Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Παρουσίαση κοινωνικού στην Κρήτη. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10250)

kokorass 05-01-06 20:44

Παρουσίαση κοινωνικού στην Κρήτη.
 
6 Συνημμένο(α)
Τέσσερεις μήνες μετά την έναρξη και με πολύτιμη βοήθεια απο εσάς , μετά από ασθένεια ick μετά από....... χίλια δύο βάσανα μπορώ να σας δείξω μερικές φωτογραφίες από το μεράκι μου. Οι διαστάσεις του είναι 100Χ037Χ55 cm 200 l . Εσωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα- fluval carbon-Green x - siporax και μπλέ σφουγγάρι. Το υπόστρωμα αποτελείται από floredepot της sera και aqualit αντί για χαλίκι. Από φυτά πολλά και διάφορα όπως Cryptocoryne beckettii , Vallisneria spiralis , Egeria densa , Anubias barteri var. nana , Vallisneria americana var. biwaensis , Cryptocoryne x willisii ''lucens'' , Hygrophila corymbosa ''Stricta'', Rotala sp. ''Nanjenshan'' (''Mayaca sellowiana'') και κάποια άλλα για να μην σας παραζαλίζω. Από κατοίκους τα έχω κάνει λίγο "αχταρμά" και περιλαμβάνει 4 Αγγελόψαρα , 4 γκουράμι , 5 αρλεκίνους , 4 ωοτόκυκλους , 3 αλμπίνους , 2 silver shark , 3 platys , 2 ξιφόφορους , και 7 guppys. Οι παράμετροι του νερού είναι PH 7,2 - KH 6 - GH 8 - NO3 < 12,5 mg/l NO2 0. Εχω αγοράσει και μία φυσική ρίζα και την έχω στο νερό με καθημερινές αλλαγές 40 μέρες τώρα για να σταματήσει να το χρωματίζει . Αυτά τα "ολίγα" για την ώρα . Πολλές ευχές σε όλους σας και ένα μεγάλο ευχαριστώ.!!

ΠΕΤΡΟΣ 06-01-06 20:56

πολυ ωραιο .μπραβο......................

την ριζα βαλτην δεν εχει προβλημα(40 μερεσ),στην θεση που εχεισ τισ πετρεσ.

α και με μαυρο φοντο πιστευω θα εδειχνε καλυτερα ......................

kokorass 08-01-06 10:59

Επιτέλους και με την ρίζα.
 
3 Συνημμένο(α)
Τελικά πήρα την απόφαση και βύθισα και την ρίζα αφού έδεσα επάνω της και 3 ανούμπιες. Να μερικές ακόμα φωτογραφίες.

klaz 08-01-06 14:47

4 Αγγελόψαρα , 4 γκουράμι , 5 αρλεκίνους , 4 ωοτόκυκλους , 3 αλμπίνους , 2 silver shark , 3 platys , 2 ξιφόφορους , και 7 guppys.......πρεπει να κανεις σοβαρες αλλαγες στη συνθεση των ψαριων σου......γκαπυ-πλατυ-ξιφοφοροι....με αγγελοψαρα:smt075 :smt075 :smt075 ΟΧΙ.....ποτε δεν μπερδευουμε ζωοτοκα με ωοτοκα!!!!!.., μετα τα αγγελοψαρα σου αν μεγαλωσουν λιγο,θα γινουν πολυ επιθετικα στα μικρα γκαπακια με τις πλουμιστες ουρες........πιστευω να καταλαβες το γενικο μπερδεμα με τα ψαρακια που διατηρεις...:confused:

ΠΕΤΡΟΣ 08-01-06 19:58

ωραια.................
και με τα την ριζα η δευτερη κινηση:διαχωρισμοσ στα ψαρακια.

kokorass 09-01-06 18:08

Ετοιμάζομαι για δεύτερο μικρότερο , οπότε θα γίνει και ο διαχωρισμός.

Theokyr 13-01-06 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
4 Αγγελόψαρα , 4 γκουράμι , 5 αρλεκίνους , 4 ωοτόκυκλους , 3 αλμπίνους , 2 silver shark , 3 platys , 2 ξιφόφορους , και 7 guppys.......πρεπει να κανεις σοβαρες αλλαγες στη συνθεση των ψαριων σου......γκαπυ-πλατυ-ξιφοφοροι....με αγγελοψαρα:smt075 :smt075 :smt075 ΟΧΙ.....ποτε δεν μπερδευουμε ζωοτοκα με ωοτοκα!!!!!.., μετα τα αγγελοψαρα σου αν μεγαλωσουν λιγο,θα γινουν πολυ επιθετικα στα μικρα γκαπακια με τις πλουμιστες ουρες........πιστευω να καταλαβες το γενικο μπερδεμα με τα ψαρακια που διατηρεις...:confused:

Καλά ποιος είσαι? Ο εισαγγελέας του Άρειου Πάγου??? :D

Το ενυδρείο φαίνεται να μην έχει καθόλου άλγη. Τα συγχαρητήρια μου!

Θ.

klaz 13-01-06 15:10

οχι....ο μαρκογιαννακης....!!!!:smt021

namesis 13-01-06 18:08

Φίλε κόκοραςς τι είναι το aqualit?
Και εξηγείστε μου οι έμπηροι γιατί δεν αναμηγνίουμε ωοτόκα με ζωοτόκα?

kokorass 13-01-06 19:58

Tο aqualit μοιάζει με την ελαφρόπετρα. Βοηθάει στο ρίζωμα των φυτών. Όσο για την άλγη , πρίν 2 μήνες άρχισε να παρουσιάζεται μαύρη στις ανούμπιες και σε κάποια πύλινα που είχα μέσα. Αμέσως κατέβασα τις ώρες φωτισμού απο τις 11 στις 7 , κλάδεψα τα φύλλα από τις ανούμπιες που είχαν άλγη , εβγαλα τα πύλινα και αγόρασα και 4 ωοτόκυκλους και 2 πλακόστομους και καθάρισα.+-8


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries