Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   προβλημα με αλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72643)

gska 21-06-13 17:17

προβλημα με αλγη
 
4 Συνημμένο(α)
Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:170
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:6 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: -
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):Τ8χ2 30w μια grolux μια day
Φωτοπεριοδος:7 ωρες
Παροχη CO2:120 το λεπτο
Χρηση excel:
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:-
Ταμπλετες λιπανσης:-
Προγραμμα λιπανσης:-
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): καθε 15μερες 25%
Θερμοκρασια: 26-27
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:25
ΡΟ4:-
Fe:-
ΡΗ:7,4
KH:8
GH:7
Φιλτρανση: ενα εσωτερικό σφουγγαρια siporax και ενα eheim 2213 με ενυδριακο βαμβακι και ελαφρόπετρα
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):6 hemichromis bimaculatus
Ειδη φυτων:anoumpia, κερατοφυλλο, Egeria
densa, starglass, bacopa,και ενα που δεν θυμαμαι ονομα ειναι στην φωτο

Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):5
Περιγραφη αλγης:πρασινι γλιτσα που καλύπτει τα φυτα τσαμια και διακοσμιτικα
Ποτε εμφανιστηκε: πανω απο μηνα
Αλλα σχολια:εγινε 4μερες συσκότιση αλλαγη 90% εξααφανιστικε και ξανα εμφανιστικε χειροτερα
(τα τεστ εγιναν με στικακι της eSHa)

Φωτο:

twenty 21-06-13 17:36

Πιο συχνές αλλαγές νερού θα σε βοηθήσει αρκετά.

beeromixalhs 21-06-13 17:38

καλησπέρα φίλε μου
έριξες καμία ματιά εδώ?
αν είναι σα γλίτσα μου κάνει για κυανοβακτύριο. Αρχικά προσπάθησε να μηδενίσεις το ΝΟ3 και να αυξήσεις τα ppm του CO2 από 10 που είσαι τώρα σε 30.

gska 21-06-13 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από twenty (Μήνυμα 773521)
Πιο συχνές αλλαγές νερού θα σε βοηθήσει αρκετά.

οι αλαγες ηταν καθε βδομαδα 25% τις τελευταίες 2 βδομαδες το αφισα για να ανεβασει νιτρικα και προσθεσα και κερατοφυλλο μήπως το "πνιξη"

beeromixalhs 21-06-13 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gska (Μήνυμα 773524)
οι αλαγες ηταν καθε βδομαδα 25% τις τελευταίες 2 βδομαδες το αφισα για να ανεβασει νιτρικα και προσθεσα και κερατοφυλλο μήπως το "πνιξη"

μη περιμένεις μόνο το κερατόφυλο να κάνει όλη τη δουλειά. Κάνε και εσύ καμία αλλαγή

gska 21-06-13 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs (Μήνυμα 773522)
καλησπέρα φίλε μου
έριξες καμία ματιά εδώ?
αν είναι σα γλίτσα μου κάνει για κυανοβακτύριο. Αρχικά προσπάθησε να μηδενίσεις το ΝΟ3 και να αυξήσεις τα ppm του CO2 από 10 που είσαι τώρα σε 30.

ναι τον εχω διαβασει τον "οδηγο" και δεν βγαζω καποιο συμπερασμα για αυτο και ανοιξα το ποστ μηπως βοηθισει καποιος με παρομιο πρόβλημα

Γιαννης Μ5 21-06-13 17:57

Από όσο μπορώ να δω από το κινητό που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή,μάλλον έχεις κυανοβακτηριο.Googlάσε το να δεις εικόνες για να συγκρίνεις με το δικό σου και να εξακριβώσει αν όντως έχεις κυανοβακτηριο και τα ξαναλέμε.

nazgul 21-06-13 18:09

Κυανοβακτηριο ειναι σιγουρα. Οποτε, οπως λεει και ο Γιαννης πιο πανω, κανε αναζητηση για διαφορους τροπους αντιμετωπισης. Υπαρχει η συσκοτιση (που μαλλον δεν επιασε απο αυτα που λες), η ερυθρομικινη και διαφοροι αλλοι τροποι καταπολεμισης. Βασικο ειναι να αυξησεις την κυκλοφορια του νερου, για αρχη.

gska 21-06-13 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 773532)
Κυανοβακτηριο ειναι σιγουρα. Οποτε, οπως λεει και ο Γιαννης πιο πανω, κανε αναζητηση για διαφορους τροπους αντιμετωπισης. Υπαρχει η συσκοτιση (που μαλλον δεν επιασε απο αυτα που λες), η ερυθρομικινη και διαφοροι αλλοι τροποι καταπολεμισης. Βασικο ειναι να αυξησεις την κυκλοφορια του νερου, για αρχη.

ποσο περισοτερη κυκλοφορια? εχω δυο φιλτρα ενα 600Λ την ωρα και ενα 440Λ την ωρα και η περισοτερη "γλιτσα" εμφανίζεται σε σημειο με εντονη κυκλοφορια

nicpapa 21-06-13 21:46

Tα νιτρικά δεν πρεπει να τα μηδενισεις!
Αφαιρεση οσο περισότερη γινεται , χρηση οξυζενέ και αλλάγες...
Μηπως το βλέπει το φως του ηλιου το ενυδρειο?

nazgul 21-06-13 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gska
ποσο περισοτερη κυκλοφορια? εχω δυο φιλτρα ενα 600Λ την ωρα και ενα 440Λ την ωρα και η περισοτερη "γλιτσα" εμφανίζεται σε σημειο με εντονη κυκλοφορια

Συνηθως εμφανιζεται σε νεκρα σημεια, χωρις καλη κυκλοφορια νερου. Αναλογα που "βλεπουν" τα φιλτρα, βεβαια, αλλα αν λες οτι στα σημεια εχει καλη κυκλοφορια, δεν ξερω...

Τα νιτρικα θα συμφωνησω. Δεν θα τα μηδενισεις, αλλα θα τα εχεις στο 15-20.

Γιαννης Μ5 22-06-13 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gska (Μήνυμα 773535)
ποσο περισοτερη κυκλοφορια? εχω δυο φιλτρα ενα 600Λ την ωρα και ενα 440Λ την ωρα και η περισοτερη "γλιτσα" εμφανίζεται σε σημειο με εντονη κυκλοφορια

Εδω θα ηθελα να πω πως και σε μενα οταν ειχα κυανοβακτηριο,το μεγαλυτερο θεμα το ειχα εκει που ειχε πολυ ροη(στον βυθο,πανω σε riccia).Οποτε η πιο εντονη ροη για μενα χειροτερευει την κατασταση.Επι του θεματος τωρα,αν το προβλημα ειναι μονο πανω στα φυτα,μπορεις να κλαδεψεις τα σημεια με την αλγη και μετα μεγαλη αλλαγη νερου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01885 seconds with 11 queries