Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αγορά ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32215)

valantis 12-05-09 20:51

αγορά ενυδρείου
 
Παιδια πρόκειται να αγοράσω ένα ενυδρείο περίπου 500 λίτρα.

1) να το κανω γλυκού ή θαλασσινο?( στο θαλασσινο δεν εχω εμπειρια)
2) τι διαστάσεις μου προτείνετε στο περίπου?
3) τι συνδυασμοί θα μπορούν να υπάρξουν σε τόσα λίτρα?
4) πόσες λάμπες να έχει?
5) τι φίλτρο να βάλω?
6) τι θερμοστάτη να βάλω?
7) τι χρώμα υπόστρωμα να βάλω?
8) τι διακοσμητικα να βάλω( ρίζες πέτρες κτλ)
9) πόσο περίπου θα μου κοστίσουν όλα αυτα?
10) πόσο καιρό να το αφήσω να στρώσει?
11) προτείνετε κάποια μάρκα ενυδρείου η κάποιο μαγαζί η δεν έχει σημασία?
12) να βάλω φυτα(αληθινα???)????:confused:

συγγνώμη που γίνομε τόσο κουραστικός αλλα ενδιαφέρομαι για την ποιοτητα ζωής των ψαριών μου.

Πάνος 13-05-09 15:55

φιλε valantis..
πολυ καλα κανεις και ρωτας πριν προχωρησεις...
αλλα δε μπορεις να παρεις καμια απαντηση...αν δε καταληξεις περιπου τι ενυδρειο θες να κανεις...
δες στις παρουσιασεις εδω και γενικοτερα στ ιντερνετ ενυδρεια αλμυρου και γλυκου νερου...φυτεμενα και μη...με κοραλλια και οχι....διαλεξε τι θες να κανεις......και μετα ρωτας...
οι διαστασεις...οι συνδυασμοι ...τα φιλτρα...το χαλικι...οι λαμπες...ολα αυτα που ρωτας αλλαζουν αναλογα το ενυδρειο..οποτε δε μπορουμε να σου απαντησουμε...
μπορεις να κινηθεις πανω σε αυτο...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 για να καταλαβεις πως πρεπει να ξεκινησεις......

kyriakos giorgas 13-05-09 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 354432)
Παιδια πρόκειται να αγοράσω ένα ενυδρείο περίπου 500 λίτρα.

1) να το κανω γλυκού ή θαλασσινο?( στο θαλασσινο δεν εχω εμπειρια)
2) τι διαστάσεις μου προτείνετε στο περίπου?
3) τι συνδυασμοί θα μπορούν να υπάρξουν σε τόσα λίτρα?
4) πόσες λάμπες να έχει?
5) τι φίλτρο να βάλω?
6) τι θερμοστάτη να βάλω?
7) τι χρώμα υπόστρωμα να βάλω?
8) τι διακοσμητικα να βάλω( ρίζες πέτρες κτλ)
9) πόσο περίπου θα μου κοστίσουν όλα αυτα?
10) πόσο καιρό να το αφήσω να στρώσει?
11) προτείνετε κάποια μάρκα ενυδρείου η κάποιο μαγαζί η δεν έχει σημασία?
12) να βάλω φυτα(αληθινα???)????:confused:

συγγνώμη που γίνομε τόσο κουραστικός αλλα ενδιαφέρομαι για την ποιοτητα ζωής των ψαριών μου.

Για σου valantis!Αφου δεν μπορω να σου απαντισω στα ερωτηματα σου..:smt023για της ερωτησης σου!

Αber 13-05-09 19:52

στο γλυκο νερο δηλαδη εχεις εμπειρια?

valantis 14-05-09 09:08

eeeeeeee.....
 
έχω 2 χρόνια με ενυδρεία

theodor72 14-05-09 09:21

Φίλε valantis, θα μπορούσαμε ίσως να απαντήσουμε σε όλες της ερωτήσεις σου εκτός από μια! Την πρώτη πρέπει να την απαντήσεις εσύ ;).

Επίσης πρέπει να μας πεις τι ψάρια σου αρέσουν. Σε αυτά τα λίτρα έχεις πάρα πολλές επιλογές.

Είναι σαν να ρωτάς έτσι ξεκάρφωτα "τι αμάξι να πάρω;" :D

valantis 14-05-09 15:56

apofasisa
 
το ενυδρείο θα γίνει γλυκού νερού, θα είναι 480 λίτρα καθαρά, μεταχειρισμένο 2 μηνών, με φουλ εξοπλησμο, και τα αγαπημένα μου ψάρια που μάλλον θα πάρω είναι τα αγγελόψαρα και τα παπαγαλόψαρα.

nashty11 14-05-09 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 354852)
το ενυδρείο θα γίνει γλυκού νερού, θα είναι 480 λίτρα καθαρά, μεταχειρισμένο 2 μηνών, με φουλ εξοπλησμο, και τα αγαπημένα μου ψάρια που μάλλον θα πάρω είναι τα αγγελόψαρα και τα παπαγαλόψαρα.

Ουπςςς... Για τα παπαγαλόψαρα ρίξε μια ματιά στο πάνω μέρος του φόρουμ που λέει ''Όχι στα παπαγαλόψαρα και όχι στα τεχνητά βαμμένα ψάρια''... Ίσως σε κάνει να αλλάξεις γνώμη;)

valantis 14-05-09 16:13

παπαγαλόψαρα
 
ναι ρε φίλε αλλα αν δε τα πάρω εγώ θα τα πάρει κάποιος άλλος αφού έτσι κι αλλίως τα κάνουν που τα κάνουν............

theodor72 14-05-09 16:19

Αν πείσουμε εσένα και τον άλλο να μην τα αγοράσει θα μείνουν στο μαγαζί και δεν θα ξαναφέρει άλλα.

valantis 14-05-09 16:22

χεχεχε
 
έτσι κι αλλιώς με αναγκάζει η μάνα μου να τα πάρω και μου τα κάνει και δώρο

Γιώργος Κ 14-05-09 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 354861)
Αν πείσουμε εσένα και τον άλλο να μην τα αγοράσει θα μείνουν στο μαγαζί και δεν θα ξαναφέρει άλλα.

:smt023 και κατα προεκταση αφου δεν θα εχουν ζητηση .... καποτε να σταματησουν να τα "φτιαχνουν" οι εκτροφεις και να σταματησουν επιτελους τα πειραματα!!!!

nashty11 14-05-09 16:34

Αν το δεις και από την άλλη μεριά, την αισθητική, με 480 λίτρα μπορείς να κάνεις παπάδες. Να παρακολουθήσεις συμπεριφορές ψαριών σε μία προσομοίωση του φυσικού τους περιβάλλοντος ακόμα και κάποιεσ γένες. Τα παπαγαλόψαρα καταρχάς δεν έχουν φυσικό περιβάλλον και ύστερα, αν δεν κάνω λάθος, είναι στείρα. Εγώ πάντως σε παροτρείνω να δεις τί μπορείς να κάνεις με τα αγγελόψαρα που αναφέρεις πιο πάνω καθώς τα λίτρα σου σου επιτρέπουν να φτιάξεις κάτι ωραίο και να τα αφήσεις τα παπαγαλόψαρα.

kyriakos giorgas 14-05-09 21:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 354861)
Αν πείσουμε εσένα και τον άλλο να μην τα αγοράσει θα μείνουν στο μαγαζί και δεν θα ξαναφέρει άλλα.

:smt023..Εννοητε!Αυτοι κανουν την δουλειατους..πειραματιζονται για να βγαλουν το αποτελεσμα που θα τους αποφερη χρημα!Εγω ομως κανω την δικημου δουλεια και ακουω αυτα που προσταζη η φυση μας και η κανονικη αναπαραγωγη των ειδων!

