Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ατυχία ή μαλ..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49659)

lion 23-02-11 09:19

ατυχία ή μαλ.....
 
Εχθές το βράδι, έκανα κάποιες αλλαγές στη διαρρύθμιση του ενυδρείου και κάποια στιγμή θέλησα να αλλάξω θέση στον θερμοστάτη. Και όπως έκανα πάντα μέχρι τώρα, όλα ήταν στο ρεύμα κανονικά. Και ενώ είχα στα χέρια τον θερμοστάτη και μέσα στο νερό, αυτός σπάει, τρώω ένα γερό ηλεκτροσόκ, βγαίνει μια δυνατή λαμψη και ευτυχώς πέφτουν οι ασφάλειες.

Επιπλέον, ήμουν ξυπόλητος και πατούσα σε υγρό πάτωμα :smt020:smt020:smt020.

Δεν τα κατάφερα όμως να αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο. Κάτι δεν έκανα σωστά ρε γμτ.....

Ευτυχώς τα μωρά stappersi είναι μια χαρά :grin:

Sotiris7 23-02-11 09:21

Καλημέρα!

Μαλ... ήταν, αλλά δεν λες πάλι καλά.............. :D :D :D

QS-Plan 23-02-11 09:24

μήπως έγινες πλέον Torchwood και δεν την πήρες χαμπάρι?

βασικά, αυτό που με απογοήτευσε είναι ΄το βλέποντας την λάμψη χθες, νόμιζα ότι επιτέλους υπάρχει και άλλος highlander και πήρα το σπαθί παραμάσχαλα.... τελικά, όντως στο τέλος μένει ένας...


καλά μωρέ... πάλι καλά που χρησιμοποιείς και τα 2 χέρια και δεν έχεις το ένα στην πρίζα και το άλλο στο νερό του ενυδρείου ενώ είσαι ξυπόλητος...

ΜΙΜΗΣ 23-02-11 09:26

μες την ατυχια σου σταθηκες τυχερος!!!

Κλεόβουλος 23-02-11 09:29

Καλημέρα Λεωνίδα,
από τον μάταιο τούτο κόσμο :D
Μ' αρέσει που σκέφτηκες και τα μωρά stap :)

medico 23-02-11 09:31

Νομίζω ότι έχεις κάνει ένα συνδυασμό... Και Εγώ δεν βγάζω μπάντα τη μπρίζα του θερμοστάτη...

QS-Plan 23-02-11 09:31

Λεωνίδα, βρήκα τρόπο να βγάλουμε χρήματα...

θα πάμε σε έναν γενετιστή, θα πάρουμε δείγμα από το DNA σου και θα δημιουργήσουμε τη νέα γενιά δοκιμαστικών κατσαβιδιών... :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

snakepanos 23-02-11 09:57

Καλα δεν ηξερες, ας προσεχες.
Εισαι τυχερος και εσυ και τα ψαρια σου μαζι.

eimaste aR21rwstoi 23-02-11 10:08

το μαλλι σου πως ειναι τωρα σγουρο η αφανε????:D:D

LeeHook 23-02-11 10:12

Πω, πω πάει ο ...θερμοστάτης!!! Κρίμα :smt120 :smt120

eimaste aR21rwstoi 23-02-11 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 556632)
Πω, πω πάει ο ...θερμοστάτης!!! Κρίμα :smt120 :smt120

θα χαλουσε ολο το ενυδρειο τσ τσ τσ τσ:D:D

Sotiris7 23-02-11 10:14

Μωρέ δεν λες πάλι καλά που είναι εντάξει τα μωράκια;;;;; :D :D :D

lion 23-02-11 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 556626)
το μαλλι σου πως ειναι τωρα σγουρο η αφανε????:D:D

Αντίστροφη μοϊκάνα με καρφάκια :D

Πήγα να περιστρέψω μιά βεντούζα του θερμοστάτη (ferplast) και το γυαλί του (πάχος 2-3 χιλιοστά!) κόπηκε σε εκείνο το σημείο σαν με ξυράφι. Ακόμη και τώρα μου φαίνεται απίστευτο...

olga 23-02-11 10:18

Παλι καλα που δεν επαθαν τπτ τα ψαρια..zwzw
Πλακα μας κανεις Λεωνιδα? Εκανες ο,τι ηταν δυνατον για να γινει πιο εντυπωσιακο το τζιζ..
Και τωρα...βαλε φωτογραφια και με το καινουριο μαλλι:cool:

>>Ακόμη και τώρα μου φαίνεται απίστευτο...

Ε,καλα, δεν συνηλθες απο το σοκ,ακομα καπνους βγαζεις..

eimaste aR21rwstoi 23-02-11 10:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 556640)
Αντίστροφη μοϊκάνα με καρφάκια :D

Πήγα να περιστρέψω μιά βεντούζα του θερμοστάτη (ferplast) και το γυαλί του (πάχος 2-3 χιλιοστά!) κόπηκε σε εκείνο το σημείο σαν με ξυράφι. Ακόμη και τώρα μου φαίνεται απίστευτο...

χαχαχαχαχαχα σαν τον σισε δηλαδη./..

thanasisg 23-02-11 11:19

Τζόκερ!!!! Κληρώνει αύριο το βράδυ!!!

Μήπως θέλεις να μοιραστείς με τους υπόλοιπους τα νούμερα που επιβάλλεται να παίξεις?

zweet 23-02-11 11:30

απορια τωρα ...
αυτος ο θερμοστατης δεν εχει μεσα υδραργυρο?
και τελος παντων αν εχει, κανενας δεν ασχοληται με το ποσο μπορει να βλαψει τα ψαρακια αλλα και τον ανθρωπο αν χυθικε η εξατμιστηκε αυτος ο υδραργηρος?
αν παλι δεν εχει μεσα υδραργυρο συγχωρεστε με για την παρεμβαση..

LeeHook 23-02-11 11:32

Θερμαντικό σώμα είναι και έχει ηλεκτρική αντίσταση. Ο θερμοστάτης που έχει ενσωματωμένο δεν έσπασε (έτσι κι αλλιώς δεν λειτουργεί με υδράργυρο).

bokostas 23-02-11 12:17

Λεωνίδα ήταν καθαρή ατυχία, αφού κι εγώ (και οι περισσότεροι νομίζω) έχω όλη μέρα τα χέρια μέσα στο νερό, χωρίς να παίρνω καμμία προφύλαξη.
Αλλά είναι και η απόδειξη ότι ακόμη κι αν όλα πάνε στραβά, το χειρότερο που θα συμβεί είναι ένα δυνατό σοκ και το πέσιμο των ασφαλειών (ελπίζω).
Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται να βγάζουμε τις πρίζες, απλά λέω ότι ποτέ δεν έχω ακούσει για θανατηφόρο ηλεκτροπληξία από αυτόν τον λόγο.

QS-Plan 23-02-11 12:31

το κακό μια φορα γίνεται... και αν δεν σου έρθει από το συγκεκριμένο κακό σου έρχεται με άλλο τρόπο....

τι θέλω να πω... μια πραγματική ιστορία, απίστευτου γέλιου και πόνου...


καλοκαιράκι... περπατάει ένας παπούλης στο δρόμο, κάποια στιγμή σταματάει και ακουμπάει το χέρι του σε έναν στύλο της ΔΕΗ και.... αρχίζει να τραντάζεται, να κτυπιέται σαν το ψάρι...
ένας νεαρός που περνούσε και το είδε, πήρε ένα χοντρό ξύλο και άρχισε να κοπανάει τον παπούλη, στο χέρι να παρατήσει τον στύλο της ΔΕΗ... παράλληλα κάλεσε και ασθενοφόρο...
ο παπούλης σε λιπόθυμη κατάσταση διακομίζεται στο πλησιέστερο νοσοκομείο, στο χειρουργείο... όταν συνήλθε έψαχνε εναγωνίως το παλλικάρι... για να του κάνει μήνυση για τα πολλαπλά κατάγματα που του προκάλεσε.

Τι ακριβώς είχε γίνει... ο παπούλης φορούσε πέδιλα και κάποια στιγμή του μπήκε ένα πετραδάκι ανάμεσα στο πέδιλο και στην πατούσα, οπότε ακούμπησε στο πρώτο σημείο που βρήκε, το στύλο της ΔΕΗ, και κουνούσε το πόδι πέρα δώθε μπας και βγει το πετραδάκι... εντελώς ασφαλές μιας και κίνδυνος ηλεκτροπληξίας δεν υπήρχε...
ο δε νεαρός, είδε τον στύλο, είδε και τον παπύλη που κτυπιόταν και είπε να βοηθήσει (και όντως ο συγκεκριμένος τρόπος ήταν σωστός αν τον είχε κτυπήσει ρεύμα τον παπούλη)

dini 23-02-11 12:38

ευτυχως στην συγκεκριμενη περιπτωση σταθηκες τυχερος!αλλα οταν βαζουμε τα χερια μας μεσα στο ενυδρειο πρεπει παντα να εχουμε βγαλει ολες τις πριζες!!μερικα ενυδρεια γραφουν στο πλαι αυτην την ενδειξη!καλη συνεχεια με περισσοτερη προσοχη απο δω και μπρος απο ολους μας!θα μπορουσε να συμβει στον καθενα απο μας!

almost 23-02-11 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 556699)
το κακό μια φορα γίνεται... και αν δεν σου έρθει από το συγκεκριμένο κακό σου έρχεται με άλλο τρόπο....

τι θέλω να πω... μια πραγματική ιστορία, απίστευτου γέλιου και πόνου...


καλοκαιράκι... περπατάει ένας παπούλης στο δρόμο, κάποια στιγμή σταματάει και ακουμπάει το χέρι του σε έναν στύλο της ΔΕΗ και.... αρχίζει να τραντάζεται, να κτυπιέται σαν το ψάρι...
ένας νεαρός που περνούσε και το είδε, πήρε ένα χοντρό ξύλο και άρχισε να κοπανάει τον παπούλη, στο χέρι να παρατήσει τον στύλο της ΔΕΗ... παράλληλα κάλεσε και ασθενοφόρο...
ο παπούλης σε λιπόθυμη κατάσταση διακομίζεται στο πλησιέστερο νοσοκομείο, στο χειρουργείο... όταν συνήλθε έψαχνε εναγωνίως το παλλικάρι... για να του κάνει μήνυση για τα πολλαπλά κατάγματα που του προκάλεσε.

Τι ακριβώς είχε γίνει... ο παπούλης φορούσε πέδιλα και κάποια στιγμή του μπήκε ένα πετραδάκι ανάμεσα στο πέδιλο και στην πατούσα, οπότε ακούμπησε στο πρώτο σημείο που βρήκε, το στύλο της ΔΕΗ, και κουνούσε το πόδι πέρα δώθε μπας και βγει το πετραδάκι... εντελώς ασφαλές μιας και κίνδυνος ηλεκτροπληξίας δεν υπήρχε...
ο δε νεαρός, είδε τον στύλο, είδε και τον παπύλη που κτυπιόταν και είπε να βοηθήσει (και όντως ο συγκεκριμένος τρόπος ήταν σωστός αν τον είχε κτυπήσει ρεύμα τον παπούλη)

Αυτός ο παπούλης πρέπει να είναι 200 χρονών..
Μας το είχαν πει σαν περιστατικό στον Ερυθρό Σταυρό πριν από καμιά 15ριά χρόνια..

delta66 24-02-11 00:46

Να γιατι ειναι χρησιμος ο ρελες ασφαλειας στον πινακα :smt023

lingistis 24-02-11 00:55

Εκεί να μέινει το κακό... κατι τέτοια χαζά που κάνουμε όλοι μας...


Λεον... τι παντόφλα τι γλίτωσες :D:D:D

tsoum 24-02-11 01:10

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 556691)
Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται να βγάζουμε τις πρίζες, απλά λέω ότι ποτέ δεν έχω ακούσει για θανατηφόρο ηλεκτροπληξία από αυτόν τον λόγο.

Και πως να το μαθεις αν ο αλλος έπαθε θανατηφόρο ηλ/ξια; Να βγει να στο πεί; :rolleyes: :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 557172)
Να γιατι ειναι χρησιμος ο ρελες ασφαλειας στον πινακα :smt023

Εμενα έχει;

...Βεβαια εδώ δεν εχει ενα αεροστοπ στα ξύλινα κουφώματα...:smt084

scooby14 24-02-11 01:44

απο οτι φαινεται δεν εχει φιλε μου. οι μαυροι διακοπτες γραφουν πουθενα amber π.χ 10Α 16Α.. ??

tsoum 24-02-11 01:55

Απο αριστερά προς τα δεξια:
40, 10, 10, 16, 16. (το 40 νομίζω είναι ο γενικός). Τα αλλα δεν έχουν κ δεν είμαι σίγουρος τι είναι. Το ένα είναι για τον θερμοσίφωνα παντως... (οχι απο αυτά τα 5. απο τα αλλα που δεν γράφουν. Η μαλλον γραφουν, αλλα είναι τόσο σαπιo το αυτοκόλλητο που δεν φαίνεται! :p

scooby14 24-02-11 02:00

αυτα ειναι και ασφαλειες και πεφτουν σε περιπτωση βραχυκυκλωματος αλλα καλο θα ηταν να ειχες και ρελε. θα ρωτησω και τον πατερα μου που ειναι ηλεκτολογος και θα σου πω. νομιζω οτι η διαφορα ειναι οτι η ασφαλεια πεφτει με μεγαλο φορτιο ενω ο ρελεσ με αποτομη μεταβολη του ρευματος. αν ξερει καποιος ασ μας πει

giannisaek 24-02-11 02:15

Λεωνίδα είσαι τυχερός που έγινε βραχυκύκλωμα της φάσης και του ουδέτερου μέσα στο νερό και έπεσε η ασφάλεια.
Που συνήθως όταν σπάζει ο θερμοστάτης αυτό γίνεται, ( βραχυκύκλωμα).
Αν υπήρχε διαρροή μόνο της φάσης και έβαζες το χέρι μέσα στο νερό και αυτομάτως το σώμα σου να έκλεινε κύκλωμα με το πάτωμα... τότε θα γινόταν το μοιραίο.
Πάντα όταν βάζετε το χέρι σας στο νερό πρέπει πριν, να βγάζετε όλες τις συσκευές που βρίσκονται μέσα σ' αυτό για παν ενδεχόμενο (εσωτερικά φίλτρα-θερμοστάτες) από την πρίζα, εκτός αν φοράτε μονωτικά παπούτσια π.χ. λαστιχένιες παντόφλες, ή έχετε στον πίνακα ρελέ διαφυγής το λεγόμενο αντιηλεκτροπληξιακό.

Το αντιηλεκτροπληξιακό είναι ένα πράγμα ποιο χοντρό από τον γενικό διακόπτη (μονοφασικό) σχεδόν το διπλάσιο, είναι και αυτό 40 αμπέρ όπως ο γενικός, αλλά έχει πάνω και μια άλλη ένδειξη 30 μιλιαμπέρ (mA) και ένα κουμπάκι που έχει πάνω το γράμμα (τ) που σημαίνει τεστ, συν το κουμπάκι (on/of).

Αν δεν έχετε, καλά είναι να βάλετε.
ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ

kingrim 24-02-11 09:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 556691)
Λεωνίδα ήταν καθαρή ατυχία, αφού κι εγώ (και οι περισσότεροι νομίζω) έχω όλη μέρα τα χέρια μέσα στο νερό, χωρίς να παίρνω καμμία προφύλαξη.
Αλλά είναι και η απόδειξη ότι ακόμη κι αν όλα πάνε στραβά, το χειρότερο που θα συμβεί είναι ένα δυνατό σοκ και το πέσιμο των ασφαλειών (ελπίζω).
Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται να βγάζουμε τις πρίζες, απλά λέω ότι ποτέ δεν έχω ακούσει για θανατηφόρο ηλεκτροπληξία από αυτόν τον λόγο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 557214)
Το αντιηλεκτροπληξιακό είναι ένα πράγμα ποιο χοντρό από τον γενικό διακόπτη (μονοφασικό) σχεδόν το διπλάσιο, είναι και αυτό 40 αμπέρ όπως ο γενικός, αλλά έχει πάνω και μια άλλη ένδειξη 30 μιλιαμπέρ (mA) και ένα κουμπάκι που έχει πάνω το γράμμα (τ) που σημαίνει τεστ, συν το κουμπάκι (on/of).

Αν δεν έχετε, καλά είναι να βάλετε.
ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ



Κωστα αυτο που λεει ο Γιαννης ειναι πολυ σοβαρο (οτι πρεπει να εχει ενας πινακας αντιηλεκτροπληξιακο)

εμενα με εχει βαρεσει το ρευμα χιλιαδες φορες αλλα δυο ηταν σουπερ καταστασεις στην μια ακουμπισα μονο φαση (οπως λεει καποιος πιο πανω) και με εστειλε νοσοκομειο (η καρδια μου βαρουσε οπως νανε ) και μια αλλη φορα που ειχα δυο μαυρες τρυπουλες στο χερι (απο την μια μπηκε απο την αλλη βγηκε)

σοβαρα τωρα λιον εισαι τυχερος να πας να αναψεις καμια λαμπαδα και να μην ερθεις στην κοπη της πιτας......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02723 seconds with 11 queries