Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ψύξη ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100404)

NikosKoul 24-04-18 01:28

Ψύξη ενυδρείου
 
Καλησπέρα , καλοκαίρι πλησιάζει και όχι δεν είναι για τις παραλίες ο πρόλογος!
Έχουμε λοιπόν τις παρακάτω σκέψεις οι νέοι στο χόμπι. Τι γίνεται με το θέμα της θερμοκρασίας τους καλοκαιρινούς μήνες και ιδιαίτερα για τους χρυσοψαράδες που πάνω από 24C αρχίζουν και ζεσταίνονται. Με λίγο ψάξιμο βρήκα 2-3 πράγματα βρήκα ότι υπάρχουν 3 τρόποι. Ο ένας είδη απορρίπτεται διότι δεν έχω κλιματισμό στο συγκεκριμένο δωμάτιο. Ο άλλος είναι με DIY ανεμιστηράκια αλλά με τρύπες σε καπάκι και έρχεται το θέμα της γρήγορης εξάτμισης αλλά και το μισοάνοιχτο καπάκι ειδικάμε το ψάρι που έχω δεν.. οπότε πάμε στην τρίτη (+1) όπου λέγεται chiller. Από οικονομικό θέμα δύσκολα γίνεται. Τελικά καταλήγω σε ανεμιστήρα εξωτερικό που να έχει την κεφαλή του πάνω στο ενυδρείο. Πόσο μπορεί να βοηθήσει αυτό σε θέμα θερμοκρασίας; Πόσο π.χ μπορεί να ανέβει η θερμοκρασία στο νερό του ενυδρείου όταν έχεις 32 μέσο όρο ( δεν γνωρίζω ακριβώς απλά υποθέτω) και πως θα κρατήσω σε μια τιμή την θερμοκρασία στους 24-25 για ένα υποτροπικό ψάρι;

Κλεόβουλος 24-04-18 07:55

Νίκο η λύση είναι τα ανεμιστηράκια στο καπάκι (δεν χρειάζεται να το έχεις μισάνοιχτο αν ένα βγάζει αέρα). Δες τις διάφορες diy κατασκευές και βάλε (είναι εύκολο) για να είσαι έτοιμος.
Η εξάτμιση που θα έχεις είναι ανάλογη της διαφοράς θερμοκρασίας ενυδρείου-εξωτερικού χώρου.

nazgul 24-04-18 08:39

Παράθεση:

Ο άλλος είναι με DIY ανεμιστηράκια αλλά με τρύπες σε καπάκι και έρχεται το θέμα της γρήγορης εξάτμισης αλλά και το μισοάνοιχτο καπάκι ειδικάμε το ψάρι που έχω δεν.. οπότε πάμε στην τρίτη
Παράθεση:

Τελικά καταλήγω σε ανεμιστήρα εξωτερικό που να έχει την κεφαλή του πάνω στο ενυδρείο
Αναποδα τα λες. Αν κανεις DIY κατασκευη μπορεις να βαλεις ανεμιστηρακια να "κοιταζουν" προς τα μεσα και ενα να "κοιταζει" προς τα εξω, ωστε να μη χρειαστει να εχεις καποιο μερος του ενυδρειου ανοιχτο.

Με εξωτερικα ανεμιστηρακια (προσωπικα θεωρω πιο αποτελεσματικα τα DIY), θα εχεις σιγουρα ανοιχτο καπακι.

Σε καθε περιπτωση, η εξατμιση θα ειναι εντονη.

NikosKoul 24-04-18 14:42

Λογικά μιλάμε για μία διαφορά 3-4 βαθμός υπολογίζω και 25 να είναι μόνιμα δεν με επιρεάζει θα είναι καλό. Οπότε το υπολογίζω να ανεβαίνει 26 το νερό το καλοκαίρι +2 βαθμούς το 8ωρο (φυτεμένο) ενυδρείο θα πάμε σε 28-29 βαθμούς νερό. Και 3 να ρίξουν τα ανεμιστηράκια θα είναι εντάξει για υποτρόικό ψάρι . Αυτό που με κρατάει λίγο πίσω είναι το πως θα "βάλω" τα ανεμιστηράκια στο καπάκι διότι δεν έχω και πολύ χώρο μεταξύ στάθμης και καπακιού. Το ανεμιστηράκι που θα κοιτάει έξω θα είναι μάλλον εκεί που έχει η Juwel την τρύπα για την ταίστρα. Μιλάμε για ένα Juwel Rio 240 συνεπώς βάση της κόκκινης γραμμής για την στάθμη του νερού δεν έχει πολύ χώρο ( μία κόκκινη γραμμή που δείχνει το μέγιστο σημείο που πρέπει να είναι η στάθμη για να αποφύγουμε τυχόν υπερχειλήσεις)

alexkotsis 24-04-18 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1040216)
Λογικά μιλάμε για μία διαφορά 3-4 βαθμός υπολογίζω και 25 να είναι μόνιμα δεν με επιρεάζει θα είναι καλό. Οπότε το υπολογίζω να ανεβαίνει 26 το νερό το καλοκαίρι +2 βαθμούς το 8ωρο (φυτεμένο) ενυδρείο θα πάμε σε 28-29 βαθμούς νερό. Και 3 να ρίξουν τα ανεμιστηράκια θα είναι εντάξει για υποτρόικό ψάρι . Αυτό που με κρατάει λίγο πίσω είναι το πως θα "βάλω" τα ανεμιστηράκια στο καπάκι διότι δεν έχω και πολύ χώρο μεταξύ στάθμης και καπακιού. Το ανεμιστηράκι που θα κοιτάει έξω θα είναι μάλλον εκεί που έχει η Juwel την τρύπα για την ταίστρα. Μιλάμε για ένα Juwel Rio 240 συνεπώς βάση της κόκκινης γραμμής για την στάθμη του νερού δεν έχει πολύ χώρο ( μία κόκκινη γραμμή που δείχνει το μέγιστο σημείο που πρέπει να είναι η στάθμη για να αποφύγουμε τυχόν υπερχειλήσεις)

Τα ανεμιστηράκια μπαίνουν άνετα στο πίσω καπάκι της Juwel.
Η κόκκινη γραμμή αφορά την ελάχιστη ποσότητα νερού για να λειτουργεί σωστά το εσωτερικό φίλτρο της Juwel.
Θα βάλεις τα 3 ανεμιστηράκια να βάζουν αέρα προς τα μέσα και ένα να βγάζει.
Αν σε ανυσηχεί η εξάτμιση υπάρχουν έτοιμες λύσεις με το 1/3 της τιμής ενός chiller και να έχεις αυτόματη αναπλήρωση.

NikosKoul 24-04-18 18:04

Επειδή κατάλαβα πάνω κάτω φίλε Αλέξανδρε τι εννοείς είναι πρακτικά αδύνατο , θεωρώ , να βάλω στο πίσω μέρος (χωρίς τρύπες) ανεμιστηράκια διότι το @#%* ψάρι που έχω έχει την τάση να πηδάει έξω και ότι είναι πάνω από την επιφάνεια το κοπανάει. Π.χ σήμερα του έβαλα ένα kriket μεγάλο ζωντανό( δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με αυτό κύριε Κλεόβουλε :) ) και πετάχτηκε με υπερβολική δύναμη και κοπάνησε το καπάκι για να το πιάσει. Αν μείνει έστω και λίγο ανοιχτό δεν νομίζω να είναι καλό. Οπότε πάμε σε τρύπες; Μιλάμε για υποτροπικό (όχι το τωρινό) αλλά τέλη Μαίου περιμένω υποτροπικό ψάρι και θα έχω σίγουρα θέμα με θερμοκρασία.

alexkotsis 24-04-18 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1040226)
Επειδή κατάλαβα πάνω κάτω φίλε Αλέξανδρε τι εννοείς είναι πρακτικά αδύνατο , θεωρώ , να βάλω στο πίσω μέρος (χωρίς τρύπες) ανεμιστηράκια διότι το @#%* ψάρι που έχω έχει την τάση να πηδάει έξω και ότι είναι πάνω από την επιφάνεια το κοπανάει. Π.χ σήμερα του έβαλα ένα kriket μεγάλο ζωντανό( δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με αυτό κύριε Κλεόβουλε :) ) και πετάχτηκε με υπερβολική δύναμη και κοπάνησε το καπάκι για να το πιάσει. Αν μείνει έστω και λίγο ανοιχτό δεν νομίζω να είναι καλό. Οπότε πάμε σε τρύπες; Μιλάμε για υποτροπικό (όχι το τωρινό) αλλά τέλη Μαίου περιμένω υποτροπικό ψάρι και θα έχω σίγουρα θέμα με θερμοκρασία.

Θα σου πώ τι έχω στο δικό μου Rio 240 και αν σε βολεύει το εφαρμόζεις.

Αγοράζεις ένα φύλλο πολυπροπυλενίου από εδώ (έχει παρουσιαστεί στο θέμα αυτό)
Την τοποθέτηση από τα ανεμιστηράκια μπορείς να την δείς εδώ
Εγώ για προστασία των ψαριών επειδή πηδάνε έχω βάλει μέσα έξω αυτά.

Αυτό που σου περιγράφω είναι τοποθετημένο σε Rio 240 και χωράνε όλα κανονικά στο πίσω καπάκι χωρίς να τρυπήσεις το καπάκι της Juwel.
Ουσιαστικά έχεις 2 πίσω καπάκια, ένα για το καλοκαίρι και ένα για τον χειμώνα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
-------------------------
Επίσης σε ότι αφορά την εξάτμιση, έχω πάρει τον controller της Hydor μαζί με αντλία και ένα βαρελάκι 25 λίτρα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1523814016

Κλεόβουλος 24-04-18 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1040226)
.... Π.χ σήμερα του έβαλα ένα kriket μεγάλο ζωντανό( δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με αυτό κύριε Κλεόβουλε :) ) ....

Θέμα δεν έχουμε για γρύλους αλλά
έχουμε μαγαζί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86518 ) που πουλάει αντίστοιχες τροφές και για "σκυλόψαρα" σαν τα δικά σου :D:D

NikosKoul 24-04-18 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 1040232)
Θα σου πώ τι έχω στο δικό μου Rio 240 και αν σε βολεύει το εφαρμόζεις.

Αγοράζεις ένα φύλλο πολυπροπυλενίου από εδώ (έχει παρουσιαστεί στο θέμα αυτό)
Την τοποθέτηση από τα ανεμιστηράκια μπορείς να την δείς εδώ
Εγώ για προστασία των ψαριών επειδή πηδάνε έχω βάλει μέσα έξω αυτά.

Αυτό που σου περιγράφω είναι τοποθετημένο σε Rio 240 και χωράνε όλα κανονικά στο πίσω καπάκι χωρίς να τρυπήσεις το καπάκι της Juwel.
Ουσιαστικά έχεις 2 πίσω καπάκια, ένα για το καλοκαίρι και ένα για τον χειμώνα.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
-------------------------
Επίσης σε ότι αφορά την εξάτμιση, έχω πάρει τον controller της Hydor μαζί με αντλία και ένα βαρελάκι 25 λίτρα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1523814016

Controller προσωρινά δεν έχω οπότε θα πάω σε γεφύρωση των ανεμιστήρων μαζί με ένα τροφοδοτικό μέσα από το κανάλι ουσιαστικά όπως το κάνει ο φίλος Σπύρος και με απλό θερμόμετρο θα βλέπω την θερμοκρασία . Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για την βοήθεια. Η βίδα είναι απλή με παξιμάδι που χρησιμοποιεί για τα ανεμιστηράκια ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1040237)
Θέμα δεν έχουμε για γρύλους αλλά
έχουμε μαγαζί (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86518 ) που πουλάει αντίστοιχες τροφές και για "σκυλόψαρα" σαν τα δικά σου :D:D

Ενδιαφέρον! Θα το μελετήσω

alexkotsis 24-04-18 20:18

Ναι απλά πάρε ανοξείδωτες να μην σκουριάσουν.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1040244)
Controller προσωρινά δεν έχω οπότε θα πάω σε γεφύρωση των ανεμιστήρων μαζί με ένα τροφοδοτικό μέσα από το κανάλι ουσιαστικά όπως το κάνει ο φίλος Σπύρος και με απλό θερμόμετρο θα βλέπω την θερμοκρασία .

o controller έχει να κάνει με την αυτόματη αναπλήρωση. Τα ανεμιστηράκια τα ενώνεις όπως και στον οδηγό που έχει φτιάξει ο Σπύρος.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul (Μήνυμα 1040244)
Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για την βοήθεια.

Ούτε να το συζητάς. Να σου πετύχουν όλα με ευκολία και αν κολλήσεις κάπου βάλε φωνή.

NikosKoul 24-04-18 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 1040246)
Ναι απλά πάρε ανοξείδωτες να μην σκουριάσουν.
-------------------------


o controller έχει να κάνει με την αυτόματη αναπλήρωση. Τα ανεμιστηράκια τα ενώνεις όπως και στον οδηγό που έχει φτιάξει ο Σπύρος.

Εννοείτε! Με τις συνδέσεις και τα ηλεκτρολογικά δεν είμαι καλός οπότε θα γίνει με την βοήθεια ηλεκτρολόγου για παν ενδεχόμενο

delta66 25-04-18 09:12

24C μαξιμουμ ειναι υπερβολή.
Θα έχεις υπερβολική εξάτμιση χωρίς λόγο, αφού η ενέργεια που χρειάζεται γθα την πτώση θερμοκρασίας πάει λογαριθμικά.
28C ειναι μια χαρα.

NikosKoul 25-04-18 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 1040273)
24C μαξιμουμ ειναι υπερβολή.
Θα έχεις υπερβολική εξάτμιση χωρίς λόγο, αφού η ενέργεια που χρειάζεται γθα την πτώση θερμοκρασίας πάει λογαριθμικά.
28C ειναι μια χαρα.

Για υποτροπικό ψάρι 28 είναι πολύ μεγάλη θερμοκρασία το καλοκαίρι.. Με το chiller θα έχω εξάτμιση;

delta66 25-04-18 11:52

Oχι με chiller δεν θα εχεις εξατμιση αλλα θα εχεις μια καλη φιλη. Τη ΔΕΗ.
Και μερικους βαθμους παραπανω θερμοκρασια στο χωρο.

NikosKoul 25-04-18 12:21

Και πως κρατάμε υποτροπικά ψάρια στα μέρη μας ή χρυσόψαρα;

delta66 25-04-18 12:31

Χρυσοψαρα εγω εχω διατηρησει με ανεμιστηρακια, με airco και με chiller.
O συνδυασμος ανεμιστηρακια και airco (για οσο χρονο ειμαι στο χωρο) εμενα μου εκανε.
Απλα μπορω να εχω το χωρο να αεριζεται (οσο λειπω και δεν εχω ανοιχτο airco) και ετσι δεν μαζευει υγρασια και επισης μπορω να αναπληρωνω καθημερινα την εξατμιση.
Επισης επειδη το νερο της βρυσης μου δεν ειναι σκληρο, κανει καλο στα ψαρια που ανεβαινει η σκληροτητα με την αναπληρωση απο βρυση και ετσι δεν χρησιμοποιω νερο ωσμωσης.

Το chiller ηταν αριστουργημα (αν και χρειαστηκε να του κανω εγκατασταση σε εξωτερικο χωρο γιατι εκανε φουρνο το δωματιο και ενω τα ψαρια καλοπερναγανε εγω ιδρωνα και το airco δεν σταματαγε) αλλα ηταν και γαιδουρι για να μπορει να ανταπεξερχεται στα πολλα λιτρα που θελουν τα χρυσοψαρα, οπως γαιδουρι πρεπει να ειναι και η αντλια που γυριζει το νερο.
Και τα γαιδουρια καινε πολυ ρευμα.
Εκανα ενα υπολογισμο και θα ηταν πιο φτηνα αν ειχα 24/24ωρο airco. (οταν ειχα πολλα ενυδρεια αυτη ηταν η πιο συμφερουσα ψυξη. Να ψυχω το χωρο)
Το πουλησα σε θαλασσινο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03048 seconds with 11 queries