Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   μονομαχος σε 25Λ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51414)

bebeto 04-04-11 21:10

μονομαχος σε 25Λ
 
Γεια σας......Εχω ενα 25Λ ενυδρειο και μετα απο πολλες αλλαγες σε ψαρια κατεληξα σε μονομαχο.....δεν τον αγωρασα ακομα αλλα σταμπαρα εναν σε ενα μαγαζι ;)...Θελω ομως τη βοηθεια σας σε μερικα πραγματα που με απασχολουν.Αρχικα στ μαγαζι μου ειπαν πως θα ηταν καλυτερα να εχω σκουροχρωμο χαλικι μεσα,εγω εχω λευκο με καφε,θα ειναι προβλημα;Επισης σκεφτομαι να βαλω μαζι του 6 νεον,2 γατοψαρα και καμια γαριδα.Τωρα εχω μεσα 3 νεον και εναν "γλυφτη"..Τ λετε;; Ευχαριστω.

Tsagos 04-04-11 21:14

Προβλημα με το χαλίκι για ποιόν λόγο σου είπαν ότι θα έχεις;

Τα νέον θελουν χώρο για να κολυμπούν και ΠΡΕΠΕΙ να είναι περισσότερα απο 10, οπότε ΔΕΝ κάνουν για το ενυδρείο σου. Ο μονομάχος μονος του με γαρίδες ΚΑΙ παρατήρηση για την καλή μεταξύ τους συμβίωση είναι μία καλή επιλογή για αυτά τα λίτρα!

Giwrgos P. 04-04-11 21:15

οχι οχι οχι....κακη πραξη.βγαλτα ολα και αρχισε να ετοιμαζεις το νεο σπιτικο του μονομαχου...

antonis1988 04-04-11 21:18

αδερφε η αληθεια ποναει
αλλα σε 25 λτ μονο ο μονομαχος ειναι αρκετος...


νεον θελουν πολυ απλα για κολυμπι
αντε με το ζορι βαζεις το γλυφτη...
αρκετα για τοσα λιτρα ψαρια...

mimikos 04-04-11 21:21

ναι βλαλτα καλητερα μονο εναν μονομαχο μεσα.....θα τον αγαπισης πολλη!!!!!ειναι πολλη ωραια ψαρακια!!αμα βαλεις και νεον καθε μερα θα βλεπεις και ενα νεκρο....επειδη θα τα κινιγαει.....κ ο πλεκο γινεται πανο απο 20-30 εκατοστα....και θα εχεις προβλιμα!!!

aNe 04-04-11 21:31

Καλησπερα τα ψαρακια πρεπει να τα βγαλεις συντομα γιατι αργα ή γρηγορα θα εχεις κακα μαντατα.Θα συμφωνησω με τα παιδια , ετοιμαζε το νεο σπιτι του μονομαχου.
ΥΓ:Το ενυδρειο ειναι στρωμενο;Ποσο καιρο τρεχει;Τι μετρησεις εχεις;

bebeto 04-04-11 21:36

Δεν εχω χαρτακια για να κανω μερτησεις :/ Το εχω κανα εξαμηνο.Οκ τα νεον θα τ βγαλω αλλα με τν γλυφτη τ λετε να κανω;Βασικα αμα δν εχω γλυφτη δν θα πιασει (αλγη λεγετε;;)στ τζαμια(ετσι ξερω τουλαχιστον)

B22 04-04-11 21:41

ειναι μικρο ενυδρειο και μπορεις να την καθαριζεις ευκολα την αλγη..αν ακολουθεις την ρουτινα λογικα δεν θα εχεις προβληματα...εγω θα σ ελεγα να αφησεις μονο του τον μονομαχο...

aNe 04-04-11 21:43

Και τον γλυφτη πρεπει να τον βγαλεις.Εξαλου υπαρχουν και τα μηλοσαλιγγαρα.Αν δεν σου κανουν καλη δουλεια μπορεις επισης να βαλεις και nerites που κανουν πολυ καλη δουλεια.

Λάζαρος 04-04-11 21:46

οχι μηλιοσαλιγκαρο...τρωει τις κεραιες του ο μονομαχος...αν θελει σαλιγκαρι κανενα corona(και ισως)...

aNe 04-04-11 21:48

Ισχυει κατι τετοιο;

Maverick 04-04-11 22:09

Εξαρτάται από τον μονομάχο...

bebeto 04-04-11 22:13

ειδα κατι μικρους γλυφτες αυτοι δν κανουν;

Tsagos 04-04-11 22:40

Tους είδες μικρούς... Μένουν μικροι ομως; :)

manos_samos 04-04-11 22:47

λοιπον, πρεπει να φυγει ο ''γλυφτης'' και τα νεον αμεσα!!! γιατις αλγες μπορεις να βαλεις 1 σαλιγκαρι (οχι μηλοσαληγκαρο).... ''γλυφτης'' μικρος δεν υπαρχει... πρεπει να φροντισεις και το θεμα του ph.. ο μονομαχος χρειαζεται χαμηλο πεχα οποτε ή θα παρεις μια αντιστρωφη οσμοση ή θα κανεις τις αλαγες με απιονισμενο νερο (τυρφη δεν σου συνηστω γιατι πιανει χωρο στο φιλτρο)

βαλε λιγα φυτα και κανενα ξυλο και θα τον λατρεψεις τον μονομαχο σου!!

B22 04-04-11 22:59

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618
κατατοπιστηκοτατο

bebeto 05-04-11 22:42

Ευχαριστω.... :D

bebeto 07-04-11 14:37

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ
 
Γεια σας...εχω ενα 25λ και εχω μεσα ενα μονομαχο....το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι περιβαλλον να δημιουργησω ωστε να ειναι χαρουμενος :) μεχρι στιγμης εχω μεσα μια ριζα(εχει τ βασικο καρμο και πολλα παρακλαδια)......απο φυτα τ προτεινεται;; επισης λετε να βαλω και καμια γαριδα μεσα;;

MOD EDIT: Μετέφερα εδώ το ποστ σου γιατί δεν υπάρχει λόγος να ανοιχτεί νέο θέμα και να μπερδευόμαστε αφού υπάρχει ήδη αυτό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries