gojoy 21-05-09 11:13

Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος

johnb 03-06-09 00:27

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 356341)
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος

φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου:)

johnb 03-06-09 00:31

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος


φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου:smile:

johnb 03-06-09 00:34

1 Συνημμένο(α)
:
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!!.Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος


φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.........................:smile::):):)[/quote]

johnb 03-06-09 00:36

1 Συνημμένο(α)
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif
Για σου φιλε μου.Επειτελους και ενας Ορεστιαδητης ρε παιδια........μονος ειμαι τοσο καιρο!!!.Τωρα......οπως σου ειπαν τα παιδια πρεπει να αφερεσεις καποια ψαρια απο εκει μεσα.και πρωτα απολα βγαλε το παγκασεους (καρχαριακια)!,,,,............Γινετε τρομερα μεγαλο και ειναι ακρος ακαταλιλο για ενυδριο.Αν μπορεις ανεβασε και καμοια αλλη φοτο.

Φιλικα Γιωργος


φοτο πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.................................:smile::):):)[/quote][/quote]

mageiras293 03-06-09 08:17

το πετσετακι το εχεις ομως στο τραπεζακι........οπως την πεθερα μου που εχει στην τv και στο ψυγειο ακομη

Gojoy 03-06-09 08:51

......Oρεο το ενυδειο αλλα δεν συμφωνω να εχεις μεσα τα παγκασεους

johnb 07-06-09 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gojoy (Μήνυμα 358734)
......Oρεο το ενυδειο αλλα δεν συμφωνω να εχεις μεσα τα παγκασεους

ευχαρηστω....:)
τα καρχαριακια καποια στιγμη θα βγουν....
επιασε το καλοκαιρι και ολα τα ζωοτοκα μου ειναι εγκυα...!
θα γεμισει το ενυδρειο ψαρακια

johnb 14-07-09 15:42

3 Συνημμένο(α)
πιστευω βελτιωθηκε αρκετα..ακουω αποψεις

Πάνος 14-07-09 15:48

μεγαλη διαφορα!!! :pεστω και με πλαστικα φυτα....εχεις βελτιωσει κατα πολυ την εικονα και το κυριοτερο την ψαροσυνθεση αποτι βλεπω..τι και ποσα ψαρακια εχεις τωρα??

greemlin 14-07-09 16:37

Πραγματικά πολυ μεγάλη διαφορά... Μπράβο!

johnb 14-07-09 19:17

ευχαρηστω

johnb 25-07-09 12:56

3 Συνημμένο(α)
ειχα και γεννητουρια αυτην την βδομαδα να και μια φοτο...





Υ.Γ τωρα μου γενναει και το platy καμια 20αρια

Tolis 25-07-09 14:01

Αυτο μεσα σε μπουκαλι και με τοσο φαι δεν ειναι καθοοοοολου καλο.

Πάνος 26-07-09 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 366963)
Αυτο μεσα σε μπουκαλι και με τοσο φαι δεν ειναι καθοοοοολου καλο.

βγαλε τα μικρα εξω και δωσε τους ελπιδες να ζησουν..γιατι ετσι ΔΕΝ!
δες εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360 το μπουκαλι που εχεις ακομη χειροτερα..

johnb 26-07-09 21:00

γιατι ρε παιδια..?δεν υπαρχει προβλημα..ποσες γεννες εχω μεγαλωσει ετσι..
το νερο το ανανεωνω καθε μερα...

chris129 28-07-09 01:53

αντε να το πουμε πιο παραστατικα για να το καταλαβεις καλυτερα ας υποθεσουμε οτι σε κλεινουμε σε μια τεραγωνη γυαλα που θα χωρας μεσα αλλα δεν θα εχεις και πολλη χωρο για να κουνηθεις η να περπατησεις και φυσικα θα σου παρεχουμε τροφη, οξυγονο και, οτι αλλο θελεις ποσο καιρο νομιζεις οτι θα αντεξεις εκει μεσα χωρις να στρεσαριστεις,χωρις να χαλασεις την διαθεση σου μια μερα δυο μερες μετα θα μεταμωρφωθεις ταυρο μεσα σε γυαλοπολειο το ιδιο και χειροτερα νιωθουν τα ψαρακια σου στο μπουκαλι χωρις να το καταλαβαινεις εσυ..... καταλαβες φιλαρακι τωρα!!!!!!!!!!!! δοξα το Θεω ημουν συγουρος οτι θα καταλαβαινες

johnb 28-07-09 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 367178)
αντε να το πουμε πιο παραστατικα για να το καταλαβεις καλυτερα ας υποθεσουμε οτι σε κλεινουμε σε μια τεραγωνη γυαλα που θα χωρας μεσα αλλα δεν θα εχεις και πολλη χωρο για να κουνηθεις η να περπατησεις και φυσικα θα σου παρεχουμε τροφη, οξυγονο και, οτι αλλο θελεις ποσο καιρο νομιζεις οτι θα αντεξεις εκει μεσα χωρις να στρεσαριστεις,χωρις να χαλασεις την διαθεση σου μια μερα δυο μερες μετα θα μεταμωρφωθεις ταυρο μεσα σε γυαλοπολειο το ιδιο και χειροτερα νιωθουν τα ψαρακια σου στο μπουκαλι χωρις να το καταλαβαινεις εσυ..... καταλαβες φιλαρακι τωρα!!!!!!!!!!!! δοξα το Θεω ημουν συγουρος οτι θα καταλαβαινες


οχι :smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043: smt043

Πάνος 28-07-09 22:41

κριμα..

chris129 28-07-09 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 367291)
οχι :smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043: smt043

να σου το ζωγραφισω θελεις???????:D:D:D

gkampanis 28-07-09 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnb (Μήνυμα 367291)
οχι :smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043:smt043: smt043

Γιατι εισαι τοσο αρνητικος προφανος ολοι εδω μεσα προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον. Και οι πιο εμπηροι τους αρχαριους! (και το καπνισμα κανει κακο αλλα αμα σου πει καποιος να το κοψεις και συ δεν θες φανταζομαι αρνησε ποιο ευγενικα) αλλα στην περιπτοση αυτη δεν κανεις κακο σε σενα αλλα σε αλους ζωντανους οργανισμους που δεν φταινε σε τιποτα. ΝΑ σαι καλα φιλε μου :):) ολα τ απαραπανω τα ειπα καλοπροερετα.:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02348 seconds with 11 queries