Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   αναγνώριση είδους !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9539)

Lsourtzo 14-11-05 09:51

αναγνώριση είδους !!!
 
καλημέρα παιδιά ..:p
προχθές αγόρασα από ένα συνοικιακό pet shop 2 γατοψαράκια αλλά δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες για αυτά !!:confused: και δεν ξέρω και πως τα λένε !!!:confused:
μπορεί κάποιος να τα αναγνωρίσει και να μου δώσει πληροφορίες ??:(

thaks προκαταβολικά !!;)

george 14-11-05 10:17

Μα καλα...αυτος που σου τα πουλησε...δεν ηξερε τι ηταν ;
Δεν ηξερε τι πουλαει ;;

Αν εχεις ορεξη για ψαξιμο :
www.planetcatfish.com

Lsourtzo 14-11-05 10:23

ναι αμέ ... πως ...
γατοψαράκια zebra !!!
κατάλαβες ε ????:D

Lsourtzo 14-11-05 10:44

φίλε μου thanks για το site !!!
ήμουν πολύ τυχερος ... το βρήκα μόλις με την 3η προσπάθεια !!:smt030
http://www.planetcatfish.com/cotm/1999_07.php
αυτό πρέπει να είναι !!!:p
και τώρα σας αφήνω ... πάω να παίξω ΛΟΤΤΟ ... έχει και jack pot !!!:D

Kostas G. 17-11-05 10:55

Γεια σου lsourtzo,
Προμηθευσε τους πολλες σκοτεινες κρυψωνες γιατι τα Platydoras costatus οταν αρχισουν να ενηλικιωνονται μπορει να τσακωθουν ασχημα μεταξυ τους για καποια κρυψωνα με αποτελεσμα ακομα και την απωλεια καποιου ψαριου.Εχε επισης υποψη σου οτι φτανουν τα 20 εκατοστα τελικο μεγεθος και οποτε χρειαζονται ενα ενυδρειο τουλαχιστον 1,20μετρα μηκος.

Lsourtzo 21-11-05 09:22

Thanks Κώστα

Έχω είδη αρκετές κρυψώνες αλλά σύντομα σκοπεύω να μαζέψω πέτρες και να φτιάξω και άλλες … βέβαια τι κρυψώνα μπορεί να είναι αυτή που να χωράει 20 εκατοστά ψάρια !!

Πάντως πιστεύω ότι έχω καιρό μέχρι να γίνουν σε αυτό το μέγεθος !!
Ε ??

Kostas G. 21-11-05 14:32

Εχεις γυρω στα 3 χρονια ομως να ξερεις πως τα πρωτα δυο χρονια εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη και στο τελος των δυο αυτων ετων ειναι ηδη 14 με 15 εκατοστα.

mikele 10-12-05 23:15

παιδια εμενα με ειπαν οτι δε μεγαλωνουν πολυ και πηρα ενα...ειναι απολυτα νυκτοβιο και εχει κανει φωλια σε μια ωραια τρυπα στο ξυλο..κυκλοφορει οταν κλεισουν τα φωτα...τωρα τελευταια βγαινει και μερα οταν ταιζω...θα δημιουργησει προβληματα στο δισκοενυδρειο..??μεχρι τωρα τιποτα ολο λουφα ειναι...γιατι πριζεται ετσι η κοιλια του νταουλιαζει κανονικα????

silveraro 12-12-05 15:34

Είχα δύο απο αυτά, το ένα υιοθετήθηκε απο φίλο χομπίστα. Ο ένας που έμεινε είναι τώρα 2 1/2 χρονών και δεν μεγαλώνει καθόλου γρήγορα. Τον είχα πάρει γύρω στους 3 πόντους και τώρα με το ζόρι είναι 6 πόντους. Έχει ενα περίεργο χαρακτηριστικό(!): όταν και εφόσον χρειαστεί να τον βγάλεις απο το ενυδρείο, κουνάει τα πτερυγιά του και κάνει εναν θόρυβο σαν τριζόνι!!! Ακούγεται δλδ ενας ήχος σαν ροκάνα!!! Ωραίο ψάρι, ήσυχο αλλά το βλέπεις μόνο βράδυ με moonlight ή χαμηλό φωτισμό.

mikele 16-12-05 12:34

πραγματικα πολυ περιεργο ψαρι τωρα τελευταια αρχισε να βγαινει 3 φορες οταν εχω τα φωτα ανοιχτα κανοντας ακριβως το ιδιο δρομολογιο την ιδια ακριβως ωρα τις ιδιες κινησεις,,,ειναι πολυ ντροπαλο και οταν αντιληφτει οτι τον παρακολουθω κρυβεται κατευθειαν στη τρυπα που κατεχει απο την πρωτη στιγμη που τον πηρα.....την οποια φωλια τη βρηκα μετα απο 2 μερες...διαβασα οτι ειχες 2? πως συμπεριφερονται δυο μαζι?? πρεπει να ειναι πολυ καλοι καθαριστες γιατι μονιμως εχει πρισμενη τη κοιλια...αυτο με τον ηχο τον ακουσα και γω και αν κανεις μια αναζητηση στο google με το ονομα του θα βρεις και μαγνητοφωνημενο αυτο τον ηχο.....

chriskousis 17-12-05 23:53

platydoras costatus.
p.s του κουτρούλη ο γάμος γίνεται στο ενυδρείο σου ε?
αφρικάνες, central americans αιντα!!!!!!!!!11

Kostas G. 19-12-05 20:59

mikele,
Το Platydoras costatus δεν προκειται να ενοχλησει τους δισκους σου και γενικα δεν ενοχλει ψαρια που δεν το ανταγωνιζονται στις κρυψωνες ή στο φαγητο(και που δεν χωρανε στο στομα του φυσικα).
Το πρηξιμο στη κοιλια οφειλεται στο πολυ ταισμα.Ταιζε το λιγοτερο γιατι τα Platydoras costatus τρωνε οσο τους βαλεις.

mikele 20-12-05 13:15

χτες παντως το αλλαξα ενυδρειο το ψαρι γιατι αρχισε να βγαινει και μερα την ωρα του ταισματος πιο συχνα και δημιουργει ενα ψιλοπανικο....ασε που εχω μια υποψια οτι μπορει να ριχνει σουτια με τα corydoras...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02030 seconds with 11 queries