Πάνος 14-05-09 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 354863)
έτσι κι αλλιώς με αναγκάζει η μάνα μου να τα πάρω και μου τα κάνει και δώρο

μπορω να καταλαβω τι το ωραιο βρισκουν στις διαφορες ποικιλιες χρυσοψαρων...η στις διαφορες μορφες μονομαχων ("φτιαγμενα" απο τον ανθρωπο)....μπορω να καταλαβω ισως και την κιτς "ομορφια" των ψαριων που φωσφοριζουν....
κι ας μη μου αρεσουν προσωπικα...
αλλα πραγματικα ακομη δε μπορω να καταλαβω πως αρεσουν τα παπαγαλοψαρα..με αυτο το στομα που εχει μεινει τριγωνικο και δε μπορει να ανοιγοκλεισει λες και το ρουφηξε ηλεκτρικη σκουπα...για να μη πω τιποτα πιο shocking....:smt112:smt112
ποσο μαλλον αυτα με την ακρωτηριασμενη ουρα...
νομιζω αυτο δε θα μπορεσω να το καταλαβω ποτε...

βαλαντη λυπαμαι γιατι κατανοω αυτους που δε ξερουν και τα περνουν....αλλα εσυ που πλεον εχεις μαθει....απορω που υποστηριζεις τη δημιουργια αυτων των ειδων....οταν ξερεις πως τα ψαρια ακρωτηριαζονται και δυσκολευονται να κολυμπησουν-τραφουν....
εισαι σιγουρος πως η μητερα σου αν διαβασει αυτο το ποστ θα εχει την ιδια γνωμη μετα??

υ.γ. αν δεν αλλαξουμε εμεις δε μπορουμε να περιμενουμε την εξαλειψη των "κακων κειμενων"...

mikele 15-05-09 07:32

και εγω θα συμφωνησω να μη παρεις παπαγαλοψαρο .....
δε θελω να λεω εξυπναδες γιατι πριν πολλα χρονια και εγω ειχα οταν ειχαν πρωτοκυκλοφορησει και κρατησε πολλα χρονακια και το ειχα αγαπησει

αλλα απο τοτε που εμαθα πως δημιουργουνται προτρεπω καθε ενα που δε γνωριζει να μη αγοραζει

andreas72 15-05-09 08:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 354986)
και εγω θα συμφωνησω να μη παρεις παπαγαλοψαρο

+ 1 :smt023

valantis 15-05-09 09:42

ok
 
ενταξη ρε παίδες αλλα τι ψάρια μου προτείνετε λίγο μεγάλα όπως τα αγγελόψαρα?

Κλεόβουλος 15-05-09 09:51

:)Βρε Βαλάντη βρε Βαλάντη...άσε τη μαμά σου
και φτιάξε μόνος σου ένα όμορφο ενυδρείο(με τόσα λίτρα μπορείς να κάνεις θαύματα)
με τις κατάλληλες συνθήκες
για υγιή και ευτυχισμένα ψαράκια
(όχι κατασκευάσματα διεστραμμένων εμπόρων:smt065)
-------------------------
Το μέγεθος έχει να κάνει και με το αν μπορεί να επιβιώσει το ψάρι στο ενυδρείο μας.
Για δες τις αφρικάνες mbuna της Μαλάουι:
http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2

Filotas 15-05-09 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από valantis (Μήνυμα 355021)
ενταξη ρε παίδες αλλα τι ψάρια μου προτείνετε λίγο μεγάλα όπως τα αγγελόψαρα?

Σε αυτά τα λίτρα εγώ θα πήγαινα σε κιχλίδες ή Μαλάουι ή Ταγκανίκα ψάξε εδώ μέσα και θα βρείς πολλά τέτοια ενυδρεία.
Με τέτοια σύνθεση δεν θα χρειαστεί να πειράξεις και το νερό που το δικό μας είναι μιά χαρά για αυτά τα ψάρια!!!!!

netblues 15-05-09 11:48

Μιας και μιλαμε σε 14 χρονο, μαλλον πρεπει να ενημερωσουμε τη μαμα του πρωτα για τα παπαγαλοψαρα...

Κλεόβουλος 15-05-09 15:52

Sir αν ο Βαλάντης είναι 14ρων το πρώτο που θα συμβούλευα είναι να φροντίζει τα μαθήματα του και να περνάει λιγότερες ώρες στον υπολογιστή:)
Θα έχει αργότερα χρόνο να στήσει σωστά ένα 300άρι τώρα που είναι ενήμερος και για τα παπαγαλόψαρα(που να την βρούμε τη μαμά του?:smt017)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02067 seconds with 11 queries